Czy pies musi mieć kaganiec?
Czy pies powinien mieć kaganiec? To pytanie nurtuje wielu właścicieli mniejszych i większych czworonogów. W dodatku prawo obowiązujące w takiej formie jak teraz pozwala na dowolne interpretacje. Wokół tego tematu narosło sporo mitów, błędnych przekonań… Jedni z głębokim przekonaniem twierdzą, że pies obligatoryjnie musi mieć zawsze na spacerze smycz w połączeniu z kagańcem. Inni twierdza, że ten obowiązek dotyczy jedynie psów dużych i ras tzw. groźnych. W tekście znajdziecie odpowiedzi na pytania:
- które psy muszą nosić kaganiec?
- jak go dobrać?
Kaganiec dla psa – co mówi prawo?
Regulacje prawne dotyczące obowiązku noszenia kagańca:
– ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
– ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
Z powyższych dokumentów nie wynika wprost, że kaganiec jest obowiązkowy na spacerze. Według prawa to opiekun musi trzymać psa w taki sposób, aby „zachować nad nim kontrolę”, co w praktyce można interpretować różnorako. W Kodeksie Wykroczeń natomiast, natrafimy na zapis nakładający do 250 zł grzywny na właściciela, który „ nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Jednak i tu nie jest powiedziane wprost, że czy chodzi o trzymanie psa na smyczy oraz czy wymagany jest kaganiec dla psa?
W takim razie, czy pies musi go mieć? Czy wystarczy, że jest na tyle wyszkolony, że wykonuje każde polecenie właściciela? Niestety nie, dlatego że w Polsce mamy prawie dwa i pół tysiąca gmin, które obowiązek wyprowadzania psów w kagańcu i na smyczy wprowadziły na swoim terenie. W tym celu stosują odrębne przepisy i regulacje prawne.
Ponadto niezależnie od miasta czy gminy – kaganiec obowiązuje psa zawsze podczas przewozu komunikacją miejską, o czym mówią wprost przepisy porządkowe. Np na stronie przewoźnika warszawskiego czytamy: Uchwała nr XXVI/658/2016
§ 14. 1. Dopuszcza się przewożenie w pojazdach oraz wprowadzanie na teren stacji metra: 1) małych zwierząt domowych, jeżeli nie są uciążliwe dla pasażerów i są umieszczone w odpowiednim dla zwierzęcia koszu, skrzynce, klatce itp., zapewniającym bezpieczeństwo pasażerów i zwierząt; 2) psów, pod warunkiem, że nie zachowują się agresywnie, nie są uciążliwe dla pasażerów oraz mają założony kaganiec i trzymane są na smyczy; 3) psów asystujących, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej …
Które psy muszą nosić kaganiec?
Weterynarze przekonują, że nie ma odmian agresywnych, stąd absurdem byłoby ustalenie listy ras, które obligatoryjnie miałyby obowiązek noszenia kagańców. To czy pies może ugryźć zależy od wychowania, czy doświadczenia samego osobnika.
Jak dobrać kaganiec dla psów
Podstawowym kryterium jest odpowiedni rozmiar. Można oczywiście kierować się wskazówkami producentów, którzy sugerują jaki rozmiar kagańca jest odpowiedni dla danej rasy. Jednak weterynarze radzą raczej by przymierzyć kaganiec przed zakupem.
Jak dobrać kaganiec dla psów i na co zwrócić uwagę?
- na obwód i długość pyska psa, przy czym rozmiar kagańca powinien być większy co najmniej o 1-2 cm, by nie obcierać mu nosa.
- paski mocujące kaganiec muszą mieć taką długość, by nie wrzynały się w skórę psa i nie drażniły go a jednocześnie dobrze go trzymały
- by kaganiec nie nasuwał się zbyt blisko oczu psa
- by pies mógł w kagańcu dyszeć
O czym należy pamiętać?
Nawet jeśli brak regulacji prawnych dotyczących noszenia kagańca warto pamiętać, że winę za wyrządzoną przez psa krzywdę, czy szkodę zawsze ponosi opiekun!
Dlatego pomimo braku odpowiednich przepisów legislacyjnych to zawsze rozsądek powinien być głównym dycydentem w kwestiach spornych. Pamiętajmy również o komforcie psa, którego podstawą jest nasze spokojne zachowanie, jeśli my czujemy się pewni zwierzę również nie będzie zestresowane.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu
Czy pies musi mieć kaganiec?
To jest pytanie, czy twierdzenie jeśli szuka Pani odpowiedzi na to pytanie od strony prawnej to wg. nowej ustawy – tak musi mieć kaganiec i powinien chodzić na smyczy, zwłaszcza jeśli pies jest nie do odwołania.
Witam
a jaka to jest ustawa
niezupełnie – nie jest to ścisłe przedstawienie obowiązującego prawa:
Przepisy miejscowe, które zaostrzają przepisy ogólne wprowadzające takie nakazy jak bezwzględnie obligatoryjne smycze, kagańce, zakaz puszczania wolno – są masowo uchylane przez WSA, bo brak jest norm delegacyjnych, pozwalających gminom nakładanie na obywateli tego typu ograniczeń
W wyniku wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych miasta, które miały obostrzenia tego typu zmieniają swoje regulaminy w wyniku zaskarżenia – zapisy prawa miejscowego nie mogą wykraczać poza regulacje ustawowe.
–>i tak np WSA w Olsztynie stwierdził, że „generalny nakaz wyprowadzania psów na smyczy, a psów ras uznawanych za agresywne na smyczy i w kagańcu, niezależnie od jego cech i innych uwarunkowań może w określonych sytuacjach prowadzić do działań niehumanitarnych, zwłaszcza w przypadku zwierzęcia chorego i starego”.
Dalej WSA wskazał, że przewidziane w regulaminie środki ostrożności nie mogą być bardziej rygorystyczne niż te przewidziane w Ustawie o ochronie zwierząt.