Przepuklina u kota – objawy, pomoc
Przepuklina u kota to dość rzadkie zjawisko u kotów, które może mieć kilka różnych przyczyn. Odpowiednia diagnoza i leczenie dają duże szanse na powrót zwierzęcia do pełnego zdrowia. Jak wygląda przepuklina u kota? Jakie są jej rodzaje i jak wygląda leczenie? Dowiesz się z naszego artykułu!
Przepuklina u kotów może wystąpić z różnych przyczyn, dlatego też jako opiekun czworonoga, widząc jakiekolwiek niepokojące objawy, powinieneś udać się do gabinetu weterynaryjnego i dopiero po konsultacji z lekarzem, zapoznać się z dodatkowymi informacjami umieszczonymi w przestrzeni internetu. Na wstępie warto jednak wyjaśnić, co to właściwie jest przepuklina i jak powstaje? Przepuklina jest to stan, w którym narządy wewnętrzne przedostają się poza struktury anatomiczne, w których powinny się znajdować. Każda przepuklina, niezależnie od jej rodzaju bez względu od jej rodzaju, składa się z 3 elementów: wrót, worka i zawartości. Wrotami przepukliny nazywamy otwór czy ubytek w ścianie, który umożliwia, przedostanie się narządów na zewnątrz. Worek przepukliny to wszystkie tkanki, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wrót.
Zawartość przepukliny zaś to narządy, które zdołały przedostać się przez wrota. Przepuklina może występować zarówno u kociąt, jak i dorosłych osobników, niezależnie od wieku, płci, czy aktywności. Warto umieć rozpoznać to zjawisko, gdyż zazwyczaj wymaga ono interwencji lekarza weterynarii. Sprawdź, jakie są rodzaje przepukliny i jak ją leczyć!
Przepuklina u kota – przyczyny
Przepukliny mogą rozwijać się w różnych lokalizacjach, zawsze tam, gdzie struktura mięśniowa, która ma za zadanie podtrzymywanie tkanek, ulegnie uszkodzeniu lub jest osłabiona. Przyczyny powstania przepukliny są zależne od jej rodzaju. Wyróżnia się dwa główne rodzaje przepukliny: wrodzoną oraz nabytą. Przyczyną powstawania przepukliny wrodzonej są zazwyczaj wady rozwojowe płodu. Nabyta przepuklina powstaje głównie wskutek osłabienia struktur mięśniowych lub urazu i nie jest związana z życiem płodowym kota. Jakie są najczęstsze rodzaje przepuklin i jakie są przyczyny ich powstawania? Sprawdź!
Sprawdź także: Chłoniak u kota – co to za choroba?
Przepuklina pępkowa
Jedną z najczęstszych przepuklin jest przepuklina pępkowa. Powstaje ona najczęściej przez niecałkowite zrośnięcie się powłok brzusznych w okolicy pępka po narodzinach kota. Przepuklina pępkowa u kota to problem diagnozowany głównie u młodych osobników. Jedna z teorii mówi, że za jej powstanie może być odpowiedzialne niewłaściwe (zbyt niskie) przecięcie lub też przegryzienie pępowiny przez kota podczas porodu. Z pewnością, przyczyną takiego stanu rzeczy są zaburzenia na etapie embriogenezy, czyli nieprawidłowo zrośnięte mięśnie brzucha. U dorosłych kotów przepuklina pępkowa może powstać na skutek urazu i pęknięcia powłok brzusznych.
Przepuklina pachwinowa
Przepuklina pachwinowa może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Jej powstanie związane jest z nieprawidłową budową pierścienia pachwinowego. Przepuklina pachwinowa o charakterze wrodzonym może mieć przyczynę genetyczną i być dziedziczona. Ryzykiem powstania nabytej przepukliny pachwinowej są obarczone przede wszystkim kotki, gdyż powstaje ona często podczas ciąży, a także zdarza się po urazie.
Przepuklina kroczowa
Przepuklina kroczowa, zwana też okołoodbytową lub przepukliną przepony miednicy, pojawia się, gdy ściana mięśniowa jamy miednicy zostanie uszkodzona lub osłabiona. Wtedy to pod skórę okolic krocza, mogą przedostać się narządy jamy brzusznej. Ten typ przepukliny najczęściej pojawia się u samców, zazwyczaj niekastrowanych.
Przepuklina przeponowa
Ten rodzaj przepukliny jako jeden z nielicznych jest niemożliwy do zauważenia z zewnątrz. Przepuklina przeponowa może mieć charakter wrodzony lub też nabyty. Wrodzona przepuklina przeponowa jest zazwyczaj związana z nieprawidłowościami w rozwoju płodowym kota. Nabyta zaś powstaje najczęściej na skutek urazu. Jest ona spowodowana pęknięciem mięśnia przepony, przez który do jamy osierdziowej lub opłucnej, mogą przedostać się narządy wewnętrzne kota. Najczęściej jednak do jamy klatki piersiowej, gdyż przepuklina przeponowo-osierdzowa jest poważniejsza i z reguły wrodzona.
Przepuklina pooperacyjna
Jak wskazuje nazwa, przyczyną powstawania tego rodzaju przepukliny, są różnorodne operacje przeprowadzane na organizmie kota. Często diagnozowanym powikłaniem jest przepuklina po sterylizacji kotki. Powstanie przepukliny może być związane z nieprawidłowościami podczas wykonywania operacji, takimi jak zbyt duże przerwy między szwami, czy też nadmierne napięcie założonych szwów. Pooperacyjna przepuklina u kota po sterylizacji, najczęściej pojawia się w wyniku nagłych skoków zwierzęcia i braku ograniczenia ruchu. Jeśli nie utrzymujesz rany swojego kota w czystości, czasem może dojść również do jej zakażenia. Zdarza się także utrudnione gojenie u zwierząt cierpiących na choroby współistniejące (np. cukrzycę).
Przepuklina u kota – objawy
Przepuklina u kota to zjawisko, które wymaga konsultacji weterynaryjnej, gdyż może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu zwierzaka. Jak można rozpoznać przepuklinę u mruczka? Jakie są jej objawy? Dowiedz się, jakie zachowania mogą towarzyszyć kotu z przepukliną.
Jednym z najbardziej powszechnych i widocznych gołym okiem objawów przepukliny u kota jest zgrubienie, które może pojawić się w okolicy pępka, brzucha czy narządów płciowych, w zależności od rodzaju przepukliny. Przepuklina pachwinowa może objawiać się jako widoczne uwypuklenie tkanek w tej okolicy. Jednak przepuklina nie zawsze jest widoczna z zewnątrz. W przypadku przepuklin wewnętrznych nie znajdziemy charakterystycznych uwypukleń tkanek – wówczas musimy zwrócić uwagę na inne niepokojące objawy, takie jak:
- Duszności, męczliwość, zasinienie błon śluzowych, oddychanie przez otwarty pyszczek,
- Krew w moczu i/lub w stolcu,
- Zmniejszenie apetytu prowadzące do znacznej utraty wagi,
- Zmiany w zachowaniu kota, w tym pogorszenie jakości snu czy zmiany w częstotliwości zaspokajania potrzeb fizjologicznych,
- Problemy z wypróżnianiem.
Wszystkie te objawy są powodem do wizyty u lekarza weterynarii, celem rozpoczęcia diagnostyki i leczenia, które pozwoli usunąć przepuklinę i poprawi komfort życia zwierzęcia. Czasem, w stanie nagłym, może okazać się, że przemieszczone organy wewnętrzne doprowadziły do niedrożności jelit, a nawet do martwicy. Wtedy rozwiązaniem jest operacja ratująca życie zwierzęcia.
Przepuklina u kota – leczenie
Jakie jest typowe postępowanie w przypadku zdiagnozowania przepukliny u kota? Jak leczy się przepuklinę? Czy kot ma szansę na szybki powrót do zdrowia? Odpowiadamy!
Diagnostyka
Na początku warto podkreślić, że niezależnie od wielkości i przyczyny powstania przepukliny u kota, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Podczas wizyty lekarz przeprowadza z opiekunem wywiad, który ma na celu określenie ogólnej kondycji kota, jego aktywności i zachowań, dokładne zbadanie zwierzaka i później zdiagnozowanie go. Po analizie danych zebranych podczas wywiadu lekarz przeprowadza badanie palpacyjne, podczas którego można wykryć większość rodzajów przepukliny. W niektórych przypadkach, gdy zgrubienie nie jest widoczne gołym okiem, weterynarz może zlecić poszerzoną diagnostykę, która obejmuje m.in.:
- Badanie krwi,
- USG klatki piersiowej i jamy brzusznej,
- Prześwietlenie z kontrastem przewodu pokarmowego,
- Rentgen klatki piersiowej,
- Tomografię komputerową.
Przeczytaj również: Jakie witaminy dla kota są podstawą jego prawidłowego rozwoju?
Leczenie
Leczenie przepukliny będzie zależne od stanu ogólnego kota, oraz wielkości i rodzaju przepukliny. Może zdarzyć się tak, że lekarz weterynarii zamiast na leczenie, zdecyduje się na przezskórne odprowadzenia narządów jamy brzusznej przez wrota przepukliny. Po takim zabiegu istnieje jednak duże ryzyko, że osłabione tkanki nie zrosną się i nastąpi nawrót. Większość weterynarzy sugeruje operacyjne usuwanie przepuklin. Operacja przepukliny u kota, ma na celu powrót do fizjologicznego ułożenia narządów i zamknięcie wrót przepukliny po to, aby zatrzymać możliwość ich ponownego przemieszczenia w przyszłości. Zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym charakteryzuje się umiarkowanym stopniem ryzyka wtedy, gdy ogólny stan kota jest dobry. Jeśli przepuklina powstała w wyniku wypadku lub urazu, najpierw należy zadbać o stan ogólny zwierzęcia i przywrócić prawidłowe parametry życiowe.
Opieka pooperacyjna wiąże się z podawaniem leków przeciwbólowych i czasem, lecz rzadko – przeciwobrzękowych, a także z higieną rany. Po zabiegu usunięcia przepukliny należy ograniczyć aktywność kota do minimum i zapewnić mu spokojne, ciche miejsce, sprzyjające rekonwalescencji. Ważne jest, by obserwować ranę pod kątem pojawienia się krwawienia czy objawów zakażenia. Kot powinien także odbyć jedną lub dwie wizyty kontrolne. Jeśli Twój kot jest wystraszony i niespokojny, możesz skorzystać z ewaporyzatora adapcyjnego dla kota, marki Dr Seidel. To nowoczesny preparat z serii pomocy behawioralnych. Działa na koty łagodząco i posiada naturalne substancje.
Przepuklina u kota – rokowania i profilaktyka
Przepuklina u kota może stanowić niebezpieczeństwo dla jego zdrowia i życia. Jednak szybka interwencja i odpowiednie leczenie, najczęściej chirurgiczne, przynoszą świetne efekty i zwierzak szybko wraca do pełni sprawności. Jakie są rokowania i ewentualne ryzyko związane z przepukliną u kota? Jakie środki zapobiegawcze może przedsięwziąć właściciel kota, by zmniejszyć ryzyko powstania przepukliny u mruczka?
Przepuklina u kota – prognozy
Chociaż przepuklina brzuszna np. pępkowa, może negatywnie odbić się na jego zdrowiu, to w większości przypadków, jeśli właściciel zareagował odpowiednio szybko, kot ma ogromne szanse na całkowity powrót do zdrowia. Najgorsze rokowania mają koty, które zbyt późno trafiły pod opiekę weterynarza lub te, które borykały się z poważnymi nieprawidłowościami wrodzonymi.
Niektóre typy przepukliny mogą przyczynić się do upośledzenia funkcji rozrodczych u kotek, gdyż przepuklina często występuje w bezpośrednim sąsiedztwie macicy. W takim przypadku może pojawić się problem wypadnięcia macicy przez wrota przepukliny – wtedy płody nie mogą się właściwie rozwijać i nie może też dojść do skutecznego porodu naturalnego. Po operacji usunięcia przepukliny, kot powinien przez czas rekonwalescencji unikać nadmiernej aktywności po to, by nie doprowadzić do ponownego tworzenia się przepukliny. Wtedy to tkanki będą miały szansę właściwie się zrosnąć.
Profilaktyka przepukliny u kota
Działania profilaktyczne, które mogą przyczynić się do zmniejszenia się ryzyka powstania przepukliny, są niezwykle proste i każdy właściciel kota może zadbać o zdrowie swojego mruczka. Nie zawsze zdołasz jednak zatrzymać rozwój przepukliny – często są to sprawy związane z genetyką, a także wypadki i urazy. Najważniejszymi środkami zapobiegawczymi są:
Częste kontrole weterynaryjne
Wnikliwe oko lekarza weterynarii może wypatrzyć nieprawidłowości u kota w bardzo wczesnym stadium zaawansowania, co daje dużą szansę na wyleczenie zwierzaka. Dorosły kot powinien odbywać wizytę profilaktyczną przynajmniej raz w roku. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, zwłaszcza ze strony układu pokarmowego, a także oddechowego (przy bólu u zwierzaka pojawia się szybki oddech) i moczowego (kiedy do worka przepukliny wpadnie pęcherz moczowy, mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu), ważna jest jak najszybsza reakcja właściciela i kontakt z lekarzem weterynarii.
Dieta
Jak ważna jest odpowiednia dieta dla zachowania zdrowia i witalności kota, wie każdy odpowiedzialny opiekun mruczka. Dieta powinna składać się z pełnoporcjowej karmy mokrej, bez dodatku zbóż o dużej zawartości mięsa w składzie. Dodatkowo warto wzbogacić dietę kota w witaminy i minerały. Można je znaleźć w suplementach diety dedykowanym kotom.
Jeśli jednak opiekun z największą starannością zadba o żywienie swojego kota i będzie podawał mu wyłącznie dobrej jakości karmę, nie ma potrzeby i wręcz nie powinno się suplementować witamin – wszystko jest w karmie). Dieta jednak też nie zawsze zapobiegnie wystąpieniu przepukliny. Trzeba również zwracać uwagę na regularność wypróżnień zwierzęcia, a także kontrolować jego odkłaczanie. Jeśli kot ma problemy z wypróżnieniem i mocno prze kał, a nie jest on wydalany regularnie, może to mieć wpływ na wystąpienie przepukliny.
Profilaktyka urazów
Przepukliny często powstają na skutek różnorodnych urazów. Aby zapewnić kotu wysoki poziom bezpieczeństwa, nie należy wypuszczać go na zewnątrz bez odpowiedniego zabezpieczenia i kontroli opiekuna. Wiele kocich wypadków zdarza się także w domu. Mieszkańcy wyższych pięter muszą zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie balkonów i okien, by kot nie mógł się przez nie przedostać. Warto zainwestować w specjalne siatki na balkon i okna.
Kontrola urodzeń
Hodowcy kotów rasowych powinni dużą wagę przykładać do kontroli urodzeń przez kotki. Jednym z najczęstszych powodów, przez które pojawia się przepuklina u kotki, są zbyt częste ciąże. Zwierzęta obciążone genetycznie nie mogą być wykorzystywane do rozrodu.
Czy przepuklina u kota jest groźna? Już wiesz!
Istnieje wiele różnych rodzajów przepuklin u kotów, które to powstają z rozmaitych powodów. Niezależnie od typu i rozmiaru przepukliny u kota, nie należy jej lekceważyć. Bez odpowiedniego leczenia, może ona prowadzić do wielu groźnych powikłań. Ważna jest natychmiastowa interwencja i wizyta u lekarza weterynarii. Na szczęście, operacja przeprowadzona w odpowiednim momencie, daje kotu ogromne szanse na powrót na cztery łapy. Oprócz szybkiej reakcji na nieprawidłowości pojawiające się u kota opiekun mruczka może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powstania u niego przepukliny, poprzez zapewnienie odpowiedniej diety, czy zabezpieczenie miejsc stwarzających ryzyko urazu. Jeśli poszukujesz m.in., preparatów leczniczych, suplementów dla kota, sprawdź ofertę sklepu Apetete. Znajdziesz tam szeroki wybór suplementów dopasowanych do potrzeb Twojego mruczka. Zamawiaj wygodnie przez Internet, z dostawą pod same drzwi!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu