Czy pies może jeść pomidory?
Pomidory to jedno z ulubionych warzyw na naszych stołach. Dostępne w wielu odmianach, kształtach, a nawet kolorach, są cennym źródłem licznych witamin i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, lecz czy tylko dla człowieka? Czy pies może jeść pomidory i jest to dla niego bezpieczne?
Czy psy mogą jeść pomidory? Warzywa i owoce w jadłospisie zwierząt
Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowców, owoce i warzywa powinny stanowić nieodłączny element każdego naszego posiłku. Zwłaszcza warzywa są dodatkiem, który zwykle jest bezpieczny nawet w przypadku stosowania diet eliminacyjnych lub związanych z rekonwalescencją po chorobie. Warzywa bywają lekkostrawne, mają niewiele kalorii i większość z nich – niski indeks glikemiczny. To kluczowo wpływa na zdrowie i samopoczucie osób ze zbyty wysokim poziomem cukru we krwi. Co więcej, z kolorowych warzyw i owoców można stworzyć prawdziwe kulinarne arcydzieła. Podawane w postaci surowej, gotowanej lub duszonej szybko sycą, a nawet pomagają ugasić pragnienie.
Jeśli troszczysz się o odpowiednio skomponowane własne menu, z pewnością z uwagą podchodzisz też do zagadnienia żywienia swojego czworonoga. To, co zjada Twój pies, wpływa nie tylko na jego kondycję, ale także długowieczność i prawdopodobieństwo występowania niebezpiecznych dla psa chorób. Mądrze skomponowana dieta to długie i szczęśliwe życie zwierzęcia, jak również radość właściciela, gdy jego podopieczny tryska energią.
Warzywa i owoce w diecie psa
Pomidor dla psa? Arbuz dla kota? Być może zdarzyło Ci się kiedyś obserwować czworonoga, który pełen zachwytu zerka w kierunku stołu domowników i marzy o dyskretnym zabraniu z niego kawałka szynki lub aromatycznej kiełbaski. Jednak psy bywają też niekiedy koneserami smaków bardzo nietypowych, takich, których sam nigdy nie zaproponowałbyś swojemu ulubieńcowi. Zdarzają się amatorzy owoców zrywanych prosto z krzaka, miłośnicy kwaśnych cytryn lub szczekający wielbiciele jedzenia, które charakterystycznie chrupie w pyszczku.
Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść pomidory koktajlowe, warto skupić się na jednej kluczowej kwestii. Dzielenie się ze swoim merdającym domownikiem niemal wszystkimi smaczkami z ludzkiego stołu być może jest przyjemne, ale nieuchronnie prowadzi do problemów ze zdrowiem i utrwalania niezdrowych nawyków. Składniki zawarte w ludzkim jedzeniu mogą powodować problemy gastryczne, podnosić ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych i problemów skórnych, a w skrajnych wypadkach być przyczyną zatrucia. Gdy karmimy psy lub koty, sprawdza się jedna, najważniejsza zasada – to, co dobre dla ludzi, nie zawsze służy zwierzętom. Jak zatem traktować w ich diecie warzywa i czy pies może pomidora?
Czy pies może jeść pomidory?
Gdy przychodzi lato, na naszych stołach zaczyna mienić się od kolorów. Czerwone pomidory, pomarańczowe papryki, kolorowe śliwki i zielone ogórki – ciężko powstrzymać się przed zjedzeniem wszystkiego! To także idealny moment na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Z lubością organizujemy pikniki, rodzinne wycieczki za miasto, zabierając ze sobą zdrowe, warzywne przekąski. Czy pomidor dla psa na górskim szlaku może zastąpić tradycyjne psie jedzenie i stać się elementem zdrowej oraz urozmaiconej psiej diety?
Podstawą psiego jadłospisu powinna być pełnowartościowa, odpowiednio dopasowana karma lub samodzielnie przygotowany zestaw posiłków. Ich głównym składnikiem jest mięso, gdyż psy, jako bliscy krewni wilków i urodzeni drapieżnicy potrzebują go do budowania mięśni i pozyskiwania energii. Na spacerze lub podczas nauki nowych sztuczek warto mieć w zanadrzu przekąski i smakołyki, które pomagają też nawiązywać bliską relację z psiakiem.
Jak przygotowujesz się do wakacyjnych wypraw i wyjazdów z dziećmi? Lubisz mieć przy sobie zdrowy pełnoziarnisty batonik? Nosisz w plecaku pojemnik z warzywami pokrojonymi w słupki lub małe, wygodne pomidorki koktajlowe? Podczas odpoczynku po treningu lub gdy wracasz do domu z wieczornego spaceru z psem, nie raz pojawiła się w Twojej głowie myśl – czy pies może jeść pomidory koktajlowe ze mną i czy mogę podzielić się z nim zawartością swojej śniadaniówki?
Otyłość u zwierząt
Miękkie, wygodne posłanie, komfortowa leżanka i designerska miska na wodę? Nie to jest najważniejsze, gdy myślimy o szczęśliwym i zdrowym psie. Przepisem na radosnego zwierzaka jest mądre i odpowiedzialne żywienie – smacznie, ale też z umiarem! Jak karmić swojego psa? Codzienne menu musi uwzględniać wiek czworonoga, jego ewentualne problemy zdrowotne, dawkę każdodniowej aktywności fizycznej, a nawet rasę czy płeć. Młode szczenięta mogą potrzebować częstszych posiłków, podczas gdy w przypadku seniorów liczy się zawartość najważniejszych składników odżywczych i równowaga między aktywnością, a odpoczynkiem.
Plagą naszych czasów jest nadwaga i otyłość. Dotykają one niestety także psów i kotów, co przekłada się m.in. na poważne problemy ze stawami i występowanie chorób układu krążenia. Psy bywają większymi łakomczuchami niż koty, jednak jedne i drugie nie zawsze potrafią powstrzymać się przed zjedzeniem smakołyków, które okazują się dla nich niebezpieczne i trudne do strawienia. Dodatkowo sam proces odchudzania i zmiana utrwalonych złych nawyków może zająć długie tygodnie, dlatego zdecydowanie lepiej przeciwdziałać, niż leczyć.
Dieta psa – czy pies może jeść pomidory?
Co podawać psu do jedzenia? Czy pies może pomidora, od czasu do czasu owoce, a nawet kostkę czekolady? Z pewnością nie raz słyszałeś, że tak kochana przez ludzi czekolada w układzie trawiennym psa bywa groźną i podstępną trucizną. Na jej tle owoce, a zwłaszcza warzywa wydają się być bezpieczną i prostą w podaniu przekąską. Czy mogę dołożyć kawałek pomidora do psiej miski? By odpowiedź była jak najprostsza, spróbujmy prześledzić kilka najistotniejszych faktów na temat żywienia domowych czworonogów i ich codziennych potrzeb.
Zdecydowałeś, że chcesz zostać właścicielem psa. Przygotowujesz kącik do odpoczynku, miejsce do spania, musisz również nauczyć się, jak karmić swojego pupila. Wielu opiekunów psa, zwłaszcza na początku tej fascynującej drogi, wybiera gotowe produkty – karmę suchą i mokrą – które mają właściwie skomponowany skład i dają pewność, że zwierzak jest żywiony prawidłowo. Na opakowaniu podany jest sposób dawkowania, dopasowany do wieku i wagi zwierzęcia. Jeśli nie jesteś pewien, że postępujesz właściwie, możesz też skonsultować jadłospis z zaufanym lekarzem weterynarii.
Jak skomponować dietę psa?
O czym nie możesz zapominać? Psiak musi mieć stały dostęp do świeżej, regularnie wymienianej wody. Nie każda gotowa karma będzie psu smakować – być może przyjdzie Ci wymienić ją kilkukrotnie, zanim znajdziesz tę idealną. Nie ma za to konieczności okresowej zmiany zaakceptowanego produktu na coraz to nowy – psy rzadko się nudzą swoimi ukochanymi smakami, a tym, co urozmaica im menu, są drobne przekąski i psie łakocie. Wyjątkiem może jednak być sytuacja, w której pies jest chory lub ma alergię i wymaga specjalistycznego żywienia.
Inaczej wygląda karmienie dorosłego psa, inaczej maleńkiego, bezbronnego psiego maluszka. Pieski w pierwszych dnia swojego życia są zupełnie zdane na mamę, a tym, co daje im energię do działania, jest mleko matki. Wraz z mlekiem otrzymują przeciwciała, które chronią je przed infekcjami i chorobami, daje energię do skakania, biegania i spontanicznych zabaw z rodzeństwem.
Szczeniaki bardzo intensywnie rosną. Potrafią w kilka miesięcy potroić swoją wagę i przybrać naprawdę imponujące rozmiary. Do płynnego wzrostu potrzebują węglowodanów, białek i tłuszczy, by móc budować mocne kości, wzmacniać mięśnie i być gotowe na zdobywanie świata. Szczeniak nieustannie obserwuje swoją mamę i innych członków stada. Uczy się jak przyjmować pokarmy inne niż mleko mamy, poznaje ciekawe dla niego nowe konsystencje i formy, do większości z nich podchodzi z dużą śmiałością i entuzjazmem. Z czasem jego posiłki stają się mniej kaloryczne, aż do ustalenia stałych nawyków i racji żywieniowych.
Czy psy mogą jeść pomidory? To musisz wiedzieć!
Pomidor i pies? Myślisz – czemu nie? Jednak jak już wspomniano wyżej, warzywa nie zawierają w sobie białka, które powinno stanowić podstawę psiego żywienia. Białko to budulec kości, i źródło aminokwasów, a jego największe pokłady znajdują się w wołowinie, wieprzowinie, drobiu i mięsie z królika. Pies został w drodze ewolucji perfekcyjnie dostosowany do trawienia mięsa. Ma stosunkowo krótki przewód pokarmowy, mocną żuchwę, silne zęby, a jego soki trawienne szybko rozkładają nawet bardzo duże mięsne kąski.
Co można wrzucić do psiej miski? Zdrowe będą kawałki ryby, podroby i inne mięsne smaczki, które nasycą psa na długo. Konieczne jest, aby były pozbawione soli i mocnych przypraw, a w przypadku ryby – miały usunięte ości. Równie istotne jak białka w diecie czworonogów są zdrowe tłuszcze. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 podnoszą odporność, są gwarancją błyszczącej sierści, zdrowej skóry, a dodatkowo pomagają we wchłanianiu witamin z pożywienia.
Nieco dalej na liście psich potrzeb uplasowały się węglowodany. W gotowych karmach pochodzą głównie z kaszy, ryżu, a także dodatku zbóż. Wśród najważniejszych składników pokarmowych trzeba wspomnieć o minerałach i mikroelementach – i to właśnie tu pojawia się miejsce na warzywa i owoce, w tym… pomidora. Czy i jak podawać psu pomidora, by działo się to z korzyścią dla naszych ukochanych pupili?
Dojrzały, mięsisty i soczysty pomidor w niewielkiej ilości jest w pełni bezpieczny dla psa pod względem zdrowotnym. To przede wszystkim niskokaloryczny produkt, który zawiera duże ilości wody, jest lekkostrawny i bogaty w pierwiastki oraz witaminy. Pomidory zawierają witaminy C, E i K, a także dostarczają potas, który wspomaga pracę mięśni, serca i całego układu sercowo-naczyniowego. Czy wielkość i gatunek pomidora ma znaczenie?
Pomidor dla psa – jak je podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?
Czerwony, okrągły pomidor dla psa – jak najbardziej! Należy jednak unikać pomidorów zielonych, niedojrzałych, które zawierają niebezpieczną dla psa tomatynę. To związek chemiczny o właściwościach toksycznych. Natomiast łodygi i liście mają w swoim składzie solaninę, która jest szczególnie groźna dla psich seniorów i alergików. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy uprawiamy pomidory w przydomowym ogródku albo na balkonie.
Nie trzeba pomidora posypywać solą ani dodatkowo przyprawiać. Niebezpieczna może być sałatka z pomidora z dodatkiem szczypiorku lub cebuli. Jeśli chcesz nagrodzić psa pomidorem, niech będzie to zwykłe, czyste warzywo, którego smak Twój pies na pewno doceni! Jeśli jednak po zjedzeniu pomidora u Twojego podopiecznego wystąpią niepokojące objawy, skonsultuj koniecznie swoje wątpliwości ze specjalistą.
Pomidory dla czworonoga – tak, ale z umiarem
Dbanie o prawidłową dietę czworonoga to obowiązek każdego właściciela. Mądrze skomponowana dieta to radość psa i paliwo do działania na każdy dzień. Bogate w składniki odżywcze posiłki pomagają w powrocie do zdrowia po chorobie i przyspieszają leczenie. Jeśli marzysz o szczęśliwym psiaku u swojego boku, wybór pomidorów jako okazjonalnej przekąski będzie słusznym postępowaniem. Czy pies może jeść pomidory? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli.
Pomidory są lekkie, wygodne w przechowywaniu, ich jedzenie nie powoduje przybierania na wadze i ciężkości na żołądku. Możesz wybrać duże, okazałe warzywa i pokroić j na kawałki lub zdecydować się na pomidorki koktajlowe, które swoim kształtem przypominają psu ulubioną piłkę.
Pamiętaj o równowadze pomiędzy poszczególnymi składnikami jadłospisu i zapewnij swojemu czworonożnemu domownikowi codzienną dawkę ruchu. Zagwarantuj psu stały dostęp do świeżej wody, a w upalne dni zorganizuj miejsce w domu, w którym będzie mógł się schłodzić. Dzięki temu Twój pies będzie szczęśliwy, a Ty zyskasz wiernego kompana na długie lata. Jeżeli chcesz dodatkowo okazać psu swoją miłość, wybierz dla niego apetyczne i zdrowe przekąski z oferty naszego sklepu Apetete i wspólnie cieszcie się każdą chwilą w domu, w pracy i na relaksującej przechadzce. Ukochane smaczki miej zawsze przy sobie – Twój pies z pewnością to doceni radosnym merdaniem ogona i wyjątkowym błyskiem w oku!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu