Dla psów lękliwych, bojących się miasta, hałasów i mało pewnych siebie…

Terapia wspomagająca

Obecnie mamy więcej lekarstw i terapii uzupełniających dla psów i kotów niż kiedykolwiek wcześniej, to zaskakujące jak w ostatnich latach psia i kocia psychologia rozwinęła się. Obecnie dzięki specjalnym środkom, odpowiedniej terapii jesteśmy w stanie „wyleczyć” prawie każdego psa.
O rodzajach terapii wspomagających jest dzisiejszy tekst, zachęcam do przeczytania bo w nim:
- Dla kogo terapia
- Przyczyny lęków u psa
- Jak dobrać terapię do zachowania psa
- Rodzaje terapii a w niej między innymi: krople Bacha,

Dla kogo terapia wspomagająca?

Odpowiedz sobie na pytanie czy Twój pies:
- boi się obcych?
- jest nadmiernie pobudzony?
- ślini się?
- wygryza sobie łapy?
- pije bardzo dużo wody? ( fizycznie jest zdrowy – polidypsja występuje często przy chorej trzustce, cukrzycy, chorobie Cushinga)
- jest zafiksowany na punkcie jednej zabawki?
- szczeka bez powodu?
- niszczy przedmioty?

Sad beagle puppy on white background

Jeśli na któreś z powyżej wymienionych pytań, odpowiedziałeś TAK to znaczy, że Twój przyjaciel ma problem i obowiązkiem właściciela, czyli Twoim jest poszukanie pomocy u fachowcy – behawiorysty, który zaproponuje odpowiedni program odczulający. Można również poza zaproponowanym przez psychologa programem modyfikacji zachowania wspierać psa poprzez podawanie odpowiednich suplementów diety, ziół, wprowadzeniem masaży... Połączenie terapeutyków wspomagających z odpowiednio przygotowanym programem pozwoli Twojemu pupilowi powrócić do normalności i na nowo cieszyć się życiem!

Obecnie najpopularniejsze pomoce przy terapii psów i kotów to:
Masaż T- Touch
Masaż Gassa
Wiązanie psa / kamizelka uspokająca
Krople Bacha
Feromony DAP
Calming Cap
Leki Homeopatyczne

Czym jest masaż T- Touch?

Poprzedni wpis – odwołuje, tam zostało wszystko szczegółowo opisane: http://apetete.pl/blog/masaz-relaksacyjny-dla-zwierzat-ttouch/

pure breed golden color dog laying relaxed on a massage table isolated on white background

Owijanie psa – dla kogo i jak zacząć

Owinąć można każdego psa, uciskanie działa na zasadzie masażu t-touch oraz pozwala psu zapanować nad stresem. Owijanie działa na podobnej zasadzie jak owijanie dziecka w becik. Często rodzice stosują tę metodę kiedy dziecko nadmiernie płacze - opatulają je mocno kocykiem – po to by dziecko poczuło się bezpiecznie. Pupila również możemy owinąć. W tym celu wystarczy wziąć stary t-shirt i odpowiednio go zawiązać na psie. Rozmiar koszulki dobieramy pod wielkość psa, to znaczy dla maluszków przeznaczone są dziecinne bluzki, dla dużych psów rozmiar L, albo XL. Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru zakładamy t-shirt przez głowę tak aby przód znalazł się na pleckach pieska, delikatnie przekładamy łapki przez rękawy a nadmiar zwisającego materiału po bokach ciasno zawiązujemy na grzbiecie psa, tak by nie uwierało kręgosłupa. Takie zawiązanie daje psu poczucie bezpieczeństwa.
Uwaga: nie należy ubierać psa, który gryzie podczas przebierania – dla niego założenie takiego t-shirtu może być zbyt stresujące i wówczas pies zamiast się wyciszyć, nakręci się bardziej.

Dla kogo wiązanie t-shirtem?

Dla psów lękliwych, bojących się miasta, hałasów, mało pewnych siebie... Można również owinąć psa bandażem.

A man snuggling and hugging his dog, close friendship loving in studio background

Dla jakiego psa krople Bacha?

Na początku odpowiem na pytanie czym są krople Bacha. To mieszanki kwiatowo - ziołowe odkryte w 1930 roku przez lekarza Edwarda Bacha. Twierdził on, że wszystko na świecie ma swoją energię tak zwaną wibrację i tak kwiaty, rośliny, krzewy, drzewa mają dobrą wibrację a chory człowiek posiada zachwianą wibrację. Wyleczenie to powrót na dobrą wibrację dlatego odpowiednio dobrane mieszanki ziołowe, które mają dobrą energię skutecznie leczą. Przez całe życie doktor Bach badał rośliny i mieszał między sobą ich esencję i sprawdzał ich działanie. Efekty były zaskakująco pozytywne. W przeciągu kilkunastu lat badań odkrył ponad 37 mieszanek ziołowych i podzielił je na 7 grup, której każda odpowiadała na konkretne problemy. Obecnie większość mieszanek jest przeznaczona do długiego stosowania, poza Rescue Remedium – mieszanka 5 ziół, które są mocne i wykazują silne działanie uspokajające, dlatego ich stosuje się je doraźnie i krótkotrwale. Obecnie krople Bacha również zaczęto stosować u zwierząt towarzyszących: koni, psów, kotów z równie dobrym skutkiem. Dla zwierząt przeznaczone są konkretne krople; osika, cerato, wrzos, kroplik, kasztanowiec. Krople Bacha można kupić w sklepach ziołowych lub w sprzedaży wysyłkowej. W wyborze odpowiedniej mieszanki pomaga przygotowany przez specjalistów test, który znajduje się na stronie dr. Bacha.
Dla kogo: Dla wszystkich psów i kotów

A drop of essential oil is being dropped into a bottle

Czym są feromony DAP Dog Appeasin Pheromone i jak działają?

Feromony – w świecie zwierząt, zwłaszcza koni, kóz, psów, kotów odgrywają bardzo istotną rolę. To właśnie za ich pomocą zwierzęta dobierają się w pary oraz wyczuwają wrogów itp.
Feromony DAP to nazwa feromonu, który jest produkowany przez gruczoł mlekowy matki zaraz po narodzinach potomstwa – Jego zapach ma na celu wywołanie poczucia bezpieczeństwa, to niewerbalny sygnał który wysyła matka w celu uspokojenia swoich dzieci. Domowe pupile: psy, koty wykrywają go za pomocą narządu lemieszowo- nosowego, który jest połączony z układem limbicznym odpowiedzialnym za emocje.
Feromony mają działanie wyciszające zarówno na szczenięta jak i na dorosłe psy oraz koty. Obecnie można je bez problemu zakupić nawet w sklepach zoologicznych, są dostępne pod wieloma postaciami : feromony Feliway do kontaktu, - dla kotów, obroże uspokajające, krople oraz spraye. U psów doskonale sprawdzają się obroża SVS – która działa przez pełen miesiąc od założenia i stopniowo uwalnia feromony. Również można u psów zastosować spray z feromonem DAP, można nim spryskać nowe miejsce, obrożę czy chustkę którą następnie zawiążemy wokół szyi.
Według badań przeprowadzonych na zwierzętach ze schroniska – feromony DAP wykazują silne działanie odrestaurowujące, najważniejsza ich zaletą jest to, że nie szkodzą zwierzętom bo jak dotąd nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych a tylko działanie pozytywne!

Poza wymienionymi sposobami istnieją również inne: jak masaż gassa, leki homeopatyczne oraz farmakologia o których nie wspomniałam bo nieumiejętne zastosowanie tych pomocy może przynieść skutek odwrotny, jednak warto wiedzieć że istnieją takie pomoce.

b49bb6d9164b9e8612198449d2ddc638

O czym należy pamiętać?

Moja rada jako wolontariusza w schronisku jest taka: warto sprawdzić każdy z w/w sposobów. Jeden z nich musi zadziałać, a żaden z nich nie zaszkodzi :) Przede wszystkim najważniejsze jest, aby nie zniechęcać się po wielu nieudanych testach pamiętajmy, że skuteczne terapie behawioralne potrafią trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Psychika zwierząt pod tym kątem nie wiele różni się od ludzkiej i długość terapii jest zależna od stopnia przeżytej traumy. Pocieszające jest fakt, że kiedy przyjdą pierwsze mikroskopijne zmiany w zachowaniu pupila potem następuję fala pozytywnych zmian, na które warto było czekać. Obserwowanie jak pies lub kot pod naszym okiem zmienia się - jest najlepszą nagrodą, dlatego warto próbować, testować i pytać – jednym słowem nie poddawać się. Życzę wiele wytrwałości. Piszcie w komentarzach, czy próbowaliście któregoś ze sposobów?

0 Komentarze(y)

  1. […] źle ustawione drapaki. Sposoby na stres zostały szczegółowe opisane w poprzednim artykule → Wszystko o psach lękliwych opisane sposoby są uniwersalne i dotyczą również kotów. Pamiętajmy, że zwierzę nie jest […]

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
kot chowa się w pudełku
Po co pakować kota, czyli dlaczego koty się chowają?

Dlaczego koty się chowają? Koty w znajdowaniu kryjówek są naprawdę bardzo pomysłowe: wanna, umywalka, miska, kaloryfer. Instagram jest pełen śmiesznych...

Zamknij