KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy psy się pocą? To musisz wiedzieć!

Pocenie się to niezawodny sposób ludzkiego ciała na szybkie schłodzenie. Pod tym względem mechanizmy naszego organizmu wydają się skuteczniejsze, niż psie, gdyż pocimy się niemal całą powierzchnią ciała. Czy psy się pocą i jak pomóc swojemu pupilowi schłodzić się w upalne, wakacyjne dni?

Czy psy się pocą? 

Większość z nas unika jak może sytuacji, w których nasze ciało jest spocone. Jednak ta cecha ludzkiego organizmu jest niezbędna do wielu procesów fizjologicznych i życiowych człowieka. Najważniejszą funkcją pocenia się jest obniżanie temperatury ciała. Z tego powodu pot pojawia się częściej w gorące dni, podczas aktywności fizycznej lub gdy gorączkujemy. Intensywne pocenie się może być zwiastunem infekcji lub rozwijającej się choroby. Może też oznaczać, że mamy problemy z nadczynnością tarczycy, cukrzycą lub długotrwałym stresem. Podobne problemy zdrowotne może mieć nasz ukochany czworonóg. Czy psy się pocą i jak wygląda ten proces u zwierząt?

Jak wygląda spocony pies?

Czy wiesz, że prawidłowa temperatura ciała psa jest nieco wyższa od ludzkiej, i wynosi średnio 38–39 stopni Celsjusza? Oznacza to, że gdy termometr podczas wizyty u lekarza weterynarii pokazuje 40–41 stopni Celsjusza, wskazuje to na hipertermię i wymaga pilnej pomocy specjalisty. Jeśli zastanawiasz się, czy pies się poci, warto przypomnieć sobie, jak zachowuje się zwierzę w gorącym lub dusznym pomieszczeniu.

Ludzie, gdy dokucza im upał, zwykle zdejmują zbędne warstwy ubrania, wachlują się i przyjmują większe ilości płynów. Próbujemy chłodzić nasze ciała poprzez korzystanie z klimatyzatorów, wiatraków i spożywanie chłodnych posiłków. Jak z wysokimi temperaturami radzą sobie psy? Bardzo charakterystycznym zachowaniem każdego psa jest siedzenie lub leżenie z wywieszonym językiem i dyszenie. Dlaczego właśnie ta jest psim sposobem na walkę z przegrzaniem? Czy psy się pocą, by było im chłodniej?

dyszący pies

Czy wiesz, że psy posiadają jedynie kilka gruczołów, służących do produkcji potu? Co istotne, gruczoły potowe u psa w większości znajdują się na powierzchni jego łap. Dlatego też podczas wakacyjnych tygodni to psie łapy wydzielają najbardziej intensywny zapach. Jest to pierwotna cecha psów, która pozostała po ich przodkach, a która służyła zwierzętom przede wszystkim do znaczenia terenu. Z tego względu, by pomóc sobie w chłodzeniu organizmu, pies stara się znaleźć ustronne miejsce, fragment zimnej podłogi, otwiera szeroko pysk, wysuwa język i dyszy, a jego oddech jest zdecydowanie przyspieszony.

Aby zastąpić szybkie chłodzenie się ciała przez pocenie się, w organizmie psa mają miejsce dodatkowe procesy, których zazwyczaj właściciel nawet nie zauważa. Psy, które intensywnie odczuwają wysoką temperaturę otoczenia, mają powiększone naczynia krwionośne w uszach i na pysku, dzięki czemu krew, która płynie bliżej skóry, jest szybciej schładzana. Takie właściwości psiego organizmu sprawiają, że gruczoły potowe u psa są tylko jednym z nielicznych elementów walki z gorącem, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicy 30 stopni Celsjusza. Czym zatem jest pot psa i czemu służy?

Czy psy się pocą? Sprawdź, jak reaguje spocony pies

Jeżeli ciekawi Cię, czy pies się poci, dobrze jest zrozumieć, czy pies ma gruczoły potowe i jak one działają. Termoregulacja u psów to stosunkowo problematyczne zagadnienie, gdyż nasi czworonożni przyjaciele ciężko znoszą upały, a natura nie wyposażyła psów w skuteczne mechanizmy chłodzenia. Kiedy pojawia się pot u psa i czy pomaga w szybkim obniżeniu temperatury ciała zwierzaka?

Termoregulacja u psów

Psy należą do tej grupy zwierząt, które stosunkowo słabo reagują na zmiany cieplne w otoczeniu. Termoreceptory u szczekających przyjaciół są nastawione w większym stopniu na odczuwanie zimna. Z tego powodu spacery w mroźne i wietrzne dni nie należą do przyjemności. Twój psi przyjaciel zwykle stara się wówczas, jak najszybciej skierować swoje kroki z powrotem do domu.

Fakt, że organizm psa ma wyższą temperaturę, niż ciało człowieka sprawia, że psiaki z niejakim opóźnieniem uruchamiają procesy odpowiedzialne za chłodzenie. Psie ciało musi zarejestrować różnicę między temperaturą powierzchni skóry a temperaturą wokół nas. Gdy psu jest za gorąco, termoreceptory przekazują odpowiednie informacje do podwzgórza, wskutek czego aktywizowane są procesy, umożliwiające oddawanie ciepła.

czy psy się pocą

Pot psa – kiedy się pojawia?

Podczas odpowiedzi na pytanie, czy pies ma gruczoły potowe, istotne jest zrozumienie, jaką pełnią one funkcję. U ludzi gruczoły potowe rozmieszczone są w różnych miejscach ciała. Najintensywniej pocenie odczuwamy pod pachami, na szyi, twarzy, dłoniach, stopach i w pachwinach. Psy pocą się w ograniczonym zakresie.

Epokrynowe gruczoły potowe u psa, które biorą udział w termoregulacji, występują u naszych psich podopiecznych jedynie na łapach, między opuszkami palców. Nie jest to wyłączna  lokalizacja, w której znajdują się gruczoły potowe. Gruczoły apokrynowe, których wydzielina niesie przede wszystkim wiadomości zapachowe, są rozmieszczone na całym ciele zwierzęcia. Tak mała powierzchnia ciała, jaką są opuszki, zwłaszcza u psów dużych rozmiarów, to bardzo znikoma pomoc przed przegrzaniem.

Jeżeli nie pot, to co?

Najważniejszym procesem, który służy chłodzeniu u czworonogów, jest przede wszystkim ziajanie. Gdy pies ziaje, część ciepła jest odprowadzania poprzez parowanie wody z powierzchni języka i jamy ustnej. Psy znalazły kilka skutecznych sposobów, by wspomagać się w trudnych dla nich okresach. Natura pozwoliła im utrwalić zachowania, które wykonują automatycznie, gdy jest im zbyt gorąco. To przede wszystkim wylegiwanie się na zimnym podłożu, wchodzenie do strumyków lub jezior, a także korzystanie z pojemników z wodą. Psy poszukują cienistego miejsca, niektóre z nich kopią dziury w ziemi, by dotrzeć do chłodniejszej warstwy podłoża.

czy psy się pocą

Gęste futro, które chłodzi

Być może nie raz rozważałeś strzyżenie swojego pupila przed wakacyjnym okresem? Często wydaje się nam, że dzięki temu upały będą mniej odczuwalne dla naszego pupila. Chociaż z naszej perspektywy gęste i ciężkie psie futro wydaje się prawdziwym utrapieniem, przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych, warto skonsultować je ze specjalistą. Pies wymienia swoją sierść, dostosowując jego grubość i rodzaj do aktualnej sytuacji na zewnątrz i pory roku. Sierść jest naturalną izolacją przed promieniami słonecznymi. Okrywa włosowa ogranicza przenikanie ciepła do zwierzęcego organizmu i zabezpiecza psa przed niebezpiecznym przegrzaniem. Jeśli ją usuniemy, może to doprowadzić do zaburzenia termoregulacji i poważnych problemów zdrowotnych.

Jak się przekonać, że pies się poci?

Mimo przyswojonej wiedzy trudno Ci nadal pojąć, jak to się dzieje, że pies poci się w zasadzie tylko na łapach? Przecież to zaledwie kilka centymetrów kwadratowych powierzchni! Spróbuj zwrócić uwagę na psie łapy na gładkiej, domowej podłodze latem. Być może uda Ci się dostrzec, że Twój przyjaciel zostawia mokre ślady, mimo że nie był w kąpieli ani nie miał okazji zmoczyć łap w misce z wodą. To właśnie pot! Wydzielany przez psie łapy pomaga również regulować poziom soli w organizmie i usuwa szkodliwe efekty przemiany materii. Niektórzy właściciele są w stanie nawet rozróżnić zapach psich łap swojego podopiecznego, który dla pewnej grupy opiekunów pachnie jak popcorn!

Gdy pocenie się to za mało. Co może przynieść ulgę, gdy jest ciepło?

Przed zbliżającym się okresem wakacyjnym ważne jest, aby przypomnieć sobie najważniejsze zasady związane z chłodzeniem psiego organizmu. Choć nasze czworonogi próbują radzić sobie z upałami na swój sposób, nie zawsze jest to możliwe. Pozwól, aby Twój pies wybrał dogodne miejsce do odpoczynku. Nie przeganiaj go z łazienki. Być może chwilowo zamieni miękki kocyk na zimne płytki w przedpokoju lub przeprowadzi się na kilka godzin dziennie do piwnicy.

Nawet jeżeli spacery są dla Was wszystkich kluczowym punktem codziennego grafiku, w czasie cieplejszych miesięcy zabieraj psa na spacery wcześniej i wracaj do mieszkania, zanim zrobi się naprawdę gorąco. Postępuj jak z niemowlęciem – w godzinach od 11 do 15 lepiej jest siedzieć w domu lub wybrać się na spacer do zacienionego parku. Rozwiązaniem, które może pomóc, jest wypad z psem nad jezioro, rzekę lub nad pobliski strumyk, w którym pies będzie mógł kąpać się do woli.

pies na spacerze

Idealną porą na spacery z psem latem są wieczory. Pamiętaj o tym, by wziąć ze sobą zapas świeżej wody. Przyda Ci się składana miska, która ustawisz w dowolnym miejscu – na szlaku i piaszczystej plaży, a która zajmie niewiele miejsca w plecaku. To niejako Ty jesteś odpowiedzialny za planowanie dnia psu podczas gorących tygodni. Nie zmuszaj zwierzęcia do nadmiernej aktywności. Gdy psiak nie chce biegać za piłką, zamień trening na relaks w ogrodzie i delikatne głaskanie. W ten sposób chronisz psa i gwarantujesz mu zdrowy odpoczynek.

cytat właściciela psa - spocony pies

Jeżeli czujesz, że podczas głaskania, skóra psa wydaje się spocona, a Ty odczuwasz wilgoć na sierści i swojej dłoni, być może konieczne będzie przeprowadzenie szczegółowych badań. Nie zwlekaj także wtedy, gdy podejrzewasz u zwierzęcia hipertermię, która stanowi zagrożenie dla jego życia. Może ona pojawić się, gdy zwierzę przebywa na otwartej słonecznej przestrzeni, w zamkniętym, gorącym pomieszczeniu lub podczas podróży samochodem. Konsekwencją tego bywają skurcze mięśni, letarg, osłabienie, wymioty, biegunka i nadmierne dyszenie, a nawet udar cieplny. Szybką pomocą może być:

  • schłodzenie ciała psa wodą,
  • robienie zimnych okładów na opuszkach łap,
  • kierowanie na zwierzę chłodnego powietrza z wentylatora.

W takiej sytuacji skontaktuj się też jak najpilniej z weterynarzem – każda minuta jest tutaj na wagę złota!

A to ciekawe! Czy wszystkie zwierzęta pocą się?

Skoro psy posiadają gruczoły potowe, służące poceniu się wyłącznie między opuszkami łap, jak to jest z innymi gatunkach zwierząt? Czy są takie, które się nie pocą? Choć popularne jest porzekadło, że ktoś „poci się jak świnia”, ma ono znikome odzwierciedlenie w rzeczywistości. Świnie oraz bydło rogate posiadają gruczoły potowe wyłącznie w okolicy pyska lub ryja. U hipopotamów pot zawiera substancje, hamujące rozwój bakterii i przypominające działanie filtrów przeciwsłonecznych z drogeryjnych półek. Koński pot zawiera specyficzne białko, które sprawia, że pot się pieni, ale też lepiej chłodzi końskie mięśnie. Są także zwierzęta, które wcale się nie pocą – są to np. koza, szczur, mysz oraz królik.

Pocenie się u psów – proces, który trudno zauważyć!

Czy psy się pocą? Zwierzaki te, podobnie jak ludzie, są organizmami stałocieplnymi, które regulują temperaturę swojego ciała na kilka różnych sposobów. Pies posiada gruczoły potowe, których rolą nie jest wyłącznie schładzanie ich ciała podczas wyższych temperatur na zewnątrz. Nade wszystko mają one za zadanie znakowanie terenu i pozostawianie sygnałów zapachowych pozostałym osobnikom psiego gatunku.

Miejscem na ciele, w którym są zlokalizowane gruczoły potowe u psich czworonogów, są przestrzenie między opuszkami palców na psich łapach. Gdy pies się intensywnie poci, pozostawia ledwo dostrzegalne mokre ślady na gładkich powierzchniach, np. domowej podłodze. Aby poczuć ulgę, gdy jest zbyt ciepło, pies stara się znaleźć ustronne, chłodne miejsce lub zimną powierzchnię, dzięki czemu obniża swoją temperaturę i dodatkowo dyszy. Przyjemnością dla większości psich podopiecznych jest kąpiel w wanience, przemierzanie strumyków lub zabawy z piłką w jeziorze.

czy pies się poci

Najważniejszą rolą każdego psiego opiekuna jest baczne obserwowanie zachowania jego  podopiecznego i odpowiednio szybkie reagowanie, jeśli pies zaczyna zachowywać się nietypowo. Jeżeli wydaje Ci się, że Twój pies nadmiernie się poci lub odwrotnie – ma problem ze schłodzeniem się podczas upałów, dobrze jest skonsultować się z lekarzem specjalistą. Dzięki temu można zawczasu wdrożyć adekwatne postępowanie, by uchronić naszych milusińskich przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Pamiętaj, że w okresie wzmożonych upałów, należy zadbać o odpowiednie nawadnianie zwierzaka. Zaopatrz się w odpowiednią miskę lub poidło dla psa w sklepie Apetete.

Twój pies nadmiernie się poci? Chcesz podzielić się z nami sprawdzonymi sposobami na schłodzenie ciała zwierzęcia? Opowiedz swoją historię w komentarzu – może okazać się niezastąpioną pomocą dla innych!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły