KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Łysienie u psów, kotów – przyczyny

Łysienie u psów, kotów jakie są najczęstsze przyczyny? Wygląd sierści wiele mówi nam o stanie zdrowia zwierzęcia. Jeśli zastanawiamy się dlaczego kot/pies łysieje, odpowiedź na to pytanie nie jest proste, ponieważ zarówno u psów jak i kotów, przyczyny łysienia mogą być różne. Najczęściej zły stan sierści wynika z nieprawidłowego żywienia, jednak jego przyczyną może być też choroba lub stres.

przyczyny łysienia u psów i kotówŁysienie u psów, kotów?

Wypadanie sierści wiosną czy jesienią jest naturalną reakcją na wahania temperatury i długość dnia. Wszystkie te zjawiska związane ze zmianą pór roku, oddziałują na wydzielanie melatoniny przez szyszynkę i w konsekwencji wywołują proces sezonowego linienia u kotów i psów. Jednak bywa, że cała okrywa włosowa, staje się matowa i zmierzwiona a kot/pies traci sierść tak intensywnie, że pojawiają się miejsca całkowicie pozbawione włosów. Wówczas powinniśmy szukać dla naszego czworonoga fachowej pomocy.

łysienie psów i kotów Łysienie u psów, kotów – główne przyczyny 

  • Niewłaściwe żywienie a dokładniej niedobory pewnych składników w diecie to najczęstsza przyczyna złej kondycji sierści, która traci blask i staje się łamliwa. W skrajnych sytuacjach dochodzi do łysienia, jednak rzadko jest to łysienie plackowate a częściej kot/pies traci sierść na całym ciele.  Jak temu zapobiec? Zmienić dietę na karmę dla psów z problemami skórnymi, np: hipoalergiczną karmę. Ewentualnie możemy wzbogacić dietę w dobrej jakości białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B, miedź, cynk oraz biotynę. 
  • Pasożyty i choroby dermatologiczne– jeśli zwierzak jest niespokojny i intensywnie drapie się, możemy podejrzewać, że przyczyną są pasożyty. U kotów i psów najczęściej mowa o pchłach, ale mogą je wywoływać również wszoły, świerzbowce czy nużeńce. Łysienie połączone z łuszczeniem się skóry i zmianami zapalnymi, może świadczyć o grzybicy.
  • Alergia – łysienie u kota/psa może być wywołane alergią. Co istotne objawy są podobne jak w przypadku pasożytów czy problemów dermatologicznych wywołanych grzybicą. Możemy więc podejrzewać alergię, gdy wykluczymy pasożyty i grzybicę jako przyczynę utraty sierści. Ponadto pupil może być uczulony na składniki pokarmowe, jak również kosmetyki które używamy do pielęgnacji lub na środki przeciwpasożytnicze. Bardzo często psy źle reagują na permetrynę. Bezpieczniejszym środkiem jest fipronil.
  • Zaburzenia hormonalne – Łysienie u kota/psa na tym tle łatwo zdiagnozować. Jego objawem są charakterystyczne, łyse place po obu stronach ciała, sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania a na skórze pojawiają się ciemniejsze przebarwienia. Leczenie polega na podawaniu hormonów lub kastracji. Czasem łysienie symetryczne jest objawem poważniejszej choroby endokrynologicznej zwanej: chorobą Cushinga, która wywołuje nowotwór przysadki, nadnerczy albo niedoczynność tych organów.
  • Łysienie psychogenne – choć niektórym z nas trudno w to uwierzyć, ale coraz częściej zdarza się, że kot/pies traci sierść na skutek stresu czy innej przyczyny natury psychologicznej. Zestresowany zwierzak najczęściej sam wyrywa sobie włosy z jednego miejsca na ciele. Wówczas dobrze jest w pierwszej kolejności zastosować środki wspomagające redukcję stresu takie jak L-tryptofan, czy feromony DAP: 

łysienie objawem poważnej chorobyO czym należy pamiętać?

Nie leczymy przez Internet, informacje zawarte na blogu są tylko poglądowe, dlatego jeśli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy: łysienia, gryzienie, nadmierne drapanie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiednie badania. Niektóre poważne choroby zaczynają się właśnie od objawów skórnych.

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły