KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kocia mowa, czyli jak sprawdzić jaki nastrój ma Twój kot?

Spis treści

Czy da się odgadnąć kocie emocje? Kocia mowa jest skomplikowanym połączeniem pozycji ogona, ruchu uszu, wyrazu mięśni pyszczka oraz wielu różnych dźwięków. Co gorsze, większość tych zachowań jest zindywidualizowana i nie każdy kot wyraża tą samą emocje tak samo. Na szczęście jest parę zachowań kota domowego, które nie sposób pomylić z czymś innym.

Zachowania kotów – co oznaczają?

spray przygotowany ze specjalnie oczyszczonych liści kocimiętki

Kocimiętka

Tak naprawdę nie istnieje jedna, właściwa „mowa kota” –  nasze pupile uczą się komunikacji z nami poprzez obserwację. Sprawdzają na które dźwięki czy pozycje ciała reagujemy oraz które z ich zachowań wywołują u nas pozytywną lub negatywną reakcje. Jedynie część z tych zachowań jest tak naprawdę uniwersalną „kocią mową”. Większość jest jedynie sygnałami wygenerowanymi dla ludzi.

ulubiona zabawka wszystkich kotów wędka

Koty leżą na kanapie

Kocia mowa – mruczenie

Karma sucha dla kotów dorosłych da powody do mruczenia

Mruczenie jest wciąż zagadką dla nas. Wiadomo, że zaangażowana w jego tworzenie jest przepona oraz drgające struny głosowe, jednak w jaki konkretnie sposób koty mruczą… naukowcy do dziś się o to spierają. Wiemy natomiast, że mruczenie sygnalizuje zadowolenie bądź ma na celu ukojenie drugiego osobnika. Koty mruczą gdy smakuje im posiłek, kiedy leżą na ulubionym kocyku, kocie matki mruczą by uspokoić swoje dzieci. Czy wiesz, że dorosłe koty zbliżając się do osobnika, który dominuje w stadzie również na powitanie – mruczy?

Kocia mowa – ogon

Zabawka, która pobudzi kocie instynkty

Równie wiele może nam zdradzić koci ogon. Gładki i luźno opadający to stan naturalny i nie wyraża nic. Ogon podniesiony do góry sygnalizuje zadowolenie, pewność siebie oraz dobry humor. Niekiedy pojawia się on z lekkim haczykiem na końcu, jednak to nie reguła. Podniesiony prosto i najeżony (wszystkie włosy sterczą na boki) jest oznaką strachu a najeżony, ale drgający lub wyginający się na boki wyraża skupienie charakterystyczne dla polowania/ Ogon szybko i rytmicznie uderzający w boki zazwyczaj sygnalizuje gwałtowną reakcje, mówi że za chwilę nastąpi atak  – może skok na zabawkę, może atak na muchę.

Ten Ragdoll komunikuje chęć zabawy

Kocia mowa – ciałem

Obok „mowy ogona kota”, nie mniej ważna jest mowa ciała kota.  Uszy podniesione do góry, oczy szeroko otwarte są charakterystyczne dla kota który jest pokojowo nastawiony, natomiast uszy położone na boki i płasko przylegające do głowy połączone ze zmarszczeniem na pyszczku symbolizują strach lub rozzłoszczenie. Takie zachowania kotów jak ocieranie się o nogi, odsłanianie brzucha czy leżenie na boku są oznakami zaufania do nas.

Miauczące koty nie zawsze komunikują niezadowolenie

Kocia mowa– miauczenie

Wśród zachowań kotów istotne są także wydane dźwięki. Koty bywają bardziej lub mniej gadatliwe. Jednak jeśli kot „gada” to warto zwrócić uwagę na ton wydawanych dźwięków. Parskanie, prychanie, syczenie czy gardłowe „wycie” są zaliczane do odgłosów zagrożenia, złości i strachu a czasem ostrzeżeniem dla innego osobnika. Natomiast krótkie dźwięki „gawędziarskie” delikatne mruknięcia czy „czułe pomruki”, są formą witania się bądź wyrażania zadowolenia. Ostre i przeciągłe miauki o tym samym tonie (przypominające często płacz dziecka) są za to oznaką domagania się o jedzenie lub prośbą o wpuszczenie do domu.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły