KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jaki jest kot norweski leśny? Charakter i pielęgnacja mruczka

Kot norweski leśny zachwyca urodą i charakterem. Łagodne zwierzę dobrze czuje się w towarzystwie człowieka. Dowiedz się więcej o rasie.

Kot leśny mimo dzikiego wyglądu i potężnych gabarytów jest bardzo łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Jeśli raz zaakceptuje człowieka, może on liczyć na jego bezwarunkową lojalność i przyjaźń na całe życie. Planujesz przyjąć tego dużego kocura pod swój dach? Podpowiadamy, ile żyją koty norweskie leśne, jak się nimi opiekować i w jaki sposób lubią się bawić.

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Kot norweski leśny – opis rasy

Zgodnie z legendami skandynawskimi gatunek ten towarzyszył Wikingom w wyprawach morskich. Koty miały ponoć pilnować ich zapasów przed atakami gryzoni. Wraz z wikingami dotarły do wybrzeży Ameryki, gdzie zapoczątkowały rasę maine coonów. Jednak w rzeczywistości brak dowodów potwierdzających tę legendę. Nie wiadomo, kiedy, ani dokładnie jak, znalazły się one w Norwegii.

Badania genetyczne nie znajdują powiązania kota norweskiego z żadną obecnie znaną rasą. Stąd najbliższa prawdy wydaje się teoria, że jest to naturalna rasa żyjąca na tym terenie od setek lat. Wyjaśniałoby to też wiele jego cech. Surowy klimat Norwegii wymusiłby odporność na zimno i wielkość, która pozwoliła mu przeżyć w górach. Nawet czuć w nim pewną typowo góralską zawziętość. Jako rasa, koty te zostały uznane dopiero w roku 1972 przez Norweski Związek Felinologiczny. W Polsce zawitały 18 lat później.

Warto wiedzieć, że aż do lat 70. krzyżowano długowłosego kota leśnego z krótkowłosym domowym. Z tego powodu doszło niemal do wyginięcia rasy. Uratował ją klub Norsk Skogkattring.

Obecnie zalicza się norweskiego leśnego do naturalnych ras kotów. Zwierzę jest ważnym elementem norweskiego dziedzictwa. W baśniach określano go nawet mianem czarodziejskiego kota, który jest pomocny dla bohaterów opowieści.

Kot norweski leśny jest przyjazny i tolerancyjny.

Jak wygląda kot norweski leśny?

Koty tej rasy mają dwuwarstwowe futro, idealnie dostosowane do srogich i zmiennych warunków panujących w górach. Spodnia warstwa futra (podszerstek) jest wodoodporna, natomiast warstwa wierzchnia – dłuższa i gęsta. Wszystko po to, by zapewniać zwierzęciu ciepło. Podobnie jak inne koty z mroźnych regionów zmieniają one sierść wraz z cyklem letnio-zimowym. Latem zrzucają większość futra, zachowując jedynie bujny, silnie owłosiony ogon i tak zwane „śniegowce”, czyli puchate kosmyki między poduszkami na łapkach. Zimą opatula je gruba sierść. Przez cały rok koty norweskie zdobi wyjątkowo pluszowa i bujna kryza wokół szyi.

Tak samo jak ragdoll i maine coon są one zaliczane do ras półdługowłosych. Z wyglądu sierść tej rasy przypomina maine coona, jednak w odróżnieniu od niego ma wodoodporną warstwę spodnią, która jest zawsze odrobinę tłusta i dość ciężka i przez to mniej jedwabista.

Norweskie w odróżnieniu od innych kotów półdługowłosych mają znacznie dłuższe nogi, przez co wyglądają na szczuplejsze, niż są w rzeczywistości. Jest to zwierzę o nieco dłuższych tylnych nogach od przednich. Zarówno przednie, jak i tylne łapy są mocne. Natomiast pyszczek jest trójkątny z wysoko osadzonymi uszami, które od wewnątrz oraz na czubkach mają wystające kosmyki.

Czym jeszcze wyróżnia się norweski leśny? Waga zwierzęcia jest wysoka. Kot zaliczany jest do dużych ras i może osiągnąć wagę od 8 do 10 kg. W przypadku kotek waga jest niższa. Do swej pełnej wagi zwierzak dorasta w wieku czterech lat.

Dopuszczalne jest tu umaszczenie w wielu kombinacjach kolorystycznych z cenioną domieszką bieli. Koty norweskie bywają więc moręgowate, cętkowane bądź pręgowane w kolorze od czerni, przez szarości po niebieski. Występują też zwierzaki z szylkretową barwą futra. Kolor czekoladowy czy liliowy nie są dopuszczalne.

Leśny norweski ma duże oczy, które są owalne i delikatnie skośne. Tęczówka występuje w różnych wersjach kolorystycznych. Barwa jest niezależna od odcienia sierści. Ogon zwierzaka jest puszysty i długi.

Przeczytaj także: Ragamuffin – co musisz wiedzieć o tej rasie?

Norweski leśny nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Kot norweski leśny – charakter

Mimo dzikiego wyglądu i potężnych gabarytów koty tej rasy są bardzo łagodne i przyjaźnie nastawione do ludzi. Mocno przywiązują się do swych opiekunów. Raz zaakceptowany przez nie człowiek staje się ich przyjacielem na całe życie.

Jak większość osobników dużych ras leśny norweski jest zrównoważony i spokojny. Ich masa daje im poczucie siły, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Nie muszą niczego i nikomu udowadniać, stąd są pewne siebie, łagodne, cierpliwe i mają dużą dozę tolerancji zarówno dla innych czworonogów, jak i dzieci. Dobrze dogadają się więc z innymi zwierzętami domowymi, jednak pamiętaj, że konieczna jest socjalizacja z izolacją. Właściwie przeprowadzona sprawi, że czworonogi będą miały ze sobą już zawsze świetny kontakt.

Leśne korzenie sprawiają, że koty te potrzebują sporej dawki ruchu. Zapewnij im możliwość różnorodnej aktywności. Muszą mieć wysokie drapaki, po których będą się wspinać, biegać i skakać. Każdego dnia wykorzystuj podczas zabawy wędkę. To dzięki niej możesz odtworzyć cykl łowiecki. Koty norweskie leśne są inteligentne i ciekawskie. Chętnie bawią się z ludźmi. Szybko pojmują zasady działania zabawek interaktywnych i nie znoszą nudy.

Ze względu na potężną budowę i rozmiary ciała warto zadbać o odpowiednie wychowanie kota i socjalizację z resztą domowników. Jeśli kot dużej rasy nabędzie złych nawyków, trudno Ci będzie cokolwiek od niego wyegzekwować. Przez to, że jego wielkość może zniechęcać do wchodzenia z nim w konflikt, z czasem to on może rządzić w domu.

Ze względu na rozmiar norweski leśny wymaga sporej przestrzeni, a jego potrzeba aktywności sprawia, że należałoby go polecać osobom dysponującym dużym mieszkaniem, w którym można ustawić drapaki, półki do wspinania się i skoków. Wbrew groźnemu, dzikiemu wyglądowi, rasa ta sprawdza się doskonale w roli towarzysza rodziny z dziećmi. Kot norweski leśny jest przyjazny i tolerancyjny, a nawet opiekuńczy w stosunku do małych dzieci. Dobrze znosi też inne zwierzęta i koty.

Podoba Ci się to, jaki jest norweski leśny? Charakter tego kota ujmuje niejednego człowieka. Jeśli chcesz, żeby w Twoim domu zamieszkał norweski leśny, cena powinna być Ci znana przed rozpoczęciem poszukiwań hodowli. Na jaki koszt trzeba się przygotować? Kocię może kosztować od 2000 do 4000 zł.

Kot norweski leśny jest rasą naturalną.

Kot norweski leśny – jak o niego dbać?

Wiesz już, czym wyróżnia się norweski leśny. Charakter tego zwierzaka to jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć, nim przyjmiesz go pod swój dach. Dowiedz się też, jak się nim opiekować i na jakie choroby jest narażona ta stara rasa.

Żywienie

Żywienie nie różni się od karmienia przeciętnego kota. Zwierzę jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego potrzebuje mokrej karmy, w której tego mięsa będzie naprawdę dużo. Musi być to też produkt, który zawiera taurynę – aminokwas jest niezbędny, żeby zwierzak mógł zachować zdrowie serca. Mokra karma jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ koty niechętnie piją wodę z miski. Dzięki takiemu pożywieniu możesz więc nawodnić przy okazji zwierzaka.

Kot norweski leśny karma

Dobrze sprawdzi się karma Jane Cat Premium, w której znajduje się aż 1500 mg/kg tauryny. Produkt zawiera olej z łososia, który świetnie działa na skórę i sierść. Formuła karmy jest oczywiście bezzbożowa. Doskonałym wyborem dla kotów norweskich jest Animonda Carny Adult, która nie zawiera barwników i zbóż, cechuje się dużą zawartością mięsa i zawiera niezbędną taurynę.

Karma mokra norweski leśny

W karmieniu zwierzaka możesz też stosować smakołyki dla kota. Sprawdzą się szczególnie jako zakończenie cyklu łowieckiego, czyli zabawy wędką. Pamiętaj jednak, żeby smakołyków nie było zbyt wiele. Możesz niechcący doprowadzić do nadmiernego zwiększenia wagi zwierzęcia. Wybieraj spośród zdrowych przysmaków, z krótkim składem.

Pielęgnacja

W odróżnieniu od większości ras obdarzonych długim i gęstym futrem norweski leśny nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, choć mogłoby się tak wydawać na pierwszy rzut oka. Z reguły z doprowadzeniem do porządku futra radzi sobie samodzielnie. Czasem tylko, gdy sierść zanadto skołtuni się, trzeba mu pomóc i usunąć sfilcowane fragmenty okrywy. Profilaktycznie można go czesać raz w tygodniu, jeśli na to pozwoli. Zwierzę może mieć tendencję do zalegania w przewodzie pokarmowym kłaczków, więc lepiej profilaktycznie podawać mu odpowiednie preparaty. 

Przeczytaj także: Dlaczego koty barankują? Barankowanie kota to nie tajemnica!

Koty norweskie zdobi wyjątkowo pluszowa i bujna kryza wokół szyi.

Zdrowie

Koty norweskie leśne, będąc naturalną rasą, rzadko chorują i mają niewiele wad genetycznych. Żyły w chłodnym klimacie, dlatego są odporne. Czarno umaszczone osobniki tej rasy mogą cierpieć na chorobę Andersena. Na występowanie tej choroby są narażone przede wszystkim zwierzęta z hodowli europejskich, ale też amerykańskich. Na czym polega schorzenie? Jest to choroba, w której występuje zaburzenie szlaku metabolizmu glukozy. Nie ma innego sposobu na walkę z tym schorzeniem niż wyeliminowanie wadliwych genów.

Ile żyją koty norweskie leśne? Te zdrowe zwierzaki żyją kilkanaście lat – najczęściej 14–16, ale zdarzają się też osobniki, które dożywają 18 lat.

Norweski leśny - cytat opiekuna

Kot norweski leśny jest rasą naturalną. Wygląd tego zwierzęcia natychmiast przykuwa uwagę. Duże oczy i piękne futro to bez wątpienia zalety mruczka, który zachwyca też charakterem. To inteligentny zwierzak, który przywiązuje się do swoich opiekunów. Czym jeszcze wyróżnia się norweski leśny? Waga jak na kota jest wysoka, dlatego tym bardziej trzeba przyłożyć się do wychowania mruczka. Może się on świetnie dogadywać z innymi zwierzętami domowymi, jeśli socjalizacja z izolacją zostanie prawidłowo przeprowadzona. Chcesz, żeby w Twoim domu zamieszkał norweski leśny? Cena za kociaka z dobrej hodowli waha się w granicach 2000–4000 zł. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebują koty tej i innych ras zarówno do jedzenia, jak i zabawy.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły