KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Żywienie kotów długowłosych

Przez cały rok koty gubią sierść i linieją. Proces ten nasila się szczególnie wiosną i jesienią. Kot produkuje znaczne ilości martwego włosa. Aby okrywa włosowa była piękna i lśniąca oprócz zdrowego żywienia, profilaktyki przeciwpasożytniczej należy wyczesywać martwe włosy. Jak powinna wyglądać dieta kotów długowłosych? Przeczytaj!

Codzienne wyczesywanie sprawi, że w ich miejscu pojawi się zdrowa sierść. Kot jest zwierzęciem, które intensywnie dba o swój wygląd. Podczas toalety kot wylizuje sierść, połykając swoje włosy. Duża ich ilość dostaje się do przewodu pokarmowego i jest źródłem powstawania tzw. kul włosowych lub pilobezoarów. Stanowią one problem szczególnie wśród kotów z długą sierścią. Takie twory potrafią skutecznie wywołać niedrożność przewodu pokarmowego i stanowić przeszkodę w prawidłowym trawieniu pokarmu. Powstające w przewodzie pokarmowym kule włosowe mogą być usuwane poprzez wymioty jako tzw. trichobezoary i/lub z kałem. Dlatego ważne jest żywienie kota produktami zawierającymi w swoim składzie elementy wspomagające usuwanie takich włosów lub które rozpuszczają je i wykazują działanie tzw. odkłaczające. Jest nim  włókno. W porównaniu z kotami krótkowłosymi, u ras długowłosych znacznie częściej dochodzi do tworzenia się kul włosowych. Aby im zapobiec, zaleca się żywienie pokarmami o zawartości włókna w ilości 8-10% w suchej masie. Włókno roślinne skutecznie pobudza pasaż jelitowy i doprowadza do usuwania włosów wraz z odchodami.

Dobra karma dla kota długowłosego

Karmy przeznaczone dla kotów domowych, w zależności od wieku posiadają w swoim składzie od 5 do 15 % włókna w suchej masie. Młode i rosnące koty potrzebują pokarmu o wysokiej strawności i przyswajalności składników pokarmowych. Ich karma zawiera stosunkowo niski poziom włókna, natomiast wyższy poziom włókna wykorzystywany jest w żywieniu kotów kastrowanych i długowłosych. W karmach suchych dla kociąt Josera Kitten i bezzbożowej wersji Josera Kitten grainfree dodano odpowiednią ilość włókna, aby zapobiec tworzeniu się kul włosowych u młodych mruczków. Ich receptura jest przy tym łatwostrawna i delikatna – odpowiednia dla wrażliwego układu pokarmowego młodych kociąt.

Jak karmić koty długowłose?

Aby urozmaicić dietę młodego, dorastającego tygryska opiekunowie mogą również sięgnąć po karmę mokrą, dostępną w formie pysznego pasztetu – Josera Paté Kitten. Jest to pełnoporcjowy, bezzbożowy posiłek, który został wzbogacony o psyllium, czyli nasiona babki płesznik, które odpowiadają za odpowiednią perystaltykę jelit.

Karma dla kota z długą sierścią

Więcej włókna w pożywieniu powoduje uczucie sytości oraz obniża kaloryczność produktu, co wykorzystuje się również w walce z kocią nadwagą, otyłością, cukrzycy czy chorobach przewodu pokarmowego. Najczęściej wykorzystywanym włóknem w karmach jest psyllium, a zawarta pulpa buraczana jako źródło włókna rozpuszczalnego wspomaga odbudowę komórek błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz pełni funkcję prebiotyczną – wspomaga dobrą florę bakteryjną jelit. Te dwa rodzaje włókien poprawiają perystaltykę przewodu pokarmowego i zapobiegają zatrzymywaniu się i kumulowaniu się sierści w kule włosowe.

Prawidłowe żywienie kotów powinno opierać się o produkty zawierające wysoko przyswajalne składniki pokarmowe pochodzące z wartościowego mięsa. Pokarm zawierający w swoim składzie przeciwutleniacze, odpowiednią ilość kalorii, witamin oraz składników mineralnych stanowi podstawę dla prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Josera Catelux z zawartym w recepturze podwójnym składnikiem odkłaczającym w postaci łusek nasion babki płesznik, czyli psyllium. To wyróżniający się spośród innych karm produkt przeznaczony dla kotów z długą sierścią. Codzienne żywienie karmą Josera Catelux to również doskonałe rozwiązanie dla kotów o wysublimowanym podniebieniu. Dzięki dodatkowi pysznej i delikatne kaczki granulki są bardzo smakowite. Karma została opracowana przez specjalistów, a składniki wykorzystane do produkcji spełniają najwyższe normy.

W ofercie Josera znajdują się również karmy mokre. Saszetki z linii Josera Paté zostały wzbogacone o psyllium – jako czynnik eliminujący kule włosowe. Dodatek oleju z łososia stanowi doskonałe źródło kwasów Omega 3 i Omega 6 i pomaga utrzymać lśniącą i zdrową okrywę włosową i skórę.

Zabieg kastracji niesie ze sobą potrzebę zmiany sposobu żywienia. Spowodowane jest to zmianami, jakie zachodzą w metabolizmie oraz w gospodarce hormonalnej. Następuje spadek zapotrzebowania energetycznego, a wzrasta apetyt. Pokarm przeznaczony dla kotów po zabiegu nie dopuszcza do przyrostu wagi, stymuluje organizm do utraty tkanki tłuszczowej dzięki zawartości np. l-karnityny. Karmy dla kotów sterylizowanych zawierają wysokiej jakości białko dla silnych mięśni, zawarte w nich odpowiednie składniki przeciwdziałają powstawaniu kamieni moczowych, a dodatek włókna wywołuje poczucie sytości.

Długowłosy kot żywienie

Optymalne żywienie karmą Josera Léger dla kotów ma przeciwdziałać skutkom zabiegu –  przede wszystkim nie dopuścić do nadwagi, a w konsekwencji do otyłości oraz zaburzeń w obrębie układu moczowego. W składzie karmy jest również wysoka zawartość włókna pokarmowego, które będzie zapobiegać powstawaniu kul włosowych, a także przeciwdziałać nadwadze, która może doprowadzić z czasem do rozwoju cukrzycy, stłuszczenia wątroby, problemów z sercem oraz zmian zwyrodnieniowych w stawach i kręgosłupie. Cechy odpowiedniej karmy dla mruczków po zabiegu sterylizacji  to:

  • zmniejszona ilość kalorii i tłuszczu,
  • wysoka zawartość włókna dla uczucia sytości i obniżenia ilości spożywanej karmy,
  • obecność przeciwutleniaczy tj. witamina E i C, selen, tauryna, luteina,
  • odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, który pomaga zapobiegać kamicy dróg moczowych.

Popularne rasy długowłose i półdługowłose

KOT NORWESKI LEŚNY

Kot norweski leśny świetnie się wspina i poluje. Lubi towarzystwo człowieka, również dzieci, a także innych zwierząt domowych. Są zrównoważone, wierne i chętne do zabawy, dobrze ułożone. Mają silny charakter i nie lubią, gdy się je do czegoś zmusza. Futro należy szczotkować i czesać kilka razy w tygodniu.

Kot norweski leśny

KOT MAINE COON

Kot maine coon żywienie

Kot maine coon to bardzo towarzyskie zwierzę. Przywiązują się do człowieka, tolerują towarzystwo dzieci i innych zwierząt. Chętnie oddają się pieszczotom i godzinami mogą wylegiwać się na kanapie. Chętnie przebywają na powietrzu, są wyśmienitymi łowcami. Sprawnie posługują się przednimi łapami. Należą one do nielicznych ras kotów, które można nauczyć aportowania. Futro maine coona trzeba regularnie czesać, gdyż na futrze robią się kołtuny.

Kot Maine Coon

KOT AMERYKAŃSKI CURL

Amerykański curl żywienie

Amerykańskie curl wyróżniają się spokojnym, przyjacielskim i łagodnym usposobieniem. Są bardzo wierne swoim właścicielom i żyją w zgodzie z innymi kotami. Nadaje się dla rodzin z dziećmi. Należy czesać i szczotkować kilka razy w tygodniu.

Amerykański curl

KOT TURECKI VAN

Turecki van żywienie

Koty tureckie Van są bardzo pewne siebie i uwielbiają się bawić. Dorosłe koty dużo czasu spędzają na drzemkach lub kolanach swoich właścicieli. Van wybiera jednego Pana, z którym nawiązuje nić porozumienia. Wykazują nietypowe dla kotów upodobania do wody, wskutek czego zwie się je kotami pływającymi. Posiadają powiększony fałd skóry między kolejnymi pazurami. Kot w wodzie rozcapierza łapę, a powiększony fałd skóry działa jak płetwa. Kot ten posiada tylko jeden rodzaj sierści – okrywową, nie ma natomiast puszystego podszerstka. Futro wystarczy szczotkować i co pewien czas przesypywać pudrem.

Turecki Van

KOT RAGDOLL

Ragdoll żywienie

Ragdolle nie lubią przebywać same i chcą być w centrum wydarzeń. Chętnie się bawią i rozumieją z innymi zwierzętami. Koty te są łagodne i przyjacielskie, a ponadto nigdy nie mają dość pieszczot i głaskania. Są mało ruchliwe, ufne i spokojne. Można go nosić w dowolny sposób, gdyż posiada słabe napięcie mięśni, uwarunkowane u tej rasy genetycznie.

Ragdoll

KOT PERSKI

Kot perski żywienie

Pers ze swym płaskim nosem, okrągłą głową i przysadzistą budową znany jest na całym świecie. Pers to kot cichy, łagodny i towarzyski. Lubi dzieci i życie rodzinne. Są prawdziwymi pieszczochami – uwielbiają głaskanie, czesanie, drapanie. Przedstawiciele tej rasy najlepiej czują się w domu. Dzięki wrodzonej kreatywności zawsze znajdą sobie ciekawe zajęcie. Nie są to koty specjalnie aktywne, sprawiają raczej wrażenie ociężałych i ospałych, ale wbrew pozorom równie chętnie dadzą się wciągnąć w porywającą zabawę. Persy trzeba codziennie szczotkować i czesać, aby pozbyć się obumarłych włosów i utrzymać piękny wygląd sierści. Należy też go regularnie kapać.

Kot perski

KOT BIRMAŃSKI

Kot birmański żywienie

Jest to kot łagodny, cichy i lubiący dzieci, nie sprawiają swoim właścicielom kłopotów swoim zachowaniem. Lubią przypodobać się swoim opiekunom. Dzięki wrodzonej bystrości szybko się uczą, jakie zachowania pochwala ich właściciel, a za jakie dostają burę. Jednak swoją wyjątkową inteligencję koty te wykorzystują także w innych celach: jeśli trzeba otworzyć drzwi lub szafkę, kot birmański sobie świetnie poradzi. Są o wiele bardziej, niż inne koty, wrażliwe na zimno – lepią się do kaloryferów i wchodzą pod kołdrę. Lubią być głaskane. Jest mięsożercą. Uwielbia mięso, ale bez dodatków.

Kot birmański

KOT SOMALIJSKI

Kot somalijski żywienie

Jest to kot bardzo aktywny, inteligentny i bardzo ciekawski. Są one ciche i powściągliwe, lecz w stosunku do swoich właścicieli potrafią być otwarte i przyjacielskie. Lubią towarzystwo ludzi i innych zwierząt, ale przede wszystkim cenią sobie swobodę i niezależność. Zwierzęta te są pełne inwencji, co chwila mają nowe pomysły. Większość przedstawicieli tej rasy przepada za wszelkiego rodzaju czułościami i szuka bliskości człowieka. Futro Somalijczyka wymaga niewiele szczotkowania.

Kot somalijski

Opracowano na podstawie:

  • Jorg M. Steiner, Small Animal Gastroenterelogy, Galaktyka,
  • Debora Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów, Edra
  • Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Elsevier Urban&Partner,
  • A.T.B. Edney, Żywienie psów i kotów, Waltham
  • Thomas David, Brigitte R. Winkler, Poradnik dla posiadaczy psów, Delta

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły