KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zapalenie dziąseł u kota – objawy, leczenie

Koty to zwierzęta dość skryte, które swoim zachowaniem rzadko pokazują, że doskwiera im jakaś choroba. Jeśli uważny opiekun zauważy u swojego czworonoga nietypowe zachowanie, poczuje nieprzyjemny zapach z pyszczka lub obserwuje nadmierne ślinienie się, może to być objawem stanu zapalnego dziąseł. Zapalenie dziąseł u kota – objawy i leczenie – dowiedz się więcej!

Zapalenie dziąseł u kota – powszechny koci problem

Opieka nad ukochanym pupilem to źródło ogromnej satysfakcji i radości dla każdego miłośnika zwierząt. Koty potrafią odwdzięczyć się człowiekowi za okazane dobro przywiązaniem i chęcią spędzania wspólnie każdej wolnej chwili. Mruczące czworonogi rzadko jednak w oczywisty sposób pokazują, że w ich organizmie rozwija się choroba. Potrafią miesiącami umiejętnie tuszować i cierpliwie znosić ból oraz dyskomfort. Gdy objawy są już bardzo wyraźne, może być za późno na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Co może dolegać naszym milusińskim? Do często spotykanych wśród domowych tygrysów schorzeń należą koci katar, choroby pasożytnicze, wywoływane przez pchły i kleszcze, panleukopenia i choroby układu moczowego, w tym nieuleczalna i częsta u kotów w podeszłym wieku niewydolność nerek. Problematyczna może być cukrzyca, niektóre osobniki miewają choroby układu krążenia, inne cierpią z powodu chorób związanych z nadwagą lub alergią. Dość powszechnym problemem, z którym do lekarza weterynarii zgłaszają się koci właściciele, jest zapalenie dziąseł u kota. Co powoduje zapalenie dziąseł u kota?

Zapalenie dziąseł u kota – przyczyny

Czym jest zapalenie dziąseł u kota? Zapalenie dziąseł to stan zapalny, który obejmuje część tzw. aparatu przyzębia. Zaawansowany stan zapalny w pysku zwierzęcia może także dotyczyć kości szczęki, korzeni zębów, a także ich włókien, które je ze sobą łączą. Jeśli zapalenie dziąseł u kota utrzymuje się przez dłuższy czas, może to prowadzić do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy.

Jaka jest nadrzędna przyczyna stanu zapalnego dziąseł u kota? W większości przypadków zapalenie dziąseł jest konsekwencją powstawania kamienia nazębnego. Wystąpienie takiego  stanu może też wynikać z czegoś zupełnie innego. Przyczyną bywa zakażenie stosunkowo popularnymi u kotów wirusami, do których należą herpeswirus – przypominający ludzki wirus opryszczki,  FeLV, FIV oraz kaliciwirus.

zapalenie dziąseł u kota objawy

Jako powód stanu zapalnego dziąseł u kotów dość często wymienia się choroby samych zębów. Przykładem może być FORL, czyli feline odontoclastic resorptive lesions – choroba, która daje bardzo intensywne dolegliwości bólowe i powoduje rozpuszczanie się szkliwa i zębiny. Na skutek FORL w pyszczku kota mogą pozostać resztki korzeni zębowych, które wywołują stan zapalny dziąseł oraz odsłonięte włókna nerwowe, co sprawia, że zwierzę odczuwa silny ból.

Tym, co jest stałą przyczyną problemów w obrębie jamy ustnej u kotów, jest występowanie płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego. To główne czynniki, wpływające na stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. Gromadzący się kamień nazębny powoduje stopniowe oddzielanie się dziąseł od szyjek zębów. W dalszej kolejności do kieszonek dziąsłowych mogą wpadać resztki pokarmowe i pogłębiać stan chorobowy. Zęby są też uszkadzane przez enzymy i toksyny metaboliczne wydzielane przez namnażające się w kamieniu nazębnym bakterie. Dochodzi również do szkodliwych zmian flory bakteryjnej. Przyczyną kocich kłopotów mogą być nawet złamane zęby.

Młodzieńcze zapalenie dziąseł

Zdarza się, że nawet u młodych kocich osobników obserwuje się opuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł, diagnozowane zwykle jako młodzieńcze zapalenie dziąseł u kota. Młodzieńcze zapalenie dziąseł u kota może także wiązać się z nieprzyjemnym zapachem z pyszczka.  Stan ten zazwyczaj mija, gdy wymiana zębów się zakończy. Jeśli proces ten trwa zbyt długo, a kociak ogranicza spożywanie pokarmów, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, by wykluczyć inne choroby. Wcześnie postawiona diagnoza i odpowiednie leczenie może uchronić naszego kota przed chorobami przyzębia oraz utratą zębów.

Stan zapalny w jamie ustnej kota może być wynikiem obniżenia odporności i sygnalizować, że Twój podopieczny cierpi na choroby autoimmunologiczne, do których należą plazmocytarne zapalenie dziąseł. Nierzadko przyczyną problemów w obrębie jamy ustnej są stres i niewłaściwa dieta Twojego kociego towarzysza.

Chociaż zazwyczaj dolegliwości i choroby dziąseł są domeną kotów w podeszłym wieku, może się okazać, że dotyczą nawet bardzo młodych przedstawicieli tego gatunku, bez innych chorób przewlekłych. Zmiany przerostowe, typowe dla wieku młodzieńczego czy zmiany plazmocytarne – jakie są objawy chorób dziąseł u kotów?

Zapalenie dziąseł u kota – objawy

Jak rozpoznać, że nasz Mruczek cierpi z powodu stanu zapalnego? Bywa, że choroba przebiega niezauważenie przez dłuższy czas, jednak istnieją pewne przesłanki, które mogą ułatwiać postawienie diagnozy. Twój kot stał się bardziej apatyczny, unika kontaktu z domownikami? Być może drażni go głaskanie w okolicy pyszczka? Wiele kotów z problemami w obrębie jamy ustnej ma nieświeży oddech. Możesz to zaobserwować, gdy kot ziewa podczas wspólnych zabaw, albo gdy wylizuje swoje futro.

chore dziąsła u kota

Niepokojącym sygnałem jest specyficzne zachowanie kocich czworonogów podczas jedzenia. Kot z problemami przyzębia wybiera kawałki pożywienia z miski i nie zjada ich w całości. Wokół misek mogą częściej pojawiać się okruchy niedojedzonego pokarmu, panuje większy bałagan. Niektóre koty dodatkowo rozlewają wodę z miski lub spędzają o wiele więcej czasu na konsumpcji, kilkukrotnie wracają do suchej karmy, albo towarzyszy im wzmożone pragnienie.

Jeżeli podejrzewasz zapalenie dziąseł u kota, objawy to także drapanie łapą po pysku, intensywnie mycie i wylizywanie się, jak również zwiększone ślinienie się. Wprawny właściciel może niekiedy usłyszeć grzechotanie dolnej szczęki podczas ziewania, obserwować utratę apetytu i zwiększone mlaskanie.

Jak rozpoznać objawy zapalenia dziąseł u kota?

Zdarza się, że Twój milusiński warczy lub z niepokojem mruczy na jedzenie, lub ucieka w trakcie jedzenia. Niektóre czworonogi przybierają nienaturalną pozycję w trakcie zjadania kąsków z miski, przechylają w nietypowy sposób głowę, a nawet syczą podczas ziewania. Gdy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, lekarz obserwuje zwykle opuchnięte i nabrzmiałe, zaczerwienione dziąsła. Długotrwałym objawem choroby jest chudnięcie i zmiana zachowania kota. Zwierzę nie chce być dotykane, chowa się, a miska wolniej się opróżnia.

Nieleczone zapalenie dziąseł u kota może skutkować krwawieniem z jamy ustnej. Jeżeli kot pozwoli nam zajrzeć do pyszczka, można niekiedy zauważyć bolesne nadżerki. W dalszym etapie może dochodzić do stopniowego odsuwania dziąseł i odsłaniania korzeni zębów. Domowników może zaskoczyć wypadanie lub ruszanie się zębów.

zapalenie dziąseł u kota przyczyny

Patogeny, które są obecne w pyszczku, mogą przedostawać się w inne obszary organizmu zwierzaka i powodować uszkodzenie serca, nerek oraz wątroby. Jeśli zaobserwujesz nawet niewielkie zmiany w zachowaniu swojego kota, pilnie udaj się do lekarza weterynarii. Dzięki temu możliwe będzie zatrzymanie choroby na wczesnym etapie i pełny powrót do stanu sprzed choroby.

Zapalenie dziąseł u kota – leczenie

Zapalenie dziąseł u kota może wymagać długotrwałego leczenia, jednak możliwe jest pełne wyzdrowienie zwierzęcia i wyeliminowanie przykrych dolegliwości. Celem procesu leczenia jest przede wszystkim przywrócenie pełnego komfortu codziennego funkcjonowania naszego pupila. Równie ważne jest wyleczenie choroby, by jej następstwa nie wpływały na dalsze życie kota i jego ogólną kondycję fizyczną.

Warto także pamiętać, że wybór odpowiedniego leczenia zależy od przyczyny stanu zapalnego. Jeśli kot przeszedł stan zapalny, nie oznacza to, że w przyszłości on nie powróci. Wyleczone dziąsła u kota wymagają stałej obserwacji i szybkiego reagowania na możliwy powrót choroby. Kot może mieć tendencję do odnawiania się problemów z przyzębiem.

Jeżeli lekarz zdiagnozował zapalenie dziąseł u kota, leczenie może odbywać się na kilka sposobów. Zazwyczaj pierwszym etapem jest szybkie opanowanie infekcji – w tym celu lekarz weterynarii zleca antybiotykoterapię w postaci zastrzyków lub tabletek, podawanych kotu samodzielnie przez opiekuna. Najczęściej stosowanymi antybiotykami są metronidazol i amoksycylina.

dziąsła u kota choroby

Jeśli powodem bólu i opuchlizny dziąseł jest kamień nazębny, konieczne bywa jego usunięcie, zarówno kamienia poddziąsłowego, jak i naddziąsłowego. Zabieg jest zwykle przeprowadzany w pełnej narkozie, by nie narażać zwierzęcia na dodatkowy stres, a lekarzowi ułatwić precyzyjne wykonanie jego pracy. Przed przeprowadzeniem czyszczenia zębów z kamienia konieczne jest wykonanie badania krwi, z uwzględnieniem parametrów nerek. W bardzo określonych sytuacjach lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota

Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota i usuwanie niebezpiecznego kamienia? Miękki osad rzeczywiście można usunąć w warunkach domowych, używając specjalistycznej kociej pasty. Warto do codziennego pożywienia dodawać specjalną karmę, która dba o kondycję zębów. Należy przy tym zauważyć, że mimo naszych zabiegów resztki pokarmu i bakterii niekiedy twardnieją i zmieniają się w kamień nazębny. Wówczas z pomocą może przyjść wyłącznie wykwalifikowany specjalista.

Podczas usuwania kamienia nazębnego bywa konieczna także ekstrakcja pojedynczych, a nawet wszystkich zębów. Choć może to wywoływać strach u właścicieli, kot bez uzębienia może doskonale radzić sobie ze zjadaniem nawet dość twardych kawałków jedzenia. Taki stan nie oznacza, że trzeba całkowicie przestawić się na mokrą karmę. Koszt usuwania kamienia nazębnego i chorych zębów zależy od wielu czynników – wielkości kota, liczby zębów i tego, jak skomplikowany był zabieg, np. czy wymagał oczyszczenia ropnia okołozębowego, a także ceny znieczulenia i antybiotyku.

Weterynarz podejrzewa u kota choroby wirusowe? Diagnostyka rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, zbadania kota i wykonaniu podstawowych badań krwi. Jeżeli kot nie był szczepiony przeciwko wybranym patogenom wirusowym, np. kaliciwirusowi, pomocne są specyficzne testy na obecność antygenów lub przeciwciał. Gdy problemy z dziąsłami to efekt zaburzeń autoimmunologicznych lub nawracających infekcji wirusowych, wdraża się leczenie przyczynowe.

Zapalenie dziąseł u kota – profilaktyka

Aby zapobiec chorobom dziąseł u kota, należy przede wszystkim dbać o higienę jego jamy ustnej oraz zapewnić mu prawidłowe żywienie. Kot z problemami jamy ustnej może wymagać specjalistycznej karmy i okresowego włączenia do jego jadłospisu dodatkowych suplementów diety. Bywa to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę znacznie straciło na wadze i nie jadło z powodu towarzyszącego mu bólu.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota to zabiegi pielęgnacyjne – regularne stosowanie specjalnych żeli i płynów, dodawanych np. do wody, a także – o ile zwierzę chce współpracować – szczotkowanie zębów. W sklepach dostępne są specjalne chusteczki lub waciki, którymi można usuwać osad z zębów czworonogów. Można też kupować smakołyki, które są atrakcyjnie smakowo dla kota, a jednocześnie pomagają w higienie jamy ustnej.

choroby dziąseł u kota

Zapalenie dziąseł jest dość częstą przypadłością kotów. Zdarza się, że trudno je zauważyć, zanim pojawią się dolegliwości bólowe utrudniające spożywanie posiłków i codziennie funkcjonowanie. Istotną rolę w zapobieganiu zapalenia dziąseł stanowi profilaktyka- wprowadzenie preparatów zapobiegających nadmiernemu odkładaniu się płytki nazębnej i regularne ich stosowanie, a w razie konieczności – sanacja jamy ustnej. W cięższych przypadkach może być również konieczne usunięcie części lub całości uzębienia, co często ma miejsce przy FORL. Przy nawracającym zapaleniu jamy ustnej warto wykonać test na FIV/FeLV, aby wykluczyć obecność nabytego niedoboru immunologicznego oraz białaczki kociej – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Zapalenie dziąseł u kota – dolegliwość, z którą trzeba walczyć

Stan zapalny dziąseł u zwierząt to częsty i dokuczliwy problem, który spotyka koty w każdym wieku. Przyczyną choroby może być osad i kamień nazębny, a także występowanie chorób wirusowych i autoimmunologicznych. Powodem zapalenia dziąseł u kota bywa stres, alergie lub niewłaściwie skomponowany jadłospis. Chociaż wyeliminowanie wszystkich czynników bywa praktycznie niemożliwe, warto samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej mruczącego domownika i stosować specjalistyczne preparaty, które ochronią zęby i dziąsła przed chorobą.

Jeśli chcesz zadbać o swojego kociego przyjaciela, staraj się regularnie odwiedzać lekarza weterynarii i reagować na nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu Twojego podopiecznego. Wybierz dla niego idealnie skomponowaną karmę i dbaj o to, by zwierzę otrzymywało zbilansowane posiłki, które zapewnią mu siłę i energię do zabawy. Zapoznaj się z bogatą ofertą naszego sklepu i wybierz produkty, które zagwarantują Twojemu kociakowi zdrowie i długie, radosne życie!

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły