KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zrozumieć kota, czyli mowa ciała kota

Koty mają opinię zwierząt tajemniczych, niemal magicznych. W końcu nie bez przyczyny są atrybutem przypisanym czarownicom. Wszystkie te skojarzenia mogą mieć jedno wspólne źródło – niezrozumienie. Mowa ciała kota, kocie obyczaje, zachowanie i psychika jest tak różna od psów, że wydaje się całkowicie niezrozumiała. Tymczasem mruczki wysyłają nam dość wyraźne sygnały. Mówią nam jak się czują i czego od nas oczekują. Oto krótki przewodnik, który pozwoli wam lepiej zrozumieć kota.

Czym jest body language?

Body language – to nic innego jak mowa ciała. Tego terminu używa się w psychologii od lat osiemdziesiątych na określenie niewerbalnych komunikatów wysyłanych poprzez ruchy ciała i oczu, gesty, mimikę oraz postawę i ułożenie ciała. Twórcy tej teorii twierdzą, że sygnały wysyłane przez ciało są podświadome i dlatego szczere i prawdziwe. Okazuje się, że pewien stały repertuar gestów i zachowań jest charakterystyczny dla wszystkich kotów i dzięki temu można go odczytać jak komunikaty wysyłane przez koty, byśmy je zrozumieli.

Mowa ciała kota - jak ją odczytywać i interpretować?

Mowa ciała kota – jak ją odczytywać i interpretować?

Kocie body language czyli co nam mówi mowa ciała kota

Ogon uniesiony w górę – w kocim języku oznacza powitanie. W niektórych okolicznościach końcówka kociego ogona może wręcz wibrować, co w kocim języku może znaczyć „bardzo się cieszę, że cię widzę”. Zwróćcie uwagę na to, że koty z podniesionym ogonem podchodzą do swoich opiekunów, ale w ten sam sposób witają też inne zaprzyjaźnione koty. Warto wtedy pogłaskać kota po głowie i dać mu pyszny przysmak dla kota.

Odsłonięty brzuch – kot, który przewraca się na plecy osłaniając przed nami brzuch, okazuje nam swoje zaufanie do nas. Czasami błędnie interpretujemy go jako prośbę o głaskanie, tymczasem większość kotów nie lubi gdy tarmosi się je w tym miejscu.

Ocieranie się o nogi – wcale nie jest formą kociego powitania, czy prośby o jedzenie. Kotu po prostu przeszkadza nasz zapach i usiłuje „oznaczyć nas” własnym. To forma podkreślenia, że uznaje nas za cześć swojej rodziny, społeczności. Jesteśmy „jego ludźmi” więc nosimy na sobie jego zapach.

Gdy kot „kładzie uszy po sobie”– to znaczy, że boi się, ale wcale nie jest uległy. Jest zdezorientowany i chce uciekać. Lepiej mu na to pozwolić.

Gdy kot się oblizuje – (i tu ważny jest kontekst) po zjedzeniu swojej ulubionej karmy dla kota, to znaczy to jedynie tyle, że się myje. Jednak jeśli ten gest pojawia się w innych okolicznościach, jest oznaką stresu i zdenerwowania. Czasem kot denerwuje się bo go mdli i oblizywanie warg jest sygnałem że będzie za moment wymiotował. W innych okolicznościach może poprzedzać atak.

Oczywiście każdy kocich gestów powinien być interpretowany z uwzględnieniem kontekstu. Poza tym każdy z kotów może mieć swoje indywidualne sygnały i rytuały, zrozumiałe tylko dla jego opiekuna.

Macie taki swój, własny sposób porozumiewania się ze swoim kotem?

Mowa ciała kota - jak ją odczytywać i interpretować?

Mowa ciała kota – jak ją odczytywać i interpretować?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Zrozumieć kota, czyli mowa ciała kota”

  1. Paulina Gudalewicz pisze:

    Uwielbiam ten temat, stale szukam jakiś nowych ciekawostek 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły