KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zapalenie spojówek u kota – jak sobie z nim poradzić?

Kocie oczy świetnie przystosowały się do widzenia w ciemności i szybko reagują na wszelaki ruch. Są jednak narażone na szereg chorób, wśród których stosunkowo często pojawia się zapalenie spojówek u kota. Jak leczyć stan zapalny oczu?

Zapalenie spojówek u kota – koci wzrok pod lupą

Koty słyną z niezwykle wyczulonego węchu i bystrego wzroku. Ich oczy pozwalają dostrzec najdrobniejszy element ukryty w ciemności, a swoją budową przypominają oko człowieka. 

Oko kota można podzielić na część przednią, środkową i tylną. W części zewnętrznej znajduje się biała warstwa ochronna znacznej grubości, czyli twardówka. Bezpośrednio pod źrenicą umiejscowiona jest przezroczysta rogówka, która skupia promienie świetlne. Środkowa część oka to błona naczyniowa, składająca się z tęczówki ze źrenicą, ciała szklistego i naczyniówki. Tęczówka nadaje kociemu oku kolor i ma zdolność do zwężania się lub rozszerzania, regulując w ten sposób dopływ światła.

W porównaniu do oka człowieka koty mają bardzo szeroki kąt widzenia. Wynosi on ponad 200 stopni. Jednocześnie odległość widzenia u domowych mruczków jest nieco mniejsza, niż u ludzi. Kot umie skupić wzrok na przedmiotach lub obiektach, które znajdują się maksymalnie 6 metrów od niego. Wbrew powszechnej opinii zwierzęta rozróżniają i dostrzegają kolory, jednak nieco inaczej niż ludzie. Najlepiej zauważają kolor niebieski, najgorzej czerwony i jego odcienie. Naukowcy podejrzewają, że koty mogą widzieć pewne spektrum promieniowania ultrafioletowego. 

Przeczytaj również: Jak widzą koty?

Nasi czworonożni podopieczni wyróżniają się ponadprzeciętną akomodacją, która pozwala im polować w ciemności i dostrzegać liczne szczegóły w swoim otoczeniu. Mimo iż ta cecha pomaga im w byciu doskonałymi łowcami, jednocześnie może zwiększać u kota lęk przed obiektami, na które człowiek nie zwraca uwagi. Za widzenie w nocy odpowiadają znajdujące się w siatkówce oka liczne pręciki, czyli komórki czuciowe, które służą percypowaniu natężenia jasności. W oczach czworonogów wbudowana jest błona odblaskowa o kształcie półksiężyca, która odbija światło niczym tafla lustra. 

To wszystko sprawia, że kocie oczy jawią się fascynującą i pełną zagadek strukturą, nad którą od dziesięcioleci prowadzone są badania naukowe. Kiedy jednak perfekcyjny wzrok zaczyna zawodzić, jedną z częstszych przyczyn okazuje się zapalenie spojówek u kota. Objawy, diagnostyka i leczenie – czy krople do oczu dla kota na zapalenie spojówek wystarczą, czy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Właściciel przyciera kotu oczy.

Zapalenie spojówek u kota – przyczyny

Gałka oczna kota to misternie zaprojektowany twór, który składa się z komory przedniej, znajdującej się między rogówką i płaszczyzną tęczówki oraz tylnej, położonej za tęczówką. Komory wypełnia ciecz wodnista. Ze względu na wyjątkową delikatność poszczególnych struktur, oko chronione jest przez dodatkowe elementy, takie jak powieki, narząd łzowy oraz spojówki. Powieki zasłaniają przednią część oka, rozprowadzają łzy po przedniej części rogówki, zabezpieczają oko przed wyschnięciem i uszkodzeniami mechanicznymi. 

O spojówce oka wspomina się rzadziej. Jest ona delikatną i przezroczystą błoną, która pokrywa tylną powierzchnię powiek i przednią powierzchnię gałki ocznej. Błona śluzowa, którą jest spojówka, przechodzi z jednej strony w skórę powiek, a z drugiej w nabłonek przedni rogówki. W oku, między sklepieniami górnym i dolnym, znajduje się worek spojówkowy, nawilżany śluzem, wydzieliną gruczołu tarczkowego i łzami. W przypadku podrażnienia tej struktury przez zbyt ostre światło lub pocieranie brudnymi kończynami może dojść do zapalenia spojówek. 

Co powoduje zapalenie spojówek u kota? 

Zwykle stan zapalny pojawia się w konsekwencji działania różnych szkodliwych czynników mechanicznych, zakaźnych lub alergicznych. Może również występować cyklicznie i nawracać, jeśli u jego podłoża znajduje się zakażenie wywołane przez herpeswirusa

Niekiedy jest konsekwencją urazu mechanicznego, gdy kot przedziera się przez zarośla lub zahaczy o ostry przedmiot w mieszkaniu. Bywa skutkiem zderzenia kota podczas spontanicznej zabawy lub gonitwy za pluszową myszką. W określonych sytuacjach zapalenie spojówki wiąże się z występowaniem innej choroby przewlekłej lub wady genetycznej, której objawem jest nieprawidłowa produkcja łez. 

Wady wzroku u kota, tak jak u innych ssaków, mogą być wrodzone lub nabyte. Najbardziej narażone na problemy z oczami są rasy brechycefaliczne. Gdyż mają one płytkie oczodoły i stosunkowo słabo osadzone w nich gałki oczne. Wszystkie nawracające stany zapalne i infekcje oczu powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem weterynarii. Zwłaszcza jeśli jest to zapalenie spojówek u kota. Domowe sposoby i profilaktyka mogą pomóc efektywnie uporać się z chorobą. 

Kociak z „trzecią powieką" leży na kocu.

Zapalenie spojówek u kota – objawy

Jeśli Twój mruczek zaczyna łzawić, częściej pociera łapą oczy albo obserwujesz nadmierny wysięk z oka, może to oznaczać zapalenie spojówek u kota. Objawy chorej spojówki i innych możliwych zaburzeń widzenia to również mętna lub matowa powierzchnia gałki ocznej, spuchnięte powieki, zaczerwienienie oraz częstsze mrużenie oka. Chory na zapalenie spojówek kot może unikać kontaktu z domownikami oraz chować się przed intensywnym źródłem światła. 

Uważny opiekun z pewnością zauważy, że wokół oka pojawia się nietypowe przebarwienie, a także ropne zmiany, przez które kot może mieć problem z jego pełnym otwarciem. Szczególną czujność właściciela powinno wzbudzić pojawienie się dodatkowej tzw. trzeciej powieki na kocim oku. A przede wszystkim pogorszenia widzenia – to znak, że kocie oko zaczyna poważnie chorować. Jeśli Twój pupil zaczyna wchodzić na przeszkody i mylnie trafia do celu to znak, że koniecznie potrzebuje konsultacji lekarskiej. 

Być może Twój koci przyjaciel doświadcza choroby, wywołanej zarażeniem przez bakterię Chlamydophila felis. Chlamydiowe zapalenie spojówek u kota objawia się często jednostronnie. Jednak po kilku dniach obejmuje także drugie oko i może dawać objawy ze strony układu oddechowego. W cięższych przypadkach błahe kichanie lub kaszel mogą przerodzić się w zapalenie płuc, dlatego tak ważna jest dokładna obserwacja kociego pacjenta. Aby potwierdzić objawy, gdy podejrzewamy chlamydiowe zapalenie spojówek u kota należy wykonać wymaz ze spojówki i przesłać go do laboratorium. 

Przeczytaj również: Trzecia powieka u kota – kiedy istnieje powód do niepokoju?

Zapalenie spojówek u kota – leczenie

Utrzymujące się przez kilka dni problemy z oczami powinny skłonić Cię do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Gdy Twój podopieczny intensywnie łzawi, a jego oczy są zapuchnięte i zaczerwienione, lekarz z pewnością zacznie diagnostykę od wykonania niezbędnych badań. Przy podejrzeniu zapalenia spojówek oka leczenie zawsze poprzedza dokładny wywiad lekarski. Postaraj się dostarczyć specjaliście jak najwięcej informacji. Dlatego obserwuj zachowanie swojego czworonoga. Czy normalnie spożywa posiłki, a może stał się ospały lub przeciwnie – nadmiernie pobudzony bądź nawet  agresywny?

W przypadku, gdy zapalenie spojówek u kota jest wynikiem urazu mechanicznego, zwykle stosuje się leczenie objawowe. Ewentualne obrażenia znikają  wówczas w ciągu kilku dni od zdarzenia, a weterynarz włącza do kuracji krople do oczu dla kota na zapalenie spojówek. Znakiem, że choroba minęła, jest ustąpienie objawów i brak niepojących oznak, świadczących o pogorszeniu się ostrości i jakości widzenia zwierzęcia. 

Weterynarz aplikuje krople do oczu dla kota na zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek u kota – leczenie farmakologiczne

Kiedy powodem zaburzeń zdrowotnych jest bakteryjne lub wirusowe zapalenie spojówek u kota, leczenie domowe może wymagać rozszerzenia o specjalne tabletki o działaniu przeciwzapalnym, a nawet antybiotyk. Kuracja trwa od kilku do kilkunastu dni, w zależności od szybkości reakcji organizmu zwierzęcia na zastosowane leczenie. Dostępne są również maści z antybiotykiem, aplikowane bezpośrednio do oka, a także zastrzyki. O formie i czasie leczenia zawsze decyduje lekarz prowadzący. Nie można samodzielnie odstawić antybiotyku, gdy nasz kot zaczyna wyglądać na zdrowego. 

W sytuacji, gdy przyczyną zapalenia spojówek jest reakcja alergiczna, pomocne mogą okazać się leki na alergię, a także profilaktyka. Zamykanie okiem w mieszkaniu w dniach intensywnego pylenia, dbanie o czyste powietrze w pokoju i ograniczenie wychodzenia kota, gdy panuje najtrudniejszy czas dla alergików. 

Leczenie domowe może przyspieszyć rekonwalescencję, jeśli pojawia się zapalenie spojówek u kota, a na pewno ulży czworonogowi i zmniejszy przykre dolegliwości. Chorym na stan zapalny oczu kotom nie wolno samodzielnie aplikować żadnych kropli lub maści, a także podawać leków dedykowanych ludziom. 

Zapalenie spojówek u kota – profilaktyka

W sytuacji, gdy lekarz zdiagnozował u Twojego podopiecznego zapalenie spojówek u kota, domowe sposoby pomagają wzmocnić organizm do walki z drobnoustrojami. Chore zwierzę potrzebuje odpoczynku i spokoju. Kotu wychodzącemu dobrze jest w takiej sytuacji ograniczyć spacery, by nie narażać jego oczu na dodatkowe czynniki ryzyka. Tymczasem domowym kotom niewychodzącym można przygotować cichy, odosobniony kącik, w którym będą mogły się schronić, jeśli nie chcą przebywać w otoczeniu domowników.

Pamiętaj, że choroby oczu mogą powodować znaczny dyskomfort u Twojego pupila i nadwrażliwość na intensywne światło. Dlatego unikaj mocnych lamp, a w bardzo słoneczne dni używaj zasłon lub żaluzji. Zapalenie spojówek u kota – jak leczyć je i zapobiegać nawrotom? Koty z dłuższą sierścią wokół oczu mogą wymagać częstszego przemywania okolic oczu wacikiem nasączonym przegotowaną wodą – od wewnątrz do zewnętrznej części oka. 

Przed chorobami oczu wywoływanymi przez chlamydię chroni kota szczepienie. Rekomendowane zwłaszcza wtedy, gdy czworonóg ma częsty kontakt z innymi kocimi osobnikami. Możesz wspierać koci wzrok poprzez podawanie pupilowi pełnowartościowej karmy suchej i mokrej, dostosowanej do jego wieku i aktualnych potrzeb. W porozumieniu z lekarzem weterynarii można włączyć do kociego jadłospisu suplementy diety zawierające korzystne dla skóry, sierści i oczu kota kwasy omega-3 i omega-6. Do tej grupy należy preparat Over Zoo Omega Complex, który wspomaga układ immunologiczny, podnosi immunosupresję organizmu.

Zapalenie spojówek u kota – jak leczyć?

Jak wspomóc organizm kota z zapaleniem spojówek?

Warto wspomnieć, że domowe sposoby na leczenie zapalenia spojówek u kota mogą przynieść więcej szkody, niż korzyści. Przemywanie oczu naparem z ziół, popularne wśród ludzi często prowadzi do zaostrzenia objawów choroby. Z pewnością nie pomoże również ustalić źródła występujących problemów. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy kłopoty z kocimi oczami mogą być wynikiem występowania poważnych chorób przewlekłych.

By pomóc kotu szybciej wrócić do formy, zadbaj o jego nawodnienie. Każdego dnia zapewnij mu dostęp do czystej i świeżej wody. Niech w jego misce znajdzie się karma mokra, która wspomoże proces nawilżania organizmu od środka. Produkt Butcher’s Functional Cat Beauty to zbilansowany posiłek, dzięki któremu Twój kot będzie odżywiony i zdrowy. 

Do tego karma sucha, w której znajdzie się niezbędne białko, zdrowe tłuszcze i niewielka ilość węglowodanów oraz witaminy i mikroelementy. Taka jak CarnilloveCat Salmon Sensitive & Long Hair, która wzmacnia odporność, a w dodatku jest bardzo smaczne.

Kiedy kot poczuje się lepiej i wykaże ochotę na zabawę z opiekunem, miej pod ręką smakowite kąski i smaczki. Przysmak Carnilove Chicken with Thyme Soft Snack będzie dla niego doskonałą nagrodą. 

Choroby oczu u kota – stan, którego nie można bagatelizować

Zapalenie spojówek, stan zapalny rogówki, opuchnięte i zaczerwienione powieki oznaczają, że nasz podopieczny boryka się z poważnym problemem zdrowotnym. Jeśli nie zareagujemy na czas, choroba może rozwinąć się do bardzo zaawansowanego stadium i wymagać długotrwałego leczenia. W terapii schorzeń oczu liczy się szybkość reakcji na pierwsze objawy i systematyczne podawanie leków wskazanych przez weterynarza.

Zapalenie spojówek u kota to częsta choroba dotykająca zwierzaki w różnym wieku. Nierzadko to symptom zakażenia chlamydią, ale może mieć też podłoże bakteryjne lub wirusowe. Bywa konsekwencją urazu mechanicznego albo pojawia się jako oznaka innej choroby, która rozwija się w organizmie zwierzęcia. Niekiedy mija samoistnie, innym razem wymaga zastosowania antybiotyku. 

Jeśli Twój kot przeszedł zapalenie spojówek, zapewnij mu czas na regenerację organizmu po chorobie. Wybierz sprawdzone produkty z naszego sklepu i dostarczaj mu najwyższej jakości składników, dzięki którym szybko wróci do pełniej sprawności!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Zapalenie spojówek u kota – jak sobie z nim poradzić?”

  1. Natalia pisze:

    Super artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły