KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Nadciśnienie u kota. Objawy i leczenie mruczka

Nadciśnienie u kota – objawy są Ci obce? To jednostka chorobowa, która z roku na rok staje się wśród ludzi powszechniejsza. Czy wiedziałeś jednak, że Twój czworonożny podopieczny również może cierpieć z powodu tej przypadłości? Zobacz, czym objawia się nadciśnienie u kota – i w jaki sposób można je leczyć.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Nadciśnienie u kota – czym jest?

Ciśnienie powstaje wtedy, kiedy krew wywiera nacisk na ściany naczyń krwionośnych, a więc potrzebna jest nie tylko pompa, jaką jest serce, ale również naczynia krwionośne o odpowiedniej szerokości i odpowiednim napięciu ściany. Dzięki temu ciecz może przemieszczać się wzdłuż naczyń w całym ciele. Wartość tego ciśnienia powinna znajdować się w pewnej określonej normie. Jeżeli tak nie jest – mogą pojawić się problemy! Co warto wiedzieć o nadciśnieniu u kotów?

Sprawdź również: Choroby serca u kota. Objawy, przyczyny i leczenie

Skąd bierze się nadciśnienie u kota?

U kotów rzadko stwierdza się występowanie pierwotnego nadciśnienia tętniczego (czyli takie, które nie jest rezultatem innego schorzenia). Podwyższone ciśnienie u kota zazwyczaj oznacza, że trzeba poszukać choroby podstawowej, która spowodowała problem. Nie oznacza to oczywiście, że da się ją znaleźć w absolutnie każdym przypadku – jednak tak właśnie zdarza się najczęściej.

Choroby, które najczęściej wywołują nadciśnienie u kota, to przewlekła choroba nerek oraz nadczynność tarczycy. Niekiedy przyczyną dolegliwości są także inne zaburzenia gospodarki hormonalnej: na przykład nadmierne wytwarzanie kortyzolu, aldosteronu oraz katecholamin wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi.

Warto też wspomnieć o „syndromie białego fartucha”, czyli stresie kota związanej z wizytą lekarską. Nie jest to oczywiście choroba, ale przyczyna nadciśnienia jak najbardziej.

nadciśnienie u kota objawy kot z ciśnieniomierzem

Nadciśnienie u kota – objawy

Jednostkę chorobą u kota może przejawiać się wieloma objawami. Nieprawidłowe ciśnienie kotów zwykle występuje wtórnie do innych chorób – w związku z tym objawy choroby pierwotnej i nadciśnienia się przeplatają. Niestety, to podstępne schorzenie: na początku symptomy są dość subtelne i łatwo można je przeoczyć. Koty mają naturalną tendencję do ukrywania złego samopoczucia, dlatego też musisz dokładnie obserwować swojego podopiecznego i zwracać uwagę na wszelkie zachowania, które choć trochę odbiegają od normy.

Co powinno Cię zaniepokoić? Jeśli chodzi o nadciśnienie u kota, objawy wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej to:

  • Drgawki oraz dreszcze, do tego niezborności, zataczanie się
  • Bóle i zawroty głowy
  • Osłabienie, zmniejszona chęć do zabawy
  • Spadek aktywności
  • Krwawienie z nosa
  • Wylewy krwi do komory gałki ocznej; może dojść do odklejenia siatkówki, co skutkuje ślepotą
  • Zaczerwienione, gorące uszy
  • Krew w moczu
  • Nienaturalne pobudzenie
  • duszności, wymioty, zmniejszenie apetytu

Jeśli zauważysz takie symptomy – nie zwlekaj z wizytą w lecznicy! Weterynarz przeprowadzi podstawową diagnostykę i być może uda się ustalić niektóre przyczyny dolegliwości od razu na pierwszej wizycie. Ciśnienie w teorii możesz też zmierzyć kotu samodzielnie, rozwiązanie to ma jednak pewną wadę – wiarygodne urządzenia nie są ogólnodostępne w sprzedaży. Wynik może być zatem niemiarodajny.

Działają one na podobnej zasadzie, jak ciśnieniomierz przeznaczony dla ludzi, jednak ma specjalny mankiet dostosowany do wielkości kociej łapki.

nadciśnienie u kota kot obok ciśnieniomierza

Jak rozpoznać objawy nadciśnienia?

Nie każdy właściciel kota wie, w jaki sposób rozpoznać, że mruczek nie czuje się najlepiej. Istnieją jednak pewne kocie zachowania, które kojarzone są ze złym samopoczuciem zwierzęcia. Jednym z nich jest tak zwany „head pressing”: kot ustawia się w charakterystycznej pozycji, stojąc przed ścianą i przyciskając do niej głowę.

Jest to niekiedy uznawane za „koci foch”, a w sieci można znaleźć wiele memów, których autorzy żartują z tego, że mruczek „obraził się”. Niektórzy mylą to zachowanie z tzw. barankowaniem (czyli sytuacją, w której kot stuka czołem w czoło swojego właściciela). Niestety — jest to jednak pozycja bólowa, a jej podłożem jest zazwyczaj choroba lub złe samopoczucie. Gdy kot dociska głowę do przedmiotów, nieco łagodzi odczuwany ból — odcinając się od niepotrzebnych bodźców.

Z pewnością nie raz przyglądałeś się temu, jak Twój podopieczny odpoczywa, układając się w tak zwany „chlebek” – podwijając łapki pod swój tułów. Wygląda to naprawdę uroczo, ale taką pozycję można łatwo pomylić z pozycją bólową kucającą. Istnieje jednak pewna różnica: gdy zwierzę odczuwa ból, przyjmuje pozycję, w której wciąga brzuch i nie dotyka nim do podłoża. Głowa czworonoga może być skierowana w dół, a mięśnie całego ciała – naprężone. Na pyszczku pojawia się wyraz napięcia.

Niepokojące sygnały

Ból i choroba wiążą się dla kota z dużym stresem, a zestresowane zwierzęta zaczynają nierzadko zachowywać się w sposób zupełnie dla siebie niecharakterystyczny. Na przykład, zaczynają załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą: nerwy sprawiają, że zwierzę przestaje nad sobą panować. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z agresją, a także niechęć do dotyku i pieszczot.

Bardzo charakterystycznym objawem złego samopoczucia u kota jest zawsze nagła utrata apetytu i chęci do zabawy. Twój zazwyczaj energiczny mruczek nagle stał się osowiały? Nie ma ochoty na spacery, które zazwyczaj uwielbia, i snuje się po domu, wydając z siebie dziwne dźwięki? Wybierzcie się do weterynarza!

Problemy zdrowotne sugeruje także zaniedbanie higieny: koty są bardzo czystymi zwierzętami i zazwyczaj starannie dbają o swoje futerko. Jeśli przestają to robić — coś jest nie tak!

nadciśnienie u kota objawy weterynarz mierzy kotu ciśnienie

Ciśnienie u kotów — kiedy należy się niepokoić?

Permanentnie podwyższone ciśnienie nie jest obojętne dla organizmu mruczka. Nadciśnienie u kota jest często spowodowane przez niewydolność narządów. Uszkodzenie narządów to już poważna sprawa — często nieodwracalna. Co może się stać, gdy przeoczysz podwyższone ciśnienie u swojego podopiecznego? Przy wyżej wspomnianych zaburzeniach pojawiają się dodatkowe objawy i może dojść do dalszych komplikacji.

Zbyt wysokie ciśnienie u kota — jakie są konsekwencje?

Konsekwencją zaniedbań w leczeniu nadciśnienia u kota, poza złym samopoczuciem zwierzęcia, mogą być:

  • Uszkodzenia nerek – nadciśnienie często powodowane jest niewydolnością nerek, jednak działa to także w drugą stronę. Podwyższone ciśnienie uszkadza kłębuszki nerkowe, tętniczki i może doprowadzić do zwłóknień miąższu nerki. Wówczas u kota może pojawić się zwiększone pragnienie i wielomocz i może dojść do białkomoczu. We krwi wzrasta poziom mocznika i kreatyniny. Zwierzę traci apetyt, mogą pojawić się także wymioty.
  • Powikłania sercowo-naczyniowe – gdy serce próbuje zaadaptować się do warunków podwyższonego ciśnienia, ulega hipertrofii. Dochodzi do przerostu lewej komory, zmniejszenia objętości wyrzutowej, zaburzeń rytmu serca i spadku jego wydolności. Kot szybciej się wtedy męczy, spada jego wydolność, może także pojawić się duszność.
  • Zaburzenia na terenie gałek ocznych – pojawiają się w konsekwencji nadciśnienia stosunkowo szybko, dlatego też często to właśnie one skłaniają do wizyty w gabinecie weterynarza. Uszkodzenia, do których dochodzi w obrębie oczu, mogą polegać na wylewach krwi, zaniku lub odklejeniu siatkówki, obrzęku siatkówki, zapaleniach lub jaskrze. Najczęściej problem rozpoczyna się gwałtownie – zwierzę nagle traci wzrok.
  • Powikłania neurologiczne — nadciśnienie może doprowadzić do wystąpienia krwotoku naczyniowo mózgowego lub obrzęku mózgu. Zazwyczaj takie powikłania pojawiają się przy zaawansowanym nadciśnieniu. Wówczas u kota mogą wystąpić drgawki, skręt głowy, napieranie głową na przeszkody i depresja.
  • Powikłania naczyniowe — wysokie ciśnienie nie wpływa dobrze na naczynia krwionośne. Najgorzej „radzą” sobie z nim najmniejsze naczynia włosowate — ich delikatne ściany po prostu ulegają uszkodzeniom. Prowadzi to do zaburzeń pracy narządów, które są zaopatrywane przez takie naczynia w krew: na przykład nerek, oczu lub mózgu.

Nadciśnienie u kota – leczenie

Zbyt wysokie ciśnienie u kota wcale nie jest błahym problemem! Jeżeli nie będzie odpowiednio leczone, to może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Jak jednak wykryć nadciśnienie u czworonoga, jak je leczyć i jak mu zapobiegać? Wyjaśniamy!

Jak zdiagnozować nadciśnienie u kota?

Jak dowiedzieć się, że ciśnienie kota jest zbyt wysokie? Prawdopodobnie dobrze się domyślasz: wystarczy je zmierzyć! Im wcześniej zostanie wykryty problem, tym lepiej — dlatego też zawsze pamiętaj o pomiarach kontrolnych. Należy je wykonywać raz lub dwa razy do roku: to szczególnie ważne u kotów starszych (mających więcej niż 7 lat) oraz u ras bardziej narażonych na nadciśnienie.

nadciśnienie u kota objawy czarny kot u weterynarza

Trzeba też pamiętać, że badania wykonujemy nie tylko u starszych kotów. Ogólnie warto je robić raz w roku nawet u młodych zwierząt, by poznać ich „normę” – w badaniach wykonywanych w starszym wieku będziemy mieli odniesienie.

Ciśnienie krwi u Twojego kota jest wysokie? Nie panikuj — jednorazowy pomiar nie jest podstawą do stwierdzenia choroby. Lekarz wykonuje około 5 pomiarów jednorazowo i z całości wyciąga wnioski, choć rzeczywiście wynik trzeba połączyć z badaniem klinicznym i innymi wynikami badań.

Taki stan rzeczy może wynikać z wielu czynników, a najczęściej przyczyną jest po prostu stres: zwierzę podczas wizyty w lecznicy boi się i denerwuje. Ciśnienie trzeba więc zmierzyć wielokrotnie, a najlepiej wykonać tę czynność w warunkach, które sprawią, że kot będzie mógł się uspokoić i zrelaksować — czyli na przykład w domu, jako wizyta domowa. Niekiedy stosuje się też syntetyczne feromony, pomagające zwierzęciu nieco się wyciszyć.

Jak wygląda mierzenie ciśnienia u kota?

Samo mierzenie ciśnienia u kota nie różni się szczególnie od tego, jak mierzy się ciśnienie krwi u ludzi. Weterynarz zakłada nadmuchiwany mankiet na jedną z kończyn kota lub na jego ogon. Urządzenie daje sygnały, które lekarz słyszy w słuchawkach i ocenia.

Nie ma stałej normy wartości ciśnienia krwi u kota. Wpływa na nie mnóstwo czynników: wiek zwierzęcia, jego płeć, rasa, masa ciała, tryb życia i wiele innych. Przyjmuje się jednak, że kocie ciśnienie powinno znajdować się w przedziale 110-150 mmHg. Zaleca się, by leczenie wdrożyć u każdego czworonoga, u którego występują objawy, gdyż czasem wdraża się leczenie przy ciśnieniu 150 mmHg, jeżeli występują objawy uszkodzenia narządów.

Nadciśnienie u kota: leczenie

Co się dzieje po tym, gdy zostanie wykryte nadciśnienie u kota? Leczenie powinno skupiać się na dwóch aspektach: po pierwsze, na obniżeniu podniesionego ciśnienia do prawidłowych wartości. Po drugie – na leczeniu podstawowej choroby, która doprowadziła do nadciśnienia. Pomijanie drugiego punktu to poważny błąd, dlatego, że czasami wyleczenie choroby podstawowej sprawia, że ciśnienie samoistnie wraca do prawidłowych wartości.

Samo obniżanie ciśnienia u kotów opiera się najczęściej na stosowaniu dwóch leków: amlodypiny i telmisartanu. Na dolegliwości u kota dostępne są leki w formie syropów, czy tabletek. Dawkowanie, sposób i formę podania dobiera i zleca weterynarz. Zwierzęta zazwyczaj muszą przyjmować lekarstwa przez całe swoje pozostałe życie — nadciśnienia trudno się pozbyć, a problem lubi nawracać.

Chory mruczek może czuć się kiepsko. By pomóc mu powrócić do zdrowia jak najszybciej, zapewnij mu komfortowe warunki do wypoczynku i regeneracji. Znajdź spokojny, ustronny zakątek, w którym zwierzę lubi wypoczywać, i umieść w nim wygodne legowisko (na przykład legowisko owalne Montana Amiplay). Koty, gdy chorują, często nie przepadają za towarzystwem: wolą schronić się w miejscu, w którym będą czuły się bezpiecznie. Zadbaj, by pozostali domownicy nie niepokoili zwierzęcia i postaraj się, by czworonóg nie musiał odczuwać dodatkowego stresu.

nadciśnienie u kota objawy legowisko dla kota

W leczeniu nadciśnienia u kotów dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. Jeżeli nadciśnienie jest łagodne i nie zdążyła się rozwinąć jego zaawansowana forma – wprowadzenie do jadłospisu pewnych modyfikacji może wystarczyć. Posiłki powinny cechować się niską zawartością sodu (<0,25% w suchej masie). Ważna jest także odpowiednia kaloryczność: zwierzę nie może dostawać zbyt mało jedzenia, jednak otyłość i nadwaga sprzyjają rozwojowi nadciśnienia. Nie przekarmiaj swojego mruczka!

Samodzielne ułożenie odpowiedniej diety dla czworonoga nie jest łatwe. Szczególnie wtedy, gdy z uwagi na stan zdrowia nie wszystko jest dla niego odpowiednie. Najlepiej zasięgnij więc porady kociego dietetyka lub też wybierz gotową, wysokiej jakości karmę, taką jak na przykład Brit Care Grain—free Sterilized Weight Control.

nadciśnienie u kota objawy karma dla kota

Jeśli wcześniej nie podawałeś swojemu kotu suplementów diety, to dobry moment, by zacząć. Witaminy i minerały naturalnie wspomogą organizm, jego odporność i regenerację, ale tylko jeśli karma jest niedoborowa. W naszym sklepie Apetete znajdziesz gotowe zestawy witaminowe, przykładowo VetExpert Multivitamin.

nadciśnienie u kota objawy witaminy

 Nadciśnienie u kota – komentarz weterynarza!

nadciśnienie u kota objawy wypowiedź weterynarza

Przeczyta także: Przepuklina u kota – jak się objawia i jak pomóc pupilowi?

Już wiesz, czym się objawia i jak leczyć nadciśnienie u kota!

Nadmierny wzrost ciśnienia u kota może wynikać z wielu przyczyn, jednak najważniejsze jest jedno: nie wolno go bagatelizować! Podwyższone ciśnienie, jeśli nie będzie leczone, może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji! Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie swojego czworonoga.

Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia jest zawsze profilaktyka: wypróbuj preparaty lecznicze i suplementy ze sklepu Apetete, by znaleźć najlepsze produkty naturalnie wspierające funkcjonowanie organizmu kota.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły