KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kastracja a sterylizacja kota – czym się różni?

Kastracja i sterylizacja to ważne zabiegi, które ograniczają bezdomność wśród mruczących czworonogów. Mają również wpływ na zdrowie zwierzęcia. Często nazwy te są stosowane zamiennie, a są między nimi znaczne różnice. Kastracja a sterylizacja kotów – to dwa różne zabiegi. Dowiedz się o nich więcej.

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Na wielu forach internetowych traktujących o tematyce posiadania kotów poruszany jest temat zabiegów zapewniających ubezpłodnienie. Kastracja, sterylizacja – właśnie te pojęcia padają najczęściej. Według wielu osób znaczą to samo. Zabiegi mają jednak inny przebieg, a także skutki. Warto wiedzieć, co to kastracja oraz czym jest sterylizacja. Dzięki temu podejmiesz właściwą decyzję dotyczącą zabiegu dla Twojego zwierzaka. 

Kastracja, sterylizacja to metody stosowane u czworonogów przebywających w schroniskach, zwierzęcych przytuliskach, a także w domach tymczasowych, ponieważ chronią czworonogi przed bezdomnością, której skala wciąż jest duża. To również zabiegi dla zwierząt, które mają opiekuna. Wybór odpowiedniej metody pozwala wpłynąć pozytywnie na zdrowie kota. Podpowiadamy, czym się różni kastracja od sterylizacji.

Kastracja a sterylizacja – jaka jest różnica?

Sterylizacja i kastracja mogą wydawać się tym samym, ponieważ nazwy te stosuje się zamiennie. Robią to nie tylko opiekunowie w trakcie rozmów, lecz także władze miast przygotowujące programy dofinansowujące te ważne zabiegi. Używanie tych dwóch nazw jako synonimów jest błędne!

Sterylizacja zwierząt jest tak naprawdę rzadko przeprowadzana. Polega na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów u samic oraz podwiązaniu nasieniowodów u samców. W tej metodzie nie stosuje się chirurgicznego usuwania gonad. I to jest najważniejsza różnica, jaka występuje między sterylizacją a kastracją.

Co to kastracja? Zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu jajników (i macicy) lub jąder. Kastracja a sterylizacja różnią się więc postępowaniem podczas zabiegu, ale dodatkowo niosą za sobą inne skutki. Sterylizacja co prawda powoduje, że zwierzę staje się bezpłodne, jednak wciąż produkuje hormony, ponieważ organy rozrodcze nie zostały usunięte w pełni. Nie możesz więc spodziewać się po sterylizacji, że kocur przestanie mieć ochotę na poszukiwanie partnerki i ucieczki z domu. Kotka natomiast wciąż będzie przechodziła ruję. Sterylizacja a kastracja różnią się też tym, że ta pierwsza nie chroni przed niebezpiecznymi chorobami. Kotka wciąż może zachorować na ropomacicze, a samiec zmagać się z nowotworem jąder.

Przeczytaj także: Ropomacicze u kotki – objawy, leczenie

Na czym polega kastracja kota?

Wiesz już, czym się różni sterylizacja od kastracji. Czas poznać wady i zalety obydwu rozwiązań. Sterylizacja zwierząt ma tę zaletę, że zapobiega rozmnażaniu się tych, które nie są pilnowane, wychodzą samodzielnie na dwór, żyją w dużych skupiskach. Nie chroni jednak przed chorobami, na przykład nowotworem listwy mlecznej. Po sterylizacji kot będzie wciąż znaczył teren, czego opiekunowie z pewnością chcieliby uniknąć. Ze względu na to, że poziom hormonów pozostaje taki sam, zachowania związane z cyklem płciowym również nie ulegają zmianie. Kotka może więc wciąż głośno miauczeć podczas rui.

Kastracja a sterylizacja zdecydowanie różnią się liczbą zalet. Ta pierwsza ma ich o wiele więcej, co wynika między innymi z ograniczenia produkcji hormonów.

Jakie zalety ma kastracja? Poddany jej kocur przestaje zaznaczać swój teren poprzez uciążliwe dla opiekuna oddawanie moczu w wielu miejscach znajdujących się w mieszkaniu czy w ogrodzie. Co daje kastracja kota? Zabieg ten może być skutecznym rozwiązaniem problemów z nadpobudliwym i bardzo agresywnym zwierzęciem, które wdaje się w utarczki z innymi pupilami przebywającymi w jego otoczeniu. Prawidłowo przeprowadzona kastracja kota trwale pozbawia go płodności, co uniemożliwia dalsze rozmnażanie się tego zwierzęcia. Wykastrowany kocur ma usuwane jądra. To zabieg chirurgiczny, który nosi nazwę orchidektomii. Zabieg ogranicza ryzyko schorzeń związanych z tymi narządami płciowymi.

Zwierzę poddane temu zabiegowi może stać się znacznie spokojniejsze, zrównoważone i mniej zestresowane. Ponadto w wyniku kastracji zmienia się skład chemiczny moczu pupila, co ma niebagatelne znaczenie, gdy zwierzę nie wychodzi na zewnątrz i korzysta ze znajdującej się w domu lub mieszkaniu kuwety. Wielu opiekunów, którzy nie poddali swoich zwierzaków procesowi kastracji, narzeka na bardzo nieprzyjemny zapach moczu w pomieszczeniach. Kastracja u kotki wiąże się z zakończeniem uciążliwego miauczenia związanego z rują. Warto wiedzieć, że kastracja jest zabiegiem przedłużającym życie. Zastanawiając się, co będzie lepsze – kastracja czy sterylizacja? – możesz więc szybko podjąć decyzję.

Czym się różni kastracja od sterylizacji?

Na czym polega kastracja kota?

Wiesz już, czym się różni sterylizacja od kastracji. Czas poznać więcej informacji na temat popularniejszego zabiegu, czyli kastracji.

Prawidłowo wykonana kastracja kota powinna być poprzedzona dokładnym zbadaniem zwierzęcia w celu wykluczenia jakichkolwiek schorzeń mogących zagrażać jego życiu lub zdrowiu. Zarówno w przypadku kocurów, jak i kotek zabieg powinien być poprzedzony badaniami krwi. W uzasadnionych przypadkach stosuje się również dodatkowe badania, na przykład echo serca. Zwierzę musi być na czczo – około 12 godzin powinno nie jeść.

Na czym polega kastracja kota i ile trwa? Zabieg może trwać od kilkunastu minut do około godziny. W przypadku kotek jest on bardziej skomplikowany, przez co trwa dłużej. Po zabiegu zwierzę pozostaje jeszcze na obserwacji.

Kocur w dobrym stanie zdrowia może być poddany temu zabiegowi bardzo wcześnie, jeszcze przed ukończeniem przez niego pierwszego roku życia warunkującego osiągnięcie pełnej dojrzałości płciowej. Ogólnie zaleca się, aby popularny dachowiec był kastrowany w wieku 3,5-5,5 miesiąca życia. Taki wiek dotyczy zarówno kocurów, jak i kotek.

Kot orientalny, ponieważ dojrzewa znacznie wcześniej niż typowy dachowiec, pers czy kot rosyjski, może być poddany zabiegowi jeszcze przed ukończeniem przez niego 2-3 miesiąca życia. Zdarza się, że kastracja zwierzęcia rasowego odbywa się w czasie, gdy dane zwierzę osiąga 8., a w skrajnych przypadkach, nawet 15. miesiąc życia. Dotyczy to szczególnie rzadkich ras kotów, których dojrzewanie płciowe jest znacznie opóźnione, ponieważ wynika ze specyficznego działania układu hormonalnego tych zwierząt, nieprawidłowych mutacji genetycznych lub chorób zagrażających życiu i zdrowiu danego pupila.

Czy istnieją możliwe powikłania po kastracji? Kastracja nie jest zalecana w przypadku osobników w bardzo młodym wieku, które w dalszym ciągu karmione są mlekiem matki. Mimo iż medycyna weterynaryjna dysponuje obecnie wysokiej jakości środkami mającymi docelowo zapewnić pełne bezpieczeństwo anestezjologiczne dla poddawanych operacji kocurów, to jednak dojrzały wiek zwierzęcia może być przyczyną pojawienia się ewentualnych komplikacji pozabiegowych.

Proces gojenia się rany po zabiegu chirurgicznym zależy od indywidualnego stanu zdrowia i kondycji danego pupila. W tym czasie warto zapewnić zwierzęciu należytą opiekę i odpowiednie odżywianie, czasem połączone z suplementacją. Witaminy i związki mineralne dla czworonoga po kastracji powinny pokrywać jego zapotrzebowanie na te produkty. Ich dawka musi być dobrana przez lekarza specjalistę, adekwatnie do wieku, wagi i stanu zdrowia zwierzęcia.

Warto pamiętać, że może się zdarzyć, że w trakcie kastracji niewielki fragment jajnika nie zostanie usunięty. Niestety ma to swoje konsekwencje – kotka znów będzie miała ruję. Konieczne będzie powtórzenie zabiegu.

Czym się różni sterylizacja od kastracji?

 

Jak wygląda sterylizacja kotki?

Sterylizacja kotki również jest zabiegiem przeprowadzanym w narkozie. Wymaga więc odpowiedniego przygotowania. Zwierzę musi być przebadane – podstawą są badania krwi. W przypadku starszego zwierzęcia warto też wykonać echo serca.

 

Kotka czy kocur muszą przyjechać na zabieg na czczo – kastracja a sterylizacja są pod tym względem takie same. Samica nie powinna być w trakcie rui, ponieważ ten stan zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia pooperacyjnego, które jest trudne do zatrzymania, a przez to niebezpieczne. Jak wygląda sterylizacja kocura i kotki? Jest to zabieg, który polega na podwiązaniu jajowodów (u kotek) lub nasieniowodów (u kocurów). Po wykonaniu sterylizacji zwierzak zostaje nieco czasu w gabinecie. Odbierasz z zabiegu wybudzone zwierzę.

Pamiętaj jednak, że obecnie raczej nie wykonuje się już sterylizacji. Zabieg – choć ogranicza bezdomność – nie przyczynia się do poprawy stanu zdrowia zwierzęcia. Bardzo możliwe jest, że zwierzę będzie interesowało się szwami zarówno po kastracji, jak i sterylizacji. Możesz poprosić lekarza o kubraczek. Dzięki niemu zwierzę nie będzie miało dostępu do szwów. Niektóre koty nie chcą w ogóle poruszać się w pooperacyjnym ubranku. Takie zachowanie zyskało nawet swoją nazwę – określa się je „depresją kubraczkową”. Nie martw się jednak – gdy zdejmiesz kubraczek, zwierzę odzyska ochotę na wycieczki po domu.

 

Kastracja a sterylizacja - wypowiedź opiekuna.

 

 

Czeka Cię kastracja czy sterylizacja czworonoga? Te artykuły mogą Ci się przydać!

 

Wiesz już, co daje kastracja kota i kotki. Planujesz zabieg u swojego zwierzęcia? To mądra i odpowiedzialna decyzja, dzięki której mruczek będzie dłużej cieszył się dobrym zdrowiem. Czas dowiedzieć się, jakie produkty warto mieć w domu, jeśli planujesz kastrację zwierzęcia.

Wygodny transporter

Jeśli do tej pory zwierzak podróżował w specjalnym plecaku lub torbie, czas zdecydować się na transporter. Dlaczego? W transporterze jest więcej miejsca niż w plecaku. Zapewnia on też większą stabilność i dobrze sprawdza się w samochodzie, gdzie można przypiąć go pasami. W transporterze możesz ułożyć podkład higieniczny, a także wyłożyć go kocem, co szczególnie sprawdzi się w chłodne miesiące. Polecamy transporter Guliver 1, który został wykonany z nietoksycznego plastiku. Ma silne mocowanie na specjalne klipsy oraz rączkę ułatwiającą przenoszenie.

 

Transporter Guliver 1

 

Kocyk do transportera

Zwierzę wybudzone po narkozie odczuwa zwiększony chłód. Warto wypełnić transporter kocykiem, zwłaszcza jeśli operacja odbywała się w zimnym miesiącu. Zdecyduj się na niewielki koc, żeby nie zajmował zbyt wiele miejsca w transporterze, a jednocześnie dobrze spełniał swoje funkcje. Sprawdź jasnoszary Trixie Nando w rozmiarze 75×50 cm. Produkt jest bardzo miękki. Dużą zaletą modelu jest to, że możesz go prać w 40°C.

Koc jasnoszary Trixie Nando

 

Komfortowe legowisko

Zwierzę po operacji potrzebuje odpoczynku – kastracja a sterylizacja nie różnią się pod tym względem. Zabiegi sprawiają, że zwierzak wymaga spokoju. Zapewnij mu wygodne miejsce. Doskonale sprawdzi się legowisko, które warto położyć możliwie nisko dla bezpieczeństwa pupila. Zwróć uwagę, żeby posłanie również miało niskie ranty. Dobrze sprawdzi się poduszka prostokątna Amiplay Basic. Produkt posłuży zwierzęciu na długo, ponieważ wyróżnia się odpornością na odkształcenia. Poduchę możesz prać. Jeśli więc przesiąknie nieprzyjemnym zapachem gabinetu, z łatwością go usuniesz.

Poduszka Prostokątna Amiplay Basic

 

Podkłady higieniczne

Warto zaopatrzyć się również w podkłady higieniczne DUVO+. Możesz ułożyć taki produkt na legowisku. Będzie on chronił posłanie, gdyby zwierzęciu zdarzyła się wpadka. Podkłady są bardzo chłonne i charakteryzują się odpornością na rozerwanie.

Podkłady higieniczne Duvo+

Zdrowa karma

 

Mówi się, że zwierzę po kastracji ma tendencję do tycia. Faktycznie w gospodarce hormonalnej dochodzi do zmian, które jednak po kilkunastu tygodniach się stabilizują. Warto więc zwrócić uwagę na porcje karmy oraz jej skład. Powinna być pełnoporcjowa, zawierać dużą ilość mięsa, niezbędne witaminy oraz taurynę. Karmy nie podawaj od razu, gdy wrócisz ze zwierzęciem do domu. Przez pierwsze dni może mieć ograniczony apetyt. Gdy wróci do normy, zdecyduj się na karmę wysokiej jakości, na przykład Wiejska Zagroda. Karma nie zawiera zbóż czy zbędnych owoców.

Karma mokra dla kota Wiejska Zagroda

Przeczytaj także: Pierwsza pomoc dla kota. Jak postępować? Porady lekarza weterynarii

Sterylizacja czy kastracja – co wybrać? Odpowiedź jest prosta! Wiesz już, czym się różni kastracja od sterylizacji. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady obydwu, łatwo zdecydować, że najlepszym zabiegiem jest kastracja, która zapobiega rozmnażaniu, a jednocześnie chroni przed wieloma chorobami. Wbrew powielanym mitom przeprowadza się ją niezależnie od płci kota podobnie jak sterylizację, która jest niepopularnym zabiegiem. 

Sterylizacja a kastracja mają wiele różnic, ale te nazwy są stosowane zamiennie. Warto zwrócić na to uwagę, gdy rozmawiasz z weterynarzem, żeby mieć pewność, na jaki zabieg zapisujesz zwierzę. Czeka Cię sterylizacja czy kastracja czworonoga? Zajrzyj do oferty Apetete, w której znajdziesz produkty idealne na czas rekonwalescencji po zabiegu.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły