KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dogtrekking – czyli jak się nie bać deszczu i mapy

Dogtrekking to sport dla każdego opiekuna psa, ale o tym czym jest i co wnosi w relację pies człowiek – postaram się opowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Ponadto dowiecie się jak wybrać szelki do biegania z psem, oraz przedstawię relację z pierwszych zawodów Rico.

Czym jest dogtrekking?

To rodzaj sportu z psem, w którym oceniana jest nie tylko szybkość ale i orientacja w terenie. Zawodnik otrzymuje do dyspozycji mapę kartograficzną (bez nazw ulic), kompas oraz kartę egzaminacyjną. Zadaniem uczestnika jest dotarcie z psem do wyznaczonych punktów na mapie w jak najkrótszym czasie. Tak zwane punkty kontrolne zawierają dane takie jak: liczby, znaki, litery, naklejki; które trzeba przenieść na otrzymaną na starcie kartę. Wygrywa ta drużyna (pies- człowiek), która zdobędzie wszystkie punkty kontrolne. Długość trasy zależy od poziomu zaawansowania uczestnika: są trasy 5km, ale dla wytrwałych trasa long liczy około 30km. W tych zawodach może startować każdy, kto czuje się na siłach i ma psa. Posiadanie psa to warunek konieczny, może być nawet pożyczony ze schroniska, od sąsiada czy rodziny. Bez psa zawody nie są ważne w końcu to dogtrekking.

relacja z zawodów dogtrekking'owych

Podstawowe zasady dogtrekkingowych zawodów:

  • Do dyspozycji uczestnika jest: mapa i kompas, zakaz używania GPS!
  • Pies musi być cały czas na smyczy i najlepiej w szelkach (niżej podpowiadam jakie szelki są najlepsze)
  • Piesek nie musi biec w kagańcu, nawet lepiej, aby miał wolny pysk by mógł się wentylować.
  • Prędkość i technika poruszania się jest dowolna – wedle uznania, jeśli ktoś czuje się na siłach to biegnie sprintem, jeśli uważa że las jesienią wygląda pięknie i szkoda się śpieszyć – maszeruje 🙂
  • Nie trzeba zaliczać punktów kontrolnych w konkretnej kolejności, liczy się czas wykonania zadania
  • Trzeba uważać na zdrowie psa, na jego łapy, samopoczucie (w regulaminie jest opisane, aby uczestnik zabrał ze sobą buty dla psa oraz wodę)

Jak przygotować się do zawodów?

Wszystko zależy od naszych ambicji. Szczerze, jeśli zależy nam na wybieganiu psa to lepiej nie mogliśmy trafić i można ruszyć na zawody z tzw. marszu, bez uprzedniego przygotowania. Jeśli natomiast marzy nam się medal to przyda się dobra kondycja oraz orientacja w terenie.

dogtrekking z psem

Nasza relacja z zawodów Mazowieckiej Ligi Dogtrekkingu

Przez cały dzień było wietrznie i deszczowo. Trzeba przyznać, że nie była to najlepsza pogoda na zdobywanie medali. Na szczęście biegłam z koleżanką, która lepiej orientowała się w terenie i to właśnie dzięki umiejętnością Oli udało się zdobyć medal. Ponadto organizacja zawodów była na wysokim poziomie. Przygotowana mapa była czytelna, to zdanie Oli ja gubię się nawet, kiedy używam GPS. Każdy uczestnik przed zawodami dostał batona energetycznego oraz wodę. Natomiast, po biegu na zmarzniętych i zmęczonych czekała pyszna zupka i kiełbaska z ogniska. Również była przewidziana wersja wegetariańska, co rzadko się zdarza na tego typu imprezach. Krótko pisząc było bardzo przyjemnie. Po zawodach nikt nie miał żalu bo organizatorzy każdego uczestnika pocieszyli pyszną, dyniową/meksykańską (do wyboru) zupą oraz rozmową przy ognisku. Osobiście wykorzystałam płomień z ogniska do rozgrzania nie tylko dłoni, ale i skarpet, co widać na fotografii.

rozgrzanie na zawodach

 

Kiedy odbywają się zawody dogtrekkingu?

Najbliższe zawody Mazowieckiej Ligii Dog trekingu odbędą się 30 grudnia (szczegóły wydarzenia można śledzić na Fb Mazowiecka Liga Dogtrekkingu).

Jakie szelki do biegania z psem?

Przy okazji dogtrekkingu warto poruszyć temat odpowiedniego sprzętu dla psa.

Po pierwsze pies nie może biegać w obroży, ani w szelkach typu V – uciskają one na pierś i obcierają przy dużym obciążeniu. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się szelki typu norweskiego np.: Julius K-9, odpowiednik Polski – szelki Carpatus Równie godne polecenia są szelki Patento Pet, oraz szelki typu guard – te ostatnie obecnie są najchętniej polecane do psich sportów. Z tego powodu, że są lekkie ale i wytrzymałe, nie uciskają na pierś, a dzięki odpowiedniej konstrukcji zapobiegają ucieczkom psa. Ich niewątpliwą zaletą jest też cena. Po za szelkami warto wyposażyć się w pas do biegania oraz odpowiednią smycz z amortyzatorem. To dzięki niej podczas silnych szarpnięć psi kręgosłup jest chroniony, a my nie jesteśmy narażeni na kontuzję.

22894242_2007195366160012_3443965226830018526_n

O czym należy pamiętać?

Obecnie jest wiele sportów dla miłośników psów, opisany dogtrekking to tylko jedna z możliwości. Poza nim mamy do wyboru: bieganie z psem, jazda na rowerze, nose work, posłuszeństwo, agility, obedience, rall-o, dummy, doga czyli psia joga, tropienie, flyball, pasienie, itp. Najważniejsze to dobrać sport pod umiejętności i predyspozycję rasowe psa oraz opiekuna, tak aby zadowolone były obie strony. Zgranie w zespole to klucz do sportowego sukcesu.

20171028_155504(1)

Canicroos – bieg z Pupilem

Ostatnio na popularności zyskała również psia dyscyplina sportu zwana canicroos, czyli  bieganie z psem. To sport dla każdego właściciela czworonoga. Nie ma ograniczeń wiekowych, pies powyżej 12kg może startować w zawodach, a do treningów potrzebny jest tylko: pas do biegania, smycz z amortyzatorem oraz odpowiednie szelki. Po skompletowaniu akcesoriów można treningi zaczynać od zaraz, psy kochają biegać bo przecież sport to zdrowie.

Sports with a dog. Canikross. Alaskan Malamute

Mam nadzieję, że wpis się podobał. Koniecznie pochwalcie się w komentarzach jakie sporty Wy uprawiacie ze swoimi Pupilami 🙂 czekam na Wasze komentarze pod wpisem!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły