KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czkawka u kota – co robić i jak pomóc pupilowi

Czkawka może dopaść każdego – zarówno człowieka, jak i zwierzę. Ta przykra dolegliwość może być bardzo męcząca dla Twojego mruczka. Co zrobić, gdy pojawia się czkawka u kota? Jak można pomóc pupilowi? Sprawdź, jak radzić sobie z kocią czkawką!

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Prawdopodobnie każdy doświadczył w swoim życiu napadu czkawki. Czkawka to odruch, który kontrolowany jest przez pewien obszar w ośrodkowym układzie nerwowym. Powstaje na skutek podrażnienia zakończeń nerwu błędnego, przeponowego i zakończeń współczulnych. U człowieka najczęściej spowodowana jest zbyt szybkim i nadmiernym napełnieniem żołądka. Może pojawić się także jako reakcja na wypicie zbyt gorącego lub zimnego napoju czy jako skutek zatrucia alkoholowego.

To, że człowiek może mieć czkawkę jest prawdą oczywistą, jednak co ciekawe, ta przykra dolegliwość może spotkać także zwierzęta, takie jak psy i koty. Może ona dotyczyć zarówno kociąt żywionych mlekiem matki, jak i dorosłych osobników, a nawet kocich seniorów. Jest zjawiskiem fizjologicznym i pomimo tego, że widok zwierzaka z czkawką może być dość niecodzienny, w większości przypadków nie ma powodów do obaw. To, czy jest ona groźna dla zdrowia kota zależy w dużej mierze od częstotliwości występowania i długości jej trwania. 

Rodzaje czkawki u kota

Czkawka to pozornie niegroźne zjawisko, które może przydarzyć się każdemu – także Twojemu kotu. Jednak tylko jeden rodzaj czkawki nie wymaga interwencji lekarskiej. Ten drugi może zwiastować poważne problemy zdrowotne i gdy się pojawi, należy bezzwłocznie udać się ze zwierzęciem do lekarza. Poznaj rodzaje czkawki u kota!

Czkawka krótkotrwała

Czkawka krótkotrwała jest zjawiskiem fizjologicznym i powszechnie występującym zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Częstotliwość czkawki to zazwyczaj od 2 do 60 razy na minutę. Taka czkawka ma bardzo gwałtowny przebieg, jednak jest najczęściej krótkotrwała i ustępuje samoistnie po kilku lub kilkunastu minutach. Nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla zdrowia zwierzaka. 

Czkawka przewlekła

O przewlekłej czkawce mówimy wtedy, gdy czas jej trwania przekracza kilkanaście godzin. Długotrwała czkawka może stanowić sygnał, że w organizmie kota dzieje się coś złego. Jeśli trwa nieprzerwanie przez kilka do kilkudziesięciu godzin, a nawet przez kilka dni zakłóca prawidłowe funkcjonowanie i utrudnia przyjmowanie pokarmu. Może być objawem groźnych chorób i wymaga konsultacji weterynaryjnej. 

Czkawka u kota - szary kot

Czkawka u kota – przyczyny

Czkawka u kota nie jest powszechnym zjawiskiem u dorosłych kotów, jednak może się zdarzyć. Przyczyn jej powstawania może być wiele. Co najczęściej powoduje napad czkawki u kota? Sprawdź!

Zbyt łapczywe jedzenie lub picie

Kiedy kot je zbyt szybko to oprócz pokarmu do żołądka dostaje się duża ilość powietrza, które próbując znaleźć ujście z przewodu pokarmowego, powoduje skurcze przepony, czyli czkawkę. Czkawka spowodowana zbyt szybkim ssaniem pokarmu jest domeną młodych kotów, a zwłaszcza kociąt karmionych mlekiem matki. Jej powstawanie może być najprawdopodobniej związane z niedostatecznie wykształconym układem pokarmowym i nerwowym u młodego kociaka i wraz z ich dojrzewaniem, epizody dziecięcej czkawki będą coraz rzadsze. 

Zobacz również: Kot chrapie – czy to normalne zachowanie? Sprawdź, czy koty chrapią! 

Nagła zmiana

Czkawka może pojawić się jako reakcja na nagłą zmianę temperatury lub gwałtowne bodźce stresowe. Sytuacje stresowe lub szok termiczny mogą wywoływać czkawkę u kota. Najczęściej jest ona krótkotrwała i ustępuje samoczynnie, gdy zwierzę uspokoi się lub gdy zostanie mu przywrócony komfort cieplny.

Zakłaczenie

Zakłaczenie to dość powszechny problem u kotów, które to myjąc swoje futro połykają znaczne ilości sierści. Zebrane w układzie pokarmowym futro najczęściej wydalane jest wraz z kałem lub oddawane poprzez wymioty. Jednak zdarza się tak, że w jelitach tworzą się złogi, których kot nie jest w stanie się pozbyć. Zakłaczenie może powodować u kota czkawkę. Aby wspomóc kota w pozbywaniu się złogów sierści, należy systematycznie wspomagać odkłaczanie. Na rynku dostępne są gotowe pasty odkłaczające dla kotów, pomocne mogą być także bezpieczne dla tych zwierząt trawy i zioła dostępne w sklepach zoologicznych. Większość z tych metod powinniśmy stosować systematycznie, nawet kiedy kot nie ma problemów. Dotyczy to w szczególności kotów długowłosych. Kiedy już pojawił się problem z niemożnością wydalenia kul włosowych – konieczny jest kontakt z gabinetem weterynaryjnym.

Poważne problemy zdrowotne 

Wyżej wymienione przyczyny zazwyczaj powodują powstawanie czkawki krótkotrwałej, która to nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut i nie stanowi zagrożenia zdrowia kota. Pojawienie się długotrwałej czkawki może zwiastować wiele różnych problemów zdrowotnych u kota. Jednymi z najpoważniejszych schorzeń, których objawem jest czkawka to choroby układu nerwowego, w tym zapalenie mózgu i zmiany nowotworowe w obrębie mózgu. Długotrwała czkawka może również zwiastować inne problemy zdrowotne u kota, takie jak:

  • choroby metaboliczne;
  • schorzenia w obrębie szyi i klatki piersiowej;
  • podrażnienie nerwu błędnego – wodobrzusze czy niedrożność jelit;
  • zatrucie toksynami lub lekami;
  • mocznica lub cukrzyca.

Czkawka u kota

Jak wygląda czkawka u kota? Objawy

Czy czkawka u kota wygląda podobnie jak u człowieka? Jak można rozpoznać atak czkawki u kota i czy da się go pomylić z innymi przypadłościami? Odpowiadamy!

Mechanizm czkawki u kota jest dokładnie taki sam, jak u człowieka. Czkawka spowodowana jest mimowolnym i nagłym skurczem przepony i mięśni międzyżebrowych, odpowiedzialnych za wdechy. W przypadku czkawki, wraz z wdechem następuje zamknięcie krtani na poziomie głośni, co powoduje, że powietrze jest wciągane do płuc w sposób przerywany. Efekt jej znany dla wszystkich, którzy kiedykolwiek doświadczyli czkawki – charakterystyczny odgłos oraz rytmiczne skurcze przepony i mięśni oddechowych. Charakterystyczną cechą tej dolegliwości jest to, że jest ona odruchem bezwarunkowym, jej mimowolna i nie podlega kontroli. Pomimo tego, że czkawka u kota nie jest częstym zjawiskiem u dorosłych osobników, ciężko pomylić ją z czymś innym. Dlatego też opiekun kota może być spokojny o to, że jeśli zauważy u swojego mruczka epizod czkawki, będzie umiał ją prawidłowo rozpoznać. 

Zobacz także: Ślinienie się kota – dlaczego koty się ślinią i co to oznacza? 

Czy koty mają czkawkę? Leczenie czkawki u kota

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czkawka u kota czasami się zdarza. Nie jest to częste zjawisko u dorosłych mruczków, jednak w pewnych przypadkach może dojść do epizodu czkawki. Czy czkawka mija samoistnie? Kiedy należy udać się ze zwierzakiem do weterynarza? Sprawdź, w jakich przypadkach potrzebne jest leczenie!

Czkawka u kota - kociątko u weterynarza

Czkawka krótkotrwała

Czkawka krótkotrwała, czyli trwająca maksymalnie do kilkunastu minut jest zjawiskiem całkowicie normalnym i nie wymaga interwencji lekarskiej. Najczęściej mija ona samoistnie i zwierzak powraca do normalnego funkcjonowania. Podczas napadu czkawki należy jedynie obserwować zwierzę, gdyż przedłużający się epizod może zwiastować poważne problemy zdrowotne. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować ludzkich sposobów na powstrzymanie czkawki, gdyż zamiast pomóc zwierzakowi, można mu jedynie zaszkodzić. Tak więc nie warto próbować kota przestraszyć, podawać mu cukru czy też zmuszać do wstrzymywania oddechu. Te sposoby mogą działać na ludzi, dla kotów jednak takie działanie może być źródłem niepotrzebnego stresu. 

Czkawka przewlekła

Atak czkawki trwający kilka, a nawet kilkanaście godzin to ogromne obciążenie dla zwierzaka. Nie dość, że utrudnia normalne funkcjonowanie, takie jak spanie, jedzenie to negatywnie wpływa na dobrostan kota powodując przewlekły stres. Niezależnie od przyczyny czkawki długotrwałej należy udać się z kotem do lekarza weterynarii. Szybka interwencja lekarska pozwoli poprawnie ocenić stan zdrowia zwierzęcia i zdiagnozować problem. 

Postępowanie w przypadku czkawki przewlekłej różni się w zależności od przyczyny jej wystąpienia. Lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z opiekunem kota oraz wykonać badanie fizykalne. Podczas takiego badania specjalista będzie w stanie ocenić, czy czkawka jest spowodowana ciałem obcym w przełyku. Jeśli takowe zostanie wykryte w przełyku, to dominujące będą także inne objawy – krztuszenie, duszność. Ponadto mogą zostać zlecone dodatkowe badania, takie jak USG brzucha czy RTG klatki piersiowej. Pozwala to potwierdzić lub wykluczyć diagnozę m.in. o chorobach nowotworowych. Może być także konieczne zbadanie krwi i moczu kota. Pomocnym badaniem, które często zlecają lekarze weterynarii w przypadku długotrwałej czkawki jest badanie neurologiczne umożliwiające diagnozę schorzeń układu nerwowego kota. Wszystkie te sposoby rozpoznania choroby są zlecane w zależności od konkretnego przypadku i potrzeb.

Czkawka u kota - kot u weterynarza

Kocia czkawka – profilaktyka 

Czkawka, mimo tego że w większości przypadków nie jest groźna to może uprzykrzyć życie kotu. Właściciel czworonoga nie zawsze jest w stanie przeciwdziałać jej napadom, zwłaszcza gdy ta ma podłoże chorobowe. Istnieje jednak kilka sposobów zminimalizowania ryzyka napadów czkawki. Co możesz zrobić, by pomóc swojemu kotu? Poznaj kilka przykładów działań profilaktycznych, które możesz wdrożyć, by chronić swojego kota przed czkawką.  

Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny – krótkotrwała czkawka u kociąt jest dobra i wskazana, ponieważ ćwiczy się wtedy mięsień przepony.

Wprowadzenie zmian w diecie kota

Czkawka często spowodowana jest zbyt łapczywym przyjmowaniem pokarmu. Kiedy kot szybko pochłania jedzenie, może dojść do nadmiernego połykania powietrza, a to powoduje właśnie czkawkę. Zachłanne jedzenie można zaobserwować u młodych kociąt, które to dopiero uczą się rutyny i przestrzegania pór karmienia. Jednak szybkie jedzenie może zdarzyć się także u dorosłych kotów. Powodów takiego zachowania może być kilka, jednak najczęstszą z nich jest przede wszystkim stres.

Mata węchowa dla kota

Zwierzę, które w miejscu przyjmowaniu pokarmu nie czuje się swobodnie i bezpiecznie ma tendencje do szybkiego, łapczywego jedzenia. Można więc spróbować przenieść miskę pupila w inne, spokojniejsze miejsce. Najlepsze będzie takie, które nie znajduje się w ciągach komunikacyjnych, przy głośnych sprzętach typu pralka, suszarka. Jeśli to możliwe także w odosobnieniu od innych zwierząt. Pomoże to ograniczyć sytuacje mogące powodować u kota niepokój podczas posiłku. Łapczywe jedzenie można także zminimalizować rozdzielając karmę na mniejsze porcje, co pozwoli uniknąć rozdęcia żołądka, które to jest częstą przyczyną czkawki. Świetnie sprawdzają się także specjalne miski dla kotów spowalniające jedzenie czy maty węchowe, w których można umieścić suchą karmę

 

Brit Care Cat Grain free Kitten Healthy

Profilaktyka zatruć

Jednym z objawów zatrucia lekami lub toksynami jest długotrwała czkawka. Opiekun kota powinien więc skrupulatnie zabezpieczyć wszystkie miejsca, gdzie znajdują się substancje potencjalnie niebezpieczne dla pupila. Leki należy trzymać w zamykanej szafce, poza zasięgiem kota. To samo dotyczy chemii gospodarczej używanej do sprzątania. Nigdy nie należy pozostawiać środków chemicznych, zwłaszcza otwartych, w pobliżu lub w zasięgu zwierzęcia, gdyż kot może przypadkowo je wylać lub połknąć. Powinieneś również zadbać, aby w zasięgu zwierzęcia nie znalazły się żadne rośliny toksyczne.

Konsultacja ze specjalistą

Kiedy kot cierpi na często nawracające czkawki, niezależnie od tego jak długo trwają, należy udać się z kotem do weterynarza. Niektóre choroby, których objawem może być czkawka, przez długi czas nie dają żadnych innych symptomów. Mimo tego, że zwierzę nie przejawia żadnych zachowań odbiegających od normy, to częste czkawki mogą sugerować problemy zdrowotne. Szczegółowa diagnostyka pozwoli ocenić stan zdrowia kota oraz rozwiać obawy i wątpliwości opiekuna. Wizyta u lekarza weterynarii jest zalecana zawsze wtedy, gdy właściciel zaobserwuje niepokojące zachowania zwierzaka. 

Komentarz specjalisty

Czy koty mogą mieć czkawkę? Oczywiście, że tak! U młodych kociaków jest to dość częsta przypadłość, która na szczęście zmniejsza się wraz z wiekiem. Dorosłym kotom również może zdarzyć się jej napad. Stres, zbyt szybkie jedzenie lub przyjęcie zbyt dużej ilości jedzenia często skutkują tą nieprzyjemną dolegliwością. Zazwyczaj szybko jednak mija i nie wymaga żadnej interwencji. Czkawka może być jednak zwiastunem wielu poważnych schorzeń. Wtedy to konieczna jest konsultacja weterynaryjna i podjęcie odpowiedniego leczenia. Właściciel kota może podjąć pewne działania mające na celu zmniejszenie ryzyko występowania czkawki. Najważniejszym krokiem, który należy podjąć jest wyeliminowanie łapczywego jedzenia. Ważne jest także zadbanie o bezpieczne środowisko kota, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – niezwłoczne udanie się z pupilem do lekarza weterynarii. Żwirek Cats Best Eco Plus

Szukasz pełnowartościowego pokarmu dla kota? A może potrzebujesz żwirku do kuwety? Wszystkie niezbędne produkty dla Twojego kota znajdziesz w sklepie internetowym Apetete. Wybieraj spośród szerokiej gamy produktów i kupuj wygodnie przez Internet. Rozpocznij zakupy już teraz!

 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły