KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Siemię lniane dla kota – cenny składnik diety

O cudownych właściwościach siemienia lnianego słyszał chyba każdy człowiek, głównie jednak w kontekście własnej diety. Czy siemię lniane dla kota sprawdza się równie dobrze? Sprawdź, czy można je podawać bez szkody dla kociego zdrowia.

Wśród wielu naturalnych środków na kłopoty zdrowotne siemię lniane dla kota jest jednym z istotniejszych. Praktycznie nie występują na nie reakcje alergiczne, co jest spowodowane jego niezwykłą strukturą. Z tego powodu można podawać je prawie każdemu kotu, chyba że występują osobnicze przeciwwskazania. Kiedy warto to robić i czy kleik z siemienia lnianego dla kota jest w ogóle bezpieczny dla jego diety? Sprawdź, jak to wygląda w rzeczywistości.

rabat Apetete

Carnilove

Czy kot może jeść siemię lniane?

Siemię lniane jest jednym z popularniejszych dodatków do diety. W przypadku ludzi stosowane jest przede wszystkim przy zaburzeniach trawienia i rozmaitych problemach ze stanami zapalnymi układu pokarmowego. Powinno być przyjmowane pod kontrolą lekarską, zwłaszcza w przypadku, gdy chcesz je jeść dłużej niż kilka ani albo przyjmujesz leki. Wszystko dlatego, że może zaburzać wchłanianie rozmaitych substancji z jelit.

Podstawowe działanie siemienia lnianego opiera się na tworzeniu specjalnej warstwy ochronnej na powierzchni jelit. W ten sposób łagodzone są stany zapalne, bo siemię działa ochronnie i pokrywa jelita specjalną warstwą, dzięki czemu mogą być zabezpieczone przed dalszymi uszkodzeniami. Łagodzące działanie w połączeniu z substancjami antynowotworowymi sprawia, że istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań po rozmaitych stanach zapalnych.

Siemię lniane dla kota.

Przeczytaj także: Jakie warzywa dla kota? Sprawdź!

To jeszcze nie wszystko – siemię lniane dla kota, jak i dla człowieka sprawia, że regulowana jest praca układu pokarmowego. Jest podawane zarówno w przypadku biegunek, jak i zaparć. Dlaczego tak dobrze się sprawdza? Z uwagi na swoją charakterystyczną formę. Śluzowata konsystencja ułatwia pasaż jelitowy i sprawia, że treści pokarmowe przesuwają się w naturalny sposób, co ułatwia wypróżnienia. Mogą też pomagać w transporcie rozmaitych przeszkód, np. zbitej masy kałowej albo kul włosowych w przypadku kotów.

Co zawiera siemię lniane?

Co sprawia, że siemię lniane dla kota jest w ogóle brane pod uwagę jako składnik diety? Przede wszystkim produkt ten jest źródłem błonnika. Ta substancja sprawia, że poprawiona jest perystaltyka jelit. To nie wszystko, bo sprawia również, że kot bardziej odczuwa sytość po posiłku. Dodatkowo siemię reguluje również metabolizm, dzięki czemu w doskonały sposób radzi sobie z poprawą jakości trawienia pokarmów u większości kotów.

Prócz tego siemię lniane dla kota zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu poprawia wygląd i jakość sierści oraz skóry. Jednocześnie jest w stanie zwalczać złogi tłuszczu, które już znajdują się w organizmie. Wszystko dzięki enzymom, które sprzyjają ich trawieniu. Nie bez znaczenia jest obecność substancji antynowotworowych oraz zwalczających wolne rodniki.

To jeszcze nie wszystkie substancje, które znajdziesz w siemieniu. Znajdują się tutaj też kwas foliowy, a także potas, magnez, wapń, cynk i selen. Siemię obfituje w witaminy, głównie z grupy B, a także C, E i K. Wszystkie te substancje wchłaniają się jednak przede wszystkim częściowo, co wynika z wysokiej zawartości włókna pokarmowego, które z zasady upośledza wchłanianie rozmaitych składników odżywczych na dłuższą metę. Dlatego to, jak często podawać kotu siemię lniane i w jakiej formie to robić, ma kluczowe znaczenie.

Siemię lniane dla kota – o tym koniecznie pamiętaj!

Sprawdź, jak siemię lniane dla kota może być stosowane i w jakich przypadkach warto wybrać alternatywne metody terapii.

Oblizujący się kot.

Poprawa jakości sierści

Czasem opiekunowie podają dodatek siemienia lnianego dla poprawy jakości sierści kota. Jest to dobre rozwiązanie, o ile taki dodatek stosujesz na przykład przez tydzień, a potem robisz dłuższą przerwę. Pamiętaj, że siemię lniane tworzy wewnątrz jelit warstwę, która co prawda zapobiega uszkodzeniom ścian, ale jednocześnie upośledza wchłanianie substancji odżywczych. Z tego powodu, jeśli stan sierści kota pozostawia wiele do życzenia, wykonaj mu odpowiednie badania i zdecyduj się na standardową suplementację kwasami Omega, takimi jak Over Zoo Omega Complex 50ml.

Zakłaczenie

Koty bardzo dbają o higienę, przede wszystkim przez regularne wylizywanie futra. To sprawia, że w ich organizmie pojawia się bardzo dużo sierści. Część zwierzęta po prostu wypluwają, a część wymiotują, gdy np. zjadają trawę. Jeśli jednak nie czeszesz regularnie kota, a on ma gęstą albo długą sierść, znacznie rośnie ryzyko zakłaczenia. Ten stan sprawia, że w układzie pokarmowym zwierzęcia gromadzi się sierść i prowadzi do powstawania kul włosowych. One mogą zatykać jelita, prowadząc nawet do zagrożenia zdrowia i życia zwierzęcia.

Jednym ze sposobów na pozbycie się kul włosowych jest siemię lniane na odkłaczanie kota. Warto jednak pamiętać tutaj o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, przy dużym problemie z zakłaczeniem, gdy stan kota jest poważny, należy udać się do lekarza weterynarii. Samo siemię nie wystarczy też jako jedyna profilaktyka nadmiaru zalegającej w układzie pokarmowym sierści. W takim przypadku lepiej będzie podać preparaty na odkłaczanie kota. Są one bezpieczne, nie upośledzają wchłaniania innych składników pokarmowych tak jak siemię lniane, a jednocześnie umożliwiają usuwanie z układu pokarmowego nadmiernych ilości włosów.

Jeśli Twój kot niechętnie zjada pastę, ale nie ma długiej sierści i regularnie go czeszesz, możesz spróbować walki z zakłaczeniem w inny sposób. Sprawdzą się na przykład przysmaki na odkłaczanie dla kota. Są one bardzo smaczne i koty za nimi przepadają, dlatego nie postrzegają ich w kategorii lekarstwa. Jednocześnie przy niewielkim ryzyku tworzenia się kuli włosowych mogą na co dzień stanowić wygodną alternatywę dla past.

Wyczesywanie sierści kota.

Biegunki i zaparcia

Siemię lniane dla kota na zaparcia i biegunki polecane jest zwłaszcza w sytuacji, gdy zwierzę jest na tymczasowej diecie. Pozwala chronić jelita przed uszkodzeniami, które potem mogą bardzo długo goić się ze stanu zapalnego, a które mogłyby doprowadzić do pojawienia się na przykład krwi w kale. Śluzowaty charakter siemienia sprawia, że łagodzi ono ewentualne podrażnienia, na przykład w sytuacji, gdy biegunka wywołana jest czymś, co kot zjadł, a do czego nie powinien mieć dostępu. Oczywiście przy ostrych albo przedłużających się stanach należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Warto wiedzieć jednak, że siemię lniane dla kota na zaparcia powinno być stosowane w odpowiedni sposób. Nie należy podawać go, gdy problem jest duży, a zwierzę przez dłuższy czas się nie wypróżniało. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty. Można natomiast, po konsultacji lekarskiej, wpleść je do diety po zabiegach i operacjach z narkozą. Znacznie ułatwi wypróżnienia. Jest polecane też przy początkach zaparć albo jako profilaktyka nawracającego co jakiś czas problemu.

Sprawdź również: Czy koty mogą jeść owoce? Sprawdź!

Krwawe wypróżnienia

Krew w kale zawsze powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza weterynarii. Bardzo często jest jednak wynikiem jednostkowego podrażnienia jelit, zwłaszcza w przypadku, gdy nie ma dodatkowych objawów choroby. W takim przypadku kleik z siemienia lnianego dla kota sprawdzi się doskonale i często jest polecany również przez lekarzy weterynarii. Stworzy on ochronną warstwę na powierzchni jelita, przez co zapobiegnie rozwojowi stanu zapalnego, a jednocześnie nie będzie prowadził do dalszych uszkodzeń. Okres jego podawania należy skonsultować ze specjalistą.

Uwaga na zaburzenia przyswajania

Warto pamiętać przy tym, że siemię lniane dla kota może powodować zaburzenia przyswajania. Mowa przede wszystkim o sytuacji, w której kot zjada suchą karmę i dodatkowo dostaje też siemię w ramach diety. Z tego powodu nie należy podawać tego produktu przez cały czas, bo mogłoby to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i niedoborów.

Kot w kuwecie.

Siemię lniane a dieta BARF

W końcu siemię lniane dla kota stosowane jest również w przypadku diety BARF. Nie należy jednak podawać go na własną rękę. Najlepiej wcześniej skonsultować się z dietetykiem zoologicznym, który ułoży konkretny plan diety dla danego zwierzęcia. W ten sposób Twój kot otrzyma wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. W diecie BARF siemię lniane dla kota jest ważne z uwagi na dostarczanie do jego organizmu błonnika i włókna pokarmowego.

Siemię lniane dla kota – czy możesz je podać swojemu mruczkowi?

Gdy wiesz już, jak działa siemię lniane na odkłaczanie kota i inne problemy, sprawdź, jak podawać je swojemu kotu.

Jak często podawać kotu siemię lniane?

Najlepiej – niezbyt często, a już na pewno nie stale. Na to, jak często podawać kotu siemię lniane, wpływa przede wszystkim jego stan. W przypadku zaparć czy chwilowych problemów, które wymagają leczenia, podawanie siemienia przez kilka dni czy nawet tydzień jest wskazane i często zalecane przez lekarza weterynarii. Jeżeli nie miałeś świadomości, że długi czas podawania może zaszkodzić kotu, warto wykonać mu podstawowe badania krwi i stwierdzić, czy nie wystąpiły niedobory.

Jak często podawać kotu siemię lniane, gdy mowa o osobnikach otyłych? Choć faktycznie siemię jest istotne w zwalczaniu otyłości, to jednak hamuje również przyswajanie niezbędnych składników odżywczych. Z tego powodu, zamiast podawać je jako dodatek do dotychczasowej diety, warto zrewidować całe żywienie zwierzęcia. Warto w takiej sytuacji serwować pupilowi odpowiednią karmę o obniżonej kaloryczności, która często też zawiera siemię, jak np. Farmina Vet Life Cat Obesity. Dostarczysz kotu niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie zadbasz o jego stan zdrowia.

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać siemienia lnianego łącznie z lekami, bo może znacznie upośledzić ich wchłanianie. Należy zachować przerwę – najlepiej nawet kilku godzin, dzięki czemu obie substancje nie będą wchodzić w interakcję lub zrobią to w najmniejszym możliwym stopniu.

Siemię lniane dla kota. Kot przy misce.

Zawiesina ugotowana z całych nasion

Jeśli chcesz podawać siemię lniane dla kota, najlepiej zrób to w formie zawiesiny, czyli kleiku. Jak go przygotować? Kup całe nasiona, najlepiej w złotym kolorze. Następnie zalej je wrzątkiem i gotuj, aż wydzieli się z nich charakterystyczna, śluzowata zawiesina. Odcedź nasiona i je wyrzuć, zostaw sam kleik. Wystudź go i dopiero wtedy podawaj kotu. Pamiętaj, aby nie serwować mu gorącego dodatku, bo możesz doprowadzić do poważnych problemów trawiennych. Taki kleik możesz zaparzać raz dziennie i podawać w kilku porcjach.

Mielone siemię – czy jest przydatne?

Gotowe mielone siemię lniane jest problematyczne z kilku względów. Przede wszystkim nie wiesz, ile stoi w sklepie – a przechowywane w nieprawidłowych warunkach bardzo szybko jełczeje. W efekcie nie jest do niczego zdatne. Z tego powodu, jeśli chcesz zastosować posypkę z mielonych ziaren siemienia lnianego albo przygotować na jego bazie szybki kleik, kup nasiona i zmiel je samodzielnie. Możesz to zrobić w standardowym młynku albo moździerzu. Pamiętaj tylko, że nasiona są dość tłuste, dlatego w naczyniach zostanie na pewno specyficzna warstwa, którą potem musisz zmyć.

Siemię lniane dla kota – podsumowanie

W diecie kota można znaleźć wiele składników, które podawane są przede wszystkim w określonym celu. Siemię lniane dla kota jest jednym z nich. Możesz je serwować swojemu mruczkowi, aby poprawić pracę jego jelit przy zaburzeniach cyklu wypróżnień albo w sytuacji, gdy cierpi na niewielkie biegunki i zaparcia. Jednocześnie jego długotrwałe stosowanie może zrobić więcej złego niż dobrego. Z tego powodu staraj się nie przesadzać z dawkowaniem tego dodatku do kociej diety. Pamiętaj, że odpowiednie karmy, przysmaki czy pasty kupisz w sklepie Apetete.pl. Masz doświadczenia z podawaniem kotu siemienia? Podziel się nimi w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły