KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak pomóc psu przy zatruciu?

Mogłoby się wydawać, że kotu zatrucie pokarmowe nie grozi: te zwierzaki potrafią być przecież naprawdę wybredne! Czasami jednak instynkt czworonogów zawodzi – i mruczek zjada coś, co zdecydowanie mu nie służy. Czym objawia się zatrucie u kota i co zrobić, gdy do niego dojdzie?

Zatrucie u kota – skąd się bierze?

Na pewno przychodzi Ci do głowy szereg substancji, które mogą wywołać zatrucie kota. To nie zawsze jest jednak oczywiste! Istnieje wiele produktów które, choć wydają się nieszkodliwe – zupełnie nie służą zdrowiu naszych puchatych czworonogów. Co się do nich zalicza?

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Overzoo

Zatrucie u kota – co może je spowodować?

Pierwszą grupą produktów, które mogą spowodować zatrucie u kota, są oczywiście środki chemiczne. W naszych domach jest ich naprawdę sporo – preparaty służące do czyszczenia i sprzątania posiada praktycznie każdy! Jeśli kot je spożyje – może się zrobić naprawdę niebezpiecznie. Na szczęście, najsilniej działające preparaty mają zazwyczaj ostry, nieprzyjemny zapach, który na ogół skutecznie zniechęca czworonogi. Zachowaj jednak ostrożność – wystarczy, że kot otrze się o powierzchnię zabrudzoną danym środkiem, a następnie postanowi starannie wylizać swoje futro!

Dużym zagrożeniem są dla kotów rośliny doniczkowe. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że niektóre popularne rośliny ozdobne są dla mruczków trujące. Czworonogi nie wiedzą, że powinny ich unikać – a skutki bywają naprawdę opłakane. Zanim postanowisz przyozdobić swoje mieszkanie kolejnym kwiatkiem, sprawdź, czy na pewno jest on bezpieczny dla Twojego puszystego towarzysza. Do szczególnie toksycznych dla kotów roślin zalicza się między innymi alocasia, aloes, bluszcz, fikus, kliwia, oleander i skrzydłokwiat. Kotu mogą zaszkodzić także niektóre kwiaty cięte – na przykład lilie, chryzantemy, naparstnica i konwalia majowa.Koty wychodzące narażone są dodatkowo na kontakt ze środkami ochrony roślin, a także sztucznymi nawozami i preparatami chwastobójczymi.  

Przeczytaj także: Czy wrzos jest trujący dla kota? Dowiedz się!

Zatrucie u kota - pierwsza pomoc

Ludziom często zdarzają się zatrucia spowodowane spożyciem przeterminowanego, zepsutego jedzenia. Czy takie sytuacje są możliwe w przypadku kotów? Owszem… jednak zdarza się to rzadko. Mruczki posiadają doskonały węch – zazwyczaj od razu są w stanie zidentyfikować nieświeże pożywienie i ominąć je szerokim łukiem. Objawy zatrucia u kota mogą być jednak wywołane karmą kiepskiej jakości. Składniki, które znajdują się w takim jedzeniu, mogą podrażniać układ pokarmowy czworonoga. By tego uniknąć, zawsze wybieraj karmy o dobrym składzie – na przykład karmę Applaws Adult Chicken, którą możesz kupić w naszym sklepie Apetete.

Zatrucie u kota - karma

Zatrucie kota a produkty przeznaczone dla ludzi

Nigdy nie powinieneś podawać swojemu kotu jedzenia, które przeznaczone jest dla ludzi. Częstowanie czworonogów resztkami z obiadu lub smakowitymi kąskami jest niestety dość powszechną praktyką – i może skończyć się u zwierzaka żołądkowymi rewolucjami. Koty to urodzeni mięsożercy – większość tego, co jemy my, wcale im nie służy! Przetworzone produkty, smażone posiłki i przyprawy to coś, z czym układ pokarmowy mruczka nie jest w stanie sobie poradzić.

Szczególnie toksyczne są dla kotów ludzkie słodycze – czekolada zawiera substancje, które mogą nawet doprowadzić do śmierci zwierzaka! Ziemniaki, chleb i makaron to z kolei produkty, które wywołują u kotów biegunki i wzdęcia, a także zaburzenia pracy trzustki

Twój kot nie powinien też otrzymywać „ludzkich” leków. Wielu właścicieli daje swoim czworonogom różnorodne lekarstwa, mając przy tym jak najlepsze intencje – chcą po prostu pomóc zwierzakowi stosując to, co pomaga im. Nie możesz jednak zapominać o tym, że metabolizm kota jest zupełnie inny, niż Twój! Zwierzak może więc reagować na różne substancje zupełnie inaczej niż człowiek. Nie wspominając już o tym, że waży o wiele mniej – nawet leki, które są dla niego bezpieczne, należałoby podać w znacznie zmniejszonej dawce. Do lekarstw, które są dla kotów toksyczne, zalicza się między innymi popularny Ibuprom oraz Aspiryna, Apap, Nurofen oraz Gripex.

Przeczytaj także: Pierwsza pomoc dla kota. Jak postępować? Porady lekarza weterynarii

Zatrucie u kota

Czy kot może pić mleko?

Większość z nas ma w głowie zakodowane to, że kot uwielbia mleko i należy mu je podawać. W rzeczywistości jednak duża część dorosłych kotów nie trawi laktozy i podanie im białego smakołyku kończy się na ogół intensywną biegunką i wymiotami.

Z tolerancją laktozy problemów nie mają kocięta, które przez pierwsze tygodnie życia żywią się mlekiem matki. U niektórych dorosłych zwierzaków taka zdolność utrzymuje się również w dalszym życiu, jednak może zniknąć w dosłownie każdej chwili. Z mleka w kociej diecie najlepiej jest więc zrezygnować: wcale nie jest ono niezbędne!

Zatrucie u kota – objawy

Jak rozpoznać zatrucie u kota? Objawy są w pewnej części dość charakterystyczne – obejmują głównie dolegliwości, które mają związek z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. To jednak nie wszystko – zobacz, co może świadczyć o zatruciu u mruczka. 

Objawy zatrucia u kota 

Toksyczne substancje działają nie tylko miejscowo – wpływają negatywnie na wszystkie układy organizmu i zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie. Nie wszystkie symptomy są specyficzne: wszystko zależy od rodzaju substancji, która zaszkodziła zwierzakowi. 

Po zatruciu niektórymi środkami, na przykład strychniną, pojawiają się objawy neurologiczne – które nie każdy od razu skojarzy z zatruciem pokarmowym. W takiej sytuacji kot staje się nerwowy i pobudliwy, pojawiają się drgawki całego ciała i skurcze. Na końcu dochodzi do porażenia mięśni oddechowych, co prowadzi do śmierci czworonoga. 

Objawy zatrucia u kota

Najczęstsze objawy zatrucia pokarmowego u kotów obejmują:

  • Ospałość, brak chęci do zabawy;
  • Utratę apetytu;
  • Wymioty i biegunkę;
  • Krew w moczu i kale;
  • Ślinotok;
  • Trudności z oddychaniem;
  • Zapaść serca;
  • Zaburzenia równowagi, problemy z normalnym poruszaniem się;
  • Kaszel i kichanie;
  • Bladość śluzówek;
  • Gorączkę;
  • Skurcze mięśni;
  • Utratę przytomności, omdlenia.

Jeśli zauważysz takie symptomy u swojego podopiecznego – nie czekaj, reaguj jak najszybciej! Niektóre zatrucia nie są bardzo groźne i ich głównym skutkiem jest „jedynie” dyskomfort – jednak są też takie, które mogą w krótkim czasie wywołać w organizmie prawdziwe spustoszenie. 

Zatrucie trutką na szczury i myszy

Koty to z natury zwierzęta ciekawe świata. Lubią eksplorować swoje otoczenie – często poprzez zmysł węchu oraz smaku. To właśnie z tego powodu czasami zdarza się, że połykają rozłożone w ogrodach lub piwnicach granulki trutki na szczury. Co gorsza – na początku nie są widoczne żadne objawy!

Symptomy zatrucia takim preparatem pojawiają się dopiero wtedy, gdy substancja zostanie całkowicie wchłonięta przez układ pokarmowy. Wszystko zależy od dokładnego składu danego środka: czasami objawy występują dopiero po kilku dniach! Na początku pojawia się ogólne osłabienie – zwierzak jest osowiały i traci apetyt. Następnie występują wymioty oraz biegunka – z domieszką krwi. Na skórze pojawiają się wybroczyny, czworonóg zaczyna krwawić z nosa oraz dziąseł. Później rozpoczynają się zaburzenia rytmu serca – które stanowią już bezpośrednie zagrożenie życia.

Jesteś pewien, że Twój kot połknął trutkę na szczury? Jeżeli wydarzyło się to mniej niż 2 godziny temu, postaraj się sprowokować u zwierzaka wymioty. Jeśli to się powiedzie, następnie jak najszybciej wybierz się ze swoim podopiecznym do kliniki weterynaryjnej. Lekarz zbada zwierzaka i poda mu niezbędne leki. 

Pamiętaj, że otrute gryzonie stanowią równie duże zagrożenie, jak sama trucizna! Po jej spożyciu szczury stają się wolniejsze i otępiałe: są więc łatwym celem dla puszystego myśliwego… a to może skończyć się tragicznie. Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy rozłożone są trutki na szczury, nie wypuszczaj kota samego na dwór!

Zatrucie u kota

Domowe sposoby na zatrucie u kota

Podejrzewasz, że Twój kot mógł ulec zatruciu? Czy wiesz, co powinieneś w takiej sytuacji zrobić? To, czy potrafisz udzielić mu pierwszej pomocy, może mieć kluczowe znaczenie. 

Zatrucie u kota – pierwsza pomoc

Zamiast walczyć ze skutkami zatrucia, lepiej po prostu mu zapobiec. Pierwsza zasada brzmi więc tak – jeżeli widzisz, że czworonóg zabiera się za zjedzenie czegoś podejrzanego, natychmiast zabierz to jak najdalej od jego pyszczka. Zwierzak połknął niebezpieczną substancję? W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest zazwyczaj wywołanie wymiotów. Jeśli zrobisz to odpowiednio szybko, toksyczny środek nie zdąży się wchłonąć. Wymioty wywołuje się u kotów poprzez podanie 3% nadtlenku wodoru (czyli popularnej wody utlenionej) prosto do pyszczka. 

Niezależnie od tego, czy udało Ci się wywołać u kota wymioty – zabierz go do weterynarza. Sam nie będziesz mógł ustalić, czy na pewno całość zjedzonej substancji wydostała się z organizmu. Nie wolno wywoływać wymiotów, gdy zwierzę jest nieprzytomne lub spożyło substancję żrącą.

Jeśli zwierzę jest pokryte toksyczną substancją, dokładnie umyj je ciepłą wodą z dodatkiem szamponu dla kotów. Czworonóg stracił przytomność? Umieść go w bezpiecznej pozycji i wyciągnij z pyszczka język, by mruczek nie zakrztusił się swoimi wymiocinami. Jeżeli dojdzie do zatrzymania akcji serca, rozpocznij sztuczne oddychanie. 

Pamiętaj, aby zachować spokój! Panika zawsze jest złym doradcą, a czworonogi doskonale wyczuwają nastroje swoich właścicieli. Jeśli Twój kot zobaczy, że się stresujesz – sam zacznie natychmiast przejawiać oznaki zdenerwowania, a udzielenie mu pomocy stanie się dużo trudniejsze. 

Zatrucie u kota - wypowiedź właściciela

Kiedy należy natychmiast szukać pomocy weterynarza?

W niektórych sytuacjach nie ma co próbować domowych sposobów – zwierzę należy jak najszybciej przetransportować do kliniki weterynaryjnej. Powinieneś tak postąpić, gdy:

  • kot traci przytomność, ma napad padaczkowy lub problemy z oddychaniem,
  • wymiotom towarzyszy widoczny obrzęk brzucha,
  • zwierzę jest bardzo apatyczne, wpada w letarg, lub przeciwnie – wykazuje duże zdenerwowanie,
  • wymioty trwają przez wiele godzin,
  • w wymiocinach lub kale widoczna jest krew.

Jeśli masz taką możliwość – postaraj się zabrać do lecznicy przynajmniej odrobinę substancji, która zaszkodziła kotu. Pomocne może być opakowanie danego środka, a nawet próbki wymiocin oraz kału. Wszystko to pomoże lekarzowi w identyfikacji przyczyny problemów. 

Leczenie zatruć pokarmowych sprowadza się na początku do ustabilizowania stanu pacjenta. Podawane są więc lekarstwa, kroplówki i płyny, których celem jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu i podtrzymanie istotnych dla życia funkcji. Dodatkowo zwierzę jest nawadniane, a w razie potrzeby – otrzymuje środki przeciwbólowe. Specjalista może zastosować płukanie żołądka, środki przeczyszczające, a w razie potrzeby – zabieg chirurgiczny. 

Domowe sposoby na zatrucie u kota

Rekonwalescencja kota po zatruciu

Po zatruciu pokarmowym kot będzie potrzebował trochę czasu, by wrócić do pełnego zdrowia. Na czas rekonwalescencji zadbaj o:

  • lekkostrawne, podawane w małych porcjach posiłki,
  • uzupełnienie diety o witaminy oraz minerały (na przykład VetExpert zestaw na odporność dla psa i kota),
  • spokojne miejsce, w którym czworonóg będzie mógł komfortowo wypoczywać – na pewno przyda się specjalne legowisko, na przykład legowisko owalne Amiplay,
  • zmniejszenie aktywności fizycznej i wspólnych zabaw do czasu odzyskania sił,
  • kontrolę u weterynarza – by upewnić się, że wszystko jest już w porządku.

Zatrucie u kota - witaminy

Zatrucie u kota – podsumowanie

Zatrucia zdarzają się u kotów stosunkowo często. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy takiego problemu – i jak udzielić czworonogowi pierwszej pomocy. W takich sytuacjach często liczy się czas. Twoja szybka reakcja może oszczędzić zwierzęciu wiele bólu i dyskomfortu. Jeśli zależy Ci na tym, by jak najlepiej troszczyć się o zdrowie i dobre samopoczucie swojego kota – zajrzyj do naszego sklepu Apetete. W asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzebuje Twój zwierzak!

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły