KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ropomacicze u kotki – objawy, leczenie

Ropomacicze u kota to jedna z najpoważniejszych chorób układu rozrodczego domowych czworonogów. Jak rozpoznać tę chorobę? Ropomacicze u kotki – objawy, które wymagają pilnej wizyty lekarskiej – to koniecznie musisz wiedzieć!

Ropomacicze u kotki – choroba, której można uniknąć

Każdy doświadczony właściciel kota wie, jak ważna jest profilaktyka i odpowiednia dbałość o prawidłową kondycję zwierzęcia. Opieka nad kotem to nie tylko zapewnienie swojemu pupilowi codziennej dawki atrakcji i pieszczot, ale przede wszystkim optymalnie skomponowana dieta, właściwie dopasowana karma, a także regularne wizyty u weterynarza.

Zabiegiem, który pozwala uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych u domowych czworonogów, jest kastracja. U kotów i psów, które nie zostały wykastrowane, w znacznym stopniu wzrasta ryzyko wystąpienia ropomacicza. To poważna infekcji, której konsekwencje mogą wiązać się z długotrwałym leczeniem i cierpieniem zwierzaka, a nawet jego przedwczesną śmiercią. Czym jest ropomacicze u kota i jak ochronić swojego ulubieńca przed niepotrzebnym bólem i dyskomfortem?

Ropomacicze u kotki – przyczyny

Ropomacicze u kota to często spotykana infekcja macicy, która dotyka niekastrowanych kotek w różnym wieku. To stan chorobowy, związany z procesem aktywności hormonalnej, jaki przygotowuje organizm samicy do wystąpienia prawdopodobnej ciąży. Zwykle cieczka pojawia się u psów i a ruja u kotek dwa razy do roku. Zmiany w macicy, które można w tym czasie zaobserwować, sprawiają, że organizm zwierzęcia jest bardziej podatny na różne infekcje. Ryzyko ich wystąpienia i możliwych komplikacji w leczeniu zwiększa się wraz z wiekiem pacjenta i ewentualnymi chorobami współistniejącymi.

Jakie są najczęstsze przyczyny ropomacicza u kotek? Pierwszym zasadniczym czynnikiem są wspomniane już zmiany hormonalne. Kolejną przyczynę stanowią bakterie, wśród których bardzo często pojawia się bytująca w kale czworonogów bakteria E.coli. Wystąpienie ropomacicza jest bardziej prawdopodobne u zwierząt, u których podawane są – w formie zastrzyku lub tabletek – hormony. Mają one zapobiegać ewentualnej ciąży i są wybierane przez opiekunów, którzy wzbraniają się przed zabiegiem kastracji. Obecnie specjaliści uważają, że terapia hormonalna to jeden z głównych czynników predysponujących kotki do ropomacicza i cyst jajnikowych. Z tego względu nie jest ona rekomendowana jako alternatywa dla kastracji lub sterylizacji.

ropomacicze u kotki przyczyny

Jak rozwija się ropomacicze u kotki?

Statystycznie ropomacicze częściej dotyka suk niż kotek. Przeważnie występuje podczas fazy porujowej lub miedzyrujowej. Ropomacicze może być wynikiem przerostu gruczołów macicznych lub samodzielną jednostką chorobową. Tym, co może poprzedzać ropomacicze, jest podkliniczne zakażenie macicy, które może stymulować nadmierny wzrost i przerost gruczołów macicznych. W konsekwencji obserwuje się zwiększoną wydzielniczość gruczołów macicznych, co dodatkowo nasila zakażenie.

Jak rozwija się ropomacicze u kotki? W okresie poprzedzającym ruję w organizmie kotki dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia progesteronu. Hormon ten wpływa na znaczące zmiany w macicy – szersze otwarcie szyjki macicy, dzięki czemu potencjalnie może dojść do zapłodnienia i ciąży. Podwyższony poziom progesteronu utrzymuje się w organizmie samicy jeszcze przez kilka tygodni po zakończonej rui. Jeśli kocica przechodzi ruje kilka razy do roku, może to oznaczać, że przez większość tygodni w roku produkcja progesteronu jest na bardzo wysokim poziomie. Jeśli ruja nie kończy się ciążą, w pogrubiałej wyściółce jamy macicy mogą zacząć rozwijać się niebezpieczne torbiele.

Gdy szyjka macicy pozostaje przez dłuższy czas otwarta, staje się ona łatwą drogą zakażenia dla bakterii bytujących w pochwie. Bakterie mogą swobodniej przenikać do wnętrza macicy. W efekcie tego powstają idealne warunki do rozwoju ropomacicza i wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego.

Ropomacicze u kotki – objawy

Ropomacicze u kota nie zawsze łatwo rozpoznać. Pierwsze objawy ropomacicza u kotki mogą być długo niezauważone, dlatego tak ważne jest natychmiastowe reagowanie, jeśli Twoja podopieczna zachowuje się nietypowo. Ponieważ ryzyko ropomacicza rośnie wraz z wiekiem, szczególnej troski wymagają kotki powyżej piątego roku życia. Podejrzewa się, że wiąże się to z powtarzającą się stymulacją hormonalną macicy w kolejnych cyklach rujowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów ropomacicza jest takie samo u kotek, które rodziły, jak i u tych, które wcześniej nie miały potomstwa.

Pierwsze objawy ropomacicza u kotki mogą pojawić się w każdym momencie po zakończeniu rui. Podejrzenie ropomacicza dotyczy także młodych kotek, leczonych progesteronem lub estrogenami, bądź też stosowano u nich rutynową antykoncepcję. Zauważono także, że większość zachorowań ma miejsce w okresie od kwietnia do września. Późną jesienią i zimą kotki wchodzą w fazę wyciszenia płciowego, jajniki nie pracują tak intensywnie, co przekłada się na spowolnienie procesów hormonalnych.

Najczęstsze objawy ropomacicza u kotki we wczesnym stadium to przedłużanie się rui i intensywne wylizywanie przez zwierzę okolicy sromu. Kotka z ropomaciczem może częściej oddawać mocz, być ospała i apatyczna, wykazywać brak apetytu. Niektóre chore zwierzęta cierpią także z powodu wymiotów lub piją więcej wody.

ropomacicze u kotki objawy

Alarmujące objawy

Alarmujące objawy ropomacicza zwykle obserwuje się 4 do 5 tygodni od zaniknięcia wypływu z pochwy po cieczce u suk. Gdy pojawia się zaawansowane ropomacicze u kotki, objawy to możliwy wyciek ropy z pochwy, opuchlizna w okolicy brzucha, a w skrajnym wypadku – zapaść i śmierć. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi często do odwodnienia kota, szybkiego pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia i zgonu, w wyniku rozwijającej się sepsy.

Choroba może występować w dwóch postaciach i to od typu ropomacicza zależą typowe objawy. Ropomacicze otwarte występuje wtedy, gdy szyjka macicy wciąż jest rozszerzona, a płyn wydostaje się na zewnątrz organizmu kota. Choroba ma wówczas zwykle nieco łagodniejszy przebieg, gdyż wydzielina wydostaje się poza organizm kotki. U samicy można zaobserwować plamienie lub upławy, które należy szybko skonsultować ze specjalistą.

Ropomacicze zamknięte jest trudniejsze do zaobserwowania. Szyjka macicy jest zamknięta, a zakażona ropna wydzielina nie może wydostać się poza organizm kota. W ciele kotki wraz z krwią zaczynają krążyć toksyny, które mogą powodować niewydolność wątroby lub nerek, a nawet ogólnoustrojowe zakażenie całego organizmu. Bywa, że nadmiernie wypełniona płynem macica pęknie, a ten dostaje się do jamy otrzewnej. Objawami zakażenia zamkniętego może być gorączka, osłabienie i apatia kota, a także biegunka. Brzuch kotki staje się bolesny, zwierzę może unikać kontaktu z domownikami, chować się czy też reagować agresywnie na próbę kontaktu z człowiekiem.

Ropomacicze u kotki – leczenie

Diagnostyka ropomacicza rozpoczyna się od pilnej konsultacji lekarskiej i wykonania niezbędnych specjalistycznych badań. Pierwszym krokiem jest badanie palpacyjne przez lekarza weterynarii, który w może wyczuć powiększenie macicy i określić jej rozmiar. Należy przy tym pamiętać, że zbyt gwałtowne i silne dotykanie okolic brzucha może doprowadzić do pęknięcia macicy. Z drugiej strony, jeśli mamy do czynienia z ropomaciczem otwartym, macica może pozostawać w normalnym rozmiarze, co spowalnia postawienie diagnozy.

Kolejnym etapem jest często wykonanie rozszerzonych badań krwi oraz badania ultrasonograficznego. Gdy u chorego zwierzęcia podejrzewa się ropomacicze zaawansowane, dodatkowym badaniem jest samo USG i ewentualna decyzja o natychmiastowym zabiegu chirurgicznym. W takiej sytuacji badania krwi wykonuje się w trakcie lub bezpośrednio po zabiegu.

W badaniu morfologicznym krwi u kotek z ropomaciczem obserwuje się neutrofilię, umiarkowaną niedokrwistość, hiperproteinemię i hiperglobulinemię, azotemię, bywa widoczny wzrost aminotransferazy alaninowej i fosfatazy zasadowej. Mogą być obecne zaburzenia elektrolitowe, diagnozowany białkomocz, a także widoczna w badaniach obecność bakterii w moczu. W badaniu cytologicznym materiału pobranego z pochwy mogą pojawiać się komórki endometrium macicy, bakterie, a także septyczna wydzielina.

Gdy występuje ropomacicze u kotki, leczenie polega na usunięciu macicy i jajników, czyli owariohisterektomii. To najczęściej wybierana przez lekarzy metoda leczenia. Wspomagająco lekarze włączają antybiotykoterapię preparatem o szerokim spektrum działania, niezbędne mogą okazać się wlewy dożylne płynów, specjalna dieta i suplementacja witaminami po zakończonym leczeniu. Po wykonanym zabiegu kotki nadal otrzymują antybiotyki i leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W najcięższych przypadkach wymagane jest leczenie szpitalne. Leczenie zachowawcze i farmakologiczne metody leczenia bywają zwykle nieefektywne – prowadzą do chwilowego cofnięcia się objawów, jednak choroba może nawracać.

ropomacicze u kotki leczenie

Ropomacicze u kotki – profilaktyka

Na czym polega profilaktyka ropomacicza u zwierząt? Jedyną pewną metodą uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych jest kastracja kotki. Młode kotki powinno się sterylizować w wieku ok. 6–7 miesięcy, nie trzeba czekać na wystąpienie pierwszej rui ani tym bardziej – dopuszczać do zapłodnienia i ciąży zwierzęcia. Młody organizm bardzo szybko regeneruje się po zabiegu, a nowoczesne metody znieczulenia sprawiają, że kotki nie odczuwają bólu i dyskomfortu. Sam zabieg jest krótki i wielokrotnie pomaga wydłużyć życie zwierzęcia o kolejne lata.

Jeżeli chcesz zabezpieczyć kotkę przed niechcianą ciążą, zrezygnuj z podawania leków hormonalnych. Terapia hormonalna powinna być stosowana wyłącznie w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii i przy cyklicznej weryfikacji wyników badań. Leczenie hormonalne niesie za sobą nie tylko ryzyko ropomacicza, ale także innych stanów zapalnych endometrium macicy. Konsekwencją terapii mogą być nawet nowotwory gruczołu mlekowego.

W ramach profilaktyki ropomacicza i innych poważnych stanów chorobowych u kotek warto okresowo wykonywać badania morfologiczne krwi. Zaleca się odwiedzanie weterynarza raz na kilka miesięcy, by sprawdzić stan uzębienia i ogólną kondycję zwierzęcia. Najlepszym diagnostą jest jednak właściciel czworonoga. Każde odchylenie od normy w zachowaniu Twojego pupila powinno skłonić Cię do bacznej obserwacji i ewentualnej wizyty w przychodni weterynaryjnej. Czasem błahe sygnały wysyłane przez kota lub psa są oznaką, że w jego organizmie rozwija się poważny stan zapalny lub przewlekłe schorzenie, którego nie będzie można wyleczyć.

ropomacicze u kotki profilaktyka

Ropomacicze u kotek jest bardzo często skutkiem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zdarza się, że już po pierwszym zastosowaniu leków hamujących ruję wystąpi ropne zapalenie macicy. Najlepszą metodą zabezpieczenia kotki przed ropomaciczem czy rozrostem gruczołów mlekowych jest kastracja chirurgiczna. Jeżeli zaobserwujemy u swojej kotki zmiany zachowania, brak apetytu, osłabienie czy ogólne złe samopoczucie nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii, bo dzięki temu możemy uratować zdrowie i życie naszego pupila  – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Ropomacicze u kotów – jak nie dać się chorobie?

Ropomacicze u kotek jest poważnym stanem chorobowym, który rozwija się w wyniku dostania się bakterii do wnętrza macicy. Na wystąpienie ropomacicza ma także wpływ gospodarka hormonalna i wiek zwierzęcia, a także ewentualne stosowanie leczenia hormonami. Na ropomacicze narażone są szczególnie starsze koty, nie ma znaczenia liczba przebytych ciąż i urodzeń. Ropomacicze to problem, który może zagrażać życiu i zdrowiu nie tylko kotek, ale także suk, i wymaga zwykle pilnej interwencji chirurgicznej.

Jedyną pewną metoda profilaktyki ropomacicza jest sterylizacja kotki w najwcześniejszym możliwym momencie. By Twój kot mógł radośnie i pełen energii spędzać czas na zabawie z domownikami, zapewnij mu odpowiednie żywienie i zatroszcz się o wygodne miejsce do odpoczynku. Nie zapominaj o codziennej dawce ruchu, unikaj nadwagi i karmienia kota przypadkowymi karmami, ubogimi w składniki odżywcze. Jeżeli Twój pupil zachowuje się nietypowo, skonsultuj swoje wątpliwości z weterynarzem. Skorzystaj z szerokiej oferty naszego sklepu Apetete i wybierz produkty, które sprawią, że Twój kot będzie każdego dnia witał Cię głośnym i pełnym miłości mruczeniem! To najlepszy wybór i troska o tych, których kochasz najbardziej.

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły