KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies asystujący, testem na ludzką tolerancje?

Pies asystujący pies przewodnik wszystko co powinniśmy wiedzieć na jego temat

w tym wpisie:

  • dyskryminacja psów przewodników
  • psy asystujące na czym polega ich praca
  • jakie uprawnienia ma pies przewodnik
  • czy pies asystujący przechodzi na emeryturę?

Pies przewodnik w sklepie spożywczym?

Pies przewodnik ułatwia osobom niepełnosprawnym życie w społeczeństwie. Pomimo wszystko nie zawsze takie psy są akceptowane. Niektóre miejsca takie jak np: sklepy spożywcze wyraźnie zabraniają poruszania się w towarzystwie takiego pomocnika. Jest to niezgodne z prawem ponieważ po ukończeniu kursu na psa przewodnika. Osoba niepełnosprawna otrzymuje oświadczenie na którym jest informacja, że ma prawo korzystać z psem ze wszystkim miejsc publicznych, również ze sklepów.

Sklep spożywczy zabronił zrobić zakupy niepełnosprawnemu

W 2014 gazety opisywały przykład niepełnosprawnego mieszkańca Warszawy – pana Marka Sołtysa (założyciela Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza). Panu Markowi zawsze podczas zakupów towarzyszył labrador – Spajk. Wyszkolony pies towarzyszący, pewnego dnia Pan Marek został wyproszony ze sklepu. Niepełnosprawny opisał całe wydarzenie na FB. Nie trudno się domyśleć, informacja ta rozpętała burzę w Internecie. Wiele osób deklarowało, że zrezygnuje z usług delikatesów, które dyskryminują osoby niepełnosprawne. Z powodu takich wpisów sklep został zmuszony do zmiany regulaminu. Jeszcze tego samego dnia zamieścił oświadczenie brzmiące:

„Wyrażamy głębokie ubolewanie nad zaistniałą sytuacją, podczas której nasz wewnętrzny dokument nie tylko nie ułatwił zakupów osobie niepełnosprawnej, 
lecz wręcz przeciwnie: został odebrany jako narzędzie dyskryminujące. 
Nasze ubolewanie jest tym bardziej duże, gdyż nasza firma zawsze stara się działać z zasadami odpowiedzialności społecznej i wszystkie procedury, które są tworzone, opierają się na szacunku do drugiego człowieka oraz środowiska.
Bardzo przepraszamy wszystkich tych, którzy poczuli się urażeni, gdyż zapewniamy raz jeszcze, iż nasze wewnętrzne dokumenty zostały stworzone w dobrej wierze. 
W naszych sklepach każdy klient jest bardzo ważny". Od 14.01.2014 osoby niepełnosprawne z psami przewodnikami mogą już korzystać z sieci Piotr i Paweł.

Jednak nie wszyscy konsumenci byli zadowoleni z decyzji sklepu. Jeden anonim napisał, że „nie będzie chciał kupować produktów polizanych przez kundla”. Takie opinie, nie były rzadkością jednak warto zauważyć, że po części wynikają z nikłej wiedzy dotyczącej pracy zwierząt. Pies asystujący nie dotyka niczego bez polecenia właściciela. 

Rola psów pracujących

Wyszkolone psy towarzyszące wykorzystywane są już od dawna, przełom nastąpił w latach 60 dwudziestego wieku. Na początku istniała państwowa szkoła tresująca psy przewodników w Mławie, gdzie szkolono głównie owczarki niemieckie. Dziś w Polsce istnieją 3 ośrodki szkolenia psów przewodników. Najczęściej pracują labradory, bowiem są to psy myśliwskie, które łatwo się uczą i są przyjazne do ludzi. Jest to bardzo ważna cecha, bowiem w trakcie szkolenia psy muszą pojąć zasady posłuszeństwa, reagowania na rozkazy takie jak: „naprzód”, „prowadź prosto”, „w lewo”, „w prawo”, „prowadź sam”, „szukaj przejścia”, „szukaj drzwi. Uczą się jak bezpiecznie prowadzić osoby niewidome na chodniku, jezdni, w ruchu ulicznym itp. szkolone są z zachowywania się w środkach lokomocji, prowadzenia po schodach.

Czy pies przechodzi na emeryturę?

Psy asystujące przechodzą na emeryturę w wieku około 8 lat, bowiem ich praca wymaga od nich ciągłego skupienia. Następnym razem kiedy zobaczymy psa w sklepie, uszanujmy go bowiem dzięki takiemu asystentowi osoby niepełnosprawne mogą lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły