KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak pomóc pupilowi przetrwać Sylwestra?

Unikanie przez zwierzęta głośnych dźwięków jest jak najbardziej normalnym zachowaniem. W naturze głośne dźwięki są zwiastunem kataklizmów, przed którymi zwierzęta instynktownie starają się ukryć. Z tego powodu okres noworoczny, który witany jest niezwykle głośno, jest dla wszystkich pupili ciężkim doświadczeniem. Każdy opiekun i właściciel powinien nauczyć się, jak reagować na strach zwierzęcia i w jaki sposób minimalizować jego skutki.

Nowy rok

Co zatem robić, kiedy pies boi się strzałów?

Przede wszystkim pozwól zwierzakowi schować się w bezpiecznym dla niego miejscu. Może to być łazienka, ciemny pokój, klatka. Następnie włącz  radio i tv, które nieco zagłuszą odgłosy petard. Oczywiście zasłoń żaluzjami okna i zamknij je. Przestraszony kot może próbować uciec, dlatego nie otwieraj okien, a przy wychodzeniu z domu uważaj, aby nie wyślizgnął się pomiędzy nogami. Dla bezpieczeństwa przypnij mu obrożę z adresówką. To pomoże go szybciej namierzyć.

Jeśli Twój pupil nie przejawia silnych objawów lękowych, takich jak: drżenie mięśni, ślinienie, można podać mu do gryzienia smaczną kość albo konga nadzianego pasztetem, pastą, masłem orzechowym itp. Udowodniono, że wylizywanie konga pozwala skoncentrować się na rozwiązywaniu problemu i hamuje ośrodki mózgowe, które są odpowiedzialne za odczuwanie emocji negatywnych.

Feromonoterpaia dla kotów

Na koty zdecydowanie lepiej działają feromony. Dostępny na rynku Feliwayto koci feromon w sprayu, który działa podobnie jak odświeżacz powietrza do kontaktu. Substancja użyta do jego produkcji to naturalny koci feromon, który jest produkowany przez kocią matkę kilka dni po porodzie. Preparat należy zacząć stosować na okres około 2 tygodni przed sylwestrem, wówczas przyniesie najlepsze efekty.

Podobnie jak preparaty w sprayu, działają obroże z feromonami. Jest to ta sama substancja. Są łatwiejsze w zastosowania, a ich efekt jest porównywalny z tym, który uzyskuje się przy stosowaniu feromonów w sprayu.

Środki farmakologiczne

W przypadku bardzo silnie odczuwanego stresu lekarz weterynarii może zalecić podawanie środków farmakologicznych. Jednak szczególnie należy wystrzegać się preparatów typu „Sedalin”, zawierających acepromazynę, która powoduje wiotczenie mięśni przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Ponadto acepromazyna jest neuroleptykiem, który zaburza percepcję i według ostatnich badań nasila wrażliwość na dźwięk. Po acepromazynie właściciel może mieć mylne wrażenie, że pupil jest spokojny i wyciszony, jednak w środku zwierzę nadal odczuwa lęk.

Zdecydowanie lepsza w działaniu uspokajającym jest melatonina. Naturalny hormon regulujący zegar biologiczny. Ułatwia ona zasypianie i jest znacznie bardziej polecana przez behawiorystów i lekarzy weterynarii niż acepromazyna. Nie stwierdzono również, aby powodowała skutki uboczne. Dawkowanie melatoniny powinien ustalić lekarz weterynarii. Dostępna jest w aptekach, bez recepty.

pies w sylwestra

Stress out

Innym bezpiecznym wyborem jest preparat uspokajający typu Stress Out. Formuła leku oparta jest na tryptofanie, dziurawcu oraz taurynie. Roślina dziurawca bogata jest w hiperycynę, która działa antydepresyjnie i uspokajająco. Natomiast tryptofan pomaga syntezować serotoninę. Podawanie preparatu w połączeniu z biszkoptami, przynosi całkiem niezłe efekty.

Terapia odczulająca

Jeśli pies jest lękliwy, nie tylko w okresie sylwestrowo-noworocznym, warto przeprowadzić pod okiem behawiorysty lub doświadczonego trenera program odczulania, który będzie polegał na konfrontowaniu psa z kłopotliwymi bodźcami.

O czym należy pamiętać?

Przy kotach pamiętajmy, żeby nie otwierać okien i dodatkowo je zasłonić i uszczelnić. Ponadto należy uważać przy wychodzeniu z domu, aby nie wypuścić kota, a rano poświęcić czas na zabawę z nim. Zmęczony mruczek lepiej przywita Nowy Rok.

W Sylwestra nie wychodź z psem bez smyczy. Przestraszone wystrzałem zwierzę może uciec, dlatego w tym dniu nie zapomnij o przypięciu adresówki. Ponadto nie wychodź z psem przed północą. Ostatni spacer na smyczy powinien odbyć się w godzinach wieczornych. To poranny spacer powinien być najbardziej intensywny, aby mocno zmęczyć psa. Jeśli masz możliwość, podaj pupilowi przepisany lek, zastosuj krople ziołowe, feromony.

Nie musisz spędzać sylwestra z psem w łazience, jeśli od przyszłego roku zaczniesz pracować nad jego lękiem. Niech to będzie Twoje nowe postanowienie noworoczne

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły