KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety

Żwirek dla kota, który z nich można utylizować w toalecie? Niedoświadczonego właściciela kota oferta sklepów zoologicznych może oszołomić i przytłoczyć. W artykule przygotowaliśmy krótki przegląd żwirków dla kota, dowiecie się, jakie są plusy i minusy każdego z nich i który żwirek dla kota można wyrzucać do toalety?

Żwirek dla kota lepszy od piasku?

Teoretycznie można zadać pytanie dlaczego w ogóle stosować żwirek dla kota? Przecież w naturze zwierzak załatwia się korzystając ze zwykłego piasku. Problem w tym, że piasek nie pochłania zapachu, trudno go utrzymać w czystości i wbrew pozorom nie tak łatwo o jego dostępność w mieście. Właścicielom mieszkającym w mieście dużo wygodniej jest stosować specjalistyczne żwirki a ich oferta obecnie jest bogata. Można wybierać żwirki ekologiczne, kryształki, bentonity, sodowe. Niezależnie na jaki rodzaj zdecydujemy się, w końcu przyjdzie nam stanąć też przed dylematem, co robić ze zużytym żwirkiem i który grysik dla kota można wyrzucać do toalety?

Żwirek dla kota – żwirki bentonitowe

Żwirki bentonitowe – Produkowane są z naturalnej substancji pochodzenia skalnego i mają postać drobniejszych lub grubszych ziarenek. Bentonit ma właściwości zbrylające, bardzo dobrze absorbuje wodę i zapachy a przy tym jest dość tani. To bodaj najchętniej kupowany ekologiczny żwirek zbrylający, który po użyciu przez kota zlepia się w grudki, które łatwo usunąć. Problem w tym, że ten rodzaj nie nadaje się do spuszczania w toalecie, ponieważ w połączeniu z większą ilością wody tworzy maź, która może trwale zalepić odpływ. Minusem jest też fakt, ze wyglądem przypomina granulat suchej karmy i niektóre koty zjadają go, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia.

Żwirek bentonitowy

Żwirki bentonitowe nie nadają się do spuszczania w toalecie

Żwirki drewniane

Żwirki drewnianeRodzaj tych żwirków jest produkowany w postaci drobniejszych lub grubszych wałeczków drewna, które po zużyciu  zbrylają się lub rozpadają. Niewątpliwym plusem produktów jest fakt, że jest to ekologiczny. Większość żwirków drewnianych jest dobrze zbrylających się, choć z tego rodzaju można kupić też nie zbrylające ( polecane dla kociąt i małych gryzoni) Żwirek drewniany można nawet rozsypywać w ogrodzie, ponieważ jest w pełni naturalny i biodegradowalny. Jest to jeden z nielicznych żwirków dla kota bezpiecznych do utylizacji w toalecie. Zaletą ich jest również zapach. Większość z nich  ma naturalny żywiczny aromat. Dodatkowo doskonale pochłaniają zapachy i nie ranią kocich łapek. Są miękkim i przyjemnym podłożem, w których koty chętnie załatwiają swoje sprawy…

Uwaga: Żwirki drewniane można utylizować w toalecie ale w rozsądnych ilościach! Zbyt duża ilość żwirku również może zapchać odpływ – podobnie jak papier toaletowy.

Producent znanego żwirku drewnianego dla kotów podaje takie informacje:

Niewielkie ilości, na przykład codzienne zbrylone odchody, można wręcz utylizować 
bezpośrednio i wygodnie w toalecie, ponieważ żwirek całkowicie rozpuszcza się w wodzie \

Żwirki silikonowe

Żwirki silikonoweWłaściwie silikatowe, produkowane są w postaci przezroczystych kryształków, przypominających sól himalajską. Materiał ma właściwości silnie absorbujące wodę. Działa podobnie jak  pieluszka dla niemowlaków, wchłaniając koci mocz.

Silne właściwości higroskopijne sprawiają, że silikatu nie wolno wrzucać do toalety. Ponieważ jest to sztuczny twór nie można go również rozrzucić w ogrodzie. Może też być szkodliwy dla zdrowia zwierzaka, który go połknie. Nie jest polecany dla kociaków, które mają tendencję do zabawy żwirkiem.

O czym należy pamiętać?

Pamiętajmy, że zalecenia producenta dotyczące utylizacji zawsze są umieszczone na opakowaniu.  Zutylizowany bentonitowy czy silikonowy żwirek może przysporzyć więcej problemów niż to warte. Zatyka rury odpływowe i może przyczynić się do zalania naszej łazienki. Łatwiej jest wyrzucić taki zużyty żwirek do kosza. W czyszczeniu kociej kuwety pomocne będą torebki do kuwety. Można również używać psich worków, np:  Poop Bags oferuje worki ekologiczne, biodegradowalne,  które nie niszą środowiska a przy tym doskonale niwelują brzydkie zapachy.

kuweta otwarta

Jaki żwirek dla kota? Test drewnianych żwirków

Czemu kot załatwia się poza kuwetą?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

5 odpowiedzi na “Żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety”

 1. Jacek pisze:

  ŻWIRKEK BENTONITOWY
  ,,Produkowane są z naturalnej substancji pochodzenia skalnego i mają postać drobniejszych lub grubszych ziarenek.,,
  Teoretycznie wygląda dobrze marketingowo, bentonit lub inny ogólny opis, skład naturalny.
  Tyle, że sepiolit azbestopodobny i zeolit włóknisty czysty naturalny ,,azbest” jest również świetnym absorbentem chyba lepszym niż bentonit. Nawet jeśli producent opisze, że to bentonit, a nie skalny sepiolit aazbestopodobny, pomielony azbest z dachu lub inny odpad poprodukcyjny budowlany zmielony, wypalony ponownie, czy też przytoczone w.w. inne minerały azbestopodobne – zaś stan prawodawstwa polskiego jest taki że ŻADEN żwirek nie podlega kontroli instytucji PAŃSTWA – stan prawny i pewność jak w Związku Radzieckim, co napisano to zdrowe i prawda.
  PIH, SANEPID, MINISTER OCHRONY ŚRODOWISKA, GŁ. INSP. WETERYNARYJNY nie ma prawa takiego produktu badać co do składu, w obrocie handlowym, jest tzw ,,luka ustawowa” produkt nie ujęty w przepisach wykonawczych kontrolnych. Tak więc w opakowaniu może być co kolwiek i opisane jak kto chce, może być tam azbest naturalny, minerał azbestopodobny (sepiolit, zeolit), bentonit czysty lub co kolwiek np. dowolne odpady do utylizacji, byle wyglądało i pochłaniało ciecz i opisane jak kto uważa, pełna swoboda.
  Co do bentonitu to opracowania naukowe wskazują wprost jest zbyt słaby by pochłaniać dobrze po zamoczeniu (słabe pęcznienie, zatrzymanie cieczy), dla tego stosuje się zapewne- jak w płuczkach wiertniczych polimery z innego, np naturalnego lub przemysłowego materiału, wtedy w połączeniu z bentonitem, daje dobre działanie. Żaden producent też tego nie wspomina ile dano polimerów, a jeśli to przyzwoity żwir- polimer dodany jest zrobiony na bazie naturalnej atestowany PZH-powinien producent to podać, ale nie musi, powinien pochwalić się technologią, chyba że to pomielone co kolwiek z iłem bentonitowym kopalnianym, o słabych parametrach użytkowych lub inny odpad kopalniany. Więc nie zgadzam się z opisem że bentonit bardzo dobrze pochłania wodę, to opis niepełny, sam bentonit pochłania dobrze ale krótko.
  Jedynie z ,,obcym,, polimerem pochłania dobrze i długotrwale, tzw efekt pęcznienia lub zatrzymania cieczy ponownie dodanej.
  Inną kwestią przy tzw. bentonitach dla kotów, JEST ZAWARTOŚĆ CZYSTEJ SODY w takim żwirku.Na opakowaniu znajdziemy, w składzie węglan sodowy lub podobny składnik i tyle informacji.
  A ile tej czystej sody tam jest? Przy materiałach bentonitowych gotowych, stosowanych w grunt w istalacjach wodnych- przy bentonicie prawie czystym- do gruntu sody stosuje się około 30 procent!!! Tak, ,, CZYSTEJ SODY”, po to by uzyskać odczyn ph około 8, zgodny z naturalnym środowiska.
  Z uwagi, że mocz zdrowych kotów oscyluje na poziomie ph 6,5-7 należy przypuszczać, że tej czystej sody do neutralizacji dano na 5 l około 1,5 l lub więcej??? Inaczej efekt biologiczno-chemiczny byle jaki, smród z kuwety.
  Koty często mają problem z akceptacją żwirku zwłaszcza po użyciu, wyskakując jak oparzone.
  To chyba logiczne o tym nikt nie wspomniał na opakowaniu, proszę potrzymać ręce w dużej ilości sody zmoczonej – kilka minut, wtedy łatwiej to pojąć.
  Co do bezpieczeństwa to prawie żaden produkt nie posiada atestu PZH, chyba jeden o nazwie Bazyl ma taki certyfikat w opisie, o ile producent przestrzega zasad produkcyjnych można by uznać za bezpieczny, jednak ten produkt również nie podlega kontroli Państwa w obrocie handlowym, jedynie kontroli celno-skarbowej. Tak więc nie przebadany pył ludzie nielogicznie rozsypują w mieszkaniu w obecności dzieci, nie mając żadnej pewności czy jest to produkt bezpieczny dla ludzi i zwierząt, a nie np. sepiolit azbestopodobny 1000 razy groźniejszy ujęty we wszystkich komunikatach urzędowych, groźniejszy niż eternit płyta na dachu, bo kurzy z kuwety na cały dom, powoduje skażenie mieszkania i jestv wdychany przez ludzi.
  Produkty azbestowe i azbestopodobne naturalne np.typu sepiolit, zeolit powodują raka płuc w okresie 2-5 lat prawdopodobieństwo około 75 proc.
  Więc proszę nie pisać takich tekstów, że zwirek bentonitowy jest naturalny, bo w opakowaniu może nie być wogóle bentonitu lub niewiele, jeśli produkt nie podlega kontroli Państwa.Sam bentonit jest materiałem słabo przydatnym na długą absorpcję cieczy jako jedyny składnik.
  Taki żwirek na bazie bentonitu powinien mieć trochę bentonitu, dobre polimery na bazie naturalnej- to polimery obce powodują dobrą absorpcję wraz z bentonitem, oraz trzeci składnik soda neutralizator niskiego ph.
  Im lepszy polimer tym bentonitu mniej np 10 proc. i mniej sody np. 5 procent, polimerów najwyższej klasy atestowanych 85 proc. Dobrej klasy polimery tak zatrzymują ciecz, że te wartości można zastosować i to jest tzw.górna półka tego produktu, czy jest to żwir dla kota, płuczka wiertnicza czy materiał uszczelniający studnię wody pitnej.
  Co do żwirków tzw silikonowych tu żadne atesty lub kontrola Państwa, co do bezpieczeństwa produktu nie istnieje, nie wypowiem się.
  Najmniej szkody nam na logikę mogą powodować te drewniane, o ile nie są z laminatów, a lepiszcza nie mają rakotwórczych fenoli ale to też musimy uznać na tzw.wiarę jak alohol z targu- produkt po za kontrolą Państwa.
  Nawiążę na koniec do beszczelności niektórych producentów ,,z za tzw Ordry” na opakowaniu można spotkać ostrzeżene, by ,,przestrzegać przepisów miejscowej utylizacji odpadów”.
  Żaden konkretny skład produktu nie został opisany, jaki minerał użyto, bentonit, sepiolit , zeolit?, w środku na oko tzw ,,pianka morska” typowy sepiolit prawdopodobnie powszechny w przyrodzie azbestopodobny naturalny, bo brak oznaczeń Unijnych- że, to jeden z trzech sepiolitów dopuszczonych- dla zwierząt-wyjątkowo do pasz dwa wyjątki sepiolitu oznaczone numerycznie E… lub jeden oznaczony typ sepiolitu jako wyjątek typ pewnego sepiolitu- jako koagulant do lepiszczy.
  Jest podwójna kpina z polskiego klienta, można skazić mieszkanie, narazić rodzinę na zagrożenie silnie chorobotwórcze, mniejsza o pupila, to ,,podpowiedź związana z utylizacją” jest na tyle bezczelna, że jeśli nawet zaprzyjaźnione laboratirium zbada Ci produkt, ustali że jest to pył azbestopodobny, to nie muszę tłumaczyć jaki typ utylizacji jest logiczny w tym przypadku, ktoś cywilizowany nie wysypie tego do śmieci.
  Zanim przeczytasz na opakowaniu, że produkt żwirek dla kota jest naturalnego pochodzenia, przeczytaj o azbeście on też jest naturalnego pochodzenia jak inne toksyczne odpady kopalniane, lub poprodukcyjne.
  PS
  Po mimo ustawy odod 1998r zakazującej wwozu i obrotu azbestem na terenie RP, nikomu do głowy nie przyszło by dopisać do grupy azbestów w ustawie- sepiolit azbestopodobny, zeolit włóknisty i podobne minerały równie naturalne jak sam ciemniejszy azbest, identycznie rakotwórcze, a groźniejsze bo pylące. Nasza władza jedynie ogranicza się do setek komunikatów urzędowych o szkodliwości silnie rakotwórczej ww produktów azbestopodobnych opisując sepiolit, zeolit itp
  Co do regulacji prawnych to wg informacji w PIH, produkt oznaczony żwir dla kota nie podlega rygorom oznakowania na opakowaniu, producent może na opakowaniu umieścić co zechce, ten produkt nie podlega kotroli handlowej, nie wynagane są żadne atesty, po mimo, że produkt jest stosowany jako sanitarny przez ludzi w pomieszczeniach mieszkalnych, w obecności dzueci, zwierząt, produkt nie podlega w zakresie kontroli Gł. Lekarza Wetetynarii lub innej instytucji,podlega jedynie przepisom podatkowym, więc może zawierać teoretycznie wszystko, azbest, rtęć, ołów, kadm, stront, bentonit,sepiolit,zeolit, azbest i innne kopaliny lub pomielone cegły i zaprawy budowlane wypalone w piecu.
  Z-ca Gł. Lekarza Weterynarii odsyła do tzw.wiary w dobre intencje producenta, tyle że jak przystoi na społeczność o chrześcijańskim rodowodzie, wiara jest zarezerwowana na tzw okoliczność wyższego rzędu, tzw relacji szczególnej, zaś w sprawach handlowych wymyślono instytucje Państwa, które jakoś nie mogą lub nie chcą poradzić sobie z tak prostą sprawą, jak bezpieczeństwo tak popularnego produktu.

 2. Iga pisze:

  Uważam też, że wszelkie żwirki zbrylające szkodzą kotom, ponieważ, zlizują one z łapek TEN żwirek, który następnie zbryla się pod wpływem wilgoci w przewodzie pokarmowym zwierzęcia, lub w drogach moczowych. Po dłuższym stosowaniu zwierzę zaczyna chorować.

 3. Magda pisze:

  Żaden żwirek nie może być utylizowany w toalecie.
  USTAWA z dnia 27 października 2017 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków

  i punkt 9

  „Art. 9. 1. Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.
  2. Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:
  1) odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym; […]”

 4. Mj pisze:

  Magdo, która przytoczylas podstawę prawną – żwirek drewniany nie jest żwirem w rozumieniu prawa. To nazwa potoczna artykułu dla kotów, a żwirem prawidłowo nazywa się kamienie o odpowiednim stopniu zmielenia.

 5. ILA pisze:

  Mj….niektórzy cytują tę samą podstawę prawną co Magda i zaznaczają, że żwirek drewniany to włókno roślinne i jako włókno też nie powinno być ich zdaniem utylizowane w toalecie. Tylko jakoś nikt z tych piszących nie wziął pod uwagę , że papier toaletowy to też włókno roślinne, a tego jakoś nie zabraniają tam wrzucać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły