KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Sucha karma na wagę zalety i wady

Sucha karma na wagę zalety i wady

Karma dla kota na wagę – za i przeciw W zasadzie nie powinna różnić się niczym, poza wielkością opakowania. Czy jednak tak jest na pewno?

Sucha karma zaraz po wyprodukowaniu jest pakowana i natychmiast hermetycznie zamykana. Taka praktyka gwarantuje ochronę produktu spożywczego, przed wpływami warunków atmosferycznych. Szczelnie zamknięcie zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów,  zmniejsza procesy utleniania, oraz zapobiega zawilgoceniu. Pozwala to zachować świeżość i właściwości odżywcze produktu na długo.

Sucha karma na wagę i jej plusy

Wytwórcy pakują swoje produkty w opakowania o zróżnicowanej pojemności. Robią tak w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Zupełnie inne są bowiem potrzeby posiadacza jednego kota, a z gruntu odmienne opiekuna hodowli, czy schroniska dla zwierząt. Karma na kilogramy kupowana jest też przez duże sklepy zoologiczne, ponieważ zakup opakowania zbiorczego 10-25 kg z punktu widzenia sprzedawcy jest bardziej korzystny cenowo. W zasadzie każdy posiadacz kota czy psa mógłby uczynić podobnie, ponieważ takie rozwiązanie pozwala na spore oszczędności na żywności dla zwierząt. To istotne zwłaszcza gdy jesteśmy posiadaczami sporych rozmiarów łakomczucha. Jest jednak pewne ale… O ile karma szczelnie zamknięta może długo leżeć w magazynie, o tyle po otwarciu powinno się ją zużyć najlepiej w ciągu miesiąca.

 

Sucha karma na wagę – wady

Niezwykle istotną sprawą jest odpowiednie jej przechowywanie po otwarciu. Źle  zabezpieczona może być narażona na utlenienie, zawilgocenie, zanieczyszczenie mikroorganizmami itd. Wiele opakowań zbiorczych ma już praktyczny suwak zabezpieczający suchą karmę. W sprzedaży dostępne są też odpowiednie dyspensery pozwalające na pobranie potrzebnej porcji granulatu, podczas gdy reszta produktu pozostaje w komorze bez dostępu powietrza. Niestety z żalem trzeba przyznać, że w niewielu sklepach zoologicznych można zobaczyć tego rodzaju rozwiązania i jakiekolwiek zabezpieczenia. Najczęściej karma na kilogramy sprzedawana jest bezpośrednio z otwartych, dużych worków, do których ma dostęp nie tylko powietrze, ale też wiele osób, które mogą ją zanieczyścić własnymi wirusami, bakteriami czy grzybami. Kupując ją nie mamy też pewności, co tak naprawdę znajduje się w worku czy dystrybutorze. Pozostaje nam wówczas uwierzyć w uczciwość sprzedawcy, że jest to karma Orijen,  czy inny dobry produkt a nie mieszanka kilku tańszych karm. Nie wiemy też, kiedy ta konkretna sucha karma na wagę została otwarta.  Bo choć polskie prawo zakazuje sprzedaży karm z otwartych opakowań, bez zamieszczenia na nich etykiet zwierających datę przydatności do spożycia i informacji kiedy produkt został otwarty. Pomimo wszystko rzadko który sprzedawca się do nich stosuje.

O czym należy pamiętać?

Najlepszym wyborem dla właściciela małego kota jest kupowanie mniejszych worków karmy. Wówczas nie wietrzeje pokarm, nie traci na jakości. Zakup karmy na wagę nie daje gwarancji jakości pożywienia, co w przyszłości może odbić się na zdrowiu zwierzęcia. Lepiej na diecie kota nie oszczędzać, a jeśli już musimy to proponujemy zakup dużych worków. Mamy wówczas pewność, że zamówiona karma jest oryginalna i świeża. Pamiętajmy tylko aby po otwarciu worka, przechowywać go w odpowiedni sposób.

 

 

 

Karma dla psów i kotów – jak ją przechowywać?

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły