Kocie oczy o czym świadczy zmiana ich koloru?
Kocie oczy o czym świadczy zmiana ich koloru??
Kocie oczy są niezwykłe, tajemnicze i inspirujące. Fascynująca jest zarówno natura tych nocnych łowców, jak i ich sposób poruszania się, czy widzenia. Co takiego jest w kocich oczach? Czy to normalne, że wszystkie koty rodzą się z niebieskimi oczami a później zmieniają ich kolor oraz o tym, jaka rasa kotów obdarzona jest niebieskimi oczami przez całe życie? O czym świadczy zmiana koloru oczu u kota i czy należy się tym niepokoić?
Niebieskie oczy u małego kota
Kocie dzieci, podobnie jak ludzkie, rodząc się mają niebieskie oczy. Z czasem, przybiorą właściwą barwę – niebieską, zieloną, bursztynową lub orzechową. O czym świadczy zmiana koloru oczu u kota w tym wieku? Niebieskie oczy u małego kota są w rzeczywistości wynikiem braku barwnika (melaniny) w tęczówkach. Kiedy komórki produkujące melaninę uaktywnią się, kolor staje się bardziej intensywny. Zmiana koloru oczu, u większości kotów następuje około 5-6 tygodnia życia i jest wynikiem kumulacji melaniny w tęczówce oka. Dopiero około 5-6 miesiąca życia, oczy kota zaczynają zmieniać kolor na docelowy. W przypadku niektórych ras, na przykład u kota rosyjskiego niebieskiego, ostateczne nasycenie i barwę, oczy przybiorą około 2 roku życia.
Jaka rasa kotów obdarzona jest niebieskimi oczami również w dorosłym życiu?
Błękitnookimi pozostaną przez całe życie koty takich ras, jak kot syjamski, święty kot birmański, kot himalajski, balijski, neva masquerade, ragdoll, tajski, kot ojos azules.

Ragdoll ma piękne niebieskie oczy
O czym świadczy zmiana koloru oczu u kota dorosłego?
Są jednak sytuacje, w których zmiana koloru oczu kota może a nawet powinna nas zaniepokoić?
- Przekrwienie – Kolor oczu u dorosłego kota może zmienić się w wyniku urazu mechanicznego. Naturalnym dla kocurów zachowaniem są nocne włóczęgi lub mniejsze i większe potyczki o względy kotki lub terytorium. Wynikiem takich bójek czy wycieczek, może być uraz oka lub jego bezpośredniego sąsiedztwa. Kocie oczy mogą zmienić barwę na skutek zatarcia piaskiem gałki ocznej, upadku z wysokości, czy wypadku samochodowego. Zmiana koloru dotyczy wówczas tylko zranionego oka i towarzyszy mu z reguły zaczerwienienie lub przekrwienie rogówki i innych struktur oka. Sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.
- Ciemne plamki – zmiana barwy oczu może być też objawem choroby, na przykład zapalenia otrzewnej. Objawem, który powinien nas zaniepokoić jest pojawienie się ciemnych, nieregularnych plam na siatkówce i tęczówce oka.
Kot z dwukolorowymi oczami
Bardzo ciekawym zjawiskiem są koty u których każde z oczu jest innej barwy. Kot z dwukolorowymi oczami wygląda niezwykle oryginalnie i jest zjawiskiem dość unikalnym. Nic dziwnego, że wśród hodowców uchodzi za rarytas. Takie zjawisko jest w rzeczywistości anomalią genetyczną. Najczęściej występuje u kotów całkowicie białych i jest efektem nierównomiernego rozmieszczenia barwnika w każdym z oczu.
O czym należy pamiętać?
Oczy są zwierciadłem duszy kota, ale w pierwszej kolejności pozwalają również dostrzec nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu kota. Jeśli na ich tle pojawiają się plamki, nierówne kształty, których przedtem nie było – najlepiej skonsultować takie obserwacje z lekarzem weterynarii – okulistą.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu
Mój kot przyszedł do mnie jak miał już 5 miesięcy, więc nie miałam kiedy napatrzeć się na niebieskie oczka 🙁
Mam kotkę mieszaną z niebieskimi oczkami ale czasem gdy ma nerwy robi się agresywna A oczka robią się bordowe czy to jest normalne