KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zapalenie ucha u kota – objawy, leczenie

Zapalenie uszu u zwierząt kojarzy nam się głównie z psami o długich, zwisających uszach, które stanowią idealne miejsce do rozwoju stanu zapalnego. Przypadłość ta może jednak dotykać także kotów – różnych gatunków i w różnym wieku. Jak diagnozować i leczyć zapalenie ucha u kota?

Zapalenie ucha u kota – kiedy trzeba być czujnym?

Nasze domowe czworonogi mogą cierpieć z powodu wielu różnych chorób. Często dokucza im koci katar, miewają kłopoty z nerkami i układem moczowym, potrzebują regularnej higieny jamy ustnej, by uniknąć stanów zapalnych dziąseł. Rzadziej przytrafiają im się urazy kończyn lub skaleczenia, mogą być apatyczne i ospałe, gdy tęsknią za swoim właścicielem lub szybciej się męczyć, jeśli ich układ endokrynny nie funkcjonuje tak, jak powinien. Tym, co może przytrafić się nawet młodym i pełnym sił maluchom, jest zapalenie ucha u kota. Co sprawia, że pojawia się stan zapalny i jak skutecznie radzić sobie z objawami choroby?

Zapalenie ucha u kota – przyczyny

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda ucho Twojego kota lub psa? Kocie ucho przypomina nieco swoją budową ucho szczekających domowników – składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ta część ucha, którą widzimy, to ucho zewnętrzne, zbudowane z chrząstki i bogato unaczynionej skóry. Przewód słuchowy pokryty jest naskórkiem, włosami, znajdują się w nim także specjalne gruczoły, które produkują woskowinę. Część przewodu słuchowego położona jest pionowo, a w końcowym odcinku zmienia ułożenie na poziome.

Kocie ucho to fascynujący i perfekcyjnie zaprojektowany przez naturę mechanizm. Koty słyszą o wiele lepiej niż ludzie. Swoimi zdolnościami przewyższają także psy i wiele innych znanych nam zwierzaków, o które dbamy w domach. Wybitny słuch sprawia, że koty są świetnymi myśliwymi – potrafią separować interesujące je dźwięki od innych odgłosów, które docierają z zewnątrz. Ich instynkt łowiecki jest dodatkowo wspomagany przez to, że koty widzą w ciemności, dzięki specjalnej błonie, która odbija światło.

zapalenie uszu u kota

Ucho kota może ulegać licznym urazom. Dzieje się tak, gdyż część zewnętrzna ucha wystaje poza obręb głowy. Dlatego może stać się łatwym celem innych kocich osobników podczas walki o terytorium lub zdobywania pożywienia. Kot jest zwierzęciem wyjątkowo czujnym i niezwykle skoncentrowanym na upolowaniu swojej zdobyczy. Dąży do celu nawet wtedy, gdy może się to wiązać z prawdopodobnymi uszkodzeniami ciała, w tym uszu. Koty wychodzące lub wolnożyjące są tym bardziej narażone na różne obrażenia.

Uszy u kota warto oglądać nie tylko pod kątem zmian, które znajdują się w części zewnętrznej, w pobliżu małżowiny. Choroby mogą dotykać także części wewnętrznej ucha i przez wiele tygodni nie wiązać się z żadnymi widocznymi objawami. Koty umieją przed długi czas ukrywać swój prawdziwy stan zdrowia i nie manifestować gorszego samopoczucia.

Pasożyty

W uszach u kota lubią bytować różne pasożyty. Zdarza się, że otwarty kształt ucha sprzyja dostawaniu się do niego drobnoustrojów, brudu, kurzu i ciał obcych. Co prawda otwarty kanał słuchowy jest lepiej wentylowany, jednak w jego okolicy mogą zagnieżdżać się kleszcze, a sama ilość krwi, która może pojawiać się na unaczynionym uchu zwierzęcia, w konsekwencji urazu bywa przerażająca nawet dla doświadczonego opiekuna. Jakie są przyczyny zapalenia ucha u kota?

Jeśli występuje zapalenie ucha u kota, przyczyny dzieli się zwykle na pierwotne i wtórne. Przyczyny pierwotne to często występujące u naszych mruczących milusińskich alergie skórne, alergie pokarmowe lub atopowe zapalenie skóry. Przyczyną stanu zapalnego stosunkowo często bywają pasożyty, do których należą nużeńce oraz świerzbowiec uszny. Do dość często diagnozowanych problemów zdrowotnych u kotów zalicza się też zaburzenia keratynizacji, choroby lub zmiany immunologiczne, polipy kanału słuchowego oraz zmiany nowotworowe.

Przyczyny wtórne to zwykle efekt gorszego stanu zdrowia lub następstwo choroby współistniejącej, która dotyczy naszego czworonoga. Stan zapalny ucha może być wynikiem spadku odporności organizmu lub zmiany pH skóry. Na stany zapalne mogą być nieco bardziej podatne rasy o węższym kanale słuchowym. Zdarza się, że do choroby dochodzi po tym, jak kot wpadł do wody lub w trakcie kąpieli doszło do intensywnego zmoczenia ucha. Wilgoć sprzyja rozwojowi zakażeń bakteryjnych lub drożdżakowych i jest czynnikiem, który może wymagać pilnej konsultacji ze specjalistą.

Zapalenie ucha u kota – objawy

Gdyby spojrzeć na statystyki mogłoby się okazać, że jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się właściciele zwierząt domowych, są właśnie problemy z uszami. Jeśli schorzenie dotyczy wewnętrznej części ucha, dostrzeżenie pierwszych objawów choroby może okazać się trudne i zazwyczaj następuje wtedy, gdy zakażenie znacznie przybiera na sile.

Do zapalenia ucha u Twojego kota może dojść nawet wtedy, gdy starasz się dbać o swojego podopiecznego i regularnie go badasz. Problemy z uszami miewają głównie koty wychodzące i wolnożyjące, ale konieczność okresowych wizyt u weterynarza przypada w udziale także opiekunom domowych mruczków. Co może nas zaniepokoić i skłonić do poszerzonej diagnostyki?

Gdy pojawia się zapalenie ucha u kota, objawy to przede wszystkim nietypowe poruszanie głową, potrząsanie nią i wielokrotne próby pozbycia się nieprzyjemnego uczucia w uszach przez ciągłe pocieranie chorych okolic łapką. Jedynym sposobem, by przynieść sobie ulgę, jest w mniemaniu kota intensywne czyszczenie okolic uszu, wylizywanie łapek i strzepywanie prawdopodobnych intruzów gwałtownym ruchem głowy.

zapalenie uszu u kota objawy

Stan zapalny

Gdy w uchu rozwija się stan zapalny, kot odczuwa znaczny dyskomfort. Typowym objawem może być przechylanie łebka w jedną stronę i przykurczanie małżowiny usznej w kierunku głowy. Kolejna oznaka to chęć nieustannego drapania się po uszach i głowie – kot potrafi robić to tak intensywnie, że może dochodzić do uszkodzeń skóry i powstawania łysych placków na skórze wokoło uszu. Samookaleczanie to niewątpliwa pożywka dla kolejnych bakterii i drobnoustrojów. Otwarte rany zazwyczaj skutkują wtórną infekcją i szybkim pogorszeniem ogólnej kondycji zwierzęcia.

W sytuacji, gdy stan zapalny trwa już kilka tygodni, ucho kota może stawać się bardzo tkliwe, zaczerwienione i gorące. Twój podopieczny może unikać głaskania i pieszczot, o które zwykle sam się domagał. Wiele osobników usuwa się podczas choroby w ciche i spokojne miejsce, unika kontaktu z domownikami, a nawet odmawia przyjmowania pokarmów. Chory kociak może być apatyczny, a przy próbie obejrzenia uszu może nawet reagować agresją w stosunku do właściciela.

Charakterystycznymi oznakami, że w przewodzie słuchowym naszego ulubieńca rozwija się infekcja, jest ropny, nieprzyjemny zapach z ucha oraz pojawienie się nadmiernej wydzieliny. Jeśli infekcja jest związana z zakażeniem drożdżakami lub grzybami, typowy zapach możesz wyczuć nawet podczas głaskania lub podawania kotu posiłku. Zdrowe ucho kota może zawierać niewielką ilość woszczyny, ale jest suche i przyjemne w dotyku. Ucho zmienione chorobowo bywa śliskie, pokryte nietypowym nalotem, albo ciemną lub żółtą wydzieliną, która niekiedy osadza się na małżowinie i skórze wokół uszu.

Koty lubią maskować swoim zachowaniem pierwsze objawy choroby. Są wytrzymałe na ból i jedynie wprawne oko właściciela potrafi zauważyć ewentualne zmiany w zachowaniu, świadczące o stanie chorobowym. Jeśli Twój kot potrząsa głową, unika głaskania lub odchyla nienaturalnie głowę, gdy chcesz dotknąć okolic uszu to znak, że konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Nigdy nie czyść wtedy uszu kota przed badaniem – pozwoli to w pełni ocenić specjaliście sytuację i wdrożyć odpowiednie leczenie.

zapalenie uszu u kota leczenie

Zapalenie ucha u kota – leczenie

Zakrwawione, podrapane małżowiny uszne u kota nie tylko wyglądają nieestetycznie. Są także źródłem bólu, dyskomfortu i łatwymi wrotami infekcji dla wirusów i bakterii. Nigdy nie zwlekaj z zaplanowaniem wizyty u lekarza. Wczesna reakcja na stan zapalny to szybsza rekonwalescencja i szansa, że zwierzę szybko odzyska poprzednią sprawność.

Co zrobić, gdy podejrzewasz zapalenie ucha u kota? Leczenie zawsze zaczyna się od zdiagnozowania przyczyny występujących dolegliwości. W pierwszym etapie specjalista przeprowadza ogólne badanie kota, sprawdza jego kondycję i przygląda się uszom. Najbardziej istotne jest badanie cytologiczne, które umożliwia zastosowanie pewnego preparatu na konkretne schorzenie. Lekarz weterynarii pobiera materiał z różnych części ucha, umieszcza go na specjalnym szkiełku i ogląda pod mikroskopem.

Gdy prawdopodobną przyczyną stanu zapalnego jest obecność świerzbowca, przeprowadza się badanie parazytologiczne – do materiału dodawane jest parafina. Dzięki temu w badaniu widoczne są szybko poruszające się pasożyty i można zastosować miejscowo działające środki przeciwpasożytnicze. Mogą mieć one postać leków stosowanych miejscowo do ucha (najczęściej krople) lub środków, które są aplikowane na kark kota.

Kiedy przyczyną kłopotów zdrowotnych u czworonoga jest ciało obce, problem rozwiązuje natychmiastowe usunięcie go i obserwacja, czy nie doszło do uszkodzenia tkanek. Zakażenia drożdżakami leczą, między innymi, miejscowo aplikowane preparaty kwasu borowego lub octowego. Tylko wtedy, gdy infekcja nie daje się opanować w krótkim czasie i jest wywołana przez bakterie, trzeba rozpocząć antybiotykoterapię. W określonych sytuacjach wymagane jest połączenie ze sobą preparatów bakteriobójczych i przeciwgrzybicznych, a dla lepszego samopoczucia kota – włączenie leków przeciwbólowych.

zapalenie uszu u kota profilaktyka

Zapalenie ucha u kota – profilaktyka

Czy możliwa jest opieka nad zwierzęciem, która eliminuje dokuczliwe zapalenie ucha u kota? Domowe sposoby nie zawsze bywają skuteczne, warto jednak pamiętać o metodach, które zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby. Jednym z najważniejszych czynników jest unikanie wilgoci w kocich uszach i niepotrzebnego zamaczania małżowiny podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Zdrowe dachowce rzadko wymagają kąpieli, doskonale dbają o wygląd futra poprzez wielogodzinne wylizywanie się. Ciężko też znaleźć kota, który z własnej woli wejdzie do wanienki z wodą. Dla wielu z nich mycie szamponem to przyczyna znacznego stresu i czynność, której Twój pupil unika za wszelką cenę.

Jak zatem ograniczyć zapalenie ucha u kota? Domowe sposoby, takie jak regularna, delikatna higiena uszu kota to zdecydowany klucz do sukcesu. Podczas zabawy lub głaskania zwracaj uwagę na stan uszu kota i jeśli zauważysz nietypową wydzielinę, nie czekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Nigdy nie lecz kota na własną rękę, nie staraj się samodzielnie usuwać wydzieliny przy pomocy patyczków do czyszczenia uszu bądź preparatów dla ludzi. W ten sposób możesz przyspieszyć rozwój choroby i sprawić, że zakażenie będzie dla kota jeszcze bardziej dokuczliwe.

zapalenie uszu u kota jak leczyć

Leczenie zapalenia uszu u kota zawsze powinno opierać się na badaniu cytologicznym wydzieliny znajdującej się w kanale słuchowym. Konieczne może być również badanie mikrobiologiczne – posiew z antybiogramem, dzięki któremu będzie można dobrać odpowiednie leki. Terapia w przypadku zakażeń grzybiczych może trwać nawet kilka tygodni.  Ważne są badania kontrolne w czasie trwania leczenia, dzięki którym nie zakończymy go zbyt wcześnie oraz będziemy mogli zapobiec nawrotom choroby – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Zapalenie uszu u kota – choroba, którą możesz pokonać

Problemy z uszami to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Chociaż koty chorują rzadziej niż psy, bakterie i grzyby mogą atakować także mruczących domowników. Przyczyną stanów zapalnych uszu u kotów mogą być pasożyty lub bakterie, a także drożdżaki. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badania cytologicznego i określenie źródła obserwowanych zmian.

Leczenie zapalenia uszu u kota zwykle obejmuje podawanie leków działających miejscowo – specjalnych kropli oraz maści, rzadziej preparatów w formie sprayu lub tabletek doustnych. Gdy kot jest apatyczny, ma podwyższoną temperaturę ciała i widać, że cierpi, lekarz może dodatkowo zlecić leczenie przeciwbólowe. W leczeniu stanów zapalnych sprawdzają się niekiedy środki spot-on do wylania na kark kota.

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego podopiecznego, wybierz dla niego profesjonalne preparaty i produkty, wspomagające regularną higienę kocich uszu. Przydatne są także specjalne nożyczki do obcinania kocich pazurów, by kot nie kaleczył małżowiny podczas intensywnego drapania się. Zatroszcz się o swojego kota i wybierz najlepsze produkty do pielęgnacji uszu z oferty naszego sklepu. Płyny z miękką końcówką do aplikacji, chusteczki do wycierania nadmiaru wydzieliny i krople do mycia uszu to jedne z wielu elementów naszego asortymentu, które zapewnią Twojemu kotu komfort i pozwolą cieszyć się pełnią zdrowia!

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły