Karma dla kota bez zębów – jaką wybrać? Ranking
Specjalna dieta dla kota to wyzwanie dla każdego opiekuna. Należy ją w odpowiedni sposób ułożyć i wybrać taką formę pożywienia, która będzie łatwa do zjedzenia przez pupila. Podpowiadamy, jaka jest najlepsza karma dla kota bez zębów i prezentujemy nasz ranking, w którym znalazły się różne pozycje.
Co ciekawe, koty rodzą się bez zębów, a pierwsze młode zęby tzw. „mleczne” pojawiają się ok. 4 tygodnia życia. Zęby kocięcia zaczynają wypadać w wieku około 4 miesięcy, by zrobić miejsce dla właściwych zębów stałych. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej mogą pozostać z nim aż do późnej starości, jednak nie zawsze tak jest. Coraz więcej kotów dotyczy problem z uzębieniem. Niektóre z nich widać gołym okiem, inne rozwijają się praktycznie niewidocznie jak np. resorpcje odontoklastyczne. Czy wiesz, że mimo tego, że kot jest bezwzględnym mięsożercą, może on żyć bez zębów, pod warunkiem dobrania odpowiedniej formy pożywienia? Wiadomo, że koty pozbawione zębów powinny otrzymywać posiłki o miękkiej konsystencji, która nie wymaga gryzienia. Okazuje się, że opiekunowie kotów mogą liczyć na szeroki wybór propozycji specjalnej diety dla swoich pupili. Dowiedz się, jaka będzie najlepsza karma dla kota bez zębów i na jakie produkty zwrócić uwagę. Prezentujemy nasz ranking, w którym przedstawiliśmy propozycje dla mniejszych i większych mruczków oraz różne warianty smakowe.
Dieta kota bez zębów
Kot, który stracił zęby np. w wyniku choroby uzębienia po zabiegu usunięcia, przestaje odczuwać ból. Zniwelowany zostaje również stan zapalny, który go męczył na co dzień. Pod tym względem usunięcie kocich zębów może okazać się rozsądnym rozwiązaniem w większości przypadków. Oczywiście określa to lekarz weterynarii po wcześniejszym dokładnym badaniu i zdiagnozowaniu problemu. Okazuje się, że jedzenie dla kota bez zębów nie musi być inne, wymyślne. Mruczek bardzo szybko zaczyna jeść mokrą karmę, a nawet kawałki pożywienia z puszki. Problem może pojawić się w przypadku karmy suchej, której zgryzienie jest niemożliwe. Dlatego taką karmę najlepiej wyeliminować z diety kota bez zębów, by nie komplikować mu codziennego życia, chyba że odpowiednio ją namoczysz przed poddaniem. W diecie nie sprawdzą się także chrząstki czy części kości. Oczywiście początkowo kot może mieć trudności ze zjedzeniem porcji swojego posiłku, dlatego zaraz po zabiegu należy podawać mu rozdrobnione kawałki mokrej karmy. Początkowo jedzenie może mruczkowi wypadać podczas posiłku, więc dobrze pozostać przy nim, aby wesprzeć go w nauce jedzenie bez zębów. Najlepiej postawić na mokre posiłki w formie musu lub miękkich pasztecików.
Oprócz tego, że karma dla kota bez zębów powinna mieć miękką konsystencję, nie ma żadnych specjalnych wymogów co do jej właściwości. Powinna być to zbilansowana karma, która dostarczy mruczkowi wszelkich niezbędnych wartości odżywczych jak białko z mięsa, kwasy tłuszczowe i witaminy. Bardzo ważny jest także dodatek tauryny, która wspiera mnóstwo kocich narządów i procesów w organizmie. Jeśli decydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla kota bez zębów, możesz gotować dla niego np. mięso drobiowe z dodatkiem ryby (bez ości) i miksować z odrobiną warzyw. Taki posiłek warto wzbogacić o dodatek suplementu i oleju dla kotów, by stanowił on pełnowartościowy pokarm dla kota.
Jak wygląda jedzenie kota bez zębów?
Zastanawiasz się czym karmić kota, który nie ma zębów? Dieta dla kotów bez zębów powinna opierać się na mokrym pożywieniu. Taki posiłek przed podaniem najlepiej jeszcze rozdrobnić przy użyciu widelca. Forma pożywienia nie ma znaczenia, mogą to być musy, puszki, saszetki, a także tacki. Ważne, by karma miała miękką formę, która nie wymaga zbyt wiele gryzienia. Jeśli wybierasz karmę w kawałkach, dobrze, by była ona w sosie, galarecie lub innej mokrej konsystencji. Pomoże to mruczkowi sprawnie zjeść posiłek. Innym pomysłem jest sięgnięcie po suchą karmę, którą wcześniej namoczysz w wodzie. Taka forma podania jedzenia dla kota bez zębów także będzie właściwa. Wystarczy namaczać kuleczki karmy w wodzie przez kilkanaście sekund do dwóch minut. Chociaż koty na ogół nie gryzą suchej karmy, namoczenie jej umożliwi kotu łatwe zjedzenie takiego pożywienia. Oprócz tego rozmiękczoną karmę możesz dodatkowo rozdrobnić widelcem. Dlatego sucha karma dla kota bez zębów to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że zostanie wcześniej odpowiednio przegotowana.
Kot bez zębów – dlaczego konieczne jest usuwanie?
Skoro właściwa higiena zębów kota pozwala zachować je w dobrej kondycji to dlaczego tak często konieczne jest usuwanie całego kociego uzębienia? Koty rzadko pokazują ból, jednak pewne zmiany zachowania jak nieświeży oddech, nadmierne ślinienie się czy utrata masy ciała mogą świadczyć o problemach z uzębieniem. Zwróć uwagę na to również wtedy, kiedy Twój mruczek nie chce jeść suchej karmy, zauważasz zmiany w kolorze jego dziąseł albo pociera łapą o swój pyszczek, wtedy kiedy nie myje futerka.
Zobacz również: Czym jest Ailurofobia i jak ją przezwyciężyć?
Najczęstszą przyczyną chorób zębów u kotów jest rozwijająca się płytka nazębna, czyli gromadzącą się warstwa bakterii na zębach pupila. Jeśli nie jest ona regularnie ścierana, wówczas prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, a ten w efekcie skutkuje stanem zapalnym dziąseł, a nawet odsłanianie korzeni zębów. Jeśli proces postępuje tak szybko, że nie jest możliwe ściągnięcie kamienia nazębnego, wówczas konieczne jest usunięcie zębów kota. Inną sytuacją, która zazwyczaj prowadzi do ekstrakcji uzębienia mruczka, są zmiany resorpcyjne. To bardzo powszechna i zarazem bolesna choroba, która według szacunków dotyka aż 60% kotów powyżej 5. roku życia. W przebiegu tej choroby dochodzi do resorpcji, czyli wchłonięcia struktury zęba przez jego własne komórki, a później także do rozkładu szkliwa. Najczęściej dotyka zęby przednie trzonowe oraz górne zęby przedtrzonowe. Istnieje kilka typów tej choroby, a jej dokładne przyczyny nie zostały do tej pory ustalone.
Karma dla kota bez zębów
Przygotowując się do przyjęcia mruczka bez zębów albo czekając na zabieg usunięcia uzębienia, większość opiekunów zastanawia się, jaka będzie najlepsza karma dla kota bez zębów. Wiadomo, że należy wyeliminować w diecie takiego kota twarde pożywienie, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą gotowe mokre karmy o miękkiej aksamitnej konsystencji. W naszym rankingu prezentujemy karmy dla kotów bez zębów. Pierwszy posiłek po ekstrakcji zębów u mruczka powinien być lekkostrawny i miękki.
Sprawdź także: Jak zrobić zastrzyk kotu? 6 wskazówek dla opiekunów
Bozita Feline
To karma dla kotów bez zębów w formie mięsnych kawałków. Zawiera wysoką zawartość świeżego mięsa i idealnie zbilansowaną ilość kwasów tłuszczowych Omega-3. Mruczek bez zębów z łatwością będzie żuł miękkie mięsne kawałki. Wzbogacona o witaminy i minerały stanowi doskonały posiłek dla kota w każdym wieku. Zawiera także zbilansowany poziom tauryny, która ma tak ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu kociego organizmu. Nie zawiera substancji konserwujących i barwników. Karma nadaje się do codziennego podawania i jest zdrową formą pożywienia dla każdego kota, także mruczka bez zębów. Bogaty wybór smakowy: krewetki, kurczak, łosoś albo wołowina.
Koema mus dla kota
Kolejna propozycja pożywienia dla kotów bez zębów to mus dla kota marki Koema, czyli mokra karma w formie apetycznej masy. Łatwa do jedzenia przez mruczki bez zębów ze względu na aksamitną konsystencję produktu. To wysokomięsna karma, do której produkcji wykorzystano podroby od polskich dostawców. Całość zapakowana w wygodne w przechowywaniu metalowe puszki. Karma została wyprodukowana bez dodatku barwników, sztucznych konserwantów i aromatów. Jedzenie zostało skomponowane tak, by trafiać w gust nawet najbardziej wybrednych mruczków. To coś, co pokocha każdy kot. Dzięki temu możesz zapewnić swojemu pupilowi świeży i zbilansowany posiłek każdego dnia.
Felix Fantastic Junior w galaretce kurczak i łosoś
To propozycja karmy dla młodych kociąt i kotek w ciąży. Sprawdzi się dla kotów bez zębów, ponieważ ma miękką konsystencję w galarecie. Z różnych przyczyn także koty młode mogą stracić zęby lub w wyniku ostrych stanów zapalnych i chorób konieczna jest wczesna ekstrakcja. Choć takie przypadki są rzadkie warto, abyś poznał także propozycję karmy dla młodego kota bez zębów. Tę karmę możesz podawać także swojej ciężarnej kotce, która nie ma uzębienia. Zapakowana jest w wygodne saszetki, które możesz wyciskać bezpośrednio do miski mruczka. Karma mokra o specjalnie zbilansowanej ilości białka, tłuszczu i składników mineralnych ważnych w kociej diecie. Przeznaczona dla kociąt do 1 roku życia. Tę propozycję wyróżnia wysoka zawartość składników mineralnych, Witaminy D i E, źródło Omega-6. Dostarcza wszelkich niezbędnych wartości odżywczych, stanowiąc zarazem smakowity posiłek dla młodych kociąt.
Bozita Feline Multibox mięso w sosie
Teraz w naszym rankingu czas na pełnowartościową karmę w formie kawałków mięsa w galarecie, która sprawdzi się jako karma dla kotów bez zębów. Miękka konsystencja pożywienia jest łatwa do żucia przez koty bez pełnego uzębienia. Przeznaczona jest dla mruczków każdej rasy i w każdym wieku. Ponadto karma jest produkowana z najwyższej jakości surowców, mięs z kontrolowanych hodowli. Pozbawiona sztucznych dodatków konserwujących i barwników. Nie zawiera także zbóż, cukru i hormonów wzrostu. Wysoka zawartość mięsa sprawia, że jest dobrze tolerowana przez wszystkie koty. Co więcej, pokarm ten wzbogacono o ważny w kociej diecie dodatek tauryny, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie wzroku, układu pokarmowego i mięśnia sercowego. Karma zawiera microgard, czyli naturalny ß-glukan, który skutecznie wzmacnia układ odpornościowy mruczka. Regularnie podawany może wpływać na ogólne wzmocnienie funkcji obronnych organizmu.
Felix Crunchy & Soft Kurczak, indyk i warzywa
Ostatnia propozycja to sucha karma dla kota bez zębów. Jest to karma w formie suchego granulatu, która jest zarazem niezwykle delikatna dla kociego podniebienia. Po wcześniejszym namoczeniu przez kilkadziesiąt sekund karma szybko robi się miękka i łatwa do przeżucia przez mruczki bez zębów. To kompozycja kurczaka i warzyw zamknięta w chrupiących, a jednocześnie miękkich granulkach karmy. Wzbogacona o odpowiedni poziom witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych tak istotnych w diecie każdego kota. Dzięki tak zbilansowanej diecie Twój kot będzie miał piękną, lśniącą sierść i mocne mięśnie gotowe do zabawy każdego dnia. Witamina D wspiera zdrowie kości Twojego pupila, a witamina E wzmacnia naturalną odporność organizmu. Zawartość witaminy A wspiera funkcjonowanie wzroku. Ta sucha karma to nie tylko doskonała forma pożywienia dla kotów bez zębów, ale i pełnowartościowy zdrowy posiłek, który dostarcza kotu wszystkich niezbędnych składników mineralnych.
Jedzenie dla kota bez zębów
Jak widać, życie kota bez zębów nie różni się bardzo od mruczka z pełnym uzębieniem. Także karma dla kota bez zębów nie musi być jakimś specjalnym rodzajem pożywienia na zamówienie. Oczywiście mruczek bez zębów powinien otrzymywać posiłki w odpowiedniej formie. Nie poradzi sobie z jedzeniem twardych kuleczek suchej karmy. Najlepiej, by była to mokra karma, czyli karma z puszki, mus, pasztecik albo wyciskane miękkie kawałki mięsa z saszetki. Z żuciem takiej karmy Twój kot nie będzie miał problemu. Dobrze sprawdzi się także sucha karma dla kota bez zębów, choć ten rodzaj należy namaczać chwilę przed podaniem. Zrezygnuj z podawania swojemu mruczkowi twardych chrząstek czy części kostnych z mięsa. Nie podawaj mu także suchych granulek karmy bez namoczenia. Twarde kawałki mogą zranić jego dziąsła albo co gorsza, utknąć w jego przełyku.
Pamiętaj, że prawidłowe żywienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia kota, a kiedy żyje on bez zębów – potrzebuje Twojego wsparcia w postaci wyboru odpowiedniego pokarmu. A czy Twój kot przeszedł zabieg ekstrakcji uzębienia? Podziel się opinią w komentarzu i zajrzyj do sklepu Apetete i znajdź idealną zbilansowaną karmę dla Twojego mruczka oraz akcesoria do ochrony jego dziąseł.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu