KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koty się uśmiechają? Poznaj odpowiedź

Psy mają bardzo bogatą mimikę twarzy. Jeden rzut oka na to zwierzę pozwala stwierdzić, jakie  emocje wyraża. Ludzie i psy żyją razem od tysięcy lat, a pupile te ewoluowały u naszego boku i w toku tej ewolucji nauczyły się tak oddawać swoje emocje, by było to zrozumiałe dla człowieka. Z kotami jest inaczej. Czy w rzeczywistości można zauważyc uśmiechnięte koty?

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Uśmiechnięte psy to coś, co jest zauważalne bez żadnych problemów. Jednak uśmiech kota wydaje się być zupełnie niemożliwy do osiągnięcia. Wszystko przez budowę pyszczka mruczka – w końcu koty nie mają bardzo rozbudowanej mimiki. Trudno jest więc wskazać na to, jakie emocje wyraża ich pyszczek. A jednak, jak się okazuje, da się to określić. Uśmiechnięte koty to nie oksymoron Jak poznać czy kot się uśmiecha?

Czy wiesz, że…

Czy wiesz, że uśmiechnięte koty przynoszą szczęście? A przynajmniej tak wierzą mieszkańcy Japonii. Mowa oczywiście o maneki-neko, czyli o uśmiechniętych kotkach z podniesioną do góry łapką. 

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, a ich popularność  sięga starożytnego Egiptu. Jednak koty mają również długą historię w Japonii. Uważa się, że po raz pierwszy pojawiły się w tym kraju w VI wieku, wprowadzone przez buddyjskich mnichów, którzy podróżowali z Chin. Przez wieki, koty były trzymane głównie w celu zwalczania szkodników, ale to wszystko zmieniło się w 999 roku, kiedy cesarz Ichijo otrzymał mruczka na swoje 13 urodziny. Od tego momentu koty stały się symbolem szczęścia, a kult traktowania ich jako świętych zwierząt zaczął się rozwijać. Ta dwoistość – bycie zarówno przynoszącym szczęście, jak i uosobieniem zła – od tamtej pory pozostała częścią japońskiej kultury.

Japoński kot, czyli maneki-neko, jest popularnym symbolem szczęścia. Istnieje kilka mitów dotyczących pochodzenia tej ikony, ale najpopularniejszy z nich opowiada historię Tamy, kota świątynnego. Tama został przygarnięty przez mnicha, który mieszkał w podupadającej świątyni. Pewnego dnia, podczas poszukiwania pożywienia, Tama przykucnął na drodze w pobliżu świątyni i zaczął myć łapą swój pyszczek. 

Nagle rozpętała się burza i piorun uderzył w drzewo obok miejsca, w którym chwilę wcześniej stał mnich. Kot zaprowadził mnicha z powrotem do świątyni, a ten wdzięczny, przywrócił świątyni dawną świetność. Od tego czasu maneki-neko są postrzegane jako przynoszące szczęście i stały się popularną ozdobą domów i firm w całej Japonii.

Przeczytaj także: Czy koty pierdzą?

Uśmiechnięte koty 5

Koty w popkulturze

Jeśli mowa o uśmiechających się kotach, nie można nie wspomnieć o kocie z Cheshire. To fikcyjna postać, która pojawia się w powieści Lewisa Carrolla z 1865 roku Alice’s Adventures in Wonderland. Kot jest znany ze swojego charakterystycznego złośliwego grymasu, o którym często mówi się, że szczerzy się jak kot z Cheshire.

Sprawdź także: Koci język – co oznacza zachowanie kota?

Postać została szeroko odniesiona w kulturze popularnej i pojawiła się w różnych dziełach fikcji, filmie, telewizji, grach i muzyce. Kot z Cheshire jest również jednym z najbardziej popularnych symboli Szalonego Kapelusznika, który jest często postrzegany jako ikona szaleństwa i obłędu. Oprócz związku z Szalonym Kapelusznikiem, Kot z Cheshire został również powiązany z Jabberwocky, innym stworzeniem z Przygód Alicji w Krainie Czarów.

Kultura zna więc całe mnóstwo przykładów uśmiechających się kotów. Uśmiech mruczka świadczy o szczęściu, dobrobycie, szaleństwie, jest błogosławieństwem i wskaźnikiem tego, jak dziwne rzeczy dzieją się dookoła. Dwoistość natury kota to motyw doskonale przez kulturę znany. Jednak czy koty się uśmiechają w prawdziwym świecie?

Uśmiechnięte koty 4

Czy koty się uśmiechają? Odpowiadamy!

Często uważa się, że koty okazują szczęście poprzez uśmiech, ale tak nie jest. Koty nie uśmiechają się tak jak ludzie, a uniesienie kącików ust u kotów oznacza zupełnie inny rodzaj emocji. Mruczki okazują szczęście na wiele innych sposobów, takich jak mruczenie, ugniatanie, czy drzemka w słonecznym miejscu.

W przeciwieństwie do ludzi, którzy pokazują zęby w uśmiechu, większość zwierząt – w tym koty – pokazuje zęby, aby przestraszyć przeciwnika. Dlatego następnym razem, gdy zobaczysz, że Twój kot wydaje się uśmiechać do Ciebie, nie daj się zwieść – prawdopodobnie chce Cię tylko zastraszyć! Grymas pyszczka kota jest często błędnie interpretowany przez ludzi jako uśmiech. W rzeczywistości jednak istnieją dwa powody, dla których kot może wykonywać ten wyraz twarzy.

Co sygnalizuje Ci Twój kot?

Pierwszym z nich jest to, że grymas może oznaczać agresję. Jeśli kot napotka inne zwierzę lub osobę, którą postrzega jako zagrożenie, może obnażyć zęby i syczeć, próbując w ten sposób zastraszyć osobnika. Drugi powód to fakt, że grymas może być reakcją na nowe środowisko, które kot próbuje poznać. Koty mają bardzo wrażliwy zmysł węchu i do rozpoznawania zapachów używają nie tylko swoich nosów, ale także wibrysów, czyli kocich wąsów, które znajdują się nad górną wargą. W celu lepszego rozpoznania zapachu mruczki mogą poruszać pyszczkiem, co sprawia, że wyglądają, jakby się uśmiechały. Jeśli jakiś zapach je zaintryguje, otwierają pyszczki, aby dokładniej go zbadać. 

Dlatego następnym razem, gdy zobaczysz kota z otwartym pyskiem i poruszającymi się trzepaczkami, nie zakładaj, że jest on szczęśliwy na Twój widok – może po prostu próbuje dowiedzieć się, jak pachniesz! Możesz z tego wyciągnąć wniosek, że koty w ogóle nie mają emocji i nie są w stanie przekazywać tego, co czują. Tak nie jest. To, że koty nie uśmiechają się, jak ludzie, wcale nie znaczy, że nie są w stanie przekazywać emocji. Po prostu trzeba zrozumieć to, że koty to stworzenia jedyne w swoim rodzaju i nauczyć się je odczytywać. A jeśli będziesz bardziej rozumieć swojego kota, uda Ci się zadbać lepiej o jego dobro. W końcu kot będzie wyrażał swoje pozytywne emocje wtedy, gdy będzie naprawdę zadbany i szczęśliwy.

Uśmiechnięte koty 3

Uśmiechnięte koty – po czym je poznać?

Każdy, kto kiedykolwiek miał kota wie, że są one dość nieprzewidywalnymi stworzeniami. W jednej chwili może mruczeć zadowolony na twoich kolanach, a w następnej może wyrywać się z pazurami. Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu, aby nauczyć się języka kota, unikniesz wielu z tych nieporozumień. Na przykład, koty często komunikują swoje niezadowolenie, merdając ogonem lub robiąc tak zwany sygnał „falującej skóry”. Poświęcając czas na poznanie tych i innych znaków ostrzegawczych, możesz nawiązać znacznie lepsze relacje ze swoim kocim przyjacielem.

Jak wie każdy miłośnik kotów, nasi mali przyjaciele są często owiani tajemnicą. W przeciwieństwie do psów rzadko okazują jawne emocje, takie jak szczęście czy smutek. Zamiast tego, mają tendencję do komunikowania się za pomocą języka ciała i wokalizacji. Chociaż interpretacja tych sygnałów może być trudna, ważne jest, aby spróbować zrozumieć, co Twój kot próbuje Ci powiedzieć. 

Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy Twój mruczek jest szczęśliwy, jest szukanie oznak kociego uśmiechu”. Obejmuje to zrelaksowaną postawę ciała, miękki kontakt wzrokowy i powolne mruganie. Jeśli widzisz wszystkie te wskazówki, są szanse, że Twój kot czuje się zadowolony i szczęśliwy. Kiedy więc następnym razem zobaczysz, że Twój kotek się uśmiecha, odwzajemnij ten gest kilkoma delikatnymi poklepaniami lub smakowitym przysmakiem.

Ogon kota jest niezwykle ekspresyjną częścią ciała i może być bardzo pomocny w zrozumieniu stanu emocjonalnego kota. Jeśli ogon kota trzymany jest wysoko, oznacza to, że zwierzak czuje się komfortowo i jest pewny siebie. Jeśli natomiast ogon drga, oznacza to, że kot cieszy się z twojego towarzystwa i jest podekscytowany. Zwracanie uwagi na ogon, może pomóc Ci lepiej zrozumieć jego stan emocjonalny i potrzeby.

Uśmiechnięte koty 2

Uśmiechnięte koty – co jeszcze warto wiedzieć?

Powszechnie wiadomo, że kiedy kot mruczy, oznacza to, że jest szczęśliwy. Ale czy wiesz, że istnieje inny sposób, w jaki Twój maluch może próbować powiedzieć Ci, że jest zadowolony? Nazywa się to trylowaniem i brzmi jak wysokie „gruchanie.

Koty często wydają ten dźwięk, gdy są podekscytowane lub szczęśliwe, więc jeśli słyszysz go, gdy twój mruczek cię wita lub ociera się o ciebie, istnieje duża szansa, że właśnie w ten sposób okazuje Ci miłość i uśmiecha się do Ciebie. Oczywiście, najlepszym sposobem na odpowiedź na koci tryl jest trochę miłości i czułości.

Zobacz również: Czy pies ma pępek? Sprawdź!

Uśmiech kota to coś, o co możesz zadbać – w końcu mruczek będzie się uśmiechał, gdy będzie szczęśliwy. A najlepiej zadbać o jego szczęście przez pożywne i smaczne jedzenie. W końcu zgodnie z ludowym przysłowiem – przez żołądek do serca. Dotyczy to też kotów.

Jak zadbać o kota, aby był szczęśliwy?

Możesz zdecydować się na Bozita Feline w sosie – przepyszne saszetki z mokrą karmą, które przypadną do gustu kociemu łakomczuszkowi. Dostępne są w różnych smakach – od kurczaka i wołowiny przez indyka i łososia po śledzia, a nawet renifera.

Uśmiechnięte koty. Produkt 1

Jeśli Twój kot jest bardzo wybredny, być może dobrym pomysłem będą przepyszne karmy marki  Gourmet, na przykład Gourmet Perle Mini Fileciki w sosie. To coś, co rozpieści nawet najbardziej wybredne kocie podniebienie.

Uśmiechnięte koty. Produkt 2

Dla delikatnego kociego brzuszka dobra może okazać się sucha karma Fitmin Cat Purity Grain Free Kitten. Bogata w mięso, za to zupełnie wolna od zbóż. Jeśli szukasz czegoś odpowiedniego dla kotów niewychodzących, możesz sprawdzić Butcher’s Functional Cat Dry Indoor z drobiem i dodatkiem oleju z łososia. Wolisz jednak rozpieścić kota mokrą karmą? Może Cię więc zainteresować Felix Sensations w galaretce Wiejskie Smaki. Wśród nich znajdziesz saszetki z mięsem wołowym, kurczakiem, indykiem i inne.

Usmiechnięte koty. Produkt 3

Pamiętaj jednak, że nie tylko smaczne i zdrowe jedzenie jest ważne dla zdrowia kota. Możesz też kupić kotu preparat z kocimiętką marki Over Zoo kocimiętka 125ml, który pomoże mu się rozbawić i zażyć dziennej aktywności lub zachęci go do jedzenia. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej higieny w kuwecie, a w tym może Ci pomóc Catsan Ultra Plus Żwirek zbrylający. Pamiętaj też o kocim zdrowiu i stanie skóry oraz sierści. A w utrzymaniu ich w doskonałym stanie, może Ci pomóc Vetosan Derma Plus na piękną sierść.

Uśmiechnięte koty. Produkt 4

Wiesz już, że kot może okazywać miłość, szacunek i przywiązanie na wiele sposobów. Jest też jeden sposób, który może być dla wielu ludzi swoistą pułapką. Brzuch to bardzo delikatne miejsce i zwierzaki, w tym koty, odsłaniają je, gdy czują się naprawdę dobrze i bezpiecznie w towarzystwie. Jednak jeśli Twój kot odsłania brzuszek, niekoniecznie chce, byś go po nim dotykał. Chce Ci go po prostu pokazać na znak tego, jak dobrze się z Tobą czuje. 

Uśmiechnięte koty. Cytat

Uśmiechnięte koty – podsumowanie

Uśmiechnięte koty to wcale nie jest oksymoron. Koty naprawdę potrafią się uśmiechać. Należy jedynie zrozumieć, że nie robią tego, jak ludzie. Uśmiech ludzki w świecie natury jest czymś zupełnie unikalnym. Zwierzęta pokazują zęby, by odstraszyć przeciwnika. Jednak wcale to nie znaczy, że koty się nie uśmiechają. Robią to! Po prostu na swój własny sposób.

Kot jest w stanie wykazywać całe mnóstwo emocji, po prostu trzeba nauczyć się je właściwie odczytywać. Warto w tym celu obserwować koci ogon – jest on świetnym wyznacznikiem tego, jak mruczek się czuje w danym momencie. Po samym ogonie,  jego położeniu i ruchach możesz powiedzieć, czy kot jest zdenerwowany, zainteresowany czy zadowolony.

Patrz też na oczy – gdy mruczek je mruży, to znaczy, że bardzo Ci ufa i w ten sposób właśnie się do Ciebie uśmiecha. W końcu każdy kot, to w głębi ducha drapieżnik. A jeśli drapieżnik mruży oczy, oznacza to, że ogranicza sobie pole widzenia. Żaden drapieżnik nie zrobiłby tego w środowisku, któremu nie ufa, bo w ten sposób naraziłby się na wielkie niebezpieczeństwo. Dlatego jeśli Twój mruczek mruży oczy, gdy na Ciebie patrzy lub masz wrażenie, że wręcz do Ciebie mruga – okaż mu czułość i sympatię. A czy Ty widziałeś uśmiechniętego kota? W jaki sposób Twój mruczek wyraża swoje zadowolenie? Podziel się z nami swoją historią!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły