KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kotka po sterylizacji – jak o nią dbać?

Dziś nikogo nie dziwi kot poddawany zabiegowi sterylizacji. To norma, która zapobiega rozwojowi bezdomności i sprzyja utrzymaniu kota w dobrym zdrowiu. O ile kocur czy kotka po sterylizacji są odpowiednio zadbane!

Już 80% kotów domowych poddawanych jest przez swych opiekunów kastracji lub sterylizacji. Zabieg ten rozwiązuje wiele problemów, takich jak kłopotliwe potomstwo czy znaczenie terenu. Jakich problemów możemy spodziewać się po sterylizacji kota? Jak dbać o kota po sterylizacji? Jak może nam pomóc karma dla sterylizowanych kotów? Jak rozpoznać dziwne zachowanie kotki po sterylizacji i kiedy warto zareagować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

kotka po sterylizacji

Sterylizacja kotki – czy to konieczne?

Wielu opiekunów nie chce zdecydować się na sterylizację kota z uwagi na mity, które krążą wokół tego zabiegu. Nie jest jednak prawdą, że zachowanie kota po kastracji nagle znacząco się zmienia, a przynajmniej jeśli chodzi o charakter. Bo faktycznie, dorosłe kocury, które mają skłonność do znaczenia terytorium, a ich mocz pachnie bardzo intensywnie, po kastracji i korekcie zachowania mogą zaprzestać posikiwania. Zachowanie kota po kastracji nie zmienia się jednak na minus.

Przeczytaj także: Sterylizacja, kastracja kotów – plusy i minusy

Koronnym argumentem osób, które mieszkają na wsi, jest to, że zachowanie kotki po sterylizacji zmieni się na niekorzyść. To kotki najczęściej są bardziej łowne od kocurów. Na wsi pełnią funkcję praktyczną, czyli właśnie polują na gryzonie. Wiele osób uważa, że po sterylizacji kotka zaprzestanie tego zachowania. Tymczasem zachowanie kotki po sterylizacji pod kątem realizacji instynktu łowieckiego nie ulegnie zmianie, o ile o to zadbasz. 

U kocurów zabieg jest krótki, a z uwagi na krótkotrwałą narkozę – obarczony niewielkim zagrożeniem. U kotek jest nieco inaczej, dlatego kotka po sterylizacji wymaga znacznie więcej troski. Odpowiednia troska o zwierzę tuż po zabiegu, a także długotrwałe dbanie o jego stan zdrowia w późniejszych latach przełoży się na poprawę jego zdrowia.

kotka po sterylizacji jak o nią dbać

Kiedy zabrać kota do sterylizacji? Jak dbać o niego po zabiegu?

Lekarz weterynarii, który zajmował się Twoim zwierzęciem, powinien poinformować się o wszystkich zabiegach, których wymaga kotka po sterylizacji. Opieka nad takim pupilem jest trudna tylko przez pierwsze 2-3 dni, kiedy zwierzę jeszcze metabolizuje narkozę. Potem kotka po sterylizacji staje się coraz bardziej aktywna, a to sprawia, że często opieka kończy się na chronieniu jej przed gwałtownymi ruchami, którymi mogłaby naruszyć szwy.

Odpowiednie żywienie to podstawa

Zabieg sterylizacji w sposób istotny wpływa na gospodarkę hormonalną zwierzęcia. Likwidacja gonad wywołuje nagłe wstrzymanie produkcji estrogenów, w efekcie czego następuje gwałtowny wzrost apetytu, który można zaobserwować głównie u kocic. Zaburzenia hormonalne wywołane zabiegiem sprawiają, że kot nie jest w stanie rozpoznać uczucia sytości i głodu.

Sprawdź również: Otyłość u kotów – czym grozi?

Tego rodzaju zaburzenia hormonalne zachodzą już w 72 godziny po zabiegu i mogą utrzymywać się przez pierwsze trzy miesiące po sterylizacji. Jednak po tym czasie gospodarka hormonalna organizmu powinna się ustabilizować, a apetyt wrócić do normy. Ryzyko wystąpienia otyłości jest więc wysokie tylko w pierwszym okresie po zabiegu.

Innym problemem jest fakt, że koty sterylizowane mają wolniejszy metabolizm, co przekłada się na wzrost masy ciała, a następnie – ograniczenie aktywności. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest tak, że kot najpierw zaczyna się mniej ruszać, a potem tyje. Wręcz przeciwnie. Kotka po sterylizacji najpierw zaczyna wolniej trawić i więcej magazynować, co nawet przy takiej samej porcji oznacza nadwagę. Potem zaczyna mniej się ruszać, bo staje się to zbyt trudne i męczące.

kotka po sterylizacji pielęgnacja

Dieta na kamicę nerkową

Koty, które mniej się ruszają, w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Mniej pijąc, oddają mniej moczu. W konsekwencji mniejszego przepływu płynów przez pęcherz i nerki może dochodzić do częstszych infekcji pęcherza o charakterze zastoinowym oraz do odkładania się tzw. struwitów, z których tworzą się kamienie nerkowe. Struwit – fosforan magnezowo-amonowy – to substancja złogowa, która powstaje w organizmie w wyniku nadmiaru magnezu w pożywieniu. Dlatego ważne jest, by koty po zabiegu sterylizacji otrzymywały wraz z karmą jak najniższą dawkę magnezu.

Dziwne zachowania kota po sterylizacji

Jak czuje się kotka po sterylizacji? Zachowanie w pierwszych dniach po zabiegu może być nietypowe, co wynika ze specyfiki samego zabiegu. Przez pierwsze 24 do 48 godzin po narkozie zwierzę może wymiotować, słaniać się na łapach i nie mieć humoru. Ustępowanie tych objawów zależy od tego, jak szybko metabolizowany jest środek, który został użyty do uśpienia. Potem Twoja pupilka będzie obolała, dlatego też może więcej miauczeć oraz wydawać inne niepokojące dźwięki, czy unikać gwałtownych ruchów. Choć zwykle to opiekun musi hamować kota, aby nie przesadzał z aktywnością.

Jakie dziwne zachowanie kotki po sterylizacji powinno Cię zaniepokoić? Jeśli po upływie 1-2 dni zwierzę nadal nie czuje się dobrze, nie chcę przede wszystkim pić, ale również jeść – czas na wizytę u lekarza weterynarii. Nigdy na własną rękę nie podawaj kotu leków, bo możesz mu tylko zaszkodzić. Pamiętaj o tym, żeby sprawdzać, jak ma się kotka po sterylizacji. Zachowanie zwierzęcia to jedno – bardzo istotne jest też to, jak wygląda rana. Jeśli widzisz ropę, opuchliznę, miejsce jest bolesne – konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Jak dbać o kota po sterylizacji? 

W Twoim domu niebawem znajdzie się kotka po sterylizacji? Opieka nad nią nie musi być trudna! Sprawdź, co może się przydać.

Sucha karma dla kota po sterylizacji Royal Canin Appetite Control FHN

Sucha karma dla kotów po sterylizacji, które intensywnie domagają się jedzenia. Składniki karmy są dobrane w taki sposób, aby zapewnić wzmocnione uczucie sytości po posiłku, pozwalając utrzymać odpowiednią masę ciała u Twojej kotki. Ponadto karma ta chroni układ moczowy.

kotka po sterylizacji karma

MidWest Podkłady higieniczne 58×61 cm

W trakcie rekonwalescencji, szczególnie w pierwszej dobie, kotka może załatwić się pod siebie. To efekt typowego braku panowania nad zwieraczami po narkozie. Aby zapobiegać zabrudzeniu różnych powierzchni i zapewnić swojej podopiecznej komfort, wybierz miękkie, jednorazowe podkłady. To najprostszy sposób na zachowanie higieny w okresie rekonwalescencji.

kotka po sterylizacji podkłady

DermaPharm Mr. Smell sofa i dywan na plamy z moczu 500 ml

Twoja kotka w trakcie cieczki miała tradycję posikiwania na kanapy czy dywany? Teraz jest idealny moment na to, aby ją tego oduczyć. Ten preparat usuwa zapach moczu, a także plamy po nim, dzięki czemu kotka nie wróci, aby załatwić się w to samo miejsce. Możesz też dla pewności dobrać preparat odstraszający z tej samej serii.

kotka po sterylizacji preparat

Dr Seidel Ewaporyzator adapcyjny dla kota 37 ml

Jeśli Twoja kotka ciężko znosi wizyty u lekarza weterynarii i jest raczej typem histeryczki, na pewno przyda się dla niej jakaś forma relaksu. Dobrze sprawdzą się kocie feromony rozpylone przez preparat podłączony do kontaktu. W ten sposób poziom kortyzolu we krwi kota opadnie, a sam zabieg regeneracji przebiegnie sprawniej.

kotka po sterylizacji ewaporyzator

kotka po sterylizacji cytat właściciela

Na sterylizację kota decyduje się coraz częściej właścicieli. Jednak wciąż wielu opiekunów kotów ma wątpliwości, jak ich pupil zachowa się po tym zabiegu, w jakim stopniu wpłynie on na sposób jego zachowania i zdrowie. Jak widać, wystarczy troska, a potem odpowiednia dieta, by poradzić sobie z problemem nadwagi, zmian w gospodarce hormonalnej i mineralnej organizmu. Sporym ułatwieniem może być stosowanie gotowej karmy dla sterylizowanych kotów, która uwzględnia wszystkie te problemy. Wszystkie polecane dla kotów po sterylizacji produkty znajdziesz w sklepie Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły