Dlaczego kot się ociera?
Dlaczego kot się ociera? Każdy właściciel kota miał okazje zauważyć charakterystyczne kocie łaszenie. Koty ocierają się o różne przedmioty w domu i w ogrodzie, a także o ludzi i zwierzęta.
Zachowanie takie jest całkowicie normalne i naturalne dla tego gatunku. Jeśli zastanawialiście się dlaczego kot się o nas ociera i dlaczego koty w ogóle się ocierają oraz czy jest to wyraz sympatii, miłości, a może jeszcze czegoś innego, to zachęcamy do czytania dalszej części artykułu.
Znajdziecie w nim odpowiedzi na pytanie?
- Dlaczego koty się ocierają?
- Dlaczego zapachy są dla nich tak ważne
- Dlaczego ocierają się o nas?
Dlaczego koty się ocierają, czy to oznaka sympatii?
Zazwyczaj koty kojarzone są ze zwierzętami niezależnymi, a niektórzy wręcz określają je mianem zwierząt bez emocji. Czy rzeczywiście koty nie są zdolne do głębszych uczuć, takich jak oddanie czy miłość? Mit ten obalił każdy, kto posiadał kiedyś w domu takiego pupila. Swoim mruczeniem i łaszeniem potrafią pokazać swoje zainteresowanie, odbierane przez opiekunów jako dowód miłości. Wobec tego czy koty naprawdę potrafią kochać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nawet wielu kocich badaczy jest zgodnych, że w ocieraniu bardziej chodzi o pozostawienie zapachowej wizytówki. Naukowcy nie odbierają tego zachowania jako przejaw kociej miłości. Tłumaczą to prostym faktem, otóż koty na całym ciele mają mnóstwo gruczołów zapachowych. Najwięcej feromonów znajduje się na policzkach, łapach czy u nasady ogona. Wobec tego ocieranie się kota jest naturalnym zachowaniem, który związany jest ściśle z jego terytorialną naturą. Kot ocierając się zaznacza swoje miejsce, pozostawiając zapachową informacje dla siebie samego.
Po co koty się ocierają?
Jeśli zastanawialiście się co koty wyrażają kiedy ocierają się o nas? To odpowiedź jest bardzo prosta. Zachowanie takie jest przeciwieństwem kociej agresji i ma na celu zapobieganie konfliktom. Behawioryści określają je jako działanie przerywające z ang. Calm Signal. Są one do zaobserwowania w sytuacji kiedy spotykają się dwa obce sobie koty. Wówczas to słabszy osobnik pierwszy zaczyna się ocierać, pokazując swoje podporządkowanie, czy uległość. Czy to wyczerpuje pytanie „dlaczego koty się ocierają o siebie nawzajem? Nie do końca… ponieważ zauważono również inną społeczną rolę tzw. barankowania, otóż koty tak witają się w grupach, tym samym budując relację. Ponieważ gruczoły łojowe w okolicach brody, warg i u nasady ogona wydzielają osobnicze aromaty, których koty używają w celu oznakowania terytorium, jak również, właśnie członków w grupie.
Dlaczego kot się o nas ociera?
Wonne informacje pozostawiane przez ocieranie się czy drapanie są bardzo subtelne i właściwie przez ludzi nie do wykrycia. Czasem jednak koty używają innych metod znakowania terytorium, które dla nas są nie do zaakceptowania. Mowa tutaj o znaczeniu moczem, ale o tym dlaczego koty znaczą moczem przeczytacie więcej tutaj:
Koty zawsze chcą pokazać całemu światu oraz innym kotom co lubią i co jest „ich”. Dlaczego więc dziwi nas, że kot się o nas ociera, skoro jesteśmy dla niego najcenniejsi? Poprzez ocieranie nie tylko zostawia nam swój zapach, ale zapoznaje się z naszym!
Dlaczego zatem kot nie miałby się o nas ocierać? Jednak ocena czy to faktycznie przejaw miłości czy tylko akceptacji, pozostaje w gestii każdego z właściciela.
O czym należy pamiętać?
Koty, które mieszkają w zamkniętym domu pozbawione są naturalnych zapachów. Dlatego też dużo bardziej są czułe na obce aromaty. Każda woń przyniesiona z zewnątrz jest dla kota odbierana jako zagrożenie. Wówczas ocieranie się o nasze nogi daje mu możliwość uspokojenia się i przywrócenia równowagi psychicznej. Pamiętajmy jednak, że każdy kot jest inny, znaczenie zapachem z policzków, czy moczem to cechy bardzo indywidualne.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu