KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa sztuczki obrót?

Być może również uważacie, że lepiej skupiać się na wychowaniu psa, a niżeli nauczenie go bezsensownych sztuczek. Jednak nauka sztuczek to świetna forma edukacji Twojego psa i jest bardziej pożyteczna, niż można przypuszczać. Jak nauczyć pupila sztuczki obrót metodą pozytywną? O tym w dzisiejszym artykule.

Po co uczymy psa sztuczek?

Może sztuczki nie pomogą psu w zachowaniu czystości, czy ładnym chodzeniu przy nodze, ale załatwią coś dużo ważniejszego. Dzięki nauce, która jest mniej obowiązkowa i luźniejsza Ty i Twój pies łapiecie lepszy kontakt! Jednym słowem: nauczenie psa robienia sztuczek to zabawne rozszerzenie waszego podstawowego treningu posłuszeństwa. Ponieważ w nauce sztuczek również obowiązują zasady, tak jak przy nauce komend. Czy wiesz, że psy cieszą się indywidualną uwagą, jaką otrzymują od właściciela podczas sesji treningowych. Nie zapominajmy, że każda nauka jest wartościowa i pożyteczna dla psa.

nauka sztuczek psa

Uczenie sztuczek nie jest tym samym co tresura psa cyrkowego. W szkoleniu pozytywnym używa się przysmaków, i nagród – brak metod awersyjnych wywołujących: uczucie strachu.

Przygotowanie do nauki sztuczki obrót

Nauka sztuczek nauki potrzebne nam będzie:

Dobre nastawienie (to zawsze ważne, psy wyczuwają nasz zły humor) jeśli jesteśmy zbyt spięci, to zróbmy kilka przeponowych oddechów 🙂

  • Przysmaki dla psanajlepiej coś apetycznego, tutaj znajdziesz ciekawe przysmaki dla psa, które nie zrujnują jego sylwetki. Pamiętaj, że podczas nauki tych przysmaków daje się naprawdę dużo, dlatego ważne jest aby nie były one tłuste!
  • Saszetka na przysmaki – zdecydowanie wygodniej jest używać saszetki na przysmaki zapinanej na biodra, niż brudzić nasze kieszenie. Dodatkowo nie zawsze nosimy spodnie i bluzy z kieszeniami. Saszetka jest świetnym rozwiązaniem, bo pozwala na szybkie i łatwe nagradzanie pupila. Bardzo dobrą propozycją jest saszetka od Trixie
Trixie Torebka na przysmaki - sztuczka obrót

Trixie Torebka na przysmaki to obowiązkowy gadżet podczas szkolenia

 Cel sztuczki obrót

Może nie widzicie nic sensownego w nauczeniu psa robienia kółeczek, jednak i taka sztuczka jeśli będzie dobrze wypracowana może przydać się w życiu codziennym. Kiedy Np: kiedy pies zaplącze się w smyczy – możemy wydać komendę i odplącze się sam. Inną sytuacją jest chęć nakręcenia psa na zabawę po komendzie kółeczko pies chętniej pracuje – wiedzą o tym trenerzy posłuszeństwa. Ćwiczenie to sprawia, że pies nakręca się z powrotem na trening. Zwłaszcza jeśli już zaczął tracić motywację.  To jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas treningu obedience gdzie dużą uwagę skupiamy na dokładnym wykonywaniu ćwiczeń.

pozytywne szkolenie psa - kliker

Kliker jest pomocnym narzędziem szkoleniowym, można nim zaznaczać dobrze wykonaną komendę.

Jak nauczyć psa sztuczki obrót?

Czyli jak prawidłowo wykonać ćwiczenie. Zacznijmy od tego, że tej sztuczki nauczymy psa przez naprowadzanie ręką z przysmakiem. Dzięki naszej podpowiedzi pies szybciej zrozumie o co nam w ogóle chodzi.  Każde szkolenie psa powinniśmy rozłożyć sobie na kilka etapów, tak by nie dochodziło do naszej i psa frustracji.

Pamiętajmy, że jeśli psu coś nie wychodzi lepiej jest zmniejszyć oczekiwania! Może przysmaki za pół obrotu na sam początek będą wystarczającą motywacją?

Poniżej opisaliśmy pierwszy etap szkolenia sztuczki obrót

Ustawiamy psa na przeciwko siebie w pozycji tzw. lusterka. Czyli pysk i łapy psa muszą być skierowane do Ciebie. Pokazujemy psu przysmak i kiedy zacznie się nim interesować prowadzimy, go wykonując ręką obrót. Tak by pies prowadzony przysmakiem został zachęcony do wykonie piruetu wokół własnej osi. Rękę z jedzonkiem prowadzimy po woli, tak by utrzymywać kontakt psa z przysmakiem. Ma być on nim wodzony jak osiołek za marchewką. Kiedy pies zrobi pełny obrót powiedzmy: dobrze ( można kliknąć klikerem) i dać przysmaki z dłoni.  Powtórzmy ćwiczenie 2- 5 razy w zależności od tego jak wychodzi zadanie.

Uwaga: Początkowo nie wydajemy żadnej komendy słownej, ale pamiętajmy by wyraźnie kończyć każdą sesje treningową wyraźnym koniec. 

Jak nauczyć psa sztuczki obrót : Etap II

Jeśli pies chętnie podąża za dłonią, po kilku powtórkach możemy przejść do etapu II.  Naprowadzamy go pustą dłonią w kierunku obrotu. Tutaj można już dodać komendę słowną.
*Im szybciej wprowadzimy słowo – np. obrót czy kółeczko tym jest szansa, że pies szybciej utrwali sobie zachowanie ze słowem.

Jak nauczyć psa sztuczki obrót : Etap III

W trzecim etapie, który powinien nastąpić w 3 tygodniu naszego ćwiczenia – Naprowadzamy psa tylko jednym palcem – zredukowany gest dłoni. Jeśli wykona dobrze zadanie to go chwalimy  i nagradzamy jak poprzednio. Również pamiętajmy o komendzie koniec na zakończeniu sesji szkoleniowej.

Jeśli pies błędnie wykonuje ćwiczenie, powróć do bardziej zrozumiałego naprowadzania przez 2 – 3  powtórki. Następnie po udanych łatwiejszych próbach możesz spróbować 2 razy ćwiczenia z ograniczonym gestem dłoni.

Pamiętaj! Jeśli po 2 powtórkach nadal nie reaguje na ruch palcem, to ułatw mu jeszcze bardziej.  Na początku skróć ruch ręką, następnie dwoma palcami, potem mniejsze kółka, itd. Obserwuj psa na co on reaguje i staraj się z każdą powtórką nieco ograniczać gest ręką.

royal_canin_educ przysmak dla Corgi

Do szkolenia psa przydadzą się przysmaki light, które nie wpłyną ja jego figurę – Educ to przysmak który zawiera tyle kalorii co Tic Tac

Jak nauczyć psa sztuczki obrót? Etap IV

Na tym etapie zaczniemy od psa wymagać, aby kojarzył komendę słowną z obrotem. Czyli na początku naprowadzamy go palcem na wykonanie obrotu i dodajemy komendę słowną – np: obrót, my z Rico mamy „obrocik„. Ty możesz nazwać ją dowolnie: kółeczko, obrót… Ważne żeby już nie zmieniać tej komendy podczas szkolenia, bo to wprowadza chaos. W końcowym etapie, pies będzie na samo słowo reagował obrotem wokół swoje osi.

Uwaga do kolejnych etapów przechodzimy dopiero kiedy 80% powtórek jest dobrze wykonanych przez psa. Nie ma sensu utrudniać ćwiczenia, jeśli pies gubi się w łatwiejszych poziomach. Nie śpiesz się i czerp radość z każdego etapu szkolenia. Im dłużej zostaniesz na jakimś etapie masz szansę na lepsze wypracowanie komendy!

Problemy, które mogą wystąpić podczas nauki sztuczki obrót:

• Pies nie reaguje na komendę słowną? Wróć do naprowadzania i dodaj słowo. Najwidoczniej za szybko chciałeś wprowadzić komendę na słowo. Źle wprowadzone jest dla psa jedynie pustym słowem.
• Pupil nie jest skupiony, ucieka od treningu? Być może za długo ćwiczycie, krótkie sesje max 5 minut. Może ćwiczenie jest za trudne dla psa?
• Nie podążą za przysmakiem? Sprawdź czy przygotowane smakołyki są dla niego wystarczająco atrakcyjne, niech nie będzie to zwykła sucha karma
• Obraca się tylko wtedy kiedy mam przysmak w dłoni, dlaczego?  Najwidoczniej nie jest jeszcze czas na przejście do kolejnego etapu szkolenia. Można udawać, że zabiera się przysmak do dłoni, albo powoli go wycofywać poprzez loteryjne nagradzanie.

problemy w nauce sztuczek

Bądź cierpliwy, Twój pies umie tyle ile go nauczysz?

O czym należy pamiętać

Nie dajcie sobie wmówić, że nauka sztuczek jest niepotrzebna i robi z psa głupiego. Nie prawda! Wszystko, co robimy wspólnie z psem w pozytywnej atmosferze, dobrze wpływa na pogłębienie waszej relacji. Dzięki temu, że uczysz psa wielu nowych rzeczy i robisz to ciekawie i dobrze, zyskujesz posłusznego przyjaciela. Ciekawe treningi sprawią, że za każdym razem kiedy zawołasz psa na trening to on przybiegnie chętnie!

Oczywiście zgadzam się, że nauka komend posłuszeństwa jest potrzebna i sztuczki jej nie zastąpią! Mimo wszystko ciągła nauka komend jest dla psa po prostu nudna! Sztuczki potrafią zamienić każdy trening w coś ciekawego dla psa! Pamiętajcie o tym, nim znowu ulegnięcie presji znajomych, czy posłuchacie mądrych rad

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły