Kamica moczowa u kotów
Kamica moczowa jest najczęściej spotykaną patologią układu moczowego kotów. Na schorzenie to zapadają koty obojga płci, w każdym wieku.
- Przyczyny Kamicy moczowej
- Jaką karmę podawać?
- Predyspozycje rasowe do kamicy moczowej
Kamica moczowa – przyczyny ?
Układ moczowy kota składa się z dwóch nerek, dwóch par moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Czasem jednym z odcinków układu moczowego (pęcherzu moczowym, w cewce moczowodzie, rzadziej w nerkach i miedniczkach nerkowych) wytwarzają się lite złogi, które łączą się w większe struktury. Kamienie, które z nich powstają uszkadzają ściany odcinka układu moczowego. Ponadto nieleczone prowadzą do niewydolności nerek! Zazwyczaj, kamienie przemieszczają się moczowodem w kierunku pęcherza moczowego. Powodują przy tym okropny ból podczas oddawania moczu. Czasem w urynie może pojawić się krew.
Przyczyny powstawania Kamieni :
Nieodpowiedni odczyn Ph moczu
Brak dostępu do świeżej wody, niedostateczna ilość pobieranych płynów powoduje zagęszczenie moczu.
Przewlekły stres
Rzadkie oddawanie moczu, może mieć to związek z kłopotami behawioralnymi.
Infekcje dróg moczowych, kontakt z patogenem, np: kąpiel w brudnej rzece.
Źle zbilansowana dieta w białko, wapń, sód, potas, magnez
Kamica moczowa – czym karmić kota?
Trudno jest przygotować w warunkach domowych taką karmę, która będzie posiadała wszystkie składniki. Przy doborze pokarmu może nam pomóc lekarz weterynarii, albo hodowca. W kuracji bardzo pomocna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Np:inne jest żywienie przy obecności struvitów, gdzie należy obniżyć zawartość magnezu i fosforu.
Predyspozycje rasowe do kamicy moczowej?
Kamica moczowa powstaje wielokrotnie u ras takich jak: Main coon, Charteux, Kotów Brytyjskich, Ragdolli itp. Częściej niż u innych ras można zaobserwować powstawanie struvitów. U Kotów perskich i burmańskich – oksalatów. Kamieni jest kilka rodzai. Różnią się budową, kolorem, wielkością oraz składem!
Rodzaje kamieni:
Struvity– Fosforany amonowo-magnezowe, Powstają one w moczu zasadowym. Ich dobra cechą jest nietrwałość, przy zastosowaniu odpowiednich leków i diety, można się ich szybko pozbyć. Występują one głównie u kotów takich jak: Syjamskie, perskie i ich mieszańców.
Szczawiany Wapnia-oksalaty Tworzą się one w moczu kwaśnym i są nierozpuszczalne, dlatego aby się ich pozbyć trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Najczęściej powstają u samców w wieku 6-11 lat.
Kamienie moczanowo-amonowe– Tworzą się u kotów z chorobami wątroby, ale rzadko występują
Kamienie cystynowe– Rzadko występują, mają budowę sześciokąta, nierównobocznego, są bezbarwne.
U kotów występują również inne rodzaje kamieni takie jak: moczany, cystyniany, krzemiany i fosforany wapnia. Jednak występują one bardzo rzadko.
Może się zdarzyć, że chore zwierzę będzie równolegle miało ich kilka rodzajów kamieni. Wtedy lekarz powinien zastosować odpowiednią kurację. Może to być dieta połączona z antybiotykami, bądź próba rozbicia kamieni ultradźwiękiem. Dobry lekarz weterynarii przed zaplanowaniem leczenia zaleci zrobienie badań jakościowych np. ( badania moczu, krwi, zdjęcia RTG, USG), one pozwolą na zidentyfikowanie rodzaj kamieni oraz ich ilości.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu