KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Starość u psa porady lekarza wet.

Starość u psa – wywiad z lekarzem weterynarii Filipem Jędrzejewskim z kliniki Filon w Warszawie na temat starości psów.

Średnia długość życia psa wynosi około 12 lat, to w porównaniu do naszego bardzo mało. Istnieją jednak sposoby na to, aby nasz ukochany czworonóg długo cieszył się dobrym zdrowiem.

W świecie zwierząt nie raz dochodziło do łamania rekordów przeżywalności, ostatni rekordzista przekroczył 30 lat! Piękny wynik jest marzeniem każdego kochającego opiekuna. Czy istnieją złote rady, dla właścicieli psów.

O tym jak dbać o starego psa  odpowiedział nam w wywiadzie dla sklepu zoologicznego: apetete.pl Dr Filip Jędrzejewski z kliniki weterynaryjnej Filon w Warszawie.

Starość u psa – kiedy rozpoczyna się okres starości?

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy rozpoczyna się etap starości u psa. Na to jak szybko nadchodzi starość składa się wiele czynników.

 • W jakich warunkach obecnie przebywa zwierzę
 •  W jakich warunkach przebywało wcześniej, czyli jest zależne od zmęczenia organizmu. Jeśli zwierzę w okresie dorastania nie rozwinęło się prawidłowo. Było narażone na niedobory żywieniowe,brakowało: witamin, makro i mikroelementów i narządy wewnętrzne nie rozwinęły się w pełni dobrze, można przypuszczać, że ta starość troszeczkę szybciej przyjdzie.
 • Ponadto szybkość występowania tych objawów starzenia zależy od wielkości zwierzęcia i rasy.
 • Są pewne predyspozycje rasowe, małe psy i koty wchodzą w okres starości w mniej więcej w wieku 9lat. Jeśli chodzi o psy ras średnich, to jest to okres 7 lat, psy ras dużych i olbrzymich w wieku 5-6lat – nie jest to regułą.

Wcześniej będziemy mieli do czynienia z niewydolnością poszczególnych narządów. Natomiast są niektóre zwierzęta, które bardzo w dobrym zdrowiu dożywają do późnej starości. Wówczas te objawy starzenia występują u nich znacznie później…

Starość u psa – Symptomy starości

 Właściciel zazwyczaj obserwuje pewne symptomy. Jest to przede wszystkim:

 • Zauważalny spadek aktywności ruchowej. To oznacza, że zwierzę więcej przesypia w ciągu dnia, nie tak chętnie i dług bawi się na spacerach
 • Pogorszony słuch i wzrok
 • Pies staje mniej czujny. Przykładowo ktoś puka i wchodzi a pies dopiero po pewnym czasie reaguje na przybycie gościa.

starość psa - jak zbadać wzrok u psa  

Jak zbadać wadę wzroku bądź słuchu u swojego psa?

Jeśli jest znaczna utrata słuchu, każdy właściciel zaobserwuje to bardzo szybko. Głuchy pies czy kot inaczej reaguje na dźwięki, np.: coś go poprzednio budziło, a teraz nie wywołuje takiego efektu. Wcześniej wysokie i niskie dźwięki były bardziej słyszalne niż obecnie. Oczywiście w lecznicy lekarz weterynarii używa specjalnych sprzętów do zbadania słuchu, przy pomocy którego np.:ogląda jak wygląda błona bębenkowa. To co może w domowych warunkach zrobić właściciel, to tzw: test na słuch. Wygląda on następująco: właściciel klaszcze, tak aby pies nie widział jego dłoni a tylko słyszał dźwięk, wydany przez klaśnięcie. Mało tego, test powinien być przeprowadzony w taki sposób, aby fala uderzeniowa powietrza klaszczących dłoni, nie poruszyła włosów czuciowych. Generując ruch powietrza, zwierzę też potrafi wyczuć i wówczas wyniki testów są niemiarodajne.

UWAGA: Test wykonujemy kiedy pies jest czymś zajęty, np.: zabawką czy jedzeniem. Wówczas opiekun będąc z tyłu klaszcze w dłonie i obserwuje reakcje psa. Powinien chociaż spojrzeć na nas.

Czy można bez konsultacji z lekarzem weterynarii zdiagnozować u psa pogorszenie wzroku?

Nie, dokładne badanie przeprowadza lekarz weterynarii w gabinecie. Właściciel może co najwyżej zaobserwować zmętnienie, czy występowanie złogów w oczach, które powinny go zaniepokoić i skierować właśnie do lekarza weterynarii.

Starość u psa – co zrobić, aby pies miał jak najlepszą starość?

Na początku badamy dokładnie zwierzę. Nie chodzi tylko o badanie kliniczne. Przede wszystkim w pewnym okresie życia, powinniśmy zrobić przeglądowe badanie krwi. Jeśli ktoś wcześniej nie robił tego, bo nie było zabiegów tego wymagających jak; kastracja, sterylizacja, czyszczenie kamienia nazębnego itp. To ja swoim pacjentom zalecam zrobić, pierwsze przeglądowe badanie w wieku około 5-6 roku. Początkowo ogólne badanie krwi obejmuje:

 • Morfologia
 • Próby wątrobowe, próby nerkowe
 • Cukier
 • Białko całkowite.

Następnie jeśli będą ku temu powody, bada się poziomy np.: hormonów tarczycy.

Warto zauważyć, że badania geriatryczne nie są zawsze takie same. Choć laboratoria weterynaryjne oferują całe pakiety geriatrycznych badań kontrolnych i tam jest większość czynników, które trzeba sprawdzić u starszego psa.

karmy mokre dla psa

Starość u psa – Czym powinniśmy żywić psiego seniora?

Obecnie wiemy o tym, że żywienie prawidłowe ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wiemy również, że w poszczególnych etapach życia te jedzenie powinno być troszeczkę inne. W czasie starości zwierząt, żywienie ma bardzo duże znaczenie. Tak samo duże jak w okresie wzrostu organizmu. Można powiedzieć, że zarówno okres wzrostu, rozwoju narządów układu mięśniowego, kości i narządów wewnętrznych jak i okres geriatryczny to są specjalne okresy w żywieniu zwierząt. W tym okresie u starszych zwierząt następuje spadek masy ciała, spadek masy mięśniowej, co jest związane ze uwiądem starczym. Ten proces jest bardzo podobny jaki można zaobserwować u ludzi starszych. W tym okresie powinniśmy podawać jedzenie przygotowane dla zwierząt starszych i tak naprawdę ciężko jest, dokładnie przygotować takie jedzenie w domu. Najlepiej byłoby skorzystać z gotowych produktów, które oferowane są na rynku zoologicznym.

Gotowanie dla zwierząt, to jest cała osobna nauka i przeciętny właściciel zwierzaka musi się tego nauczyć i nie jest to ani łatwe ani krótkie. Wymaga zdobywania pewnych składników do pokarmu, a wiadomo, że sezonowość składników w naszym kraju jest różna. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem są gotowe produkty ze sklepów zoologicznych. Przy doborze karm pamiętajmy, że w tym okresie kiedy zwierzę jest starsze potrzebuje dobrze przyswajalnego, łatwo wchłanialnego i lekkostrawnego pożywienia.

Starość u psa – Czy można naprawić błędy w żywieniu psów ? 

Generalnie, żadna nagła zmiana nie jest dobra, ani dla zwierzęcia młodego, starego, ani w pełni sił. Każda, nagła zmiana warunków np.: żywieniowych może się odbić niekorzystnie na zdrowiu psa. Nawet jeśli wiemy, że nasz pies nie jest żywiony tak optymalnie jak powinien to powinniśmy zmienić sposób żywienia, ale nie gwałtownie tylko stopniowo i powoli. To znaczy, że przez pewien czasu mieszamy stare jedzenie z nowym. Stopniowo zmieniając, procentową zawartość nowej karmy na korzyść tej nowej. Organizm wiele lat żywieniowy w pewien sposób adoptuje się do trawienia takiego a nie innego jedzenia. Dlatego nagła zmiana może spowodować, że ten organizm nie przystosuje się od razu i nawet na tyle, że nie będzie w stanie wykorzystać potencjału tego nowego jedzenia, to jeszcze mu ono w ogóle zaszkodzi.

Psy mogą być monodietetyczne i nie ma w tym żadnego błędu żywieniowego. Jeśli ona my służy i chętnie ją zjada i nic się nie dzieje z organizmem złego. Nie ma potrzeby na sile dosmaczania, zmieniania smaku karmy na inny np.: z kurczaka na łososia. Niestety, ale taka poli dietetyczność jest domeną ludzi. U psów nie obserwuje się takiej silnej potrzeby zmiany tych smaków.

Okres zmiany karmy jest zależny od tego jak bardzo dużej rewolucji dokonujemy w diecie naszego psa. Jeśli to jest karma tego samego producenta, gdzie w składzie jedyną różnica jest między kaczką a indykiem, to ten okres adaptacyjny powinien trwać do 5dni. Natomiast w przypadku bardziej drastycznych zmian to minimum te 2 tygodnie. Ten okres nie powinien być krótki, bo zmiany w organizmie również nie zachodzą tak szybko.

starość u psa O czym należy pamiętać?

To, że zwierzę osiągnęło pewien wiek wcale nie oznacza, że już należy go zakwalifikować do grupy psów starych. Wiek jest tylko pewnym rodzajem wyznacznika, kiedy należałoby się zacząć interesować tym starszym okresem. Nie kwalifikujemy zwierzęcia do tego czy jest stare ze względu na wiek, ale na stan zdrowia. Z lek. weterynarii Filipem Jędrzejewskim z kliniki Filon rozmawiała Urszula Tomczuk z apetete.pl

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły