KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koty płaczą? Wszystko, co musisz wiedzieć o kocich emocjach!

Zwierzęta, z którymi dzielimy nasze mieszkania, często stają się najbliższymi przyjaciółmi i pełnoprawnymi członkami rodziny. Ukochane koty potrafią też perfekcyjnie wyczuwać emocje i wiernie towarzyszyć nam w chwilach radości lub smutku. Czy koty płaczą i jak okazują swoje emocje?

Gdy koty płaczą… Barometr nastroju domowników

Każdy, kto choć raz zajmował się domowymi czworonogami, wie, jak bardzo czułe i rozumiejące mogą być koty w relacjach z człowiekiem. Mimo że nie potrafią używać ludzkiego języka, poprzez wyuczone zachowania i gesty świetnie radzą sobie z komunikowaniem własnych potrzeb. Przy odrobinie uwagi ze strony opiekuna są zdolne precyzyjnie porozumieć się z ulubionym człowiekiem. Koty bardzo szybko reagują na nasz nastrój i samopoczucie. Chętnie przysiądą na Twoich kolanach, gdy potrzebujesz przytulenia i bliskości ukochanej osoby. Wiele z nich towarzyszy nam podczas codziennych czynności. Wtykają swój wilgotny nos w każdy zakamarek, by w pełni uczestniczyć w ludzkich aktywnościach.

promocja dla czytelników

Promocja farmina

Kocie emocje

Miłośnicy kociego mruczenia są w stanie dostrzec, że gdy między ludźmi dochodzi do konfliktu, koty gwałtownie reagują na negatywne emocje między opiekunami. Niektóre mruczki próbują pocieszać swoich właścicieli, gdy ci płaczą lub chorują – przytulają się, głośniej mruczą, częściej ocierają o nogi, a nawet kładą się na człowieku w taki sposób, aby wygrzać obolałe miejsce na ludzkim ciele w trakcie choroby. Jeżeli wydaje Ci się, że Twój kot jest obojętny na zmianę nastroju lub Twój stan zdrowia, możesz być w błędzie – zdecydowanie chętniej położą się obok Ciebie, gdy sam potrzebujesz chwili oddechu, albo ruszą do zabawy, kiedy wykażesz chęć do rzucania ulubioną zabawką.

Przeczytaj także: Czy koty pierdzą?

Czy koty płaczą? Kot z grymasem na pyszczku.

A czy koty płaczą? Można pokusić się o stwierdzenie, że ludzie dzielą się na dwa obozy. Tych, którzy uwielbiają psy i tych, dla których najważniejszym domowym pupilem jest właśnie kot. Zagorzali fani psów próbują niekiedy udowadniać, że te są bardziej czułe i empatyczne niż mruczki. W sieci można znaleźć wiele zabawnych memów mówiących o tym, że koty podporządkowują sobie swoich właścicieli i tak naprawdę to one rządzą światem. Mało kto pamięta przy tym o fakcie, że koty też potrafią tęsknić za członkami swojej rodziny, odrzucać jedzenie i picie po śmierci najdroższego opiekuna lub rozchorować się, jeśli zostawisz je same w domu na czas wakacji. Okazuje się, że koty płaczą, tęsknią, przeżywają żałobę i zakochują się – w wielu aspektach łudząco przypominają ludzi. Dlaczego koty płaczą jak dzieci i czy jest to rzadko obserwowane zjawisko?

Przeczytaj również: Pozycja bólowa u kota. Jak ją rozpoznać i jak pomóc kotu?

Co oznacza koci płacz?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy koty płaczą i jak okazują swoje emocje? Dla ludzi smutek, żałość i złość nieodłącznie kojarzą się z załzawionymi oczami, przykrym grymasem na twarzy, zaciśniętymi pięściami lub zaciśniętą szczęką. W świecie zwierząt okazywanie niezadowolenia i smutku bywa wyrażane nieco w odmiennej formie. Tak naprawdę koty rzadko płaczą, roniąc łzy i mając zapuchnięty od kataru nos. Zazwyczaj kocie oczy, z których ciekną łzy, lub w których zbiera się nadmiar wydzieliny, z dużym prawdopodobieństwem oznaczają rozwijającą się chorobę i wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Kiedy koty płaczą, okazują smutek zmianą swojego zachowania, większym wycofaniem, unikaniem jedzenia i przyjmowania płynów. Mogą znacznie schudnąć, stać się osowiałe, stronić od głaskania, dotyku i podnoszenia, a nawet reagować złością na próby okazywania im czułości. To, dlaczego koty płaczą, nie zawsze wiąże się z ich gorszym samopoczuciem, lecz może sygnalizować uraz oka bądź infekcję wirusową, która rozwija się w ich organizmie.

Wiedza na temat tego, czy koty płaczą, może Cię zadziwić. Tak naprawdę koty wokalizują swoje potrzeby i rozmawiają w kocim języku… wyłącznie z ludźmi! Dorosłe osobniki nie potrzebują komunikować się za pomocą dźwięków – służy im do tego mowa ciała, zapach lub wydawanie dźwięków ostrzegawczych, takich jak burczenie lub odstraszanie napastnika poprzez charakterystyczne wycie. Jedynie malutkie kocięta często i głośno miauczą, a ich bezradne popiskiwanie ma pomóc przywołać mamę i sprawić, że kocica wróci do nich, aby ponownie je nakarmić.

Dlaczego koty płaczą?

Koty od stuleci towarzyszyły ludziom w ich domostwach, wypełniały wspólną przestrzeń i uczyły się, jak zgodnie funkcjonować pod jednym dachem. Poprzez obserwację i naukę zachowań swoich opiekunów zyskiwały ich aprobatę. Starały się przypodobać opiekunom, aby zdobyć upragnioną przekąskę lub po prostu zwrócić na siebie uwagę. Kocie miauczenie przypomina płacz niemowlęcia. Zestaw podobnych do płaczu bobasa tonów sprawia, że ciężko przejść obok nich obojętnie.

Kot z wydzieliną z oka.

Czy koty płaczą łzami? Jak już wiesz, kocie łzy wcale nie są mokre i nie wypływają bezpośrednio z oka. To, czy koty płaczą łzami, może nie być ważne aż do czasu, gdy nasz pupil podupadnie na zdrowiu. Koty płaczą niejako całym swoim ciałem, cierpienie okazują nietypowym zachowaniem, a łzawiące oczy wcale nie są oznaką gorszego samopoczucia. Jakiejkolwiek zmiany w kocim zachowaniu lub wyglądzie nie można pod żadnym pozorem ignorować. Jeśli wybierzemy się do weterynarza dostatecznie wcześnie, mamy większą szansę na pilne wyzdrowienie i to, że nasz ukochany kociak nie będzie potrzebował leczenia silnie działającymi lekami.

Czy koty płaczą? Alergie wśród kotów

Kocie łzy mogą być wywołane alergią, która wcale nie jest rzadka w świecie zwierząt. Mogą ją powodować sezonowo pylące rośliny, zbyt silne detergenty, używane do mycia i dezynfekcji mieszkania, a nawet perfumy lub kosmetyki właścicieli. Alergia pojawia się zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Jest również utrapieniem mieszkańców dużych miast w okresie zimowym, gdy powietrze jest silnie zanieczyszczone od smogu. O dziwo, domowe czworonogi także mogą na niego reagować niekorzystnie poprzez kichanie, kaszel, łzawienie oczu lub nerwowe pocieranie kończynami pyszczka.

Zobacz także: Trądzik u kota – domowe sposoby, jak go wyleczyć

Czy koty płaczą? Urazy mechaniczne wśród kotów

Drugą, stosunkowo najczęstszą przyczyną problemów z łzawiącymi oczami są uszkodzenia mechaniczne. Koty bardzo często wdrapują się na półki. Próbują swoich sił podczas wspinania się na oparcia foteli. Nurkują pod dywanem i wtykają pyszczek w ciasne przestrzenie, z których czasem nie potrafią się nawet potem wydostać. Podczas spontanicznej zabawy mogą zahaczyć o wystający przedmiot, wyhamować na okolicznym drzewie lub dużym kwiatku, a nawet doznać obrażenia ciała w wyniku kontaktu z gorącą patelnią, szklanką herbaty albo niebezpiecznymi dla nich domowymi chemikaliami. Wystająca gałąź w ogrodzie albo wyposażona w ostre pazury łapa innego zwierzęcego domownika może okazać się powodem, dla którego czeka nas pilna wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Kocie łzy częściej występują u kotów, które mają płaską budowę pyszczka. Specyficzna budowa anatomiczna wiąże się niekiedy z częstszym pojawianiem się łez. Podobnie dzieje się u kotów, które mają dłuższą sierść, gdyż ta może podrażniać oczy i sprawiać, że w kącikach oczu zbiera się nadmiar wydzieliny. Łzy rzadziej obserwuje się z tego powodu u małych kociąt, a problemy ze wzrokiem zwykle intensyfikują się u kotów w podeszłym wieku i z innymi chorobami współistniejącymi.

Smutny kot leżący na kanapie.

Czy koty płaczą? Infekcje wśród kotów

Ostatnim powodem, który warto wymienić, a dla którego Twój kot może łzawić, są choroby infekcyjne. Niestety nawet duża dbałość o zwierzaka, unikanie kontaktu z kotami, które mogą być chore czy też niewypuszczanie zwierzęcia poza mieszkanie nie zdoła uchronić nas przed możliwym zakażeniem. Drobnoustroje mogą znajdować się w wodzie, powietrzu, utrzymywać się na powierzchni podłogi. Przynosimy je przede wszystkim na naszych butach, ubraniach, a także dłoniach, dlatego zupełne uniknięcie chorób jest praktycznie niemożliwe. Ciekawostką może okazać się fakt, że nasze koty mogą chorować dokładnie na te same choroby, co ludzie. Gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa, ukochany czworonóg może podzielić nasz los, zacząć kichać i mieć łzawiące oczy.

Jak reagować na kocie łzy?

Kocie łzy bywają dla miłośników mruczków bardzo rozczulające. Trudno jest opanować emocje, gdy kot przemieszcza się obok nas nerwowo, wygląda na schorowanego i łasi się bardziej niż zwykle. Do tego miauczenie – przenikliwe, trafiające do ludzkich uszu z najdalszego zakątka mieszkania. Niektóre koty w zdecydowany i wyjątkowo wytrwały sposób potrafią zabiegać o uwagę swoich domowników. Szczególnie głośnymi kotami są rasy kotów egzotycznych i koty syjamskie.

Powód, dlaczego koty płaczą jak dzieci, wynika z ich umiejętności naśladowania ludzkich zachowań. Te bardziej inteligentne i bystre szybko dostrzegają, że dzięki wielokrotnemu miauczeniu lub samodzielnemu wskakiwaniu na kolana człowieka zawsze otrzymują to, co zamierzyły. Oczywiście łzawiące oczy kota nie powinny nam sugerować, by od razu brać kota na ręce, przytulać i pocieszać. Niemniej, po skutecznym zdiagnozowaniu przyczyny problemów zdrowotnych powinniśmy wdrożyć odpowiednie leczenie i pomóc kotu uporać się z problemem.

Czy koty płaczą? Smutny kot.

Na co zwrócić uwagę?

Co robić, gdy zauważymy, że nasz ulubieniec ma łzy w oczach? Zacznijmy od tego, aby wnikliwie przyjrzeć się naszemu kotu. Sprawdźmy, czy zjada typowe dla niego porcje karmy, dopasowanej do jego wieku i aktualnych potrzeb. Zaobserwujmy, czy pije wodę i jak zachowuje się podczas toalety oraz czyszczenia futra. Postaraj się zauważyć, czy Twój milusiński bawi się ulubionymi zabawkami, pozwala się dotykać lub bardziej nerwowo reaguje na głaskanie. Jeżeli stwierdzisz, że dzieje się coś nietypowego, kot staje się agresywny przy próbie kontaktu, nerwowo biega po mieszkaniu, cyklicznie liżąc futro, być może to oznaka rozwijającej się choroby.

Gdy oczy czworonoga zaczynają łzawić, nie zawsze konieczna jest dodatkowa reakcja z Twojej strony. O ile jest to następstwo urazu mechanicznego, wystarczy zwrócić uwagę, jak oczy się goją. Najprawdopodobniej już po kilku dniach łzy znikną samoistnie. Pomocny może okazać się specjalny płyn do przemywania oczu dla zwierząt. Nie próbuj leczyć kota na własną rękę. Domowe sposoby, takie jak okłady z rumianku lub herbaty mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dawaj mu sprawdzonej jakości i bogate w składniki odżywcze jedzenie, dzięki któremu szybciej zwalczy problemy zdrowotne.

W sytuacji, gdy podrażnienie oczu jest najprawdopodobniej spowodowane dostaniem się do nich szkodliwej substancji, możesz spróbować przemyć kocie oczy wacikiem zwilżonym czystą wodą. Łzy, które wiążą się z infekcją wirusową lub bakteryjną, raczej nie wyleczą się bez ingerencji weterynarza. Sam nie będziesz w stanie określić, jakie drobnoustroje stoją za przyczyną choroby, dlatego koniecznie wybierz się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz zleci stosowne badania i sprawdzi, czy oprócz chorych oczu Twój kot nie cierpi z innego powodu. Być może konieczna będzie antybiotykoterapia, użycie specjalnych kropli lub maści. Kotom ze zbyt długą sierścią, która dotyka oczu, zaleca się niekiedy delikatne skrócenie jej, by nie drażniła narządu wzroku.

Karmy dla kota

Płaczący kot – poznaj emocje swojego czworonoga

Większość kotów w oszczędny sposób sygnalizuje swoje emocje. Niekiedy ciężko poznać, czy nasz ukochany kot jest zadowolony, smutny lub poirytowany. Możemy spróbować nauczyć się odczytywać sygnały, które nam wysyła, i opracować własny system porozumiewania się. Kot, który jest wystraszony, przyjmuje skuloną postawę ciała, a jego uszy płasko przylegają do głowy. Zły i zdenerwowany czworonóg może wydawać z siebie nietypowe dźwięki, które przypominają buczenie lub syczenie. Niekiedy kot stara się wtedy wyglądać na większego i groźniejszego, niż jest w rzeczywistości. Puszy się, jego sierść zaczyna odstawać od skóry, a ogon zwiększa nawet kilkukrotnie swoją objętość. 

Zadowolony pupil maszeruje z odważnie pionowo postawionym ogonem, ociera się o meble lub nogi właściciela, a przede wszystkim mruczy. Zaciekawienie sygnalizuje delikatnie poruszająca się końcówka ogona i wzrok, skupiony na interesującym kota przedmiocie. Jeśli jednak kotu lecą z oczu łzy, zwierzak jest apatyczny i wycofany, a jego futro pozbawione blasku, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Odwiedź stronę naszego sklepu i wybierz dla swojego podopiecznego produkty, dzięki którym będziesz mógł w pełni zadbać o kondycję ukochanego mruczka. To inwestycja na lata, dzięki której kot stanie się zachwycającym i zadbanym kanapowym tygrysem!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły