Od kociaka do dorosłości – porady jak dbać o kota
Od kociaka do dorosłości kotem należy się odpowiednio zająć. Na różnych etapach życia w organizmie i psychice kota zachodzi wiele zmian. Dobrze, aby przyszły opiekun znał te etapy. Dziś z artykułu dowiesz się, między innymi o tym jak:
- Opiekować się kociakiem?
- Wychować dorosłego kota?
- Czym karmić kota?
Opieka nad kociakiem
Koty rodzą się ślepe i głuche. Na początku matka kociaka jest odpowiedzialna za ich wykarmienie, dlatego zaleca się, by do 6 -8 tygodnia życia, kociaki zostały przy matce. W tym czasie nie jest zalecane dodatkowe karmienie. Wyjątek stanowią osłabione kotki i chore kociaki. Ponadto niektórzy weterynarze, w celu odciążenia kociej mamy dopuszczają wprowadzenie po 6-8 tygodniu dożywiania kociąt.
Zabawy i wychowanie kociaka
Kociaki większość czasu spędzają na zabawie. Mimo wszystko od małego należy kotka wychowywać. Także dobrze jest przyzwyczajać kociaka do naszego dotyku i zabiegów pielęgnacyjnych. Pokazujmy mu jak najwięcej świata – różnych ludzi. By w przyszłości nie bał niczego.
Najważniejszą nauką jest korzystanie z kociej kuwety. Koty instynktownie są nauczone by zakopywać swoje odchody. Ponadto jeśli wychowują się z dorosłym osobnikiem, szybko przyswoją wiedzę poprzez jego obserwację.
Zajmowanie się kotem dorosłym
Dorosły kot potrafi już doskonale zadbać o swój komfort. Nie wymaga też tyle pracy, co opieka nad małym kocięciem. Co nie znaczy, że nie powinniśmy poświęcać mu uwagi, czy obdarzać pieszczotami. Warto zadbać o pielęgnacja dorosłego kota. Koty same potrafią zadbać o swoje futro. Rola opiekuna ogranicza się do szczotkowania sierści, przycinania pazurków, czyszczenia uszu, oraz ewentualnych wizyt kontrolnych u weterynarza.
Czym karmić dorosłego kota?
Koty podobnie jak ludzie mają swoje preferencję żywieniowe. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie kotu dwa razy dziennie mokre karmy. Dobrze też, aby kot miał stałyt dostęp do suchej karmy oraz oczywiście wody. Ponieważ koty z natury nie chcą pić wody, najlepszym sposobem jest ustawienie miski z wodą z dala od pożywienia. Najlepiej na różnych szlakach kocich. Co jeszcze jest ważne? Przy dobieraniu karmy dla kota bierzmy pod uwagę jego wiek, wagę a także aktywność pupila ponieważ inaczej będziemy karmić kota domowego, a aktywnego
Karma dla kota powinna być dostosowana do jego wieku, wagi i wielkości oraz aktywności naszego pupila.
Dojrzały kot
Dojrzały kot, który pojawia się w naszym domu wymaga zupełnie innego podejścia. Powinniśmy dać mu czas na dostosowanie się do nowych warunków i wykazać się cierpliwością dla „wpadek”. Jeśli nie znamy dotychczasowych doświadczeń i losów kota jesteśmy zdani na intuicję. Dobrym rozwiązaniem jest obserwowanie naszego kota. Dzięki temu jesteśmy po krókim czasie zauważyć, co kot lubi a czego unika. Przy opiece nad dorosłym kotem z adopcji potrzeba czasu. Zwierzęta te przywiązują się do miejsca, dlatego adaptacja przebiega powoli. Dobrym rozwiązaniem dla dorosłego kota, jest zakupienie drapaków. Drapaki dla kota pomogą mu zadbać o sprawność fizyczną, higienę pazurków, a także to doskonałe rozwiązanie dla przestraszonych kotów. Musisz wiedzieć, że kot na opuszkach ma feromony, które podczas drapania uwalniają się. Jeśli kot poczuje swój zapach na drapaku – poczuje, ze to miejsce jest przyjazne dla niego.
Jak jeszcze powinniśmy opiekować się dorosłym kotem? Bawmy się z nim, zapewnijmy odpowiednie jedzenie, kupmy drapak. Koty wymagają zabawek. Zapewnij mu rozrywkę na długie godziny Twojej nieobecności. Sprawdzą się tu doskonale edukacyjne i interaktywne zabawki dla kotów.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu
Trzeba też pamiętać, że przy kastracji nie jest konieczna specjalistyczna karma, bo układ pokarmowy pozostaje taki sam 🙂
Warto przy takim artykule wspomnieć o tendencjach kotów do chorób układu moczowego – zarówno chorób nerek jak i pęcherza. Nie należy u kotów bagatelizować objawów takich jak spadek apetytu, chudnięcie czy pogorszenie okrywy włosowej lub częstego oddawania moczu czy wręcz przeciwnie – problemów z oddawaniem moczu. Wszystkie te objawy mogą być związane z chorobami układu moczowego. Więcej o kotach na naszej stronie internetowej
Dziękuje za uwagę oczywiście zgadzam się z powyższym stwierdzeniem coraz więcej kotów ma problemy zukłądem moczowym. Jak się okazuje najczęstszą przyczyną tego stanu jest nie tylko genetyka, ale także pokarm jaki podajemy kotu. Najlepsze są karmy mokre dla kota, a także samopoczucie kota. Koty zestresowane najczęściej zapadają na choroby układu moczowego. Jednym z lepszych preparatów, dostępnym na rynku są feromony do kontaktu Feliway – one imitują feromony kocie DAP, które matka wydziela zaraz po urodzeniu młodych aby zwierzaki odczuły jej miłość i poczuły się bezpieczne. Dzięki zastosowaniu tych samych feromonów w preparatach feliway koty uspakajają się. Innym sposobem jest również zmiana karmy np: Calm wet, nie dawanie kotom karmy z kukurydzą, która ma właściwości obniżające nastrój kota. Więcej o sposobach na stres https://apetete.pl/terapia-stresu.html