Kot kartuski – charakter, umaszczenie, opis rasy
Urzekający swoim wyglądem kot kartuski to zwierzę o wyjątkowym charakterze i bardzo łagodnym usposobieniu. Ma wiele cech wspólnych z innymi udomowionymi czworonogami – psami. Dowiedz się, jaka jest historia rasy i czym wyróżniają się te wyjątkowe koty.
👉 Waga | samice 3-4,5 kg, samce 6-8 kg |
⭐ Sierść | średniokrótka, gęsta, gruba, błyszcząca |
🐱 Charakter | przyjacielski, uczuciowy, wrażliwy, inteligentny |
❤️ Długość życia | 13–15 lat |
Koty kartuskie to wyjątkowa rasa. Nietypowy wygląd, który powstał w wyniku wielu krzyżówek, również z dzikimi kotami sprawił, że zwierzęta prezentują się majestatycznie. Te bardzo inteligentne koty łatwo adaptują się do nowego otoczenia czy zmian w życiu opiekunów.
Rasa kot kartuski
Piękne umaszczenie i charakterystyczne oczy w bursztynowym lub złotym kolorze to cechy wyglądu, którymi wyróżnia się kot kartuski. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych ras kotów, jakie hodowane są na terenie Europy. Warto podkreślić, że zwierzęta były bliskie wyginięcia, jednak dzięki wysiłkom hodowców udało się zwiększyć ich populację. Koty kartuskie należą do rasy Chartreux. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej znanych kocich ras. Jej historia sięga czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki na temat hodowli tych kotów pojawiły się w księgach odnalezionych na terenach współczesnej Syrii, a także w pobliżu górskich przełęczy zlokalizowanych pomiędzy Turcją i Iranem.
Pierwszymi hodowcami kartuzów byli mnisi, którzy w epoce średniowiecznej rezydowali w klasztorach zwanych Zakonami Kartuzów. Niewykluczone jest, że zwierzęta były przez nich cenione głównie z powodu ich futra. W wielu podaniach ludowych znaleźć można wzmianki na temat wełny kartuskiej produkowanej przez mnichów. Zdaniem archeologów i antropologów, w późniejszym czasie kot kartuski był ceniony z uwagi na swój nietypowy wygląd. Przede wszystkim zwierzęta te hodowane były jako pupile do towarzystwa. Niewykluczone, że w dalszym ciągu dużym zainteresowaniem cieszyło się także nietypowe futro kartuza, w oryginalnym kolorze i o pożądanej miękkości. Mogło być ono wykorzystywane do produkcji elementów garderoby.
Popularne kartuzy trafiły z terenów bliskiego wschodu do Francji. To tam głównie rozpoczęto rozmnażanie tej rasy. Działo się to na Wyspach Bretońskich do roku 1925. Duży wkład w obecny wygląd kartuza miało rodzeństwo Leger, które dokonało udanych krzyżówek tej rasy z miejscowymi półdzikimi kotami o szaroniebieskim futrze. Dzięki połączeniu typowych kartuzów z kotami o tym specyficznym umaszczeniu powstała rasa wyróżniająca się bardzo nietypowym wyglądem. Po raz pierwszy kot kartuski został wystawiony na międzynarodowej wystawie w 1931 roku.
Po tym czasie rasa ta stała się bardzo popularna wśród Francuzów i innych hodowców zamieszkujących kontynent europejski. Koty z Wysp Bretońskich stały się wzorcem kynologicznym tej rasy. Do czasów II wojny światowej zwierzęta te były rozmnażane w kilkuset renomowanych hodowlach. Działania wojenne spowodowały, że populacja kartuzów zaczęła dramatycznie spadać. Po 1945 roku wznowiono hodowlę tych zwierząt, krzyżując je z kotami brytyjskimi krótkowłosymi. Pozwoliło to na przetrwanie kartuzów. Koty te zostały zakwalifikowane do rasy Chartreux o pierwotnych cechach, jakie uzyskały one w trakcie krzyżówek na Wyspach Bretońskich.
Jak wyglądają koty kartuskie?
Kartuzy, jak już wcześniej wspomniano, były kojarzone ze wpółdzikimi osobnikami z Wysp Bretońskich. Pozwoliło to na ukształtowanie ich specyficznego wyglądu. Duże znaczenie miały także krzyżówki z kotami brytyjskimi krótkowłosymi. Według wzorca kynologicznego koty Chartreux powinny posiadać odpowiednią sylwetkę. Chodzi tu przede wszystkim o proporcjonalne, dobrze zbudowane i lekko umięśnione ciało z poprawnie ukształtowanym, wyprofilowanym i ostro zakończonym pyszczkiem. Duże znaczenie ma specyficzny kształt głowy o lekko trapezowym kształcie. Powinna ona być nieco szersza u podstawy i ulegać delikatnemu zwężeniu w okolicy czoła.
Koty kartuskie zawdzięczają również swój oryginalny wygląd charakterystycznym policzkom. Zostały one ukształtowane w taki sposób, jakby okalały głowę, tworząc pewnego rodzaju charakterystyczny kołnierz. Kartuzy można bardzo łatwo rozróżnić pod względem płci, ponieważ samce posiadają znacznie szerszą i mocniej zarysowaną żuchwę. Dorosłe osobniki kota kartuskiego powinny posiadać szeroką klatkę piersiową i dobrze umięśnione, średniej długości nogi, opierające się na dużych szerokich łapach, zakończonych pazurami o białym lub mlecznym kolorze.
Cechy charakterystyczne wyglądu
Tym, co wyróżnia koty Chartreux, jest intensywna barwa ich oczu. Mogą one mieć odcień bursztynowy, żółty, starego złota, a nawet miedziany. Charakterystyczne, szaro-niebieskie, zwarte, gęste i krótkie futro dzięki grubej warstwie podszerstka przypomina w dotyku wełnę owczą. Futro popularnych kartuzów jest łatwe do czyszczenia, ponieważ ta jego warstwa nie dopuszcza do gromadzenia się zanieczyszczeń.
Wygląd kotów kartuskich jest bardzo podobny do ras rosyjskich i brytyjskich. Szaroniebieska sierść jest uzyskiwana poprzez recesywny gen czarnego koloru, który powoduje rozjaśnienie barwy do odcienia niebieskiego. Niedopuszczalne jest, aby koty Chartreux były krzyżowane z rasami rosyjskimi, brytyjskimi o niebieskim umaszczeniu, ponieważ może to doprowadzić do niepożądanego rozjaśnienia koloru futra aż do odcienia kremowego, brązowego lub liliowego. Według przyjętego wzorca tej rasy koty Chartreux nie mogą być krzyżowane również z żadnymi innymi rasami, bez względu na to, czy kolor ich futra pozwala na uzyskanie pożądanego, szaroniebieskiego odcienia.
Kartuskie a brytyjskie koty – czym się różnią?
Popularne koty brytyjskie, które miały duże znaczenie dla historii kartuzów, mogą się niektórym mylić z rasą Chartreux. Istnieją jednak między nimi różnice. Co można zauważyć? Brytyjczyki mają okrągły kształt głowy, a kartuzy – trapezowy. Różnią się też oczami. U kartuskich kotów są one okrągłe i z delikatnie uniesionym kącikiem, mają miedziany lub pomarańczowy kolor, a u Brytyjczyków są po prostu okrągłe i występują w różnych wariantach kolorystycznych – złote, zielone, niebieskie. Jeśli chodzi o uszy, u pochodzących z Francji zwierząt są postawione wysoko, natomiast u kotów brytyjskich znajdują się bardziej po bokach.
Kot kartuski – charakter
Popularność kotów Chartreux wynika przede wszystkim z ich wyjątkowych cech charakteru. To zwierzęta uznawane za jedne z najinteligentniejszych i najbardziej przyjaznych w stosunku do człowieka. Zdaniem hodowców popularne kartuzy często zachowują się jak typowe psy. Reagują na wydawane im polecenia, własne imię, a także potrafią nauczyć się wielu sztuczek, między innymi aportowania. Przywiązanie do członków rodziny – tym cechuje się kot kartuski. Charakter przyjazny i zamiłowanie do pieszczot sprawia, że zwierzęta te poszukują interakcji z człowiekiem i cieszą się z przebywania w jego pobliżu.
Typowe kartuzy to rasa, która jest w stanie podporządkować się opiekunom i szybko przystosować do nowego otoczenia. Uznawane są za niekłopotliwe koty, które nie reagują agresywnie lub też histerycznie z uwagi na nieoczekiwaną zmianę miejsca zamieszkania czy też przymusowy pobyt w innym lokum niż zajmowane dotychczas. Charakter kotów Chartreux sprawia, że zwierzęta te mogą żyć razem z innymi domowymi pupilami, między innymi psami, gryzoniami czy ptakami. Tym, co wyróżnia tę rasę, jest przede wszystkim bardzo łagodne, ciche miauczenie, które jest wyjątkowo przyjemne dla ludzkiego ucha.
Kartuzy mają bardzo łagodne, spokojne i towarzyskie usposobienie. Zwierzęta te nie posiadają wrodzonej agresji i nie mają tendencji do atakowania domowych pupili, nieznanych im psów czy kotów, a także osób odwiedzających dany dom lub mieszkanie. Świetnie przystosowują się do życia w domu i mogą przebywać także na świeżym powietrzu, w ogrodzie, dlatego warto urozmaicać im dzień spacerami na smyczy. Mogą też poruszać się na zabezpieczonym wybiegu. Kot kartuski charakter ma łagodny, a dodatkowo szybko uczy się socjalizacji oraz czystości. Już kilkutygodniowe kotki tej rasy są w stanie samodzielnie korzystać z kuwety.
Przeczytaj również: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Sprawdź nasze wskazówki!
Kot Chartreux potrzebuje miejsca, w którym może rozładować skumulowaną energię. W tym celu warto zapewnić mu sprzęt do wspinaczki, drapania i potencjalne kryjówki. Oprócz tego kot Chartreux powinien mieć własne legowisko. Ma charakter obserwatora. Często poszukuje odpowiednich miejsc, z których może śledzić otoczenie. Punktem obserwacyjnym mogą być między innymi poduszki ułożone na parapetach lub też legowisko znajdujące się w pobliżu okna.
Kot francuski – jak o niego dbać?
Wiesz już, jaka jest historia rasy, jaki charakter mają zwierzęta oraz jak się zachowują. Czas dowiedzieć się, jakie są ich wymagania. Czego potrzebują, żeby żyło im się dobrze?
Żywienie
Potrzeby kota francuskiego nie różnią się od potrzeb innych zwierząt tego gatunku. Kartuski kot jest w stu procentach zwierzęciem mięsożernym, dlatego wymaga odpowiedniego żywienia. Przede wszystkim wybieraj spośród karm o dużej zawartości mięsa. Musi znajdować się ono na pierwszym miejscu w składzie. Najlepiej, jeśli producent dokładnie zaznacza, jakie części znajdują się w karmie, na przykład, ile jest w niej podrobów.
Precyzyjnie rozpisany, wysokiej jakości skład znajdziesz w karmie dla kota marki Wiejska Zagroda. To karma mokra, a więc najlepsza dla kotów. Dba bowiem o właściwe nawodnienie zwierząt, które z natury nie piją zbyt dużo. Powoduje to u nich problemy z nerkami, dlatego tak ważne jest kontrolowanie, ile wody przyjmuje kot, a najchętniej przyjmie ją z pożywienia.
Sprawdź także: Fontanna dla kota – czy warto ją mieć?
Ważnym składnikiem, którego nie może zabraknąć w codziennej diecie kota francuskiego, jest tauryna. Zaleca się, żeby było jej przynajmniej 1000 mg/kg. Tauryna jest aminokwasem, który ma ogromne znaczenie dla dobrej kondycji serca zwierzęcia. Niedobór tego składnika w diecie może doprowadzić do rozwoju rzadkiej choroby, którą jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Brak aminokwasu w diecie przyczynia się również do pogorszenia wzroku, a u młodych kotów grozi spowolnionym rozwojem.
Przy wyborze karmy dla kota francuskiego zwróć uwagę na dodatek oleju. Doskonale sprawdza się olej z łososia, który dostarcza organizmowi kwasu Omega 3. Ma on pozytywny wpływ na kondycję sierści oraz skóry.
Zadbaj nie tylko o karmę, lecz także właściwą częstotliwość jej podawania. Warto podawać kotu mniejsze porcje, a częściej. Doskonale, jeśli przed posiłkiem możesz zapewnić zwierzęciu zabawę wędką. Dzięki temu odtworzysz naturalny cykl polowania i w ten sposób zaspokoisz potrzebę zwierzęcia. Zabawa wędką przed posiłkiem wspomaga apetyt i jest ważna dla psychiki kota.
Pielęgnacja
Sierść kota francuskiego wyróżnia się grubym podszerstkiem. Nie jest trudna w pielęgnacji. Pamiętaj, żeby co tydzień czesać zwierzę. Do tego celu doskonale sprawdzi się szczotka z nylonowym włosiem, które delikatnie, a jednocześnie skutecznie wyczesuje sierść. Komfort zarówno kotu, jak i Tobie zapewni szczotka marki Trixie, która ma drewnianą rączkę.
Niestety nie każdy kot lubi czesanie, dlatego już od najmłodszych lat przyzwyczajaj go do tego zabiegu. Ważne jest, żeby budować pozytywne skojarzenia z tą czynnością pielęgnacyjną. Przyda Ci się cierpliwość, ale pomocne będą też smakołyki. Za kontakt ze szczotką – nawet najkrótszy – zawsze nagradzaj zwierzę przysmakiem. Warto zadbać, żeby kot francuski polubił czesanie, ponieważ w okresie zmian pór roku będzie intensywnie linieć, a wtedy wyczesywanie sierści przyda się więcej niż raz w tygodniu.
Zdrowie
Koty kartuskie są uznawane za zdrowe. Rasa nie ma typowych dolegliwości, jednak mogą wystąpić problemy z cukrzycą. Problemem jest tak zwany syndrom słabnących kotów, określany inaczej izoerytrolizą noworodków. Powoduje ją niezgodność grup krwi u matki oraz potomstwa. Z mlekiem kocicy kocięta otrzymują przeciwciała, które niszczą ich własne czerwone krwinki, a to prowadzi do niedokrwistości i może być śmiertelne dla urodzonych zwierząt.
Kartuski kot to wspaniały towarzysz, który chętnie będzie spędzał czas na Twoich kolanach. Dobrze sprawdzi się do domu zamieszkiwanego już przez inne zwierzęta. Wyjątkowej urody mruczki nie potrzebują wielkiego domu. Wystarczy im mieszkanie, w którym przede wszystkim powinno być miejsce do wspinania się i co najważniejsze – kochający opiekun. Sprawdź asortyment Apetete, w którym znajdziesz drapaki idealne do stworzenia kartuzowi miejsca na wspinaczki.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu