KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies powinien nosić buty?

Pies ponad 100 lat temu został wpuszczony do naszych domów, stając się pełnoprawnym członkiem rodziny ludzkiej. Od tej pory właściciele, dbając o dobro swych psów wybierają najlepszą karmę, kupują wygodne posłania, zakładają psom kurtki chroniące przez zimnem, a gdy przychodzą mrozy nawet buty. Czy pies powinien nosić obuwie i w jakich okolicznościach można mu je zakładać?

Czy pies się poci?

Gruczoły potowe pełnią ważną rolę w organizmie zwierząt. Ich wydzieliną jest pot, który nawilża skórę, chroniąc ją przed wysuszeniem. Z kolei parowanie potu powoduje chłodzenie skóry, co zapobiega przegrzaniu organizmu.

Pomimo tak ważnych funkcji gruczołów potowych, warto zauważyć, że nie każde zwierzę zostało nimi hojnie obdarowane, np.: u naszych psów i kotów gruczoły występują tylko na nieowłosionych powierzchniach kończyn, na tak zwanych opuszkach. To daje im bardzo małą możliwość chłodzenia – w odróżnieniu od człowieka, u  którego gruczoły potowe rozmieszczone są na całym ciele, a ich całkowita powierzchnia wydzielnicza wynosi około 700-900 cm3. Stąd też wysokie ryzyko przegrzania u psa.

Dlaczego pies nie powinien nosić skarpet?

Czasem właściciele, chroniąc podłogę przed zarysowaniem, zakładają swoim pupilom skarpetki. Czy słusznie? Oczywiście, że nie! Stosowanie skarpet na co dzień zaburza prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych. Ponadto pies w nagrzanym kaloryferem, kominkiem mieszkaniu, poci się i dusi. Pamiętajmy o tym, że pies oddycha przez skórę na opuszkach i przez zianie, wobec tego zakładanie skarpet jest dla niego torturą.

pies z butami

Kiedy zakładać psu buty?

Zakładanie butów nie jest pozbawione sensu, podczas zimy, przy większych mrozach. Wówczas, buty ochronią przed odmrożeniem łap – szczególnie na takie komplikacje narażone są psy pozbawione podszerstka oraz rasy gładkowłose i bezwłose. Stosowanie butów w zimie jest również uzasadnione ochroną łap przed zanieczyszczeniami chemicznymi. Sól, którą posypywane są miejskie drogi, wżera się w opuszki, powodując ich bolesne pęknięcia, które z czasem przemieniają się w otwarte skaleczenia. Powszechnie stosowane wazeliny do łap również naruszają ich barierę ochroną. Rozmiękczają opuszkę i powodują że sól dostaje się do niej dwa razy szybciej niż bez stosowania kremów. Bezpieczniejsze dla psa jest założenie butów ze sztucznego włókna, które umożliwiają skórze „oddychanie”, a przy tym chronią łapki przed skaleczeniami, odmrożeniem oraz poparzeniem.

Buty ochronne

Również niepozbawione sensu jest stosowanie butów ochronnych na skaleczoną łapę! Wówczas psi but pełni rolę drugiego opatrunku. Pozwala na zachowanie sterylnych, suchych warunków, niezbędnych do tego, by opuszka mogła się szybko zagoić. Ponadto chroni ją przed urazami mechanicznymi.

Jak dobrać psu buty?

Kolor i design dla zwierzaka nie ma większego znaczenia. Ważne, żeby buty miały dodatkowe zapięcia, które uchronią przed przesuwaniem i zgubieniem. Dobry but powinien mieć również utwardzaną, ale przepuszczalną podeszwę typu GORTEX. Co do rozmiaru, to dobranie jest dużo prostsze niż u dziecka. Producenci butów dla psów znacznie to uprościli, podając na opakowaniu, jaki rozmiar odpowiada na łapę danej rasy. I tak np. w butach trixie walker odnajdziemy informację, że rozmiar M jest wskazany dla ras: Border Collie.

O czym należy pamiętać?

zabawki dla psa

Pamiętajmy, że pies poci się przez opuszki łap i zianie. Dlatego, jeśli nie musimy nie zakładajmy mu butów. Można psu kupić najrozmaitsze wytworne i drogie buty, ale po co? Jeśli nie ma mrozu, zwierzę nie chodzi po rozgrzanym asfalcie, lepiej nie ingerować w naturę, a zamiast nowych butów lepiej mu kupić zabawkę. Pies zdecydowanie bardziej ucieszy się ze wspólnej zabawy z właścicielem niż nowej pary niechcianych kaloszy.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły