KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak widzą psy? Wszystko na temat psiego spojrzenia

Od wielu lat ludzie zastanawiają się, jak widzą psy. Dziś, dzięki postępowi nauki, człowiek jest coraz bliżej odkrycia tej tajemnicy. Sprawdź ciekawostki na temat psiego wzroku i wykorzystaj je w swoich relacjach z psem.

Jak widzą psy? Wiele jest mitów dotyczących percepcji psów. Jedne z nich mówią, że psy nie widzą kolorów w ogóle, inne, że widzą tylko czerwony. Na szczęście współczesna nauka dokładnie wszystko przebadała, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, jak naprawdę widzi Twój pies. 

Czy wiesz, jak widzą psy?

Czy wiesz, że to, jak psy widzą, wpływa na każdy aspekt Waszego wspólnego życia? Psi wzrok i sposób postrzegania świata będą bowiem wpływać zarówno na Waszą wspólną zabawę, jak i codzienne relacje. Zrozumienie, jak widzi pies, pozwoli Ci łatwiej do niego dotrzeć. W ten sposób treningi będą bardziej efektywne, a Twoje relacje z czworonogiem ułożą się prawidłowo bez konieczności stosowania skomplikowanych metod. Będziesz wiedział, czego możesz oczekiwać, a co jest dla psa, z powodu naturalnych ograniczeń, niemożliwe.

To, jak widzą psy, było przedmiotem sporów naukowców od wielu lat. Na początku zakładano, że psy widzą wyłącznie w odcieniach szarości, a także niezbyt ostro. Dziś wiadomo, że to nie do końca prawda. Wraz ze wzrostem różnorodności ras odkryto również, że psy o różnej budowie głowy, ale i rozmaitych predyspozycjach, mogą mieć różne kąty widzenia, a także wady wzroku, na przykład krótkowzroczność. Temat ten jest niezwykle ciekawy i warty zgłębienia przez każdego opiekuna czworonoga.

jak widzą psy wszystko na temat psiego spojrzenia

Jak widzą psy?

Warto wiedzieć, jak pies widzi, żeby znać jego potrzeby i ograniczenia. Sprawdź najważniejsze fakty na temat psiego wzroku.

Psie oczy mają różne kształty

Kształt oczu u psów może różnić się nie tylko w zależności od rasy, ale również typu psa czy jego pochodzenia. Najczęściej spotyka się psy z oczami owalnymi – one są najbardziej klasyczne, również wśród mieszańców i kundelków. Pozostałe kształty oczu – kuliste, trójkątne, migdałowate, okrągłe, skośne czy kuliste – charakteryzują różne nietypowe rasy. Są one zapisane we wzorach, co oznacza, że brak tej cechy oznacza dyskwalifikację psa jako zgodnego z typem danej rasy.

Czy psy mają wady wzroku?

Tak, jak najbardziej – niektóre są nawet wrodzone! Choć wydawać by się to mogło dziwne, to jednak kwestia, jak pies widzi, zależy w dużej mierze od rasy, której jest przedstawicielem. Przykładowo, istnieją takie czworonogi, które są predysponowane do krótkowzroczności. Mowa na przykład o owczarkach niemieckich albo rottweilerach, które miały pracować blisko człowieka i świetnie radzić sobie z widzeniem bezpośrednio wokół niego. Większość psów ma zdrowy wzrok, co oznacza, że widzą nieźle z każdej odległości.

Dodać należy też, że to, jak widzi pies, zmienia się wraz z upływem jego życia. Starsze czworonogi często cierpią na starcze problemy ze wzrokiem. Mowa przede wszystkim o zaćmie, która może dopadać większy procent ras, zwłaszcza małych. Zazwyczaj nie leczy się jej z uwagi na duże zagrożenie, które w podeszłym wieku niesie za sobą narkoza.

Jak psy widzą kolory?

Przez wiele lat trwały spory o to, jak psy widzą kolory. Uważano, że są daltonistami albo rozróżniają tylko odcienie szarości. Co prawda czworonogi nie rozróżniają barw tak dobrze jak ludzie, jednak widzą ich przynajmniej kilka. Świetnie radzą sobie z żółcią oraz niebieskim. Bardzo źle widzą natomiast czerwień, która jest dla nich niezwykle zbliżona do czerni. 

Skąd takie różnice w tym, jak psy widzą kolory? Mają w oku tylko dwa czopki, które są odpowiedzialne za rozróżnianie barw żółtej i niebieskiej. Nie mają fotoreceptorów nastawionych na odbiór czerwonego. W oczach psach czerwona piłeczka jest mało atrakcyjna, bo słabo widoczna. Za to zielona piłka, czyli połączenie koloru niebieskiego z żółtym jest super! Ukochanymi kolorami psów są żółty i błękitny.

jak widzą psy

Jak psy widzą z daleka i bliska?

Psy mają area centralis, czyli szeroki centralny obszar z mniejszą ilością komórek światłoczułych. Widzą panoramicznie, dlatego nie dostrzegają szczegółów na naszej twarzy. Do odległości około 50 cm obraz jest nieostry. To sprawia, że psy – co ma też związek z kształtem kufy – nie widzą na przykład rzuconego na wprost smakołyka.

Psy mogą mieć oczy osadzone bardziej po bokach czaszki, jak rasy z wydłużoną kufą, albo na jej przodzie, jak rasy brachycefaliczne. To wpływa na kąt widzenia. W przypadku tych pierwszych pies widzi aż w 250 stopniach, czyli jego widzenie peryferyjne jest znacznie lepsze niż u człowieka. Jednocześnie u ras z płaskim pyskiem kąt widzenia to tylko 85 stopni! To, jak psy widzą, zależy więc również od rasy, do której przynależą.

Jak widzi pies w nocy?

Warto też wiedzieć, jak widzi pies w nocy. W tej kategorii plasuje się pomiędzy człowiekiem a kotem. Duża liczba pręcików w oczach sprawia, że psy świetnie radzą sobie w widzeniem nocnym. Mają też dużą powierzchnię soczewki i rogówki, co wpływa na poprawę tego parametru względem człowieka. Jednocześnie ich oko wyposażone jest w błonę odblaskową, co widać, gdy w ciemnościach snop światła padnie na psie oczy. Błona ta znacznie poprawia widoczność, gdy światło jest bardzo słabe. 

To, że wiesz, jak widzi pies w nocy, może wpłynąć na Twoje spacery z nim. Twój pupil ma o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o widzenie nocne. Jeśli zaopatrujesz go w specjalne świecące gadżety, które są usytuowane blisko oczu, możesz pogorszyć jego pewność siebie, bo będzie po prostu gorzej widział. Ostrożnie dobieraj takie akcesoria i, jeśli to możliwe, montuj je najlepiej do szelek.

Jakie są różnice pomiędzy widzeniem psa a człowieka?

Przede wszystkim pies ma problem z oceną, jak daleko znajdują się różne przedmioty. Jego świat nie jest tak trójwymiarowy jak ludzki. W efekcie pies może mieć problem, aby stwierdzić, jak odległe są przedmioty względem siebie. Problem sprawia też ich ułożenie na planie. Może się bowiem okazać, że psu wydają się oddalone od siebie mniej, niż w rzeczywistości są. Człowiek z zasady nie ma z tym problemu.

jak widzą psy wszystko na temat psiego spojrzenia

Różnice w psim widzeniu zależne są od rasy, którą pies reprezentuje. Najlepszy kąt widzenia mają psy o długiej kufie, na przykład charty czy psy polujące. U nich wynika to z predyspozycji, pod których kątem hodowano je przez wiele lat, czyli polowań. Istnieje jednak sporo ras, które widzą o wiele mniej niż człowiek. Mowa przede wszystkim o psach z płaskimi pyszczkami.

A to historia!

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój pies mnie entuzjastycznie reaguje na Twoje wołanie niż na szybko uciekającego kota? To instynktowne, ale i naturalne. Psy doskonale wyłapują z otoczenia ruch. Przedmioty, które są nieruchome, są dla nich słabiej zauważalne i mniej atrakcyjne. Z tego powodu, gdy chcesz, aby pies szybko do Ciebie przyszedł – zacznij go wołać i uciekać. Reakcja gwarantowana!

jak widzą psy wszystko na temat psiego spojrzenia

To, jak widzi pies, znacznie różni się od tego, co widzi jego opiekun. Warto brać to pod uwagę na przykład podczas planowania aktywności. Jeśli nie dostosujesz ich do fizycznych możliwości Twojego pupila, może się okazać, że nie tylko nie będzie wiedział, o co chodzi, ale też poczuje się sfrustrowany, nie mogąc zrealizować Twojego polecenia. Weź pod uwagę to, jak widzi pies, wybierając zabawki oraz planując otoczenie. Pamiętaj, że Twój pupil też może cierpieć na choroby wzroku – wszelkie niepokojące zachowania kontroluj u lekarza weterynarii. 

Czy wiedziałeś, jak widzi Twój pies? A może coś jest dla Ciebie zupełną nowością? Znasz ciekawostki, które nie zostały opisane w tym materiale? W takim razie opisz je w komentarzach i podziel się swoją wiedzą z innymi opiekunami czworonogów!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły