KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Maltipoo – co to za rasa psa? Dowiedz się więcej!

Jedną z najpopularniejszych obecnie ras psów jest maltipoo. Ten mały, puszysty pies ma wiele do zaoferowania swoim właścicielom. Niezależnie od tego, czy szukasz zwierzęcia domowego, czy towarzysza, maltipoo jest zdecydowanie wart rozważenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej rasie! 

Jeśli szukasz małego, puszystego psa, który jest zarówno słodki, jak i zabawny, maltipoo może być rasą dla Ciebie. Psy te są mieszańcami ras maltańczyk i pudel i są wspaniałymi towarzyszami dla ludzi w każdym wieku. Maltipoo są zazwyczaj zdrowe i łatwe w pielęgnacji, co czyni je doskonałym wyborem dla zapracowanych rodzin lub każdego, kto chce mieć zwierzę domowe niewymagające dużych nakładów na utrzymanie. O czym musiz wiedzieć, kupując maltipoo? Sprawdź szczegóły dotyczące tej rasy psów! 

Przeczytaj również: Maltańczyk – najważniejsze informacje o tej rasie psa

rabat apetete

Carnilove

Maltipoo – pochodzenie

Maltipoo to w zasadzie pies, który nazywany jest wręcz rasowym mieszańcem. Innymi określeniami na maltipoo są rasa hybrydowa oraz psy designerskie. Maltipoo nie jest jedynym psem, który zalicza się do tego grona. Wszystko zaczęło się bowiem od labradoodle – skrzyżowania labradora i pudla. Była to pierwsza rasa hybrydowa, rasa psów designerskich, stworzona w 1989 roku przez Wally’ego Conrona. Sam twórca po latach wypowiadał się, że jego próba stworzenia psa, który jednocześnie będzie idealnym psem przewodnikiem i towarzyszem dla osoby z alergią otworzyła puszkę Pandory. W ten sposób bowiem została zapoczątkowana swoista moda na psy ras hybrydowych.

Idealnym przedstawicielem tego trendu jest właśnie Maltipoo – pies, który powstał z połączenia maltańczyka i pudla. Maltańczykiem jest matka, ojcem zaś jak najmniejszy pudel, najczęściej jest to pudel toy, czyli najmniejsza odmiana psów tej rasy. Połączenie pudla z psem innej rasy jest obecnie jednym z najpopularniejszych połączeń wśród psów hybrydowych na świecie. Maltipoo nie jest jedynym przedstawicielem tego trendu – wystarczy wymienić jeszcze właśnie labradoodle, golden doodle czy cavapoo. Maltipoo jednak w ostatnich latach jest zdecydowanie najpopularniejszą mieszanką.

Piesek rasy Maltipoo na rękach

Historia

Historia maltipoo rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych – co nie powinno być zaskoczeniem, w końcu właśnie ze Stanów Zjednoczonych wywodzi się większość ras designerskich. W swojej ojczyźnie już od 1995 roku uznawany jest za oficjalną, odmienną rasę. W przypadku krzyżowania tych psów należy pamiętać, że w pierwszym pokoleniu maltipoo matką musi być maltańczyk, a ojcem mały pudel, najczęściej pudel toy. Jednak w drugim pokoleniu oboje rodziców musi być już maltipoo. Krzyżowanie maltipoo z pudlem lub maltańczykiem zaburza proporcje tej rasy psów i jest niedopuszczalne. W takim wypadku bowiem potomek maltipoo i pudla lub maltańczyka miałby już siedemdziesiąt pięć procent cech danej rasy, co nie czyniłoby z niego idealnej hybrydy.

Chociaż w Stanach Zjednoczonych maltipoo już od prawie trzydziestu lat uważany jest za rasę, to inne kraje, w tym Polska, nadal nie uznają jego rasowości. Hodowle maltipoo w Polsce, co prawda, istnieją, ale skoro psiaki te nie są uznawane za odrębną rasę, nie możesz wymagać od hodowcy, by przedstawił rodowód i pełną dokumentację tych psów. To wszystko nieco utrudnia nabycie szczeniaka i otwiera ogromne pole do popisu dla wszelkiego rodzaju pseudohodowli, w których dobro zwierząt nie ma najmniejszego znaczenia, bo liczy się wyłącznie szybki zysk. Dlatego tak istotne jest, byś dobrze sprawdził konkretną hodowlę, zanim zdecydujesz się na zakup maltipoo. 

Maltipoo szczeniak

Maltipoo – cena

Cena tego psa, właśnie przez fakt, że związki kynologiczne nadal nie uznały tej rasy za odrębną, może być bardzo różna. Wahają się bowiem od dwóch do nawet ośmiu tysięcy złotych i wyżej. Przez wzgląd na różnego rodzaju pseudohodowle, możesz też znaleźć takiego psiaka odpowiednio taniej. Jednak pamiętaj, że cena nie jest tu najważniejszym kryterium. W tym przypadku warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że nabywa się zdrowego pieska ze sprawdzonej hodowli. To też pomoże zwiększyć szanse, że zwierzak będzie zdrowy i nieobciążony różnymi problemami genetycznymi, które mogłyby być wynikiem, na przykład, chowu wsobnego.

Maltipoo – wygląd

Maltipoo z całą pewnością zwraca na siebie uwagę swoim wyglądem. Przypomina wyjątkowo uroczą maskotkę, dlatego miłośników psów tej rasy ciągle przybywa. Niech Cię jednak nie zmyli wygląd maltipoo. To nadal żywa istota, która potrzebuje czułości, miłości i odpowiedniego stopnia opieki.

Dorosłe maltipoo są niewielkie – ważą od około dwóch i pół do około pięciu kilogramów i w kłębie osiągają około dwudziestu centymetrów. To naprawdę maluchy! Kolor sierści zależy od tego, jakiego koloru był pudel, którego geny ma w sobie ten psiak. Mogą być więc maltipoo czarne, czerwone, beżowe, brązowe, biszkoptowe, srebrne i wiele innych. Często sierść szczeniąt jest jaśniejsza niż sierść dorosłych osobników. Często zdarza się też, że na sierści pojawiają się białe plamki – najczęściej umiejscowione są na piersi, ogonku oraz łapkach. Ich sierść jest delikatnie kręcona, bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Rośnie przez całe życie – dokładnie tak samo, jak w przypadku pudli czy maltańczyków. Psy tej rasy praktycznie nie linieją, co czyni maltipoo godnymi zainteresowania w przypadku poszukiwania psa idealnego dla alergika.

Niezwykle charakterystyczną cechą w przypadku maltipoo są ich oklapnięte, miękkie i niewielkie uszka, a przy tym okrągłe oczka. To, w połączeniu z ich sierścią i wielkością jeszcze bardziej pogłębia wrażenie, że masz do czynienia z maskotką.

Pamiętaj, że nie istnieje ustalony wzorzec wyglądu maltipoo, bo nie jest on uznawany za rasę przez związki kynologiczne. To otwiera pole do nadużyć. Sprawia to, że pieski mogą między sobą bardzo się różnić, w zależności od hodowli. W końcu, niestety, nie wszystkie hodowle są uczciwe. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na szczegóły. Idealnym wzorcem maltipoo powinien być dla Ciebie amerykański przedstawiciel tej rasy. Tam faktycznie maltipoo jest uznawany za rasę, więc jej rozwój jest wspierany i podlega swoistej kontroli.

Piesek rasy maltipoo

Maltipoo – charakter

Bez wątpienia maltipoo to urocze stworzonka nie tylko przez wzgląd na ich wygląd. Zachwycający jest bowiem także ich charakter. Pamiętaj jednak, że nie każdy maltipoo jest taki sam – w końcu to połączenie dwóch ras, a każdy pies, nawet w obrębietej samej rasy, może przejawiać inne cechy.

Z założenia jednak rasa maltipoo to najlepsze połączenie cech maltańczyka i pudla. Oznacza to, że psiak powinien być figlarny, radosny, chętny do psot i zabawy. Oznacza to też, że z reguły jest bardzo inteligentny. Pudle mają bardzo krzywdzącą opinię psów niezbyt mądrych, ale to nieprawda – to psy niezwykle inteligentne, bystre i takie, które szybko i chętnie się uczą. Taki właśnie powinien być maltipoo.

Przedstawiciel tej rasy jest zazwyczaj żywiołowy i towarzyski, chętny do spędzania czasu z domownikami – czy to przy zabawach i pieszczotach. Pomimo że maltipoo wygląda niewinnie, z natury jest bardzo ruchliwy, dlatego potrzebuje spacerów, które pozwolą mu się wybiegać, ale nie będą go zbytnio forsować.

Maltipoo potrafi też dużo i głośno szczekać – w końcu pudle to psy bardzo czujne i takie, które gotowe są alarmować domowników, że zbliża się ktoś lub coś. Pieski maltipoo są też z natury ufne i bardzo czułe. Szybko i mocno przywiązują się do domowników i każda zmiana – wyjazd jednego z domowników do pracy zagranicę czy wyprowadzka z domu na studia – będzie przez tego psiaka bardzo mocno odczuwana.

Ze względu na charakter maltipoo zdecydowanie nie powinien zostawać sam. Doskonale za to czuje się, gdy jest w centrum uwagi. Jeśli chcesz, by ten uroczy i słodki piesek był towarzyszem Twojego dziecka, musisz nauczyć dziecko odpowiedniego postępowania z nim. Przez wzgląd na naprawdę niewielkie rozmiary maltipoo bardzo łatwo zrobić mu krzywdę przez przypadek czy nieumiejętne obchodzenie się z nim. Maltipoo zdecydowanie nie nadaje się do domów, w których całymi godzinami musiałby pozostawać sam. W samotności będzie bardzo nieszczęśliwy.

Maltipoo z właścicielem

Maltipoo – pielęgnacja

Bez wątpienia maltipoo to pies piękny, inteligentny i naprawdę uroczy. Wygląda jak maskotka, jednak zdecydowanie pluszową zabawką nie jest. Wymaga przede wszystkim dobrej opieki, by móc żyć szczęśliwie i rozwijać się prawidłowo. Odpowiednia pielęgnacja maltipoo może być nieco skomplikowana i czasochłonna, co musisz wziąć pod uwagę, gdy planujesz pieska tej rasy. O czym musisz pamiętać?

Żywienie

Odpowiednie żywienie psa dowolnej rasy ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Żuywienie maltipoo nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. W swojej diecie potrzebuje przede wszystkim dobrej jakości białka zwierzęcego. Możesz samodzielnie przygotowywać mu posiłki – jednak nie da się ukryć, że wymaga to czasu, energii i umiejętności. Samodzielne komponowanie jadłospisu Twojego psa może być dla Ciebie wyzwaniem. Wcale nie musisz się go podejmować, a nadal możesz dobrze żywić swojego psa.

Sprawdź również: BARF dla psa – co to za dieta?

Obecnie znajdziesz na rynku wiele karm komercyjnych dobrej jakości. Doskonałym przykładem takiej karmy będzie karma Country Nature – w przypadku maltipoo wybierz karmę przeznaczoną dla ras małych, taką jak Country&Nature Adult Small Indyk z warzywami. To pełnowartościowa, bezzbożowa i hypoalergiczna karma, która zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających psiaków. Inną interesującą karmą jest wysokiej jakości karma Belcando dostępna w wersji suchej, jak i mokrej, by dostarczyć psom wszystkiego, co najlepsze w smacznej, interesującej i doskonale przyswajalnej formie. Obie te karmy, jak i wiele innych, znajdziesz w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zdrowie

Rasa psa maltipoo należy do raczej zdrowych i długowiecznych. Ten mały psiak może przeżyć nawet kilkanaście lat. Nie znaczy jednak, że jest całkiem odporny na choroby. Rasa ta może dziedziczyć typowe problemy dla pudli i maltańczyków. Do tych problemów zaliczają się najczęściej problemy ze wzrokiem – zwłaszcza postępujący zanik siatkówki jest tutaj sporym problemem. Może pojawić się też epilepsja, problemy ze skórą czy układem kostnym.

Brak podszerstka maltipoo powoduje, ze w chłodne dni sierść nie zapewnia im też odpowiedniej ochrony termicznej – to również musisz mieć zawsze na uwadze, by w pełni zadbać o zdrowie Twojego czworonoga.

Pielęgnacja

Pielęgnacja maltipoo jest dość czasochłonna i dla osób, które nigdy wcześniej się tym nie zajmowały, może być dość skomplikowana. Wszystkiego jednak możesz się nauczyć – musisz mieć tylko odpowiednią ilość czasu, cierpliwości i odpowiednie akcesoria. W przypadku psów tej rasy bardzo ważna jest dbałość o sierść – wymaga ona codziennego szczotkowania.  Psiaki te nie linieją, ale ich sierść rośnie bez przerwy i ma tendencje do kołtunienia się. Trzeba ją więc codziennie wyczesywać i regularnie strzyc. Dłuższą sierść możesz przycinać samodzielnie lub korzystać z usług psiego fryzjera. Regularne kąpiele są konieczne, by sierść miała szansę wyglądać pięknie i być zdrową.

Ważne jest też regularne sprawdzanie stanu oczu, uszu i pazurków i podjęcie odpowiednich kroków pielęgnacyjnych w razie potrzeby. Nie zapomnij też o dbaniu o stan użebienia Twojego czworonożnego przyjaciela. Czyszczenie zębów powinno się wykonywać regularnie – warto przyzwyczajać psa od szczeniaka do wszystkich czynności pielęgnacyjnych.

Cytat właścicielki maltipoo

Maltipoo – podsumowanie

Maltipoo to rasa hybrydowa. Psy te nazywane są też psami designerskimi. Wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych i są połączeniem dwóch ras – maltańczyka i pudla, najczęściej w odmianie toy. To psiaki żywiołowe, figlarne i pełne czułości, a także radości życia. Ich miękka, kręcona sierść praktycznie nie wypada, co sprawia, że psy te warte są rozważenia podczas poszukiwania czworonożnego towarzysza dla alergika. Są idealnymi towarzyszami dla miłośników psów małych ras.

Rasa maltipoo jest jednak dość wymagająca w pielęgnacji. Ze względu nas swój charakter maltipoo nie mogą zbyt długo zostawać same – inaczej będę bardzo nieszczęśliwe. Ignorowane i pozostawione same sobie mogą być też uciążliwe dla otoczenia, bo mają tendencje do głośnego i długotrwałego szczekania.

Sprawdź: karma dla maltipoo dostępna w sklepie internetowym apetete.pl

Jeśli marzy Ci się maltipoo, musisz zapewnić mu odpowiedni poziom opieki. Zadbaj również o odpowiednie żywienie tej rasy psów i wybierz dla  niej najlepszą karmę. Wszystko, czego potrzebujesz, by zapewnić psu doskonałe warunki życia, znajdziesz w sklepie Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły