KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Depresja u psa – jak jej zapobiegać? Co robię źle?

Wiele osób może się zdziwić, ale depresja u psa to dość powszechnie występująca choroba. Jest bardzo groźna i niebezpieczna, dlatego ważne jest, by wychwycić jej symptomy, jak najszybciej, aby skutecznie wyleczyć psiaka.

Depresja u psa może dawać różne objawy. Mogą one być skrajnie różne, ale jeżeli znasz swojego psa, łatwo możesz je wychwycić. Ważne jest, by ich nie ignorować. Jeżeli Twój pies nagle stał się apatyczny i brakuje mu apetytu, może mieć po prostu gorszy dzień. Jeżeli taki stan się przedłuża, warto pójść z nim do lekarza weterynarii. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, jeżeli psiakowi coś dolega, coś go boli, warto, by pomoc przyszła jak najszybciej. Jeżeli jednak po wykonaniu wszystkich badań okazuje się, że wciąż nie znamy przyczyny, a apatia u psa trwa, zastanów się, czy Twój pies nie cierpi na depresję?

Wiele osób może się zdziwić, ale depresja u psa to dość powszechnie występująca choroba

Wiele osób może się zdziwić, ale depresja u psa to dość powszechnie występująca choroba

Depresja u psa –  objawy

Jakie mogą być objawy psiej depresji?

  • Pies nagle traci chęć na zabawę lub spacer. Do tej pory zajęcia te sprawiały mu mnóstwo radości, teraz leży w swoim legowisku i sprawia wrażenie, jakby chciał przespać cały dzień. Apatia u psa trwa dłuższy czas.
  • Cały czas śpi lub wręcz przeciwnie- cierpi na bezsenność.
  • Wahania apetytu – pies nie jest zainteresowany miską pełną jedzenia, niechętnie sięga po smaczki.
  • Depresja u psa możne się również objawiać agresją. Pies atakuje domowników, warczy, nie chce się przytulać. W takich sytuacjach niezbędna jest szybka diagnostyka, która pomoże zapobiec dalszemu pogłębianiu się choroby.

Jak widać rozpiętość niepokojących objawów jest wielka, mogą one być swoim przeciwieństwem. Każde odchylenie od normy powinno sprawić, ze zaczniesz psa czujniej obserwować. Jeżeli pomimo prawidłowych wyników badań u weterynarza, objawy trwają już od ponad 2 tygodnie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to depresja.

Przyczyny stanu, jakim jest depresja u psa

Przyczyn stanu takiego jak depresja u psa, może być bardzo wiele. Powody mogą być, zarówno związane ze środowiskiem, w jakim żyje, jak i efektem innej choroby. Jeżeli Twój pies cierpi przez trwały, utrzymujący się ból, traci chęci do życia. Ale najczęściej przyczyn należy szukać w jego bezpośrednim otoczeniu, czyli w domu.

Przyczyny stanu, jakim jest depresja u psa

Przyczyny stanu, jakim jest depresja u psa

Śmierć właściciela

Depresja u psa może się pojawić, gdy umrze jego ukochany właściciel lub gdy z domu wyprowadzi się osoba, która współdzieliła nad nim opiekę. Może się też zdarzyć, że obecny właściciel, z różnych powodów zdecyduje się oddać psa komuś innemu. Dla czworonoga, który kocha swojego właściciela bezwzględnie i bezinteresownie, to ogromny cios. Jakiś czas zajmie mu oswojenie się z nową rzeczywistością. Taki stan łatwo zaobserwować u psów schroniskowych, które nie mają przy sobie swojego człowieka.

Nagłe zmiany

Apatia u psa może być również spowodowana nagłymi zmianami w jego życiu. To może być przeprowadzka do nowego, nieznanego mu miejsca. Bardzo często powodem jest pojawienie się nowego członka rodziny- zarówno dziecka, jak i zwierzęcia. Wówczas psu nie poświęca się już takiej ilości uwagi, do której był dotychczas przyzwyczajony.

Ograniczenie spacerów

Depresja u psa może być wywołana ograniczeniem spacerów, które bardzo go cieszyły do tej pory. Tak dzieje się, gdy właściciel ma na przykład nową pracę, której musi poświęcić więcej czasu. Czasami wynika też z konkretnej pory roku. W zimę dzień trwa krócej, spacery zwykle z automatu stają się krótsze i rzadsze. Szybciej robi się ciemno i psiak zaczyna odczuwać smutek.

Nieumiejętne wychowanie psa

Do przyczyn stanu takiego jak depresja u psa, zaliczamy również przejawy agresji wobec psa, nieumiejętne stosowanie systemu kar i nagród. To wszystko sprawia, że pies staje się zdezorientowany, żyje w stresie, a następnie traci chęć do jakiejkolwiek aktywności.

Pojawić może się również apatia u psa.

Pojawić może się również apatia u psa.

Otoczenie psa

Psy bardzo mocno przeżywają też wahania nastroju właścicieli. Jeżeli w domu często dochodzi do awantur, krzyków, psiak dostrzega smutek swojego właściciela. To bardzo duży cios dla Twojego czworonoga. Pojawić może się również apatia u psa. Pupil nie jest w stanie zrozumieć sytuacji, budzi ona jego przerażenie i lęk. Staraj się nie przenosić na niego negatywnych emocji, a jeżeli pewnych sytuacji w życiu nie da się uniknąć, wynagradzaj to psu. Oczywiście w prawidłowy sposób. Spędzajcie dużo czasu w ruchu, taki rodzaj aktywności wyleczy nie tylko jego, ale i Twoją duszę.

Depresja u psa – diagnostyka

Wykluczenie choroby natury fizycznej

Depresja u psa jest o wiele trudniejsza do zdiagnozowania, niż u człowieka. Wynika to z tego, że diagnoza opiera się głównie na wywiadzie. A pies ogarnięty smutkiem, niestety nie odpowie na pytania lekarza. Podstawą jest przede wszystkim wykonanie wszelkich podstawowych badań, obejmujących badanie krwi, moczu, często również USG.

Jeżeli wyniki badań nie wykażą żadnych chorób, a lekarz nie zaleci kolejnych badań, skontaktuj się z behawiorystą. Profesjonalista i znawca psiej natury, na podstawie rozmowy przeprowadzonej z właścicielem, będzie w stanie stwierdzić, czy apatia u psa jest wynikiem depresji. Pamiętaj, że ta choroba u psów zdarza się często, więc specjalista, z pewnością nie będzie negował jej istnienia.

Depresja u psa – leczenie

Depresja u psa jest stosunkowo łatwa do wyleczenia.

  • W miarę możliwości należy psu przywrócić to, za czym tak tęskni. Jeśli okaże się to niemożliwe w przypadku utraty właściciela, na pewno rozwiązaniem będzie poświęcenie mu większej ilości czasu i uwagi. Wychodź z psem na spacery, podczas których będzie mógł spokojnie węszyć i poznawać ciekawe miejsca.
  • W miarę możliwości zapewnij mu kontakt z innymi czworonogami. Poświęć mu więcej uwagi w domu. Do wspólnych zabaw przyda się nowy szarpak lub piłeczka do aportowania. Ważne jest, by uczestniczyć w zabawie, a nie wyłącznie podrzucać psu kolejny gadżet.
  • Wspólna zabawa to również wykonywanie różnych poleceń i zadań. Pamiętaj jednak, żeby nagradzać psa za każde wykonane polecenie. To wzmocni jego pewność siebie i podbuduje go wewnętrznie. Do nagradzania możesz użyć specjalnych smaczków, dostępnych w sklepach zoologicznych. Powszechnie wiadomo, że ludzie mają tendencję do zajadania strasu. Pod żadnym pozorem nie przenoś tego nawyku na swojego psa. Łatwo doprowadzić go otyłości, co będzie miało negatywne skutki dla jego zdrowia. Jeżeli wszystkie te metody zawiodą i utrzymuje się depresja u psa, należy sięgnąć po leczenie farmakologiczne.
Depresja u psa jest wynikiem braku jakiejkolwiek uwagi poświęcanej psiakowi.

Depresja u psa jest wynikiem braku jakiejkolwiek uwagi poświęcanej psiakowi.

Jak zapobiegać stanowi, jakim jest depresja u psa?

Dostosowanie warunków do potrzeb czworonoga

Zgodnie z regułą „lepiej zapobiegać, niż leczyć” pamiętaj, żeby nie zaniedbywać kwestii, jaką jest depresja u psa. Zanim zdecydujesz się na czworonoga, upewnij się, że jesteś mu w stanie poświęcać wystarczająco dużo czasu. Pies to nie zabawka i ma swoje potrzeby. Nie można go po prostu odłożyć w kąt i czekać na lepsze jutro. Weź pod uwagę predyspozycje danej rasy. Psy z ras pracujących potrzebują zajęcia, stałej stymulacji psychicznej.

Jeżeli masz psa myśliwskiego, czy tropiącego, zapewnij mu ćwiczenia zgodne z jego naturą. Popularny „nose-work” to ćwiczenia polegające na tropieniu ukrytych przedmiotów i można je wykonywać w domu.

Zapewnienie więcej ruchu

Apatia u psa to często objaw braku ruchu. Zapewnij mu odpowiednią ilość spacerów, które nie będą miały miejsca po drodze na zakupy do osiedlowego sklepu i nie będą polegały na prowadzeniu rozmów z sąsiadami. Czas na spacerze poświęć w stu procentach swojemu pupilowi. Zabierzecie ze sobą zabawkę do aportowania i wykorzystajcie wspólnie spędzony czas w najlepszy sposób.

Zapewnienie dobrych relacji

Podczas dłuższych nieobecności w domu, nie pozwalaj, by Twój pupil był cały czas sam. Depresja u psa jest wynikiem braku jakiejkolwiek uwagi poświęcanej psiakowi. Jeżeli musisz zostać dłużej w pracy lub planujesz kilkudniowy wyjazd pamiętaj, aby zapewnić psu towarzystwo. Poproś o pomoc przyjaciela, kogoś z rodziny. Zastanów się nad zatrudnieniem profesjonalnego petsittera. Możesz też znaleźć dla psiaka miejsce w hotelu dla psów. Każde wyjście jest lepsze niż pozostawienie go samego w poczuciu całkowitej bezradności. Pies nie zrozumie, gdy powiesz mu, że wrócisz o określonej porze lub za kilka dni. Będzie czekał na Ciebie niecierpliwie, a wynikiem tego może być apatia u psa.

Jak zapobiegać stanowi, jakim jest depresja u psa?

Jak zapobiegać stanowi, jakim jest depresja u psa?

Tylko szybkie i kompleksowe działania mogą skutecznie wyleczyć stan taki jak depresja u psa. Nie bój się prosić o pomoc specjalisty. Ta choroba jest znana i rozpoznawalna, nie krępuj się porozmawiać na jej temat z weterynarzem. Ponad wszystko pamiętaj jednak, że szczęście Twojego psa leży w Twoich rękach, nie zawiedź więc jego zaufania.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły