KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak zrobić zastrzyk kotu? 6 wskazówek dla opiekunów

Zastrzyki nie wzbudzają w kotach entuzjazmu. Podanie leku w tej postaci to często wyzwanie dla opiekunów czworonogów. Zzwierzaki bronią się na wszystkie możliwe sposoby! Jak zrobić zastrzyk kotu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Zastrzyk dla kota – rodzaje

Zastrzyk jest metodą podawania lekarstw w formie iniekcji. Można to jednak robić na różne sposoby – każdy z nich wiąże się z nieco innymi procedurami i rezultatami. 

Zastrzyki dla kota – jakie są ich rodzaje?

Zastrzyki podawane kotu mogą być:

  • Podskórne,
  • Dożylne,
  • Domięśniowe,
  • Śródskórne (rzadko stosowane na przykład przy wykonywaniu próby tuberkulinowej).

Zanim rozpoczniesz podawanie zwierzęciu leków upewnij się, że wybrałeś właściwy sposób. Zachowaj ostrożność – pomyłka może być niebezpieczna!

jak zrobić zastrzyk kotu 5

Jak zrobić kotu zastrzyk w bezbolesny sposób?

Zastrzyki nie są przyjemne, jednak istnieją sposoby na to, by zminimalizować dyskomfort, jaki kot odczuwa podczas zabiegu:

  • Nie przeciągaj czasu trwania całej procedury im szybciej będzie po wszystkim, tym lepiej. Gdy wszystko trwa długo, kot będzie z każdą chwilą stresował się coraz bardziej. 
  • Zachowaj spokój czworonogi naprawdę dobrze wyczuwają emocje swoich właścicieli!
  • Wbijaj igłę płynnym, pewnym ruchem.
  • Przed rozpoczęciem zastrzyku odwróć uwagę kota – pogłaszcz go, przytul, podrap w ulubionym miejscu.
  • Już po wszystkim? Twój kot zasłużył na nagrodę! Poczęstuj go smakołykiem i dużą porcją pieszczot. Pyszna saszetka Bozita Feline w sosie na pewno poprawi mu humor. 

jak zrobić zastrzyk kotu. Produkt 1

Zastrzyki dla kota – w jakich sytuacjach mogą być konieczne?

Jak zrobić zastrzyk kotu? Być może nigdy nie sądziłeś, że w ogóle będziesz musiał się nad tym zastanawiać. Takie zabiegi najczęściej wykonują przecież weterynarze! Jest to oczywiście prawdą, jednak istnieją pewne choroby przewlekłe, które wymagają regularnego podawania leków w formie iniekcji. Sam przyznasz, że codzienne jeżdżenie do lecznicy nie tylko byłoby bardzo czasochłonne, ale także przyniosłoby kotu wiele stresu i dyskomfortu. 

Sprawdź także: Osowiały apatyczny kot – co może oznaczać takie zachowanie?

Dawek leków nie można pomijać – ważne jest również to, by były one podawane w określonych odstępach czasu. Nie da się więc odłożyć podania zastrzyku na później. Jeżeli czas przyjęcia lekarstwa wypadnie w momencie, w którym nie jesteś w stanie pojechać do weterynarza, a Ty nie będziesz wiedział, jak zrobić zastrzyk samodzielnie – sytuacja może być nieciekawa. Warto więc się tego nauczyć – nie jest to może najprostsze zadanie, ale przy odrobinie cierpliwości i dobrych chęci z pewnością sobie poradzisz. By nie zrobić swojemu pupilowi krzywdy, musisz jednak znać kilka podstawowych zasad wykonywania zastrzyków. W dalszej części tego artykułu wyjaśniamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

jak zrobić zastrzyk kotu 4

Jak zrobić zastrzyk kotu – 6 wskazówek

Jak zrobić kotu zastrzyk? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie. Pamiętaj, by nigdy nie decydować o podawaniu kotu zastrzyków samodzielnie – powinny one być podawane tylko i wyłącznie z polecenia lekarza weterynarii!

1. Jak zrobić kotu zastrzyk – o czym pamiętać przed zabiegiem? 

Zanim zabierzesz się za podawanie zastrzyku:

  • Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł wygodnie wykonać zabieg (na przykład na stole),
  • Przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebował,
  • Dokładnie umyj ręce, załóż jednorazowe rękawiczki,
  • Napełnij strzykawkę lekarstwem i odłóż ją na bok,
  • Jeżeli wiesz, że kot może być agresywny przygotuj dodatkowo koc/ręcznik lub poproś kogoś o pomoc,
  • Znajdź na ciele kota miejsce, w które podasz lek,
  • Wykorzystaj wacik ze środkiem odkażającym, by zdezynfekować odpowiedni fragment skóry.

jak zrobić zastrzyk kotu 3

2. Jak zrobić kotu zastrzyk pod skórę?

Zastrzyki podskórne są zdaniem wielu najłatwiejsze do wykonania. W ten sposób podaje się bardzo różnorodne preparaty – insulinę, wiele antybiotyków oraz niektóre kroplówki. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kotu zastrzyk z antybiotykiem, to prawdopodobnie poniższe informacje przeznaczone są właśnie dla Ciebie. 

Zastrzyki podskórne wykonuje się w bok klatki piersiowej, fałd kolanowy lub w okolicach brzucha. Ważne jest to, by nie robić ich w okolicy karku! Koty mają predyspozycje do mięsaków po iniekcjach złośliwych nowotworów, które pojawiają się właśnie po wykonywaniu w danym miejscu zastrzyków. Nowotwory te są wyjątkowo agresywne i problematyczne w leczeniu. Zdecydowanie lepiej nie ryzykować. 

Aby zrobić kotu zastrzyk podskórny, złap zdezynfekowaną skórę w taki sposób, aby ukształtował się z niej fałd. Wbijaj igłę równolegle do powierzchni ciała, by zminimalizować ryzyko umieszczenia jej zbyt daleko (odpowiednia głębokość to około 0,5-1 cm). Spokojnym ruchem wciśnij tłok strzykawki. Podawanie preparatu nie powinno sprawiać trudności. Jeżeli czujesz, że lek podaje się bardzo trudno, prawdopodobnie wbiłeś igłę zbyt płytko i wstrzykujesz go śródskórnie, co jest dla kota bardzo bolesne i niekomfortowe! 

3. Jak zrobić kotu zastrzyk domięśniowy?

Zastrzyki domięśniowe są stosunkowo rzadko podawane w warunkach domowych, jednak może zdarzyć się sytuacja, w której będziesz musiał sobie z tym poradzić. Domięśniowo podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także te służące do znieczulenia ogólnego (jednak stosowane są one jedynie w gabinetach). 

Jak zrobić kotu zastrzyk domięśniowy? Najczęściej wykorzystuje się do tego mięsień półbłoniasty i półścięgnisty, a także mięśnie położone w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Złap wybrany mięsień ręką tak, by móc pewnie go unieruchomić. W tym przypadku igłę wbijamy prostopadle do powierzchni ciała! Aby upewnić się, że nie umieściłeś jej w naczyniu krwionośnym, lekko podciągnij tłok strzykawki i sprawdź, czy w jej wnętrzu nie pojawia się krew. 

Domięśniowe podawanie leków nie jest przyjemne i sprawia kotu ból – postaraj się więc zrobić to jak najszybciej. Po zabiegu czworonóg może odczuwać dyskomfort, wylizywać kończynę, a nawet lekko utykać: dolegliwości te są jednak przejściowe. 

jak zrobić zastrzyk kotu

4. Zastrzyk dożylny – jak go zrobić?

W niektórych sytuacjach weterynarz może założyć kotu w łapce wenflon, przez który podawane będą lekarstwa na przykład silne leki przeciwbólowe, kroplówki lub lekarstwa usprawniające krzepnięcie krwi. Samodzielne podanie leków drogą dożylną, bez zastosowania wenflonu, jest trudne to zadanie dla specjalisty. Podawanie lekarstw poprzez wenflon jest już łatwiejsze. Jak to zrobić?

Na początku przepłucz wenflon (stosuje się do tego roztwór soli fizjologicznej) i sprawdź jego drożność. Jeżeli zauważysz, że płyn przechodzi z dużym oporem nie kontynuuj podawania leków i skonsultuj się z weterynarzem!

Zobacz również: Choroby serca u kota. Objawy, przyczyny i leczenie

Jeśli wszystko jest w porządku, po przepłukaniu wenflonu możesz za pomocą strzykawki podać odpowiedni preparat. Pamiętaj, że powinien on być wcześniej ogrzany do temperatury pokojowej. Zimna ciecz nie tylko sprawia dyskomfort, ale również może prowadzić do wychłodzenia organizmu. Po zakończeniu podawania leku ponownie przepłucz wenflon, zakręć kominek/korek i naklej ochronny plaster.

5. W jaki sposób przytrzymać kota podczas podawania zastrzyku?

Podawanie zastrzyków to dla kota duży stres. Zwierzę może wyrywać się, atakować i syczeć. Ważne jest, by czworonoga w odpowiedni sposób przytrzymać tak, aby nikomu nic się nie stało, a zabieg został wykonany szybko i sprawnie. 

Trzymaj kota łagodnie, ale stanowczo. Mruczek od razu wyczuje niepewny chwyt i na pewno skorzysta z okazji, by spróbować Ci się wyrwać. Nie chwytaj jednak zwierzaka zbyt mocno – to może sprawiać ból! Szczególną uwagę zwróć na kocie łapki. Musisz zadbać o to, by nie zagrażał Ci atak pazurami. Samodzielne przytrzymywanie kota i wykonywanie zastrzyku nie jest proste, szczególnie wtedy, gdy Twój podopieczny nie jest chętny do współpracy. Jeśli możesz, poproś w takiej sytuacji drugą osobę o pomoc. Możesz też zawinąć zwierzaka w kokon z ręcznika lub koca. 

6. Co robić, gdy kot stresuje się podawaniem zastrzyków?

Podawanie zastrzyków może być dla kota traumatycznym przeżyciem. Zwierzak nie rozumie, co się dzieje odczuwa za to dyskomfort i ból. Możesz pomóc mu w odzyskaniu równowagi:

  • Mówiąc do czworonoga spokojnym, łagodnym głosem,
  • Delikatnie głaszcząc,
  • Odwracając uwagę od nieprzyjemności za pomocą zabawy lub smakołyku,
  • Zapewniając kotu do wypoczynku spokojne otoczenie, pozbawione zbędnych bodźców,
  • Umożliwiając zwierzakowi ukrycie się w bezpiecznej, osłoniętej kryjówce,
  • W trudniejszych przypadkach zastosuj leki uspokajające (tylko po konsultacji z lekarzem!).

jak zrobić zastrzyk kotu 1

Zastrzyk dla kota – czego nie robić?

Wiesz już, co przy robieniu kotu zastrzyków jest wyjątkowo ważne. Warto mieć też świadomość tego, jakich rzeczy zdecydowanie nie należy robić. Zobacz, czego powinieneś się wystrzegać, by zadbać o bezpieczeństwo Twojego czworonoga. 

Zastrzyk dla kota – leki tylko z pewnego źródła!

Podajesz kotu zastrzyki? Pamiętaj, by nigdy nie kupować lekarstw od przypadkowych osób, a także nie przyjmować ich od znajomych. Każde lekarstwo powinno mieć na opakowaniu podaną dawkę, jaka jest zawarta w jednej ampułce preparatu. Nie widzisz takiej informacji? Nie wykorzystuj opakowania! Podanie zbyt dużej dawki może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet zagrożenia życia zwierzęcia! Leki podawane w formie zastrzyków zaczynają działać niemal natychmiastowo, więc może nie być czasu na reakcję. 

Aby lekarstwa były bezpieczne i zachowały swoje właściwości, muszą być odpowiednio przechowywane. Gdy kupujesz je w aptece, możesz mieć pewność co do tego, że znajdowały się w takich warunkach, jak należy. Takiej pewności nie ma, jeśli leki dostaniesz od rodziny, znajomych, lub co gorsza przypadkowych osób. Niewłaściwe przechowywanie leków nie musi wcale wynikać ze złych intencji: nie każdy ma świadomość tego, jak bardzo jest to ważne! Podobna zasada dotyczy suplementów diety: bezpieczne, nowoczesne Vetosan Zestaw wspomagający regenerację znajdziesz w naszym sklepie.    

jak zrobić zastrzyk kotu. Produkt 2

Robisz kotu zastrzyk? Dokładnie przestrzegaj instrukcji weterynarza!

Zastrzyki domięśniowe podaje się w zupełnie inny sposób, niż zastrzyki podskórne. W obu przypadkach inny jest także mechanizm działania substancji. Dokładnie przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lecznicą: specjalista na pewno wszystko Ci wyjaśni. Czasami coś, co mogłoby wydawać się nieszkodliwe, może stanowić dla zwierzęcia duże zagrożenie. Nie modyfikuj dawek leków i częstotliwości ich podawania, nie rób kotu zastrzyków, które nie zostały zalecone w lecznicy! Nawet jeżeli kot wcześniej cierpiał na dokładnie takie same dolegliwości. To wcale nie oznacza, że podanie takiego leku, jak poprzednio, jest odpowiednim rozwiązaniem!

jak zrobić zastrzyk kotu. cytat

Pamiętaj o zasadach higieny!

  • Nigdy nie wkłuwaj się w brudną skórę! Podobna zasada dotyczy skóry pokrytej maściami, kremami lub wcierkami. Miejsce wykonywania zastrzyku zawsze powinno być wcześniej zdezynfekowane. 
  • Nie używaj igieł ani strzykawek wielokrotnie to sprzęt jednorazowy! Zużytych strzykawek nie wyrzucaj do zwykłego kosza: należy je odpowiednio zutylizować (zapytaj o to w lecznicy weterynarz wskaże Ci miejsce na takie odpady). 
  • Dbaj o czystość swoich rąk! Przed podaniem kotu zastrzyku dokładnie je umyj i zdezynfekuj, a następnie załóż jednorazowe rękawiczki. Po zabiegu umyj ręce ponownie. 

Podawanie zwierzętom leków często bywa problematyczne. Nie inaczej jest w przypadku kotów. Te czworonogi potrafią być naprawdę uparte. Jeśli musisz sam zrobić swojemu kotu zastrzyk, zadbaj, by zrobić to w sposób bezpieczny i jak najmniej bolesny: mamy nadzieję, że nasze porady Ci w tym pomogą! Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego pupila na co dzień zajrzyj do naszego sklepu Apetete. Mamy tam wszystko, czego Twój kot potrzebuje do szczęścia: przekonaj się sam!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły