Czy pies powinien jeść kości, które gryzaki mu nie szkodzą?

Tyle się mówi o tym, aby nie podawać psom kości. Z drugiej strony mamy Dietę BARF czyli w wolnym tłumaczeniu surowe mięso i kości oraz mnóstwo gryzaków dla psów, w tym kości sprzedawanych w sklepach zoologicznych. Czy takie rodzaje przekąsek są bezpieczne dla psa, co się dzieje jeśli pies zje kości oraz które gryzaki mu nie zaszkodzą? Na te wszystkie pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Czy pies powinien jeść kości, a co z potrzebą żucia?

Żucie to naturalne i ważne zachowanie psów, żucie ma tę zaletę, że stymuluje psychicznie psy. Dzięki czemu podczas żucia pies rozładowuje napięcie w szczęce. Dzięki czemu sama czynność gryzienia, czy żucia działa na psa relaksująco i zmniejsza objawy stresu.  Poza tym gryzienie kości u psów działa jak szczotka do zębów, czyszcząc je z kamienia nazębnego.  Żucie pobudza również produkcję śliny, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Psy, które gryzą kości, są również mniej podatne na drapanie lub lizanie własnych łap.

czy pies powinien jeść kości

Żucie i gryzienie rozładowuje napięcie, proszę zobaczyć na błogi stan który odmalował się na pysku tego Buldoga angielskiego.

Surowe kości są dobrym źródłem wapnia, fosforu i innych minerałów. Mają korzyści dla układu trawiennego , w tym wzmacniają mięśnie brzucha, zapobiegają wzdęciom, wspierają zdrowe ruchy jelit i zapobiegają problemom z gruczołami odbytu.

Czy pies może jeść kości?

Biorąc pod uwagę wszystkie sprzeczne informacje na temat karmienia psów,  ważne jest, aby w końcu ustalić fakty. Czy psom szkodzą kości, a jeśli nie to które można podawać?

Czy pies powinien jeść kości

Nie podawaj mu gotowanych kości

W diecie psa unikajmy gotowanych kości, takich z zup, zwłaszcza z kurczaka i drobiu. Takie kości łatwo pękają na mniejsze bardzo ostre kawałki, które mogą poranić przełyk i ściany jelita!

Co powodują kości gotowane?

 • Urazy jamy ustnej lub języka
 • Kości owinęły się wokół dolnej szczęki
 • Niedrożność przewodu pokarmowego
 • Zaparcia w najgorszym przypadku
 • Krwawienie z odbytnicy
 • Zapalenie otrzewnej – spowodowane przekłuciem, zranieniem żołądka lub ściany jelit

Co z kośćmi ze sklepu zoologicznego?

Jak się okazuje, nie wszystko sprzedawane w sklepie zoologicznym jest zdrowe dla pupila. FEDIAF I FDA czyli dwie organizacje badające jakość składników zwierzęcych w karmach ostrzegają przed zakupem przetworzonych kości: wiązanych, barwionych, skór wołowych zawiniętych na kształt kości. Do większości z nich używane są środki wcale nie spożywcze, konserwanty, sztuczne aromaty, a przede wszystkim większość z nich jest oczyszczana chemicznie!

Co w takim razie podawać jako gryzaki?

Można psom podawać twarde ciasteczka, dentastixy, kurze łapki wędzone, albo uszy, uszy królika, jagnięce. Tylko wybierajmy producentów, którzy nie dodają chemikaliów do swoich produktów np: Alpha Spirit, Vector Food

Ciasteczka dla psa Bosh

Czy pies może jeść kości surowe? 

Tak, są najzdrowsze dla psa, tylko trzeba uważać na ich świeżość oraz sposób przechowywania. Bo właśnie w przypadku surowych kości i mięsa istnieje ryzyko skażenia bakteryjnego. Na szczęście można temu zapobiec stosując odpowiednią obróbkę termiczną np: zamrożenie

Zasady bezpieczeństwa przy karmieniu kośćmi

 • Nadzoruj co i w jaki sposób żuje Twóje pies, nigdy nie zostawiaj psa bez kontroli, zwłaszcza jeśli podajesz surowe kości, albo ze szpikiem
 • Wyrzuć obgryzione kości. Jeśli twój pies pogryzł kości i zostały same resztki wyrzuć je bo może się zadławić.
 • Nie dawaj kości psu, który miał czyszczone zęby z kamienia, tzw skaling. Te psy są narażone na pękanie zębów
 • Nie dawaj kości psom po 5 roku życia istnieje prawdopodobieństwo, że pies będzie miał problem z wypróżnianiem, zamiast kości surowych możesz dać małe kurze łapki, albo uszy wędzone raz na jakiś czas
Vector-Food kurze łapki stopki suszone 50szt.

Vector-Food kurze łapki stopki suszone 50szt.

 • Nie podawaj kości ze szpikiem psom, u których występuje zapalenie trzustki. Szpik jest bogaty w tłuszcz i może powodować zaostrzenie choroby lub biegunkę.
 • Nie dawaj kości psu, który ma tendencję do ich połykania!
 • Zaleca się podawanie kości po posiłku, wówczas pies jest mniej łapczywy, wobec tego będzie dokładnie żuł swoją zdobycz.
 • Daj swoim psom kości dłuższe niż ich kufa. To uniemożliwi im połknięcie  i zadławienie
 • Nie dawaj psu kości wieprzowych ani żeberek wołowych.
 • Pozwól swojemu psu żuć tylko przez 10 do 15 minut dziennie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo obrażeń.
 • Przechowuj w lodówce kości, gdy nie są przez psa żute.
 • Wyrzuć kości po trzech do czterech dni. Zmniejsza to prawdopodobieństwo zanieczyszczenia bakteryjnego…

A wy dajecie swoim psom kości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły