KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot rosyjski niebieski – jaki ma charakter?

Kot rosyjski niebieski zachwyca urodą, a jego charakter sprawia, że to lubiane zwierzę. Mruczek o oczach w kształcie migdałów potrafi być prawdziwym przyjacielem człowieka. Dowiedz się więcej o jego zdrowiu, historii i charakterze, nim zamieszka w Twoim domu.

👉 Rozmiarok. 30 cm
⭐ Sierśćkrótka, maść szaroniebieska ze srebrzystym połyskiem
🐱 Charaktertowarzyski, inteligentny, przywiązany do człowieka
❤️ Długość życiado 20 lat

Promocja dla czytelników

Kot rosyjski niebieski – opis rasy

Rasa wykształciła się w naturalny sposób. Bywały jednak momenty, w których hodowcy byli zmuszeni do stosowania krzyżówek dla ratowania rasy. Uznaje się, że zwierzęta żyły w północno-rosyjskim mieście portowym Archangielsk, natomiast stamtąd zostały przetransportowane przez marynarzy do Anglii.

Oficjalnie ta rasa naturalna została uznana w 1937 roku. Liczba kotów znacznie zmalała w związku z wybuchem II wojny światowej. To właśnie wtedy przeprowadzano krzyżówki z innymi kotami celem ratowania rasy. Koty rosyjskie łączono z krótkowłosymi brytyjczykami, z kotami syjamskimi oraz europejskimi krótkowłosymi. Przyczyniło się to do zmiany sierści na krótszą i gęstszą.

W Anglii w latach 60. próbowano stworzyć rosyjskie koty czarne i białe. Odmiany te zostały nawet uznane przez niektóre związki. Większość jednak uznaje wciąż wyłącznie niebieskie umaszczenie kota rosyjskiego.

Warto wiedzieć, że w świecie kotów rosyjskich wykształciły się trzy linie hodowli, które różnią się zarówno wyglądem, jak i charakterem. Wyróżnia się typ skandynawski – taka kotka rosyjska może być mniejsza, ma ciemniejszą sierść i jest bardziej nieśmiała, co powoduje, że popularność odmiany jest niska. W amerykańskiej linii koty są smukłe, mają jaśniejszą sierść i są wyjątkowo towarzyskie. Brytyjski kot lub kotka rosyjska z tej odmiany będą wyróżniać się na tle innych dość wąsko osadzonymi uszami. Są towarzyskie, ale nie aż tak jak zwierzę z linii amerykańskiej.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić rodowód kota?

Kot rosyjski niebieski ma oczy w migdałowym kształcie, są one szeroko rozstawione.

Jak wyglądają koty rosyjskie?

Kot rosyjski niebieski wyróżnia się zgrabną sylwetką. To zwierzę średniej wielkości – jego waga waha się w granicach 3,5-5,5 kg. Sylwetka jest smukła, zwierzę ma długie nogi. 

Długi ogon zwęża się ku końcowi, jest ostro zakończony. Kot prezentuje się niezwykle elegancko dzięki swojej budowie. Ma długą, prostą szyję, jest umięśniony, ale szczupły, a porusza się z wyjątkową gracją. Głowa zwierzęcia jest mała, proporcjonalna do ciała. Wysoko osadzone uszy są dość duże i szerokie.

Mruczek o wyjątkowym kolorze futra ma też niepowtarzalne oczy – są duże i zielone. Kot rosyjski niebieski ma oczy w migdałowym kształcie, są one szeroko rozstawione.

Kot niebieski rosyjski ma wyjątkowe futro, niezwykle przyjemne w dotyku, aksamitne. Jest ono podwójne, co oznacza, że podszerstek ma taką samą długość jak włosy okrywowe. Sprawia to, że sierść zwierzęcia doskonale chroni go przed niskimi temperaturami i wilgocią.

Niebieski rosyjski z natury jest lękliwym kotem i nie lubi zmian, więc jest dużo bardziej narażony na stres i związane z nim choroby.

Charakter kota rosyjskiego

Rosyjskie koty być może wyglądają na nieco wyniosłe, jednak to mylne wrażenie. Są niezwykle przyjacielskie, a dodatkowo inteligentne. Możesz spędzać czas z kotem rosyjskim na nauce sztuczek i komend. Warto wykorzystać w tym celu nie tylko smakołyki, lecz także kliker. Zabawy na inteligencję pozwolą zwierzęciu wyzbyć się nadmiaru energii. Rosyjski niebieski jest zwierzęciem raczej cichym i spokojnym, jednak nie należy do leniwych mruczków. Zabawa jest więc konieczna!

Zwierzę nie lubi samotności. Chętnie przebywa w tym samym pomieszczeniu co domownicy, często na kolanach. Lubi głaskanie, a ze względu na delikatność sprawdzi się do domu z dziećmi. Maluchy muszą być jednak nauczone właściwego zachowania wobec zwierzęcia. Nawet najmilszy zwierzak może przecież stracić cierpliwość. Obcy ludzie są traktowani przez koty rosyjskie z dozą nieufności. Mruczki są jednak w stanie przekonać się do nich, jeśli będą częstymi gośćmi w ich domu.

Kot rosyjski dogaduje się z innymi zwierzętami – zarówno psami, jak i kotami. Będzie chętnie bawił się z innym kocim domownikiem. Pamiętaj jednak, że zawsze konieczny jest okres socjalizacji z izolacją, w którym dwa zwierzaki mogą się dobrze poznać i przyzwyczaić do swojej obecności. Miły charakter kota rosyjskiego to jedno, ale podejście innego zwierzęcia może być całkiem inne.

Kot rosyjski niebieski raczej nie polubi spacerów na smyczy. Może mieszkać zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Nie będzie raczej chętny do zwiedzania okolicy, ponieważ jak większość kotów nie lubi zmian. Osiatkowany, odpowiednio zabezpieczony balkon zupełnie mu więc wystarczy do podziwiania okolicy.

Przeczytaj także: Najbardziej przyjacielskie koty – rasy, które można przytulać!

Kot rosyjski dogaduje się z innymi zwierzętami – zarówno psami, jak i kotami.

Koty rosyjskie niebieskie – pielęgnacja

Znasz już charakter kota rasy rosyjski niebieski. Czas dowiedzieć się, jakie choroby zagrażają zwierzakowi, ile żyją koty rosyjskie niebieskie i w jaki sposób o nie dbać.

Zdrowie

Uważa się, że błękitny rosyjski jest zdrowym, odpornym zwierzęciem, który nie przejawia tendencji do konkretnych schorzeń. Oczywiście zagrażają mu typowe dla tych zwierząt choroby, na przykład FIV czy FIP. Można się przed nimi chronić (z wyjątkiem FIP), stosując odpowiednie szczepienia i profilaktykę. Ponadto mogą wystąpić inne schorzenia, na które cierpią też pozostałe rasy kotów.

U tej rasy występują choroby takie jak jaskra (spowodowana zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej), zaćma (zmętnienie soczewki), entropia (wywracanie powiek do wewnątrz), zapalenie spojówek. Spośród tych schorzeń najczęściej występuje zapalenie spojówek, którego częstą przyczyną są infekcje, zadrapania, a także alergie. Jeśli u zwierzęcia występuje alergia, warto przeprowadzić tak zwaną dietę redukcyjną. Przez kilka tygodni trzeba karmić zwierzę mokrą karmą zawierającą jeden rodzaj białka i w ten sposób sprawdzić, czy właśnie ono powoduje reakcję alergiczną. Jeśli tak, trzeba spróbować kolejnego rodzaju białka.

Kocięta rosyjskie są dość drogie, dlatego niska cena powinna być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym co do hodowli.

Zaburzenia oddechowe są rozpoznawane u kotów rosyjskich. Pojawia się u nich kocia astma. To choroba, która występuje, gdy alergie i czynniki drażniące powodują zapalenie dolnych dróg oddechowych i płuc. Objawy to kaszel i świszczący oddech. Chociaż wiele zaburzeń ze strony układu oddechowego nie jest w pełni uleczalnych, można je leczyć za pomocą różnych długoterminowych leków, w tym tabletek, zastrzyków, a nawet inhalatorów.

Koty są odgórnie narażone na zakażenie układu moczowego, wszystkie, niezależnie od rasy. Czynniki, które sprzyjają infekcjom to stres, nieodpowiednia dieta oraz geny. Koty cierpiące na zapalenie pęcherza moczowego mają problem z oddawaniem moczu. Jest to bolesne schorzenie, a w moczu często pojawia się krew. Leczenie zależy od przyczyny, ale koty, u których zdiagnozowano zapalenie pęcherza moczowego, wymagają leczenia oraz ograniczenia stresu. Jeśli podejrzewasz u kota zapalenie moczu, zdecyduj się na wizytę u lekarza weterynarii.

Niebieski rosyjski z natury jest lękliwym kotem i nie lubi zmian, więc jest dużo bardziej narażony na stres i związane z nim choroby. Najlepszym remedium są bezpieczne preparaty ziołowe oraz feromony do kontaktu. Można stosować je doraźnie, na przykład przed przeprowadzką lub pojawieniem się w domu kolejnego zwierzęcia.

Ile żyją koty rosyjskie niebieskie? Te zwierzaki cieszą się dobrym zdrowiem nawet 15–18 lat. Bywają też takie, które dożywają aż 20.

Uważa się, że błękitny rosyjski jest zdrowym, odpornym zwierzęciem, który nie przejawia tendencji do konkretnych schorzeń.

Karmienie

Kot rosyjski niebieski nie jest wybredny, ale jest raczej stały w uczuciach. To znaczy, że jeśli jakaś karma mu posmakuje, to już na dobre. Nie lubi zmian, więc od początku podawaj mu karmę z optymalną zawartością mięsa i bez zbóż. Rosyjskie nie mają tendencji do zbierania się kłaczków w żołądku, więc nie tak bardzo wymagają włókna pokarmowego w karmie. Mogą cieszyć się dobrym zdrowiem, dostając samo mięso z dodatkami witaminowymi. To specjalna dieta BARF, która wymaga od opiekuna sporej dawki wiedzy, przygotowań, a także wykonywania zwierzęciu regularnych badań.

Najlepiej karmić kota rosyjskiego niebieskiego mokrą karmą o dużej zawartości mięsa. Ten sposób żywienia sprawia, że kot będzie lepiej nawodniony, a to szczególnie ważne dla zdrowia nerek. Rosyjski niebieski – jak każdy inny kot – potrzebuje tauryny. Karma musi zawierać ten niezbędny mruczkom aminokwas, który dba o ich serce i wzrok.

Wiejska Zagroda dla kota 200g x 12

Możesz zdecydować się na karmę Wiejska Zagroda. Produkt zawiera 98% mięsa, podrobów i bulionu, a tauryny znajdziesz w składzie aż 2400 mg/kg. Karma jest pozbawiona owoców i warzyw, które są dla kota zbędne. Dobrym produktem pełnoporcjowym jest również karma Animonda Carny. Produkt nie zawiera zbóż, a duża liczba wariantów smakowych sprawia, że z łatwością znajdziesz idealną propozycję dla swojego zwierzaka.

Animonda Carny Adult 400g x 12

Zwierzaki te mają tendencję do tycia, dlatego uważaj na smakołyki. Nie może być ich w diecie zbyt dużo. Nie ograniczaj ich jednak zupełnie. Są dla zwierzaka miłym urozmaiceniem codziennej diety. Wybieraj spośród zdrowych przysmaków liofilizowanych, które zawierają 100% mięsa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja russian blue jest łatwa. Ich futro wymaga czesania tylko raz w tygodniu. Możesz wykorzystać w tym celu rękawicę, którą sprawnie zbierzesz ewentualny nadmiar sierści. Nie będzie jej jednak zbyt wiele. Te zwierzaki prawie nie tracą sierści ze względu na jej podwójną budowę. To też sprawia, że mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z alergią. Ważne jest, że te koty krótkowłose produkują niewiele glikoprotein Fel d 1, czyli tych, które odpowiadają za alergię na kocią sierść.

Rosyjskie koty być może wyglądają na nieco wyniosłe, jednak to mylne wrażenie.

Kot rosyjski jest elegancki i smukły, z aksamitnie miękkim, niebieskim płaszczem i zielonymi oczami. Ma spiczaste uszy, wydatne policzki i duże wąsy. Wygląda jak kotek z obrazka z lekko odwróconymi ustami, dlatego sprawia wrażenie wiecznie uśmiechniętego. Rasa jest zwinna i wesoła, a jednocześnie cicha, nieśmiała i mało wymagająca. Kocięta rosyjskie są dość drogie, dlatego niska cena powinna być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym co do hodowli. Wiesz już, że to zwierzę dla Ciebie? Czas znaleźć odpowiedniego hodowcę! Później zajrzyj do Apetete, gdzie dostępne jest wszystko, czego błękitny rosyjski potrzebuje, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem i lśniącą sierścią.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły