KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroba lokomocyjna u psa – jak przetrwać podróż?

Uwielbiasz wycieczki ze swoim przyjacielem, jednak choroba lokomocyjna u psa przeszkadza we wspólnym podróżowaniu? Nudności i wymioty podczas jazdy autem mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Lek na chorobę lokomocyjną dla psa – czy istnieją sposoby, by ograniczyć przykre dolegliwości?

Choroba lokomocyjna u psa – problem, który dotyka nie tylko ludzi

Większość z właścicieli szczekających czworonogów nie wyobraża sobie urlopu bez swojego ulubieńca. Wspólnie podróżowanie pomaga w budowaniu bliskiej więzi między zwierzęciem i opiekunem. Jest sposobem na odwiedzenie ciekawych miejsc i sprawia, że nasz pies staje się prawdziwym członkiem rodziny. Zdarza się jednak, że Twój psiak z ogromną niechęcią reaguje na przemieszczanie się samochodem. Pies odmawia wejścia do samochodu, zapiera się, a będąc już w środku – wyje, jest niespokojny i nie może usiedzieć w miejscu.

Być może przyczyną takiego zachowania jest dyskomfort, spowodowany poruszaniem samochodu, który ogólnie nazywany jest chorobą lokomocyjną. Powody takiego stanu mogą być jeszcze inne. Pies może obawiać się samego samochodu, szumu silnika, bywa, że jest mu duszno lub źle znosi głośną muzykę, odtwarzaną w samochodzie. Kluczem do wyjaśnienia tej sytuacji jest baczna obserwacja psa i właściwe reagowanie, gdy Twojemu pupilowi zagraża niebezpieczeństwo. Czym jest choroba lokomocyjna u psa i jak radzić sobie z jej objawami?

choroba lokomocyjna u psa przyczyny

Choroba lokomocyjna u psa – jak ją rozpoznać? 

Jak rozpoznać, że naszego podopiecznego dotyczy choroba lokomocyjna u psa? Wydawać by się mogło, że problemy z przemieszczaniem się samochodem dotykają wyłącznie ludzi, a zwłaszcza najmłodszych pasażerów, niemowlęta i dzieci. Niektórym właścicielom trudno jest uwierzyć, że to choroba lokomocyjna jest głównym wytłumaczeniem niechęci do jazdy samochodem, którą odczuwa ich pies. Choroba lokomocyjna może dawać bardzo charakterystyczne objawy, dlatego warto poznać przyczyny jej powstawania i odpowiednio wcześnie reagować na pierwsze symptomy.

Co odczuwa nasz pies? Choroba lokomocyjna to zespół charakterystycznych objawów, za którymi stoi podrażniony błędnik. Dzięki niemu organizm człowieka i ciało psa otrzymuje najważniejsze informacje z otoczenia, błędnik odpowiada też za utrzymanie równowagi.  Choroba lokomocyjna, nazywana także chorobą komunikacyjną lub kinetozą, może pojawiać się nie tylko podczas przemieszczania się samochodem, ale także innymi środkami transportu – autobusem, pociągiem, a nawet samolotem lub statkiem (choroba morska).

Choroba lokomocyjna u psa – przyczyny

Przykre objawy choroby lokomocyjnej zwykle ustępują zaraz po zatrzymaniu się i  nie wiążą się z długotrwałymi powikłaniami. Potrafią być jednak na tyle dokuczliwe, że przy dłuższych i częstych podróżach mogą przyczyniać się do znacznego osłabienia organizmu. Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?

choroba lokomocyjna u psa objawy

Choroba lokomocyjna cechuje się brakiem zgodności między wzrokowym, subiektywnym postrzeganiem ruchu, a sygnałami, które odbiera wspomniany wcześniej błędnik. Błędnik znajduje się uchu wewnętrznym, jest narządem przedsionkowo-ślimakowym, który m.in. sprawia, że się nie przewracamy. Kiedy poruszamy się samochodem lub pociągiem, sygnały rejestrowane przez zmysł wzroku i ciało wzajemnie sobie zaprzeczają. Mózg rejestruje stan, w którym ciało człowieka lub zwierzęcia znajduje się w spoczynku. W tym samym momencie narząd wzroku przekazuje informację na temat ruchu i prędkości.

Skąd biorą się objawy choroby lokomocyjnej u psa?

Efektem zaburzonego działania zmysłów jest podrażnienie błędnika, wskutek czego pojawiają się przykre objawy kinetozy. Gdy podróżujemy samochodem, może pojawić się napięcie nerwu błędnego, zlokalizowanego min. w uchu zewnętrznym (nerw błędny unerwia zewnętrzną część małżowiny usznej, część kanału słuchowego oraz błonę bębenkową). Chaos informacyjny, którego doświadcza organizm czworonoga, może być obserwowany wyłącznie na dłuższych trasach. Jednak u niektórych przedstawicieli psiej rasy to problem, który dokucza zwierzakowi każdorazowo, gdy tylko uruchomimy silnik samochodu.

Chociaż problemy podczas podróżowania tak naprawdę nie są chorobą, a jedynie zespołem kłopotliwych objawów, podczas ich eliminowania traktuje się je jako oddzielną jednostkę chorobową. Zaburzenia występujące podczas przemieszczania się ciała na skutek zakłóceń odczuwania ruchu przez różne zmysły są trudne do zniesienia również dla ludzi. Zwierzęcy i ludzki mózg, który odbiera sprzeczne sygnały z różnych źródeł, ma wrażenie, jakby doświadczał halucynacji i podobnie, jak w przypadku zatrucia, próbuje się pozbyć „trucizny” przez wywoływanie wymiotów.

choroba lokomocyjna u psa profilaktyka

Przykładową sytuacją, gdy możemy doświadczać zaburzeń w funkcjonowaniu układu błędnik-oko, jest rejs statkiem bez okien. Wówczas błędnik doświadcza uczucia kołysania, ale oko nie rejestruje ruchu. Gdy oglądasz film 3D, możesz zaobserwować odwrotną reakcję – oczy rejestrują ruch obrazu na ekranie, a ciało odczuwa, że nadal siedzimy w fotelu. Podobnie nasz czworonożny przyjaciel, który w dodatku nie jest w stanie opowiedzieć nam o swoich trudnościach. Czy istnieje lek na chorobę lokomocyjną dla psa i jakie są najczęstsze objawy u zwierząt? Czy choroba lokomocyjna objawia się inaczej u czworonogów, a odmiennie u ludzi?

Choroba lokomocyjna u psa – objawy

Jak rozpoznać, że Twój podopieczny odczuwa fizyczny dyskomfort podczas podróżowania samochodem, spowodowany podrażnieniem błędnika? Gdy pojawia się choroba lokomocyjna u psa, objawy to przede wszystkim nudności i wymioty. Podobnie jak w przypadku maleńkich niemowląt, pies lub kot nie jest w stanie nam przekazać, że odczuwa mdłości. Z tego powodu pies z objawami choroby komunikacyjnej jest apatyczny, senny, albo wprost odwrotnie – nietypowo i nadmiernie pobudzony.

Najbardziej narażone na dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną są szczenięta i młode psy, przed ukończeniem 1. roku życia. Wraz z dojrzewaniem zwykle zmniejsza się podatność na objawy kinetozy. Może się jednak okazać, że Twój podopieczny jest tym przypadkiem, gdy choroba lokomocyjna przeszkadza w podróżowaniu przez całe psie życie. Psy, które cierpią na nietolerancję transportową, mogą nadmiernie się ślinić, często przełykać ślinę, co poprzedza możliwe wymioty.

Pies z chorobą lokomocyjną może mieć przyspieszone tętno i szybszy oddech. Twój czworonóg jeszcze przed wejściem do samochodu może pokazywać swoim zachowaniem, że przemieszczanie się jest dla niego bardzo nieprzyjemne. Pies opiera się przed wejściem do auta, próbuje się z niego wydostać. Zmienia często pozycję, a im podróż trwa dłużej, tym jego dziwne zachowanie intensyfikuje się.

jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u psa

Kinetoza dotyka ok. 20% psiej populacji. Objawami choroby lokomocyjnej bywa ogólne osłabienie, częste ziewanie oraz ziajanie. Pies niekiedy próbuje schować się pod siedzenie, domaga się większej uwagi ze strony właściciela. Może nawet przejawiać problemy z oddychaniem. Część z symptomów może być potęgowana poprzez stres i zdenerwowanie u zwierzęcia, niepokój przed nieznanym miejscami i nowymi osobami.

Jeśli kilka pierwszych podróży z Twoim psem kończy się zwykle wymiotami i znaczną apatią, możesz spróbować poczekać z jazdą autem, aż u szczenięcia w pełni rozwinie się ucho wewnętrzne. Jeśli to nie pomaga, warto poznać najpopularniejsze metody walki z nietolerancją transportową. Choroba lokomocyjna u psa – leczenie i profilaktyka – to dobrze  wiedzieć!

Choroba lokomocyjna u psa – leczenie

Co podać psu na chorobę lokomocyjną? Gdy Twojego czworonożnego przyjaciela dotyczy choroba lokomocyjna u psa, leczenie polega przede wszystkim na stworzeniu podczas jazdy samochodem najbardziej komfortowych i możliwie najwygodniejszych warunków. By wyrównać ciśnienie w aucie, dobrze jest nieznacznie uchylić okno. Pies może wówczas swobodnie podróżować samochodem w wystawionym poza szybę pyszczkiem, czuć powiew wiatru i relaksować się, poprzez przyjemne uczucie chłodzenia.

Zdarza się, że skutecznym sposobem na zmniejszenie dolegliwości kinetozy jest ograniczenie ilości jedzenia przed planowaną przejażdżką. Pies nie powinien być głodny, jednak zbyt wielkie porcje karmy powodują uczucie ciężkości i nadmiernej sytości. Ewentualne wymioty są wtedy o wiele bardziej intensywne. W samochodzie powinno być chłodno lub  być zapewniona właściwa wentylacja. Zastanawiasz się, co podać psu na chorobę lokomocyjną?

Jeżeli Twój pies wyjątkowo źle znosi podróże samochodem, lekarz weterynarii może zlecić zastosowanie odpowiedniego preparatu, który zmniejszy lub wyeliminuje objawy choroby komunikacyjnej. W żadnym wypadku nie wolno tego robić na własną rękę. Specjalista najlepiej oceni, czy zwierzę potrzebuje długotrwałego leczenia, czy tylko doraźnej ulgi. Niekiedy rozwiązaniem problematycznej sytuacji jest okazjonalne zastosowanie leków uspokajających.

Choroba lokomocyjna u psa – profilaktyka

Jak pomóc swojemu psiakowi, gdy konieczna jest wycieczka samochodem? Gdy jedziecie autem, pamiętaj o niezbędnych postojach i zapewnieniu psu regularnego dostępu do chłodnej, świeżej wody. Zadbaj o niską temperaturę we wnętrzu auta. Spróbuj zaplanować dłuższe podróżowanie w godzinach nocnych, zwłaszcza w okresie letnim, gdy w dzień panują męczące upały.

Unikanie jazdy samochodem nie zawsze jest możliwe. Jeśli dzięki obserwacji swojego pupila zauważysz, że pies o wiele lepiej znosi przemieszczanie się pociągiem lub autobusem, zamień własne cztery koła na komunikację miejską lub zbiorową. Wśród domowych czworonogów są takie psy i koty, dla których przyjemnością jest jazda z ich właścicielem na rowerze. To doskonały wybór na krótkich dystansach – wystarczy specjalny koszyk lub kontener, by zwierzę było bezpieczne i mogło swobodnie przyglądać się odwiedzanym miejscom.

pies z chorobą lokomocyjną

Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna u zwierząt może bardzo utrudnić podróżowanie z naszym podopiecznym. Jeżeli nasz pupil źle znosi jazdę samochodem, warto rozpocząć od krótkich, kilkuminutowych przejazdów, następnie stopniowo je wydłużać. Zapewnienie stałego dostępu do wody, częste postoje, niewłączanie głośnej muzyki oraz odpowiednia temperatura w pojeździe są niezbędne dla zapewnienia komfortu zwierzęciu. Jeśli natomiast wystąpią wymioty lub zwierzę jest bardzo pobudzone dobrze podać zwierzęciu leki przeciwwymiotne, lub uspokajające, zalecone przez lekarza weterynarii. Ważne, aby poinformować lekarza o istniejących chorobach, dzięki czemu będzie mógł dobrać bezpieczną dawkę oraz rodzaj leku – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u psa?

Gdy przyczyną problemów z jazdą samochodem jest lęk przed wejściem do auta i towarzyszące podróżowaniu odgłosy, postaraj się małymi krokami oswajać swoje zwierzę z nową dla niego sytuacją. Pierwsze próby dobrze jest przeprowadzić jeszcze na parkingu – pozwól psu samodzielnie wejść do auta, obwąchać wszystkie kąty i w spokoju poleżeć. Z czasem wydłużaj czas pobytu w samochodzie, możesz też nagrodzić podopiecznego ulubionymi kąskami.

Próbuj zabierać swojego psa w miejsca, które lubi. Niech wyjazdy zaczną mu kojarzyć się z przyjemnymi chwilami. Podobnie jak ludzie, niektóre zwierzęta lepiej tolerują podróż, gdy siedzą na przednim siedzeniu. Małe psy lub koty niekiedy z radością podróżują na tylnej półce za siedzeniami pasażerów, i obserwują drogę. Jeszcze inne najlepiej czują się na kolanach właściciela, głaskane i przytulane.

W opanowaniu strachu może być pomocne siedzenie w specjalnym kontenerze, ustawionym za siedzeniem kierowcy. Najlepiej samemu znaleźć idealną opcję i stosować różne rozwiązania, w zależności od celu podróży, czasu jej trwania i pory dnia, kiedy się przemieszczacie. Są psiaki, które lubią podróżować na ulubionym kocyku lub z najchętniej wykorzystywaną zabawką. Jeśli Twojemu psu towarzyszą wyjątkowo częste i silne wymioty, konieczne jest uzupełnienie płynów, by nie doszło do niebezpiecznego dla zdrowia psa odwodnienia organizmu.

Choroba lokomocyjna u zwierząt – objawy, które można pokonać

Choroba komunikacyjna, nazywana także chorobą lokomocyjną lub kinetozą, może dotykać nawet 1/5 całej psiej populacji. Dolegliwości komunikacyjne stanowią grupę objawów, które pojawiają się zwykle chwilę po ruszeniu samochodem i nasilają się wraz z trwaniem wycieczki. Występowanie nieprzyjemnych symptomów bardzo często potęguje stres i zdenerwowanie psa, który nie lubi przemieszczania samochodem.

Objawy choroby lokomocyjnej to niepokój, dyszenie, częstsze oblizywanie się, intensywne ślinienie się i wymioty. Dolegliwości zmniejszają się niekiedy dzięki podróżowaniu w godzinach nocnych, przy niższej temperaturze i otwartym oknie. Pies potrzebuje stałego dostępu do wody i mniejszych porcji jedzenia przed wejściem do auta.

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i kondycję swojego ukochanego czworonoga, wybierz dla niego najlepszą, odpowiednio zbilansowaną karmę i uzupełnij jadłospis o pełnowartościowe suplementy. Zapoznaj się z szerokim asortymentem naszego sklepu i zaopatrz się w  niezawodne zabawki i akcesoria, które umilą wspólne podróżowanie i sprawią, że każda przejażdżka samochodem będzie dla Was prawdziwą przyjemnością!

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły