Czy pies może jeść banany? Sprawdź!
Owoce i warzywa to jedne z najważniejszych produktów, niezbędne w diecie każdego człowieka. A jak w przypadku czworonogów? Czy ludzka dieta jest odpowiednia dla Twojego psa i czy zwierzę może spożywać surowe owoce? Czy pies może jeść banany?
Banan dla psa – bomba witaminowa czy zagrożenie dla zdrowia?
Banan to często niedoceniany składnik ludzkiego jadłospisu. Choć przypisuje mu się też wiele negatywnych cech, takich jak znaczna kaloryczność i wysoki indeks glikemiczny, banany są nieocenionym źródłem wielu składników odżywczych, witamin i minerałów. Warto przy tym pamiętać, że składniki polecane w diecie dzieci i dorosłych nie zawsze mają zastosowanie podczas komponowania zdrowych i bezpiecznych posiłków dla Twojego czworonoga. Chociaż dla psa mogą wyglądać apetycznie i być wyjątkowo smaczne, spożywane w zbyt dużych ilościach, a nawet sporadycznie mogą być groźne dla Twojego pupila. Zatem – czy psy mogą jeść banany?
Czy pies może jeść banany?
Regularne jedzenie bananów i włączanie do diety dań z tymi pysznymi owocami to skuteczny sposób na dostarczenie ludzkiemu organizmowi zdrowej dawki energii. Banany są przede wszystkim skarbnicą potasu, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, pracę mózgu, a także naszych mięśni. Banany są rekomendowane osobom z nadciśnieniem, zawierają znaczne ilości pektyn, witaminę A, E, C, K i te z grupy B. Zapewniają szybkie uczucie sytości, są lubiane przez dzieci i osoby starsze, gdyż są miękkie i lekkostrawne.
Banany nie są za to wskazane u osób z cukrzycą, gdyż indeks glikemiczny wynosi powyżej 60. To wpływa na zwiększenie stężenia cukru u krwi u diabetyków, podobnie jak marchewka i ziemniaki. Uważa się, że banany mogą obniżać poziom złego cholesterolu, wspomagać leczenie chorych na nowotwory i łagodzić problemy gastryczne. Czy więc banan dla psa jest odpowiednim rozwiązaniem, gdy zwierzę ma biegunkę lub zmęczyło się intensywnym spacerem z opiekunem?
Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść banany, nie jest jednoznaczna. W obszarze żywienia ludzie różnią się od swoich czworonogów. Zarówno dogadzanie psu lub kotu smaczkami z naszego stołu, jak i podsuwanie teoretycznie zdrowych przekąsek, które samy wybieramy na drugie śniadanie, może skończyć się długofalowymi konsekwencjami i koniecznością pilnej wizyty u lekarza weterynarii. Najpopularniejszym zagrożeniem, które czyha na psa lub kota, karmionego resztkami z ludzkiego stołu, to nadmiar soli i obecność w potrawach szkodliwych dla niego przypraw. Nie wszyscy właściciele psów mają świadomość, jakie składniki żywieniowe są całkowicie zabronione w diecie ich pupila, a po jakie mogą sięgać okazjonalnie. Zdecydowanie lepiej, jeśli w psiej misce znajdą się karmy dla dorosłego psa.
Czy psy mogą banany? Na pewno nie powinien to być stały element jadłospisu. Podanie psiakowi niewielkiego kawałka banana na pewno mu nie zaszkodzi i może być ciekawym urozmaiceniem. Banan pozwala dostarczyć organizmowi magnezu, fosforu, biotyny i błonnika. Pozwalają także w szybki sposób uzupełnić niedobory energii i zregenerować organizm po wysiłku. Mimo większej kaloryczności, banany są bardzo lubiane przez sportowców. Czy tak samo działają na organizm człowieka, jak i psa?
Banan dla psa – szkodzi, czy nie?
By zapewnić psiakowi prawidłowe funkcjonowanie, jego pożywienie powinno dostarczać nawet 40 różnych substancji odżywczych. Podobnie jak u ludzi, podczas komponowania posiłków nie tyle liczy się ilość, co jakość pokarmów, częstotliwość ich podawania psu i dbanie o przyjmowanie odpowiedniej ilości wody. Kaloryczność posiłków należy dostosować do wagi i wzrostu psa, jego wieku, płci oraz aktualnego stanu zdrowia. Nadwaga jest jednym z najgroźniejszych czynników ryzyka wielu chorób zwierzęcych. Powoduje problemy z układem kostnym, mięśniowym, układem krążenia i codzienną aktywnością.
Jadłospis Twojego czworonoga musi stanowić zrównoważoną porcję witamin, białek, aminokwasów, tłuszczy oraz mikro- i makroelementów. Białka i aminokwasy pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy mięśniowej, by pies miał siłę i energię do zabaw oraz wspólnych spacerów. Zdrowe tłuszcze, w tym kwasy omega-3 wpływają na funkcjonowanie psiego serca, układu odpornościowego, naczyniowego i hormonalnego.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe świetnie oddziałują na układ nerwowy psa, poprawiają wygląd skóry i sierści naszego pupila. Dieta bogata w tłuszcze przyczynia się do:
- szybszego leczeni stanów zapalnych skóry,
- zwalczania objawów alergii,
- poprawy widzenia zwierzęcia i ostrości jego wzroku.
Menu psa musi uwzględniać składniki mineralne, takie jak wapń oraz fosfor. Nie bez znaczenia jest magnez, gdyż wszystkie te substancje mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu kostnego i nerwowego. Psy potrzebują żelaza, cynku, miedzi, selenu, manganu, sodu, jodu oraz potasu, przyjmowanych regularnie w odpowiednich dla siebie proporcjach.
Banan dla psa nie dostarcza wszystkich omówionych składników odżywczych, lecz podawany zwierzakowi od czasu do czasu nie powinien mu zaszkodzić. Wielkość porcji owoców i warzyw trzeba dopasować do wagi i kondycji zwierzęcia. Nie mogą one zastępować porcji pełnowartościowego pokarmu, jakim jest specjalistyczna karma lub energetyczny posiłek. Jeśli Twój pies przyjmuje specjalne leki lub jest w trakcie leczenie choroby przewlekłej, na którą wpływ ma to, co zwierzę zjada, skonsultuj możliwość podawania mu banan z lekarzem specjalistą.
Czy psy mogą jeść banany? To musisz wiedzieć!
Czy pies może jeść banany? Ten owoc nie znajdzie się z pewnością na liście niezbędnych produktów, których obecność jest obowiązkowa dla Twojego psiaka. Chociaż w przypadku diety psich właścicieli banan i inne owoce oraz warzywa są bezpieczne i można je przyjmować każdego dnia, posiłki z surowymi produktami mogą okazać się dla psa ciężkostrawne i prowadzić do długotrwałych kłopotów ze zdrowiem.
Surowe warzywa i owoce, w tym banan, to nie najlepszy wybór podczas codziennego karmienia. Traktujmy banany bardziej jako przyjemny dla podniebienia smakołyk, który sprawi zwierzęciu przyjemność, niż jako podstawę psiej diety. Banany są dość kaloryczne, dlatego ich nadmierne spożycie mogłoby odbić się na nadmiernym przybieraniu na wadze przez czworonoga. Nadwaga u zwierząt to obecnie prawdziwa plaga i problem, który stanowi przyczynę występowania wielu częstych chorób cywilizacyjnych. Otyłość u zwierzęcia skraca jego czas życia, nadwyręża stawy, kości, nie pozwala psu na swobodną zabawę. Samo odchudzanie psiaka to żmudny i długotrwały proces, dlatego lepiej jest przeciwdziałać, niż potem leczyć.
Zwierzęta bardzo dobrze reagują na smak i zapach bananów. Ponieważ banany są dostępne przez cały rok, mogą stanowić praktyczną przekąskę dla właściciela podczas pieszej wędrówki z psem, którą opiekun nagrodzi pupila za dobre sprawowanie lub wykonanie określonej sztuczki. Zastanawiając się, czy pies może jeść banany, trzeba pamiętać o ewentualnych problemach zdrowotnych psa, do których należą alergie. Przed pierwszym podaniem banana obserwuj bacznie zachowanie Twojego czworonoga i zacznij od bardzo niewielkiej porcji owocu. Jeśli zwierzę nie zachowuje się nietypowo i nie widać u niego żadnych niepokojących objawów, możesz nieco zwiększyć kawałki banana. Zachowaj jednak umiar i rozwagę.
Banany możesz zabierać ze sobą zawsze tam, gdzie potrzebujesz szybkiej dawki energii. Jeżeli Twój pies patrzy na Ciebie pełnymi miłości oczami, oczekując nagrody za udany spacer, sztuczkę lub poprawne zachowanie, zamiast dawać mu gotowe przysmaki z torebki. Możesz rzucić mu plasterek banana, który zachęci go do dalszej aktywności. Nigdy nie pozwalaj, by pies sam próbował dostać się do wnętrza owocu i obieraj banany ze skórki. Zjedzenie przez zwierzę skórki może być wyjątkowo niebezpieczne!
Banan dla psa – jak go podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?
Podawanie owoców i warzyw domowym czworonogom warto zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Istnieją określone grupy produktów, które są kategorycznie zakazane, mimo że nam – ludziom – smakują w każdej niemal postaci. Należą do nich popularne i łatwo dostępne winogrona, rodzynki, a także orzechy, które psiak może próbować samodzielnie wyszukiwać w przydomowym ogrodzie. Szkodliwe dla psich przyjaciół mogą być pestki owoców, cebula, szczypiorek, czosnek, surowe kiełkujące ziemniaki oraz awokado.
Czymś, co stanowi szczególne zagrożenie dla psów, jest czekolada i kakao. Zawierają one toksyczną dla psów teobrominę, która powoduje przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz rozluźnienie mięśni gładkich. Kolejną niebezpieczną substancją jest popularny słodzik – ksylitol. Po jego zjedzeniu w organizmie psa może dojść do nadprodukcji insuliny. W następstwie prowadzi to do nagłego spadku poziomu cukru we krwi, zapaści, a nawet śmierci zwierzęcia.
Jak łatwo się domyślić, psom nie wolno podawać alkoholu, kawy ani herbaty, unikać podawania cukru i produktów, które go zawierają. Nie karmimy naszych zwierzęcych domowników resztkami z obiadu, niewskazane są gotowane kości z zup lub wywarów. Jeśli chcesz sprawić przyjemność swojemu psu, lepie wybierz kawałek banana, niż gotowe przekąski z marketu o szkodliwym i bezwartościowym składzie.
Czy psy mogą jeść banany i w jakiej ilości? Mały kawałek – jak najbardziej, dobrze jest przy tym pamiętać, że banany mogą wpływać na stan uzębienia zwierząt i ludzi. Ich konsystencja sprawia, że przyklejają się do powierzchni zębów i wchodzą w szczeliny międzyzębowe. Z tego powodu po zjedzeniu banana warto podać psu do gryzienia specjalną kość dentystyczną lub składniki, które pomogą w naturalnym oczyszczaniu jamy ustnej.
Czy pies może jeść banany? Skutki uboczne
Zbyt duża ilość bananów w psiej diecie może powodować skutki uboczne. Niepożądane objawy spożycia nadmiernej ilości tych słodkich owoców to przede wszystkim problemy ze strony układu pokarmowego. Zaliczają się do nich biegunki oraz zaparcia. Jeśli podasz swojemu psu banan, który jest niedojrzały, jego dolegliwości mogą być jeszcze poważniejsze. Nie w pełni dojrzałe owoce zawierają tzw. skrobię oporną. Nie jest trawiona w jelicie cienkim i może ulegać fermentacji w jelicie grubym. Dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie sygnały, które wysyła do nas pies po zjedzeniu nowości. Jeśli widzisz, że coś jest nie tak, wyklucz te produkty, które negatywnie wpływają na jego kondycję.
Zbyt duża ilość bananów w diecie w skrajnych przypadkach bywa przyczyną wzrostu potasu we krwi, a ten przekłada się na możliwe problemy z sercem. Przejedzenie bananami u zwierzęcia może skutkować bólem brzucha, niepokojem, dyszeniem, rozszerzeniem źrenic. Jeśli Twój psi towarzysz jest zdezorientowany, wygląda na osłabionego lub odwrotnie – nienaturalnie pobudzonego, pilnie skonsultuj się z lekarzem, by zapobiec nagłemu pogorszeniu stanu zdrowia.
Banany można podawać psu w kawałkach, ale też w formie przyjemnie chrupiących bananowych chipsów. Można także samodzielnie przygotować specjalne ciasteczka bananowe, które będą smakować nie tylko psu, ale także ludzkim domownikom. Jeśli pies lubi taką konsystencję, możesz przygotować mus bananowy, z dodatkiem jajka, odrobiny kefiru lub jabłka.
Banany w diecie Twojego pupila – dla smaku, okazjonalnie
Dbanie o prawidłowy rozwój i idealną kondycję Twojego czworonoga to najważniejsze zadanie każdego właściciela psa lub kota. Zdrowy, wysportowany psiak może w pełni korzystać z uroków życia. Wspólny czas spędzany na zabawie i spacerach w parku pomagają w budowaniu niepowtarzalnej więzi między zwierzakiem a jego opiekunami. Urozmaicona dieta psa stanowi profilaktykę wielu niebezpiecznych chorób, jest przepisem na psią długowieczność i to, by nasze zwierzęta tryskały energią.
Serwowanie psom od czasu do czasu bananów w postaci niewielkich kawałków, ciastek lub musu jest bezpieczne. Nie stanowi to dla nich zagrożenia. Warto traktować owocowe i warzywne przekąski jako uzupełnienie i urozmaicenie jadłospisu, a nie główny komponent pełnowartościowego posiłku. Jeżeli chcesz, aby Twój pies był szczęśliwy i miał zawsze siłę do wspólnych igraszek, wybierz dla niego idealnie dopasowaną i bezpieczną karmę z oferty sklepu Apetete. Jakościowa karma to inwestycja w jego przyszłość i pewność, że dajesz swojemu psu wszystko to, co najlepsze!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu