KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Gdzie głaskać kota? Wskazówki dla każdego kociarza

Głaskanie to przyjemny moment zarówno dla opiekuna, jak i mruczącego przyjaciela. Okazuje się, że może być jeszcze milszy. Wystarczy, że odkryjesz, gdzie głaskać kota! Podpowiadamy, jakie miejsca należą do ulubionych większości mruczków.

Promocja Carnilove

Czy koty lubią być głaskane? W zdecydowanej większości tak! Pamiętaj jednak, że i od tej reguły są wyjątki. Bywa, że zwierzę nie ma w danym momencie ochoty na pieszczoty i nic w tym dziwnego. Warto dać mu wtedy chwilę dla siebie i nie robić niczego na siłę.

Najczęściej jednak koty przepadają za czułościami. Są jednymi z największych pieszczochów wśród popularnych zwierzaków domowych. Warto wiedzieć, gdzie koty lubią być głaskane, żeby sprawić im przyjemność. Głowa, grzbiet, a może łapa? Pamiętaj też, że są takie miejsca na ciele kota, których kategorycznie zabrania on dotykać. Jeśli nauczysz się rozpoznawać reakcje kota, szybko dostrzeżesz, co lubi, a za czym nie przepada. Podpowiadamy, gdzie chce być głaskana większość mruczków. Poznaj nasz poradnik kociego miłośnika!

Czy wiesz, że…

Na skórze Twojego mruczącego przyjaciela znajduje się wiele zakończeń komórek czuciowych. Dotyk je pobudza, a one wysyłają do mózgu impulsy nerwowe, które odpowiadają za przyjemne doznania. Kocia mama wylizuje zwierzę nie tylko ze względów higienicznych, lecz także w celu zacieśniania więzi. Głaskanie kota może się więc kojarzyć mu z przyjemnymi chwilami z dzieciństwa.

Koty lubią być głaskane z jeszcze jednego ważnego powodu. Jest to dla nich okazja do wymiany zapachów. Kontakt z opiekunem to również dla zwierzęcia sposób na rozwijanie relacji z człowiekiem.

gdzie głaskać kota kot głaskany po brodzie

Sprawdź również: Co oznacza machanie ogonem u kota? Mamy odpowiedź!

Głaskanie kota – mruczki lubią to czy nie?

Każdy opiekun kota zna to ciche, przytłumione mruczenie, kiedy zwierzę jest zadowolone i rozsiewa w domowym ognisku aurę szczęścia oraz spokoju. Mruczek przytula się zazwyczaj do człowieka albo leży tuż obok. I wtedy same ręce opiekuna „wędrują” do kociego futerka. Być może w takiej sytuacji zadajesz sobie pytanie: gdzie głaskać kota?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W sieci istnieje wiele artykułów, które odradzają głaskanie po brzuchu. Według niektórych może się ono skończyć nawet zadrapaniami. Jest w tym nieco prawdy. Są zwierzęta, które nie lubią, gdy dotyka się ich brzucha. Jest to okolica wrażliwa, podatna na poważne zranienia. Pamiętaj jednak, że głaskanie kota nie jest zadaniem, które ma określone zasady. Istnieją mruczki uwielbiające, gdy opiekun dotyka ich brzucha. Kładą się na plecach i same do tego zachęcają. Jak widzisz, ważne jest, żeby poznać reakcje kota.

Zdarza się, że największy pieszczoch nie ma czasem ochoty na głaskanie. Może nawet stanowczo dotknąć ręki człowieka łapą i nie pozwolić się jej podnieść do głaskania. Robi to, patrząc opiekunowi prosto w oczy. Może być przy tym bardzo delikatny lub gwałtowny. Zależy to od charakteru kota i rodzaju relacji między nim a człowiekiem. Takie to niezwykłe zwierzę. Biorąc pewne sformułowania ze słownika zachowania ludzkiego, można powiedzieć, że kot zachowuje się bardzo asertywnie.

gdzie głaskać kota kot na rękach

Gdzie głaskać kota? Te miejsca lubią mruczki!

Wiesz już, czy koty lubią być głaskane. Zazwyczaj tak, jednak wiele zależy od konkretnej chwili i charakteru zwierzęcia. Czas dowiedzieć się konkretnie: gdzie koty lubią być głaskane?

Występują takie szczególne miejsca na ciele kota, których głaskanie jest dla zwierzęcia niezwykle przyjemne. Jest jednak pewne „ale”. Wiele zależy od relacji kota z człowiekiem. Jeśli zaufanie jest na wysokim poziomie, można sobie najczęściej pozwolić na więcej. Oprócz relacji kot – człowiek, liczą się także indywidualne upodobania mruczka.

Głaskanie, które sprawia zwierzęciu przyjemność, buduje prawidłową więź między nim a jego opiekunem. Czubek głowy to miejsce, po którym możesz głaskać kota. Przyjemność sprawi mu również drapanie za uszami. Większość kotów lubi głaskanie pod brodą. Możesz dostrzec, jak mruczek podnosi głowę, żeby było Ci jeszcze wygodniej drapać go po tym miejscu.

Delikatne przesuwanie dłonią po grzbiecie to ten rodzaj pieszczot, które lubi większość kotów. Sprawdź, czy podczas głaskania po tym miejscu mruczek unosi ogon. Jeśli tak, z pewnością jest to dla niego przyjemne. Niejeden kot lubi głaskanie w okolicy nasady ogona.

gdzie głaskać kota kot głaskany po brzuchu

Gdzie głaskać kota? Wbrew powszechnej opinii również po brzuchu. Są zwierzęta, które tego nie lubią, ale są też takie, dla których to ulubiona forma głaskania. Chodzi zarówno o stopień zaufania, jak i indywidualny gust zwierzęcia. Koniecznie sprawdź, czy Twojemu mruczkowi przyjemność sprawia głaskanie po brzuchu.

Wiesz już, gdzie najlepiej głaskać kota. Czas dowiedzieć się, jakie miejsca są mniej dozwolone. Czy istnieją takie części ciała, po których nie wolno głaskać kota? To zależy. Kolejny raz warto podkreślić, że to zwierzę decyduje o tym, w jakie miejsca chce być głaskane, a za jakimi pieszczotami nie przepada.

Jeśli kot nie akceptuje człowieka, każda strefa jego ciała może nie być odpowiednia. Jeśli natomiast lubi swojego opiekuna, ufa mu, a relacje są bardzo dobre, wtedy wszystkie miejsca na kocim ciele są wskazane do głaskania.

Te miejsca omijaj!

Gdzie nie głaskać kota? Według wielu opinii po brzuchu. Z własnym zwierzęciem warto jednak spróbować. Uważaj, jeśli chcesz pogłaskać obcego kota. Zdecydowanie bezpieczniejsze będzie głaskanie po głowie. Niech Twoje ruchy będą możliwie delikatne. Jeśli nie spodobasz się kotu, w najlepszym przypadku odejdzie on od Ciebie lub ucieknie. W najgorszym przypadku natomiast może podrapać lub nawet ugryźć. Z obcym zwierzęciem trzeba zawsze uważać.

Niektóre koty nie przepadają za głaskaniem po łapach. Z pewnością dostrzeżesz, jak Twój mruczek je zabiera, gdy próbujesz ich dotykać. To znak, że nie życzy sobie takich pieszczot, co należy uszanować.

Wiesz już, w jakie miejsca nie głaskać kota, a które miejsca lubi wiele mruczków. Warto wiedzieć też, jak głaskać kota. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Możesz spotkać się z opinią, że nigdy nie należy robić tego pod włos. Są jednak zwierzęta, którym zupełnie to nie przeszkadza. Musisz więc sprawdzić, co Twój kot lubi.

Kiedy głaskasz zwierzę, z pewnością chcesz sprawić mu przyjemność. Niektórym zwierzakom wystarczy dosłownie chwila kontaktu. Inne można głaskać nawet przez kilkanaście minut, a im wciąż się nie nudzi. Warto obserwować zwierzę, żeby sprawdzić, czy dotyk ludzkiej ręki i dalsze głaskanie to wciąż dla niego przyjemne doznania. Może się okazać, że ma dosyć głaskania. Zauważysz, że uderza ogonem w łóżko, na którym leżycie. Gdy nie będzie miał ochoty na pieszczoty, może też odpychać Twoją dłoń łapą, a także po prostu uciec.

gdzie głaskać kota właściciel głaska kota po brodzie

Głaskanie kota – dodatkowe atuty

Pamiętaj, że głaskanie może być formą nagrody, pochwałą za dobre zachowanie. Wyobraź sobie sytuację, w której chcesz przekonać zwierzę do nowego drapaka. Kiedy wejdzie na niego, to dobry moment, żeby dać mu przysmak i pogłaskać w nagrodę za odwagę. Jeśli jest to drapak z legowiskami, na przykład wieża Trixie, możesz schować w nim przysmaki. Dzięki temu zwierzę chętniej zapozna się z nowym przedmiotem w domu. Jaki przysmak wybrać? Z jak najkrótszym składem.

gdzie głaskać kota drapak dla kota

Doskonale sprawdzą się paski z cielęciny szwajcarskiej marki John Dog for Cats. Przekąska została przygotowana w taki sposób, żeby zachować wszystkie cenne składniki odżywcze. Po otwarciu szczelnie zamknij opakowanie, żeby produkt wystarczył na dłużej.

gdzie głaskać kota przysmak dla kota

Głaskać kota warto również na spacerze, zwłaszcza jeśli uczysz zwierzę chodzić na szelkach. To bezpieczny sposób na zwiedzanie okolicy przez mruczka. Pamiętaj, żeby dobrać odpowiednie akcesoria. To one dbają o bezpieczeństwo Twojego zwierzęcia.

Zwróć uwagę na szelki Duvo+, które charakteryzują się optymalnym rozkładem nacisku. Bez trudu dostosujesz je do sylwetki zwierzęcia. Szelki są wykonane z wysokiej jakości nylonu, dzięki czemu wyróżniają się wytrzymałością.

gdzie głaskać kota szelki dla kota

Gdzie głaskać kota? Historia właściciela

Sprawdź jakie doświadczenia z głaskaniem kota mają inni właściciele!

gdzie głaskać kota wypowiedź właściciela

Przeczytaj także: Twój kot rozkopuje ziemię w kwiatach? Dowiedz się, jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem!

Teraz już wiesz, gdzie głaskać kota!

Pamiętaj, że nie ma ściśle określonych reguł, gdzie głaskać kota. Są oczywiście miejsca, których pieszczoty sprawiają przyjemność wielu mruczkom. Zalicza się do nich okolice uszu, grzbiet oraz miejsce pod brodą. Gdzie nie głaskać kota? Wiele poradników twierdzi, że w okolicach brzucha oraz po łapach. Nim jednak na dobre z tego zrezygnujesz, sprawdź, czy Twój kot pozwala na dotykanie tych miejsc i czy w ten sposób możesz sprawić mu przyjemność.

Jak widzisz, opiekunowie kotów muszą przede wszystkim je obserwować. Dzięki przebywaniu ze zwierzęciem samodzielnie szybko zorientujesz się, gdzie najlepiej głaskać kota. Twój mruczek lubi dotykanie po brzuchu, czy nie możesz zbliżać ręki do tej części kociego ciała? Podziel się swoją historią w komentarzu!

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły