Jak trzymać kota na rękach, aby ten się nie denerwował
Koty są uroczymi i kochanymi zwierzakami. W domach bardzo często mają już status niemal pełnoprawnych członków rodziny. Sporo osób chce wiedzieć, jak odpowiednio zająć się zwierzakiem. A jak trzymać kota? Dowiesz się z tego artykułu.
Koty to bardzo popularne zwierzęta domowe. Stosunek do nich zmieniał się na przestrzeni wieków wielokrotnie. Każdy kochający i odpowiedzialny opiekun tego zwierzaka chce dla niego jak najlepiej. Jednak same chęci nie wystarczą. Potrzebna będzie też odpowiednia wiedza – bez niej naprawdę łatwo zrobić kotu krzywdę w sposób zupełnie niezamierzony. Nie stoją za tym złe intencje, a raczej brak odpowiedniej wiedzy.
Dotyczy to wszystkich kwestii – od prawidłowego żywienia kota, przez właściwą pielęgnację po sposób jego trzymania. Komuś może się to wydawać bardzo błahe – w końcu każdy wie, jak trzymać kota, prawda? Jest to jednak, wbrew pozorom dość dużym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli musisz trzymać go u lekarza weterynarii czy podczas wykonywania różnych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, również w domu.
Przeczytaj również: Jak karmić kota? 6 kroków do zbilansowanej diety
Jak trzymać kota w prawidłowy sposób?
Koty chodzą własnymi ścieżkami i robią to, co chcą. Taki jest ich obraz w umysłach wielu ludzi. Jest on mocno już utrwalony i w zasadzie całkiem prawdziwy. W końcu są one raczej istotami niezależnymi. Jednak wcale nie znaczy to, że nie potrzebują one bliskości. Jeśli masz silną, dobrą relację ze swoim kotem, jeśli Twój zwierzak jest zadowolony, gdy Cię widzi, jeśli chce i lubi spędzać z Tobą czas – zawsze będzie do Ciebie przychodził. Będzie domagał się swojej porcji głaskania, pieszczot, uwagi i zainteresowania. W takich okolicznościach możesz chcieć wziąć kota na ręce. Ale wtedy warto pamiętać, że trzeba to robić umiejętnie. Tak, by nie skrzywdzić zwierzaka. W takim razie jak trzymać kota?
Jeśli po prostu chcesz potrzymać kota, by go przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego lub trzymać go tak, by czuł Twoją bliskość i było mu przyjemnie, musisz wybrać odpowiednią technikę. W takim przypadku istnieje naprawdę wiele technik, dlatego dobór tej odpowiedniej zależy głównie od Ciebie – czy raczej – od Twojego kota i jego preferencji. Jeśli Twój kot Ci ufa i jest zadowolony, że trzymasz go na rękach – to już ogromny sukces.
Odpowiednia technika trzymania kota
Możesz trzymać kota poprzez podpieranie rękami jego zadu i klatki piersiowej lub zadu i przednich łap. W ten sposób kot jest zabezpieczony przed upadkiem, czuje się wystarczająco swobodnie, a przy tym ma pewność, że przypadkowo nie spadnie.
Istnieje też całkiem sporo osób, które lubią trzymać swojego zwierzaka dokładnie tak, jak się trzyma niemowlęta, czyli brzuszkiem do góry. I tutaj warto uważać. Nie wszystkie koty są miłośnikami takiego trzymania. Odsłanianie brzuszka to dla nich coś, przy czym mogą czuć się niekomfortowo. Żeby kot pozwolił Ci trzymać się, w taki sposób, musi Ci bardzo ufać, a do tego być wielkim pieszczochem. Istnieją mruczki, które bardzo to lubią, a taka pozycja sprawia im sporo przyjemności. Jak trzymać kota na rękach w tym przypadku?
Jeśli trzymałeś już niemowlę, na pewno instynktownie przyjmujesz odpowiednią pozycję i układasz tak kota. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, z całą pewnością przyda Ci się trochę wskazówek. Możesz stworzyć swego rodzaju kołyskę ze swoich rąk, podtrzymując zad i grzbiet zwierzaka. Wtedy kot może patrzeć Ci prosto w oczy.
Istnieje jeszcze jedna technika noszenia kota dokładnie tak, jak się nosi niemowlęta. Wystarczy, że podniesiesz kota i delikatnie odwrócisz go brzuszkiem do góry, a potem ułożysz w zagłębieniu ramienia, które będzie odpowiednio zgięte. Wtedy kotek będzie mógł się umościć. Podtrzymuj mu też zad i tylne łapki. Dla kotów, które lubują się w tej pozycji, będzie ona bardzo przyjemna, a ponadto – Twój pupil będzie czuć się bezpiecznie.
Wystawowe sposoby trzymania kota
Istnieją też wystawowe sposoby trzymania kota. Każdy hodowca, który miał okazję brać udział w wystawach, zdaje sobie sprawę, że szybko musi opanować tę sztukę. Osoba, która dopiero planuje wybrać się z kotem na wystawę, może jeszcze nie zdawać sobie sprawy, że istnieją specjalne techniki trzymania kota podczas wystaw. A jednak! W końcu chodzi o to, by jak najlepiej zaprezentować swojego kota sędziom i całemu otoczeniu. Od tego również zależy to, jak pupil wypadnie podczas wystawy i czy uda mu się otrzymać nagrodę. W takim razie jak trzymać kota w takiej sytuacji?
Jest to zależne od kota i jego rasy. Koty orientalne najczęściej prezentuje się jak najbardziej skulone. W tym przypadku – trzymasz kota, podkładając ręce pod jego przednie i tylne łapy. Są również przypadki, gdy kot musi się zaprezentować jak najbardziej rozciągnięty, by można było podziwiać go w całej okazałości. Najlepiej zrobić to, podkładając jedną rękę pod brzuch, a drugą pod klatkę piersiową. Wtedy Twój kot jest bezpieczny, nawet jeśli rozsuniesz dłonie tak, by mógł pokazać się w całości.
Trzymanie kota w sytuacjach stresujących
Techniki trzymania kota podczas wystaw oraz trzymania kota dla przyjemności znacznie się różnią. To jeszcze nie wszystko. Czasami zdarza się, że trzeba przytrzymać kota również w chwilach dużo bardziej stresujących i nieprzyjemnych, takich jak zabiegi pielęgnacyjne czy lecznicze. A jak trzymać kota przy obcinaniu pazurów?
Przede wszystkim pamiętaj, że jest to zabieg, do którego warto przyzwyczajać bardzo młode koty, by z biegiem czasu zwierzak mógł do tego przywyknąć. Przycinanie pazurków samo w sobie może być dla zwierzaka doświadczeniem bardzo stresującym. Zadbaj więc o to, by czuł się jak najbardziej komfortowo. Dopilnuj, aby otoczenie było ciche i spokojne. Daj kotu coś dobrego, co dodatkowo umili mu czas i niejako go odstresuje. Możesz dać mu w nagrodę przysmak w kostce z indykiem marki Alpha Spirit Cat, który znajdziesz w naszym sklepie. Sama technika trzymania kota w tych warunkach ma naprawdę ogromne znaczenie. Posadź zwierzaka na kolanach i oprzyj jego grzbiet o Twój brzuch. Wtedy będziesz miał łatwy dostęp do jego łapek, a więc także pazurków.
Wizyta u weterynarza
Wizyta u lekarza weterynarii potrafi być dla kota bardzo stresującym doznaniem. Dlatego warto opanować odpowiednią technikę trzymania zwierzęcia, by czuł się on jak najlepiej w tych trudnych dla niego okolicznościach. Jak trzymać kota u weterynarza?
Przede wszystkim pamiętaj, że kwestie bezpieczeństwa i kociego komfortu są tutaj bardzo ważne. Kot może nie chcieć poddawać się badaniom, być wystraszony i zestresowany. A taki kot, jak każdy drapieżnik, może zacząć walczyć i się wyrywać. Jeśli chcesz uniknąć zranienia i rozlewu krwi, musisz nauczyć się trzymać swojego kota w odpowiedni sposób. Zachowuj się łagodnie, ale pewnie. Nie denerwuj się, nie krzycz, nie szarp zwierzakiem i nie sprawiaj mu bólu. W ten sposób możesz tylko pogorszyć sytuację i sprawić, że kot zacznie walczyć i opierać się jeszcze bardziej zajadle.
Połóż kota na brzuchu i przytrzymaj jego łapki – w końcu to właśnie nimi będzie próbował drapać. Dobrze, jeśli w tym samym czasie będzie miał pyszczek zwrócony w Twoją stronę. Będzie czuł się bezpieczniej, jeśli będzie mógł widzieć osobę, której ufa, a nie kogoś zupełnie obcego. To dodatkowo go uspokoi.
A jak trzymać kota do zastrzyku? Pozwól mu leżeć na brzuchu, przodem do Ciebie. Warto, żeby głowa znalazła się pomiędzy łokciem a bokiem, by ograniczyć kotu pole widzenia. Rękę oprzyj o kark i łopatki. W razie potrzeby będziesz mógł w ten sposób złapać zwierzę za fałdę na karku. Ale uważaj! To nie jest coś, co warto robić w każdej sytuacji. Oczywiście, małe kociaki bardzo często są noszone za fałdę na karku przez swoją mamę. Jednak leciutki kociak to nie to samo, co duży, kilkukilogramowy kot. Temu drugiemu może to sprawić dużo bólu i dyskomfortu. Dlatego nigdy nie podnoś kota za fałdę, jeśli nie masz ku temu poważnego powodu.
Jak rozpoznać, że kot jest zadowolony?
Znasz swojego pupila najlepiej, dlatego prawdopodobnie doskonale potrafisz określić kiedy jest zadowolony. W końcu to nieprawda, że te zwierzaki nie potrafią okazywać żadnych emocji. Robią to, po prostu bardziej subtelnie niż na przykład psy, z którymi są bardzo często porównywane w takich sytuacjach.
Zadowolony kot w Twoich ramionach będzie bardzo zrelaksowany. Będzie mruczał, układał się i mościł wygodnie na Twoich rękach. Będzie rozluźniony. Z całą pewnością widziałeś kiedyś kota, który jest naprawdę zrelaksowany na rękach swojego właściciela. Wtedy praktycznie „przelewa” się przez ręce. Stąd między innymi wzięły się te wszystkie zabawne porównania, że kot jest jak woda i dopasowuje się do każdego kształtu.
Jeśli Twój kot będzie zadowolony, będzie także mrużyć oczy. Żeby zrozumieć, dlaczego to świadczy o jego zadowoleniu, warto pamiętać o jednej, za to bardzo istotnej kwestii – Twój kot jest drapieżnikiem. A jeśli drapieżnik mruży oczy, ogranicza swoje pole widzenia. To z kolei sprawia, że może nie dostrzec ewentualnego niebezpieczeństwa. Dlatego koty – zarówno te duże, jak i domowe pupile – mrużą oczy tylko wtedy, gdy są naprawdę zadowolone, szczęśliwe, a przy tym czują się całkowicie bezpieczne. Jeśli Twój kot mruży oczy, gdy trzymasz go na rękach, możesz to odczytywać jako najlepszy komplement skierowany w Twoją stronę.
Przeczytaj także: Zrozumieć kota czyli mowa ciała kota
Jeśli chcesz, by Twój pupil był jeszcze bardziej zadowolony, możesz go częstować rozmaitymi smakołykami. W naszym sklepie znajdziesz wiele różnych przekąsek, w tym Sardine with Parsley Soft Snack marki Carnilove.
Pamiętaj też, że zwierzak zadowolony to zwierzak najedzony. Dlatego poza przekąskami i smakołykami zadbaj też o to, by w jego misce lądowało zawsze smaczne, pożywne i zdrowe jedzenie. W naszym sklepie znajdziesz wiele karm. Jeśli zależy Ci na zbilansowanej diecie dl Twojego kota, może zainteresować Cię karma COUNTRY&NATURE.
Zadowolony i zadbany kot to także kot zdrowy. W utrzymaniu odpowiedniej równowagi zdrowotnej Twojego kota mogą Ci pomóc produkty z linii Dr.PetCare. Pamiętaj jednak, aby zawsze, zanim zdecydujesz się na suplementację, najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Jak trzymać kota, aby go uspokoić?
Czasami trzeba szybko złapać i przytrzymać kota, aby go uspokoić. Może się tak zdarzyć wtedy, gdy zwierzak wystraszy się, wpadnie w złość lub gdy dojdzie między nim a innym osobnikiem do bójki. W takiej sytuacji trzeba zadziałać szybko i zdecydowanie, ale bez agresji czy złości.
Jeśli chcesz uspokoić zdenerwowanego kota, przede wszystkim sam się uspokój. Koty doskonale odczytują emocje i jeśli wyczują w Tobie złość lub strach, mogą zacząć reagować jeszcze gwałtowniej.
Małe kociaki natychmiast nieruchomieją, gdy zostaną złapane za fałdę przy karku. W ten sposób nosi je przecież mama. Dla kociaka jest to znak, by przestać się ruszać. Łapanie za fałdę na karku jako sposób przenoszenia kota jest absolutnie niewskazany – dorosłe koty ważą dużo więcej, a przy tym odruch ten w pewnym stopniu u nich zanika. Jednak jeśli chcesz szybko uspokoić kota, złapanie go za fałdę może okazać się skuteczne.
Zobacz także: Czy można dotykać małe kotki? To musisz wiedzieć!
Pamiętaj jednak, że to sposób doraźny. Gdy boisz się, że agresywny czy przerażony kot zrobi sobie lub komuś krzywdę, a nie widzisz innej szansy działania. Nie traktuj tego jako normalnego, codziennego sposobu postępowania z tym zwierzakiem.
Jak trzymać kota? Podsumowanie
Istnieją koty, które uwielbiają być trzymane na rękach. Żeby było to dla nich przyjemne, musisz zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo. Kota możesz nosić jak dziecko, na ramieniu, jak niemowlę, tworząc z rąk kołyskę i na wiele innych sposobów. Ważne jest to, by wybrać taki sposób, który odpowiada kotu najbardziej.
Nie wszystkie koty lubią być noszone i trzymane – o tym też zawsze warto pamiętać. Pojawiają się jednak takie sytuacje – na przykład obcinanie pazurków czy wizyta u lekarza weterynarii, gdy trzeba to zrobić. Warto wtedy poznać odpowiednią technikę, by nie stresować kota jeszcze bardziej.
A jaki jest Twój kot? Uwielbia być noszony czy raczej woli przemieszczać się na własnych łapkach?
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu