KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego kot wymiotuje?

Najczęstszą przyczyną wymiotów u kota jest zakłaczenie, czyli nagromadzenie się dużych ilości sierści w jego przewodzie pokarmowym. Tego rodzaju wymioty są naturalną reakcją organizmu. Inną przyczyną może być łakomstwo naszego pupila. Gorzej gdy przyczyną wymiotów u kotów są pasożyty, ciało obce lub poważniejsze choroby jak niedrożność jelit. Dlaczego kot wymiotuje?

Nadmiar sierści

Zwierzęta te czyszcząc sierść połykają jej spore ilości. Sierść zbija się w spore kule w przewodzie pokarmowym i jest wydalana lub usuwana przez wymioty. Można więc uznać, że to naturalne zjawisko, zwłaszcza u kotów długowłosych lub takich które mają obfitą sierść.

Dlaczego kot wymiotuje?

Przejedzenie

Koty w naturze jedzą często, ale ich posiłki są niewielkie. Jednorazowe zjedzenie dużej ilości karmy, zwłaszcza suchej która „puchnie” w żołądku, może być dla kociego żołądka sporym wyzwaniem. Warto podzielić dzienną kocią rację żywieniową na małe porcje i podawać je kilkukrotnie w ciągu dnia.

Pasożyty

Koty powinny być regularnie odrobaczane inaczej w ich przewodzie pokarmowym mogą namnożyć się pasożyty, które ruszając się prowokują organizm kota do wymiotów. Pasożyty mogą być widoczne w wydalonej treści żołądka. Taka sytuacja jest nagminna u kotów wychodzących, które jedzą myszy i inne upolowane zwierzęta zarażone pasożytami. W przypadku kotów, które nie wychodzą z domu i żywią się gotową karmą zagrożenie zarażenia pasożytami jest znikome.

Ciało obce w przewodzie pokarmowym

Równie naturalną reakcją organizmu jest próba usunięcia poprzez wymioty czegoś co kot połknął przez przypadek. Może to być część zabawki, którą kot odgryzł lub wstążka czy sznurek, którym się bawił. Nieco bardziej niebezpieczną sytuacją jest połknięcie kawałka kości, chrząstki czy zbyt dużego kawałka mięsa, który może utkwić w przełyku. W takim wypadku może być potrzebna natychmiastowa fachowa pomoc.

Dlaczego kot wymiotuje?

Choroba

Przyczyną wymiotów może też być tak błaha choroba jak zatrucie pokarmowe, ale wymioty mogą też być jednym z objawów za którymi może się kryć dużo poważniejszy stan, jak niedrożność jelit, niewydolność nerek, zapaleniem woreczka żółciowego, trzustki, wątroby, czy infekcje na tle wirusowym lub bakteryjnym

Polecane przez nas produkty dla Twojego kota

Josera Catelux Adult
Trovet RRD Hypoallergenic z królikiem
Brit Care Olej z łososia
Gimpet Malt-Soft TGOS Extra Pasta odkłaczająca dla kota
Żwirek Cats Best Nature Gold – Smart Pellets

Kotom zdarza się wymiotować i najczęściej dzieje się to z przyczyn naturalnych. Jednak pewien rodzaj przyzwyczajenia się do takiej sytuacji może uśpić naszą czujność i w ten sposób możemy przeoczyć poważniejsze schorzenia, których wymioty są jednym z objawów. A czy wasz kot często wymiotuje? Co wtedy robicie? Szukacie rady weterynarza, czy radzicie sobie własnymi sposobami?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły