Kamica moczowa u kotów
Kamica moczowa jest najczęściej spotykaną patologią układu moczowego kotów. Na schorzenie to zapadają koty obojga płci, w każdym wieku.
- Przyczyny Kamicy moczowej
- Jaką karmę podawać?
- Predyspozycje rasowe do kamicy moczowej
Kamica moczowa – przyczyny ?
Układ moczowy kota składa się z dwóch nerek, dwóch par moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Czasem jednym z odcinków układu moczowego (pęcherzu moczowym, w cewce moczowodzie, rzadziej w nerkach i miedniczkach nerkowych) wytwarzają się lite złogi, które łączą się w większe struktury. Kamienie, które z nich powstają uszkadzają ściany odcinka układu moczowego. Ponadto nieleczone prowadzą do niewydolności nerek! Zazwyczaj, kamienie przemieszczają się moczowodem w kierunku pęcherza moczowego. Powodują przy tym okropny ból podczas oddawania moczu. Czasem w urynie może pojawić się krew.
Przyczyny powstawania Kamieni :
Nieodpowiedni odczyn Ph moczu
Brak dostępu do świeżej wody, niedostateczna ilość pobieranych płynów powoduje zagęszczenie moczu.
Przewlekły stres
Rzadkie oddawanie moczu, może mieć to związek z kłopotami behawioralnymi.
Infekcje dróg moczowych, kontakt z patogenem, np: kąpiel w brudnej rzece.
Źle zbilansowana dieta w białko, wapń, sód, potas, magnez
Kamica moczowa – czym karmić kota?
Trudno jest przygotować w warunkach domowych taką karmę, która będzie posiadała wszystkie składniki. Przy doborze pokarmu może nam pomóc lekarz weterynarii, albo hodowca. W kuracji bardzo pomocna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Np:inne jest żywienie przy obecności struvitów, gdzie należy obniżyć zawartość magnezu i fosforu.
Predyspozycje rasowe do kamicy moczowej?
Kamica moczowa powstaje wielokrotnie u ras takich jak: Main coon, Charteux, Kotów Brytyjskich, Ragdolli itp. Częściej niż u innych ras można zaobserwować powstawanie struvitów. U Kotów perskich i burmańskich – oksalatów. Kamieni jest kilka rodzai. Różnią się budową, kolorem, wielkością oraz składem!
Rodzaje kamieni:
Struvity– Fosforany amonowo-magnezowe, Powstają one w moczu zasadowym. Ich dobra cechą jest nietrwałość, przy zastosowaniu odpowiednich leków i diety, można się ich szybko pozbyć. Występują one głównie u kotów takich jak: Syjamskie, perskie i ich mieszańców.
Szczawiany Wapnia-oksalaty Tworzą się one w moczu kwaśnym i są nierozpuszczalne, dlatego aby się ich pozbyć trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Najczęściej powstają u samców w wieku 6-11 lat.
Kamienie moczanowo-amonowe– Tworzą się u kotów z chorobami wątroby, ale rzadko występują
Kamienie cystynowe– Rzadko występują, mają budowę sześciokąta, nierównobocznego, są bezbarwne.
U kotów występują również inne rodzaje kamieni takie jak: moczany, cystyniany, krzemiany i fosforany wapnia. Jednak występują one bardzo rzadko.

mokra, weterynaryjna karma dla dorosłych kotów.
Dieta weterynaryjna dla kotów z niewydolnością nerek wszystkich ras.
Zalecana w celu wspierania funkcji nerek w przypadku ich chronicznej lub okresowej niewydolności.
Może się zdarzyć, że chore zwierzę będzie równolegle miało ich kilka rodzajów kamieni. Wtedy lekarz powinien zastosować odpowiednią kurację. Może to być dieta połączona z antybiotykami, bądź próba rozbicia kamieni ultradźwiękiem. Dobry lekarz weterynarii przed zaplanowaniem leczenia zaleci zrobienie badań jakościowych np. ( badania moczu, krwi, zdjęcia RTG, USG), one pozwolą na zidentyfikowanie rodzaj kamieni oraz ich ilości.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu