KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Fakty, mity o psach część II

Mity i fakty o psach  potrafią zepsuć ich wizerunek a także zaszkodzić. Dlatego dziś z myślą o świadomej opiece nad pupilem kontynuujemy temat najpopularniejszych bzdur przekazywanych na temat opieki nad psem.

→ Zobacz pierwszą część

Fakty i mity o psach: mit 5. 

Pies uważa ludzi za członków swojego psiego stada!

dog-2751115_1920

Z  definicji: stado to grupa osobników tego samego gatunku. Natomiast psy i ludzie to dwa odrębne gatunki i nasze psy o tym wiedzą.. Ponadto psy nie są zwierzętami stadnymi, nie potrzebują do przetrwania stada – tylko człowieka. Ostatnie badanie wykazały, że gdyby ludzka populacja wyginęła wiele gatunków, w tym również psowate przestałoby istnieć w ogóle! Z tego powodu nie można uznać teorii dominacji za słuszną, gdyż zakłada ona istnienie hierarchii stadnej.

 

Fakty i mity o psach: mit 6. 

Suka powinna mieć co najmniej jeden miot przed sterylizacją!

golden retriever szczeniak i suka

To bardzo często powtarzany mit, niezwiązany w ogóle z fizjonomią psa. Ciąża u suki wnosi wiele zmian hormonalnych, a ponadto przez takie podejście zwiększa się problem bezdomności u psów. Ciąża nie chroni suczki przed chorobami nowotworowymi czy rakiem sutki, albo ropomaciczem. Przeciwnie może być czynnikiem zapalanym do rozwoju chorób nowotworowych.  Natomiast kastracja suki (usunięcie macicy z jajnikami) w pełnym stopniu chroni przed ropomaciczem oraz zmianami hormonalnymi takimi jak: ciąża urojona.  Ponadto zabezpiecza sukę i właściciela przed niechcianym miotem.

Fakty i mity o psach: mit 7. 

Suka i pies cierpią po kastracji – odczuwają depresję!

mity i fakty o psach: pies na dworze po kastracji , mity o psach

Jeśli ktokolwiek myśli, że psy odczuwają pustkę z powodu braku macierzyństwa to trzeba koniecznie przypomnieć, że  psy nie są ludźmi i maja zupełnie inne postrzeganie świata od naszego. Co więcej, ich percepcja jest podyktowana przez instynkt. Dlatego lekarze weterynarii gwarantują, że psy nie mają depresji z powodu straty jąder czy macicy. Tymczasem zabieg kastracji chroni przed wieloma poważny schorzeniami. W przypadku suk – rak sutka i macicy, ropomacicze, ciąża urojona, a u psów – rak jąder, prostaty.

 

Fakty i mity o psach: mit 8. 

Karmienie psa zgodnie z zaleceniami na etykiecie karmy!

żywienie psa, karma dla psów

Naklejka na opakowaniu jest tylko punktem wyjścia, ale nie powinno się jej brać jako główny wyznacznik dawki pokarmowej. Często producenci karm nie uwzględniają aktywności psa, rasy, a należy pamiętać, że metabolizm aktywnego psa jest dużo szybszy niż psa prowadzącego osiadły tryb życia. Mało ruchliwe psy potrzebuję mniej energii, aby nie przybierały na wadze. Dobrze odżywiony pies to taki, któremu można łatwo wyczuć żebra pod skóra, jeśli nasz zwierzak ma żeberka ukryte pod kołderką tłuszczaku, to znak że należy zmniejszyć ilość podawanej karmy dla psa, a zwiększyć wysiłek.

Fakty i mity o psach: mit 9

Pies pobudzony to zadowolony pies!

pies w domu aktywny Pies pobudzony to zadowolony pies!

Najczęściej zachowania psa takie jak skakanie, bieganie w kółko, błędnie interpretujemy jako to, że pies jest szczęśliwy. Tymczasem tak zachowują się psy sfrustrowane! Jeśli pies w taki energiczny sposób wita właściciela to znak, że ma dużo niespożytkowanej energii i trzeba wydłużyć i urozmaić jego aktywność. Dobrym rozwiązaniem jest uprawienie z psem sportów:  frisbee, agality, rally- obedience, flyball,  pływanie, bikejoring, tropienie itp. Oczywiście ważne jest, aby dobrać sport pod kątem predyspozycji rasowych psa, a nie naszych.

O czym należy pamiętać?

Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi, tak samo nieznajomość podstawowych zasad opieki nad psem. W pierwszej kolejności jeśli mamy wątpliwość dotyczącą psa pytajmy osób, które mają doświadczenie w tym temacie i uzyskały konkretną wiedzę:

– hodowców, kynologów, lekarzy weterynarii, psich szkoleniowców. Nie szukajmy wiedzy na forach internetowych! W sieci możemy znaleźć często bezmyślnie powtarzane błędne informacje, które w efekcie mogą zaszkodzić a nie pomóc naszemu psu.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły