KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zapalenie pęcherza u kota – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby nerek i stan zapalny pęcherza to częsta przypadłość czworonożnych domowników. Chory pęcherz u kota może powodować dyskomfort u zwierzęcia i bywa pilnym wskazaniem do kontaktu z weterynarzem. Zapalenie pęcherza u kota – dowiedz się więcej!

Zapalenie pęcherza u kota – dyskomfort i problemy z oddawaniem moczu

Koty potrafią świetnie maskować swoje dolegliwości i bardzo często dopiero na zaawansowanym etapie choroby okazuje się, że nasz podopieczny potrzebuje specjalistycznej pomocy lekarskiej. Nierzadko dzieje się tak również w przypadku schorzeń pęcherza. Mimo nieprzyjemnych odczuć kot stara się zapominać o chorobie, bawi się z opiekunem i normalnie przyjmuje posiłki. Dopiero uważna obserwacja zwierzęcia pozwala na postawienie wstępnej diagnozy, a szczegółowe badania w gabinecie weterynaryjnym stanowią potwierdzenie przypuszczeń i drogowskaz do dalszego postępowania.

Czym jest zapalenie pęcherza u kota? Pęcherz moczowy to część układu moczowego, w którym gromadzi się stale spływający z nerek mocz. Pęcherz stanowi worek mięśniowy, który odpowiada także za prawidłowe jego odprowadzanie. Gdy jest wypełniony, może kilkukrotnie zwiększać swoją objętość. Zdarza się, że nawet u zdrowego kota, w wyniku wad wrodzonych, w następstwie osłabienia organizmu lub stresu dochodzi do stanu zapalnego pęcherza. Co jeszcze może być przyczyną takiej kondycji i co podać kotu na zapalenie pęcherza?

Przeczytaj również: Dlaczego kot chowa się po kątach?

Zapalenie pęcherza u kota – przyczyny

Pierwsza myśl, że nasz podopieczny może cierpieć z powodu zapalenia pęcherza, pojawia się wtedy, gdy zwierzak zmienia swoje typowe zachowanie. Wówczas zaczynamy analizować jego jadłospis, zwracamy uwagę na ewentualne zmiany na skórze, sprawdzamy, czy kot zjada swoje codzienne porcje jedzenia i pije wodę. Nie zawsze szybkie ustalenie powodu zaburzeń jest możliwe bez profesjonalnej diagnostyki. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u kota i czy chory pęcherz u kota można wyleczyć bez podawania leków?

Podczas zapalenia pęcherza kot doświadcza dyskomfortu i bólu. Mimo stanu zapalnego organ musi stale wykonywać swoje funkcje, a podrażniona ściana pęcherza jest dodatkowo regularnie  pobudzana przez spływający mocz. Podobnie jak u ludzi – kot odczuwa ciągłą potrzebę oddawania moczu i nieprzerwane parcie na pęcherz, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyna stanu zapalnego pęcherza jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Choroba może mieć również podłoże immunologiczne, być efektem nadmiernego i długotrwałego stresu lub powstać w następstwie trwania innej choroby przewlekłej, np. cukrzycy.

Co to jest zapalenie pęcherza u kota?

Infekcja pęcherza może być wtórna i wynikać z obecności kamieni lub niewielkich kryształów w pęcherzu. Niekiedy wiąże się z chorobami przewlekłymi nerek, towarzyszy schorzeniom nowotworowym, a także polipom układu moczowego. Zdarza się u kotów w każdym wieku i w wyjątkowych sytuacjach może ustępować samoistnie, jednak często ma tendencję do nawracania. 

Przeczytaj również: Cukrzyca u kota – czy koty mogą chorować podobnie, jak ludzie?

Rodzaje zapalenia pęcherza u kota

Co ciekawe, w wielu przypadkach może rozwinąć się idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota, które dotyka przede wszystkim zwierzaki niewychodzące. Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota (FIC – Feline Idiopatic Cystitis) bywa powodem stanu zapalnego nawet wtedy, gdy stanowiło jeden pojedynczy stresujący epizod w życiu futrzaka. Koty z FIC w nietypowy sposób radzą sobie ze stresem – nie dochodzi u nich do standardowego wysokiego wyrzutu kortyzolu, jak u zdrowych osobników, a jedynie do wyrzutu neuroprzekaźników, które mogą zaostrzać miejscowe reakcje zapalne w ścianie pęcherza moczowego.  

Inną odmianą stanu zapalnego pęcherza u domowych mruczków jest krwotoczne zapalenie pęcherza u kota. To niekiedy powikłanie po FIC i zaawansowana postać choroby, wyjątkowo trudne do leczenia u kotów w podeszłym wieku. Długotrwały ubytek krwi może prowadzić także do niedokrwistości i wpływać na gorszą kondycję zwierzęcia. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób pęcherza jest dieta oparta na suchej karmie i zbyt małe dzienne spożycie wody. Do zaburzeń pracy pęcherza predestynują również nadwaga i zbyt mała aktywność fizyczna.  

Zapalenie pęcherza u kota – objawy

Kiedy pojawia się zapalenie pęcherza u kota, objawy to przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Mruczek może częściej korzystać z kuwety, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza nią, sikać na podłogę lub obsikiwać meble. Ponieważ zapalenie pęcherza jest niezwykle bolesne – ból podbrzusza przeszkadza kotu w normalnym wykonywaniu codziennych czynności. Niektóre osobniki unikają kontaktu z opiekunem, reagują agresywnie na próby głaskania ich. 

Chore na zapalenie pęcherza czworonogi mogą wykazywać brak apetytu, przyjmują znikome ilości płynów, nadmiernie się wylizują, zwłaszcza w okolicy brzucha, chowają się w cichym i zaciemnionym miejscu, nie reagują na wołanie. Jeśli przyjrzymy się zachowaniu naszego podopiecznego podczas wizyty w kuwecie, być może zauważymy, że kot spędza tam więcej czasu, dłużej napina się bądź nie może znaleźć wygodnej pozycji do oddania moczu. Nierzadko wchodzi do kuwety kilka razy, miauczy, nerwowo przekopuje żwirek lub zostawia krople moczu na podłodze. 

Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota – leczenie.

Gdy u Twojego ulubieńca wystąpi krwotoczne zapalenie pęcherza u kota, w kuwecie i na podłodze mogą być widoczne ślady krwi lub mocz zmieni kolor na bardziej brązowy. W skrajnych przypadkach chory pęcherz u kota powoduje całkowite zatrzymanie moczu. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, zwłaszcza gdy zwierzę nie chce opuszczać swojego posłania, jest apatyczne, a nawet agresywne.

Zapalenie pęcherza u kota – diagnostyka

Co podać kotu na zapalenie pęcherza? Jeśli od pewnego czasu obserwujesz, że Twój milusiński cierpi, a jego zachowanie wskazuje na problemy z układem moczowym, nie odkładaj wizyty u weterynarza na później. Nie łudź się, że zapalenie minie samoistnie – bardzo rzadko do tego dochodzi, a cierpienie kota może przekładać się na poważne zaburzenia w jego zachowaniu. 

Jeżeli podejrzewasz zapalenie pęcherza u kota, domowe sposoby i stosowanie leków powinna poprzedzić gruntowna diagnostyka. Pierwszym etapem jest szczegółowy wywiad z opiekunem, a następnie odpowiednie badania krwi i moczu. Krew do badania możesz pobrać w gabinecie weterynaryjnym. Natomiast mocz do analizy należy zebrać do specjalnego pojemnika, przy wykorzystaniu żwirku, który nie wchłania wilgoci. 

W określonych sytuacjach niektórzy lekarze decydują się na pobranie moczu bezpośrednio z pęcherza zwierzęcia. Przy odrobinie szczęścia i wprawy także możesz spróbować pobrać materiał do badania. Podstawiając pojemnik na mocz kotu, kiedy ten zaczął już sikać. Nie zawsze jest to możliwe – wiele kotów stroni od człowieka podczas oddawania potrzeb fizjologicznych, zwłaszcza gdy odczuwają ból, powodowany stanem zapalnym pęcherza. Ważne, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Zapalenie pęcherza u kota – leczenie 

Kiedy niemal pewne jest zapalenie pęcherza u kota, leczenie może wymagać wykonania dodatkowo USG jamy brzusznej lub badania moczu z posiewem. Gdy kot trafia do gabinetu w stanie ostrego zapalenia pęcherza, weterynarz wykonuje zabiegi zmierzające do udrożnienia cewki moczowej. Często konieczna jest kroplówka, która pomoże szybko wyrównać poziom elektrolitów i nawodni Twojego pupila. 

Kot noszący pieluchę.

Zapalenie pęcherza u kota – ile trwa? Czas wychodzenia z choroby jest uzależniony od kilku parametrów. Wieku kociego pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia sprzed choroby, przyjmowanych przez niego na stałe leków oraz diety. Niektóre koty potrafią szybko uporać się ze stanem zapalnym, a choroba nigdy nie powraca. Inne walczą ze schorzeniem przez kilka tygodni i pozostają w grupie ryzyka, wymagając powtórnych badań i stałej obserwacji. Wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii, w szczególności zastosowanie dobrze dobranego antybiotyku, to sprawdzony sposób na całkowite odzyskanie zdrowia, gdy pojawia się zapalenie pęcherza u kota. 

To ile trwa leczenie i czy konieczna jest suplementacja, ustala lekarz prowadzący, który zna historię leczenia Twojego czworonoga. Pod żadnym pozorem nie można samodzielnie decydować o wielkości dawki leku lub jego odstawieniu. Z pewnością stan zapalny pęcherza bywa częstym wskazaniem do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych kociaka. Niezbędne jest podawanie kotu większej ilości mokrej karmy i zapewnienie dostępu do czystej i świeżej wody. Dobrym pomysłem może okazać się ustawienie w mieszkaniu fontanny dla kota, którą wiele kotów woli od tradycyjnej miski z płynami.

Zapalenie pęcherza u kota – profilaktyka

Stan zapalny układu moczowego opanujesz nie tylko przy wykorzystaniu metod farmakologicznych. Gdy próbujesz skutecznie zwalczyć zapalenie pęcherza u kota, domowe sposoby i systematyczna profilaktyka mogą okazać się wyjątkowo pożytecznym remedium na typowe kocie dolegliwości. 

Nawet jeśli Twój kot szybko uporał się z zapaleniem pęcherza, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii. W niedalekiej przyszłości sytuacja może się powtórzyć lub oznacza to, że Twój pupil ma inne problemy zdrowotne, wymagające diagnostyki. Gdy lekarz wykluczy odrębne przyczyny kłopotów ze zdrowiem, przyjrzyj się zwyczajom kota i zastanów się, jak ograniczyć czynniki ryzyka. Z pewnością skuteczne będzie zredukowanie stresu. Koty lubią spokój i rutynę, unikają hałasu i częstego kontaktu z nowymi osobami. 

Być może Twój kot źle znosi długotrwałą rozłąkę, a epizody zapalenia pęcherza pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżasz w delegację lub na urlop. Postaraj się, by w tym czasie w mieszkaniu pojawiał się ktoś zaprzyjaźniony. Osoba, która może poświęcić kotu czas i pobyć z nim przynajmniej godzinę dziennie. Kotu nie wystarczy sprzątanie kuwety i napełnianie misek. Wiele z nich na zmiany reaguje stresem, co obniża odporność i sprawia, że kot szybciej łapie infekcje. Zapewnij także swojemu podopiecznemu cichy kąt. W którym schowa się, gdy poczuje zagrożenie lub z którego będzie mógł spokojnie obserwować domowników. 

Kot siedzi w kuwecie.

Zapalenie pęcherza u kota – domowe sposoby 

Zapalenie pęcherza występuje często po zmianie miejsca zamieszkania lub, gdy w mieszkaniu pojawi się inny kot. Wtedy lekarstwem może być inne ustawienie kuwety, umieszczenie dodatkowej miski w drugim pomieszczeniu lub wykorzystanie preparatów z kocimi feromonami. W sytuacji, gdy podejrzenie przyczyny stanu zapalnego pęcherza pada na nieprawidłowo skomponowaną dietę, postaraj się zmienić koci jadłospis. 

Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym zapytaj lekarza o specjalne karmy i preparaty, dedykowane kotom z problemami urologicznymi, takie jak holistyczna karma Fitmin Cat Purity Grain Free Urinary. Koty karmione dotychczas wyłącznie karmą suchą powinny zacząć dostawać również porcje karmy mokrej, np. Butcher’s Functional Cat Beauty, która dodatkowo wzmocni odporność ich organizmu na infekcje. Wybierz produkt o dobrze dopasowanym składzie, z uwzględnieniem wieku, płci i potrzeb Twojego futrzastego czworonoga – świetnym wyborem może być karma dla dorosłych kotów z problemami urologicznymi Farmina N&D Cat Quinoa Urinary Duck

Twój kot pije za mało wody? Być może nie lubi swojej miski bądź jest ona ustawiona zbyt blisko kuwety lub znajduje się w pomieszczeniu, w którym panuje duży ruch. Spróbuj umieścić różne pojemniki z wodą w kilku miejscach w domu i obserwuj, który najbardziej spodoba się Twojemu kociakowi. Tak proste rozwiązania mogą przyczynić się do większego komfortu zwierzęcia i sprawić, że problemy z pęcherzem odejdą w zapomnienie. 

Chory pęcherz u kota – najważniejsze jest przeciwdziałanie

Choroby pęcherza u kota wywołują u zwierzęcia ból i znaczny dyskomfort. Kot ze stanem zapalnym może być rozdrażniony, nadmiernie się wylizywać, odmawiać przyjmowania jedzenia i picia wody. Jakiekolwiek nietypowe zachowanie Twojego pupila powinieneś, jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii i w razie konieczności wdrożyć leczenie farmakologiczne. 

Dbanie o nawodnienie zwierzęcia, korzystanie z jakościowej karmy dla kotów z problemami urologicznymi i unikanie stresu to najskuteczniejsze metody radzenia sobie z chorobą. Jeśli chcesz, aby Twój kot cieszył się długotrwałym zdrowiem i był pełen energii, wybierz dla niego sprawdzone produkty z szerokiej oferty naszego sklepu i daj mu jakość, na którą z pewnością zasługuje. Suplementy i karmy dostępne w Apetete zaspokoją wszystkie kocie potrzeby Twojego pupila!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły