KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak szukać kota, który uciekł z domu?

Ucieczka kota jest bardzo prawdopodobna, jeśli pupil samodzielnie wychodzi na spacery. Jak szukać kota, który od kilku dni nie pojawił się w domu? Jakie działania podjąć, by mruczek do Ciebie wrócił? Oto garść porad!

Jak zwabić kota, który uciekł? Przede wszystkim zapobiegnij ucieczce

Nie jest wcale rzadką sytuacją to, że kot ucieka z domu czy długo do niego nie wraca. Jeśli Twój kot zniknął albo wyszedł na zewnątrz, kiedy otworzyłeś drzwi i nie byłeś wystarczająco szybki, by go złapać, pojawia się problem. Jak odnaleźć kota, który zgubił się w nieznanym mu terenie? Gdzie szukać, gdy standardowe kryjówki są puste? W jaki sposób zwiększyć kocie szanse na powrót do domu?

Na początek warto wiedzieć, że lepiej zapobiegać niż się martwić. Na okna i balkon załóż więc specjalną siatkę dla kotów. Z kolei na oknach uchylnych zamontuj ponadto specjalne zabezpieczenie w formie trójkąta. Kot bowiem, przechodząc przez takie okno, może utknąć i się udusić. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz ucieczce mruczka, ale też unikniesz niebezpiecznych dla niego sytuacji.

Co więcej, zaczipuj swojego kota. Wystarczy, że przy okazji szczepienia na wściekliznę czy białaczkę poprosisz o czip. Pamiętaj potem, aby sprawdzić dane w bazie Safe Animal. Czip stanowi chyba najprostszy sposób na szybką identyfikację kota. Wadą mikroczipów jest jednak fakt, że nie wszyscy umieją je odczytać. Z tego powodu załóż kotu obrożę z adresówką.

Na wszelki wypadek zrób w dodatku zdjęcie swojemu zwierzakowi w różnych pozycjach. Podczas ewentualnego poszukiwania dobre fotografie ułatwią identyfikację kota. Będziesz mógł umieścić je na słupie ogłoszeniowym albo w sieci, na portalu społecznościowym. Czasem mimo tych zabezpieczeń zdarzy się jednak, że kot ucieknie. Jak zatem zwabić kota, który zdążył już uciec i gdzie należy go szukać? Wszystkie informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

jak odnaleźć kota

Jak szukać kota? Kiedy może ona uciec?

Ucieczka kota zdarza się zazwyczaj w kilku sytuacjach. Pierwsza z nich dotyczy momentu, kiedy kot przebiegnie domownikowi pod nogami wprost przez drzwi albo zostanie przypadkowo wypuszczony. Zwykle tak postępują zwierzęta, które albo żyły dawniej na zewnątrz i czują tak zwany zew natury, albo regularnie wychodzą na spacery, więc trudno im zrezygnować z możliwości eksploracji świata. Oczywiście istnieje szansa, że taki kot wróci, ale warto też jak najszybciej go znaleźć. Na takiego mruczka czyhają bowiem liczne zagrożenia.

Druga sytuacja to natomiast ta, gdy kot wyjdzie na zewnątrz z powodu braku zabezpieczeń. Otwarte okno albo balkon sprawiają, że kot – zwłaszcza młody, który jeszcze nie jest zbyt ostrożny – może chcieć na przykład zapolować na przelatujące niedaleko ptaki. Wówczas czeka go zwykle upadek i to nie zawsze na cztery łapy. Niebezpieczne są też uchylone okna – kot chce się w nie zmieścić, ale z powodu braku podparcia spada tak nisko, że zostaje unieruchomiony. W ten sposób może zrobić sobie poważną krzywdę albo nawet się udusić czy umrzeć z powodu krwotoku wewnętrznego.

Trzecia sytuacja dotyczy kotów, które były akurat na zewnątrz i z jakiegoś powodu uciekły opiekunowi. Mowa tu na przykład o spacerującym mruczku, wpadającym nagle w panikę. Przestraszony kot zaczyna wówczas szarpać, co prowadzi do popsucia szelek czy wyślizgnięcia się z nich. Zwierzak jest zestresowany i często nie zna dobrze otoczenia, co utrudnia mu bezpieczne ukrycie się. Na kota trzeba szczególnie uważać również podczas transportu do lekarza weterynarii. Jeśli bowiem ucieknie zwierzę, które wymaga codziennego podawania leków, szanse na jego przeżycie drastycznie maleją. Zwłaszcza jeśli to kot niewychodzący, nieprzyzwyczajony do spacerowania na wolności.

Czy kot wychodzący też ucieka?

W końcu są też koty, które wychodzą na co dzień na samodzielne spacery. Trudno mówić o nich, że uciekły, a jednak często opiekun zastanawia się, jak zwabić kota, aby wrócił on do domu. Rzadko jednak zdarza się, że taki kot ucieka – chyba że na jego terenie pojawi się silniejszy przeciwnik albo w okolicy zacznie krążyć bezdomny, atakujący koty pies. Zazwyczaj koty wolnożyjące ulegają potrąceniu przez samochód, zatruwają się albo po prostu nie przeżywają kocich bójek. Co więcej, w trakcie takich potyczek czworonogi mogą zarazić się śmiertelnymi chorobami.

Nie oznacza to, że właściciel nie powinien zastanowić się, jak szukać kota, aby mu pomóc. Wręcz przeciwnie – opiekun bierze odpowiedzialność za wychodzące zwierzę, nawet jeśli to znajduje się poza jego kontrolą.

Sposób szukania kota w dużej mierze zależy od terenu, na którym pupil zaginął. W innych miejscach będziesz prowadzić poszukiwania w mieście, a inne tereny będą interesowały Cię na wsi. Im szybciej rozpoczniesz proces poszukiwań, tym większa szansa, że Twój kot znajdzie się cały i zdrowy.

Jak odnaleźć kota? O tym pamiętaj!

Co robić gdy kot ucieknie z domu? Poznaj zasady skutecznego poszukiwania kota, które wypisaliśmy dla Ciebie poniżej!

  1. Zrób ogłoszenia papierowe – nie każdy widzi ogłoszenia w internecie. Rozwieś ulotki w okolicy i rozłóż w pobliskich lecznicach. Porozmawiaj z dziećmi z sąsiedztwa, listonoszem, kurierem, dozorcą – z każdym, kto chodzi po twojej okolicy i mógł natknąć się na kota.
  2. Zadzwoń do lokalnych gazet i umieść ogłoszenie również tam.
  3. Zajrzyj do schroniska, zapytaj i poszukaj – może ktoś znalazł Twojego kota, więc on już dawno tam na Ciebie czeka.
  4. Codziennie sprawdzaj gazetę pod kątem informacji o zagubionych lub znalezionych zwierzętach.
  5. Wychodź codziennie wieczorem oraz rano i nawołuj kota. Pamiętaj, że często wraca on na miejsce ucieczki, gdy na przykład zgłodnieje.
  6. Sprawdź drzewa w swojej okolicy, może to właśnie na nich skrył się Twój mruczek.
  7. Zrób mapę miejsca, w którym umieszczasz swoje plakaty i ulotki. Sprawdzaj trasę co 3 dni, aby upewnić się, że ogłoszenia nadal tam są. W plecaku noś przybory pozwalające Ci poprawić rozwieszony plakat, czyli taśmy, flamaster, nowe koszulki.
  8. Przejdź od drzwi do drzwi ze zdjęciem swojego kota. Porozmawiaj ze wszystkimi mieszkańcami, szczególnie z dziećmi. Te często bawią się na dworze i lokalnych placach zabaw.

jak zwabić kota

Ucieczka kota – kiedy może do niej dojść?

Zauważ też, że nierzadko to, jak odnaleźć kota, będzie zależeć od sytuacji, w której on zniknął. Dlatego warto zapoznać się z poniżej opisanymi okolicznościami zniknięcia.

Co zrobić, jeśli kot wypadł z balkonu lub okna?

Koty, które spadły z balkonu albo wypadły przez okno, raczej nie odchodzą daleko. Jeżeli kot dopiero co spadł z niedużej wysokości i zdążył się obrócić, łatwo będzie go znaleźć. Najczęściej wystraszony mruczek chowa się pod samochodami albo ucieka do piwnicy. Jeśli jednak wysokość była znacząca albo kot wcześniej na przykład utknął w półotwartym oknie, to możliwe, że stała mu się krzywda. Istnieje więc szansa, że w ogóle nie ruszył się z miejsca upadku, ponieważ potrzebuje pomocy weterynarza.

Co robić, gdy kot ucieknie z domu?

Jeśli kot uciekł Ci między nogami i ruszył w siną dal, pobiegnij za nim. Jeżeli nie zauważyłeś zniknięcia kota od razu, najlepszym czasem na poszukiwanie zagubionego pupila okażą się późne godziny nocne, chociażby 2:00. Jak zwabić kota po zmroku? Wówczas wyjdź na zewnątrz z latarką i jedzeniem. Możesz zabrać ze sobą kilka puszek ulubionej karmy. Zawołaj kota po imieniu i wstrząśnij puszką ze smakołykami. Poczekaj chwilę, a być może Twój głodny kot pojawi się koło Ciebie w ciągu kilku minut.

Co zrobić, gdy kot ucieknie na spacerze?

Czasem nawet najlepszy sprzęt zawiedzie i przestraszony kot ucieknie podczas spaceru. W takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli chodzi on po obcej sobie okolicy, może pojawić się spory problem. Skontaktuj się z lokalnymi osobami odpowiedzialnymi za żywienie kotów wolnożyjących – jest opcja, że Twój pupil pojawi się wraz z innymi mruczkami na najbliższe karmienie. Co więcej, pozostań na miejscu, a jeżeli nie możesz, wróć tam po kilku godzinach. Jak zwabić kota, który uciekł? Najlepiej weź ze sobą jedzenie. Rozwieś też ogłoszenia w okolicy.

Jak szukać kota? Zamieść ogłoszenie

Jak odnaleźć kota? Najlepiej od razu zacząć go szukać. Zaraz po tym, jak zobaczysz, że go nie ma w domu, przygotuj odpowiednie ogłoszenie. Co powinno znaleźć się w dobrym ogłoszeniu? Sprawdź!

  • Opis kota – jego wiek, rasa, cechy szczególne.
  • Informacja o posiadanym czipie.
  • Informacja o stosunku do człowieka – istotna zwłaszcza jeżeli kot boi się nowych osób i przed nimi ucieka.
  • Dane na temat ewentualnych chorób i przyjmowanych na stałe leków.
  • Zdjęcie kota w dobrej jakości.
  • Obszar, na którym był on ostatnio widziany.
  • Datę zaginięcia – zadbaj o jej dokładność.
  • Okoliczności zaginięcia.
  • Przynajmniej dwa numery telefonów.

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy ogłoszenia nadal znajdują się w miejscach, w których je rozwiesiłeś. Postaraj się zanieść je także do okolicznych lecznic albo schroniska dla zwierząt – tam zostaw również numer czipa, aby zwiększyć szansę na odnalezienie pupila. Dodatkowo sprawdź, jakie służby zajmują się łapaniem bezdomnych zwierząt i u nich także zostaw plakaty. W ten sposób z pewnością uda Ci się odnaleźć zagubionego mruczka.

jak szukać kota cytat

Chroń swojego mruczka i nie pozwól mu uciec!

Nigdy nie powinieneś przestawać szukać swojego kota. Istnieją bowiem niezliczone historie o tym, jak zwierzaki wracały do domów po nawet kilkunastu dniach od ucieczki. By uniknąć przykrych sytuacji, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu kota przed zaginięciem. Dlatego skorzystaj z akcesoriów, które znajdziesz na stronie Apetete. Z ich pomocą Twój mruczek zostanie odpowiednio ochroniony.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... X